Jump to content

Зоран Ђуровић: Преегзистенција Исуса Христа

Оцени ову тему


Препоручена порука

@Брка Жарковачки 

молим за одговор, да ли је Исус од рођења био свестан своје божанске природе и од кога је сазнао за свог Оца?

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 8.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1409

  • Volim_Sina_Bozjeg

    1106

  • Zoran Đurović

    1107

  • Bokisd

    697

пре 2 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ne znam šta me pitaš, da li nestovoreno veruje stvorenome koga je On stvorio?

Preformuliši.

пре 1 минут, Trifke рече

Brko opasna i klizava tema. Mnoga su se koplja polimila na njoj. 

Нпр за Марију: јел Бог веровао у Марију (па се препуштао ризику и неизвености) или је знао шта ће Марија урадити (па је ишао без ризика и неизвесности)?

Знам да је схоластичко питање и знам да се код Бога не рачунају наше психолошке категорије шта би било кад би било, али је занимљиво ... :D

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Брка Жарковачки рече

Нпр за Марију: јел Бог веровао у Марију (па се препуштао ризику и неизвености) или је знао шта ће Марија урадити (па је ишао без ризика и неизвесности)?

Знам да је схоластичко питање и знам да се код Бога не рачунају наше психолошке категорије шта би било кад би било, али је занимљиво ... :D

 

Odlično pitanje.

To je već pravo pitanje I ja mislim da se Isus Hristos od začeća sjedinio sa Marijom kao što se sjedinjuje I sa nama na Svetom Pričešću. Mi sa Njim ispravnije rečeno.

Dakle prvo je dobio slobodnu volju od same Marije kao što to I nama dozvoljava pre nego što nam da svoje Telo I Krv.

Posle toga nam više ništa ne veruje, nema potrebe :)))

Da dodam, nemoj da posle kaže neko da sam rekao da nam je ikada verovao, uvek je znao, jer pita.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo da vam nesto ispovedim. Dugo mi je trebalo da ukapiram bogoslovlje Sv Kirila Aleksandrijskog i tek kada se pojavila ova tema koju je pokrenuo o Zoran (na cemu sam mu neizmerno zahvalan) mi je sinulo i zasto on toliko insistira na Bogocovecanskoj licnosti Gospoda Isusa Hrista u liturgiji i kada je u pitanju obozenje i sve ostalo. Nisam mogao da razumem zasto je odbijao nestorijansko delenje dvaju priroda u Hristu i pripisivanje razlicitih dejstava razkicitih priroda u zivotu Hristovom. Ako hocemo da razumemo sto nam Biblija i oci govore nesmemo ni jednoga trenutka da zaboravimo da je on Bogocovek. On se niucemu nije razlikovao od nas u svojoj ljudskoj prirodi kada je u pitanju spasenje coveka ali u svemu drugome jeste. Npr secam se kada sam pricao sa vladikom Atanasijem o tome zasto ga djavo kusa kada zna da nemoze da ga iskusa. Vladika mi jednstavno rece: zato sto je glup.To i jeste cinjenica. Bog nije dao spasenje u ruke coveku ni andjelu vec Bogocoveku i zato je spasenje sigurno kao sto je sigurno bilo i sve sto se tice Njegovog zivota. Neznam da li me razumete ali eto ja tako razumem stvari. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Брка Жарковачки рече

Нпр за Марију: јел Бог веровао у Марију (па се препуштао ризику и неизвености) или је знао шта ће Марија урадити (па је ишао без ризика и неизвесности)?

Знам да је схоластичко питање и знам да се код Бога не рачунају наше психолошке категорије шта би било кад би било, али је занимљиво ... :D

 

Ja se drzim ovog stiha u tom tvom pitanju mada ces moje dublje razmisljanje o tome naci u onome sto ukratko napisah . Phil 2:13 Jer je Bog što čini u vama da hoćete i učinite kao što mu je ugodno.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U onom tekstu gde govorim o Kirilu i saboru sam omaskom kazao da su prirode smesane. Ispravka: nesmesane! 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Снежана рече

молим за одговор, да ли је Исус од рођења био свестан своје божанске природе и од кога је сазнао за свог Оца?

Не знам шта су предање и оци тачно говорили о овоме, али ми на прву лопту падају Лука и Јован, јеванђеља; код првог имамо да је Исус растао, развијао се, итд; код Јована нема тога него из неба па у ребра. Лично ми је Јован омиљена књига Светог Писма, тако да верујем да је Исус био свестан и да је знао за Оца од самог Оца. С друге стране, једна од омиљених слика ми је Христос Вечно Дете, или Isucan (Исушчић), како га је звала света Ита Ирска. Свиђа ми се та идеја Бога Детета, малог бејби Исуса.

