Jump to content

Молитва за јединство Хришћана у Бечу

Оцени ову тему


Препоручена порука

 ЈАНУАР 26, 2018

У четвртак, 25. јануара, Његово Преосвештенство Епископ аустријско-швајцарски Господин Андреј, у својству потпредседника Екуменског савета аустријских цркава, позвао је представнике цркава чланица овог високог тела из Беча у нови Богородични храм у 16. округу аустријске престонице, на традиционалну заједничку молитву, која се одржава крајем јануара сваке године (Ökumenische Gebetswoche für die Einheit der Christen).

Молитва је почела у 18 часова уласком у храм свих представника Православља, на челу са Владиком Андрејем, представницима дохалкидонских цркава, као и Римокатоличке, Евангелистичке, Реформатске, Баптистичке, Методистичке, Англиканске и Старокатоличке цркве. У име Српске Цркве све присутне је најпре поздравио Епископ Андреј, на првом месту бискупе Франца Шарла из Католичке цркве, Хајнца Ледерлајтнера из Старокатоличке цркве и Михаела Бинкера из Евангелистичке цркве, као и чланове управног одбора савета. Такође, старешина храма високопречасни протојереј-ставрофор о. Петар Пантић изговорио је срдачну добродошлицу и нарочито нагласио потребу свехришћанске солидарности у савременом свету.

Прочитани су молитвени стихови из Светог Писма. И овог пута су учесници обавештени о страдању и прогону хришћана у земљама широм Васељене, између осталог у крајевима карипског мора, због чега је на крају сакупљен прилог у циљу ублажавања њихових патњи.

Беседу у духу чувене реформатске традиције, пред верним народом добре воље, одржао је велечасни пастор Томас Хенефелд, председник Савета аустријских цркава и припадник Реформатске цркве швајцарске вероисповести. У својој беседи, пастор Хенефелд је упозорио јавност од растућег расизма и антисемитизма. Јевреји у аустријској престоници могу да очекују подршку и заштиту од своје хришћанске браће. Цркве су дужне да недвосмислено одбаце појаве расизма, национализма и верске мржње, а представници државе и цркве су позвани да тесно сарађују на том пољу.

На крају су свештенство Богородичног храма и верни народ Српске Православне Цркве позвали све присутне на припремљену вечеру љубави (Агапе) у црквеној сали испод храма. Са много љубави су чланови Богородичног храма припремили разне врсте традиционалних српских јела. Тиме је Српска Православна Црквена општина у Бечу, као многобројна и веома жива и организована, била достојан домаћин овогодишњег међуцрквеног сабрања поводом традиционалне заједничке молитве за јединство хришћана.

 

P1250001-150x150.jpg
P1250004-150x150.jpg
P1250008-150x150.jpg
P1250020-150x150.jpg
P1250048-150x150.jpg
P1250051-150x150.jpg
P1250110-150x150.jpg
P1250114-150x150.jpg

View full Странице

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Агенција Катпрес покреће портал о Православљу

26. Јануар 2018 - 10:06

orthodoxie-p9210313.jpgАустријска католичка агенција "Катпрес" све више ће писати о православним Црквама у Аустрији и широм света. Жеља је да духовно богатство Православља у Аустрији буде доступно широј јавности. Иницијатива се проводи у сарадњи са фондацијама "Живети заједно" ("Living Together") и "Про Оријенте" ("Pro Oriente"), а  подржана је и од стране Православне епископске конференције у Аустрији.

Сваке друге недеље појављиваће се нова рубрика "Информације о  Православљу" ("Information Orthodoxie"). Објављиваће се  све вести и саопштења која се тичу православних Цркава у овом периоду, а под линком "Историја и документација"  ("Hintergrund & Dokumentation") доносиће се претходно необјављени материјал. "Информације о  Православљу" се шаљу као ПДФ путем е-мејла и могу се бесплатно наручити до даљег на www.kathpress.at/information-orthodoxie.

Званично покретање овог пројекта предвиђено је у "Светској молитвеној недељи за хришћанско јединство" (од 18. до 25. јануара). Прво редовно издање "Информација о  Православљу" објављено је у уторак, 23. јануара.

У Аустрији живи између 400.000 и 450.000 православних хришћана. Прецизни подаци још нису доступни (од 2001. године). Седам православних Цркава у овој земљи имају уређене црквене структуре и заступљене су у Православној епископској конференцији: Цариградска  Патријаршија, Антиохијска Патријаршија, Руска Православна Црква, Српска Православна Црква, Румунска Православна Црква, Бугарска  Православна Црква и Грузијска Православна Црква. Неке помесне Цркве имају велики број верника широм Аустрије, док се друге састоје само од малобројних верника са само неколико парохија.

Васељенска Патријаршија има око 35.000 верника, руска Московска Патријаршија до 40.000. Српска Православна Црква има највећи број верника - 300.000. Румунска и Бугарска Православна Црква такође имају по око 40.000 верника, док само неколико стотина хиљада верника припада Грузијској Православној Цркви или Антиохијској Патријаршији у Аустрији. Иако огромна већина православних хришћана живи у широј Бечкој области, у савезним државама сада има много живахних црквених православних заједница.

Извор: Катпрес (с немачког Информативна служба СПЦ)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...