Ипак, треба ово проверити и са осталим мишљењима, ово је више моје веровање него знање ствари ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Брка Жарковачки рече

јел Бог веровао у Марију (па се препуштао ризику и неизвености) или је знао шта ће Марија урадити (па је ишао без ризика и неизвесности)?

из вер је настало сазнање, није постојало или или

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Trifke рече

Ja se drzim ovog stiha u tom tvom pitanju mada ces moje dublje razmisljanje o tome naci u onome sto ukratko napisah . Phil 2:13 Jer je Bog što čini u vama da hoćete i učinite kao što mu je ugodno.

Zanimljiv je bio I na suđenju kad ga Pilat pita, da li zna da ima moć da Ga oslobodi ili da mu oduzme život, a Isus mu odgovora da Pilat nema vlast te da mu šta god učinio Otac to dopušta, jer niko nad Sinom vlast nema.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Снежана рече

из вер је настало сазнање, није постојало или или

Можда је и тако; иако лично не мислим на тај начин: вера је за мене поптпуно слепило што се тиче било каквог знања, сазнања и сигурности. Вера је као да се бациш у амбис без дна и чекаш шта ће бити. Радикално препуштање неизвесности. Чекање на неодређено. Није скок са столице на под - то би већ било знање.

Наравно, можда је Божије поверење у човека другачије, овако како ти кажеш.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Тања1 рече

Gospodjo @Svetlana Pecin-Saraguda vi tri muve muvate jednim udarcem, citirajuci mene!  :ani_biggrin: Eto koliko postujete sagovornika i ljude kojima se obracate!

Znala sam da cete se dohvatiti najzgodnijih drzavnika na forumu! :)) Mada je meni najzgodniji ovaj psihijatar @Ведран sto ga otac Zoran zove vragolan. :))

Razocarali ste me Saraguda, verovala da ste pomogli pravoslavno BEZUSLOVNO! Budala veruje u svasta. 12:smeha:

 

Šta je Vedran još i zgodan??!!Kako znaš??!ne_shvata

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

Zanimljiv je bio I na suđenju kad ga Pilat pita, da li zna da ima moć da Ga oslobodi ili da mu oduzme život, a Isus mu odgovora da Pilat nema vlast ne da mu šta god učinio Otac to dopušta, jer niko nad Sinom vlast nema.

Ma ne samo to. Imas tekst gde on kaze da o casu tome nezna ni Sin do samo Otac, pa Otac je moj veci od mene i td. Bez stalnog drzanja i verovanja u svesti da je On Bogocovek mi smo pukli kod tih tekstova. 

Cini mi se da smo u opasnosti da posmatramo Boga kao nekog koji nesto saznaje zato sto je Hristos uzeo ljudsku prirodu. Bog nema sta da saznaje i Bocovek Hristos nije novo iskustvo za Boga. To stalno moramo da imamo na umu. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Брка Жарковачки рече

Наранво, можда је Божије поверење у човека дугачије, овако како ти кажеш.

па шта знам, али толика луда љубав Божија према нама мора да има основ у превеликом поверењу у нас.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Trifke рече

Ma ne samo to. Imas tekst gde on kaze da o casu tome nezna ni Sin do samo Otac, pa Otac je moj veci od mene i td. Bez stalnog drzanja i verovanja u svesti da je On Bogocovek mi smo pukli kod tih tekstova. 

Cini mi se da smo u opasnosti da posmatramo Boga kao nekog koji nesto saznaje zato sto je Hristos uzeo ljudsku prirodu. Bog nema sta da saznaje i Bocovek Hristos nije novo iskustvo za Boga. To stalno moramo da imamo na umu. 

Obrati pažnju na ono što velim, da je uzrastao...

On već kao dete ima svest da je Sin Božji ali u zrastu za to dete....

Šta ću reći, bezbrižan je, vlast je, Otac stoji u Njemu, Sveti Duh na Njemu....

Uzrasta nas da nauči da budemo bezbrižni I da znamo kao sinovi Božji čiju vlast imamo I Ko je naš Zakon.

Sve što ti e dešava Božje je dopuštenje, pa suđenje pred Pilatom iz Isusovih reči jasno je svedočenje Božje vlasti nad svakim čovekom.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U jednom predavanju vladika Atanasije kaze da je Hristos jedino novo pod sunce. I to je jedina istina ali novo za nas. Tesko je i opasno govoriti o Hristovoj veri ili neveri jer nemamo to iskustvo ali po blagodati cemo jednoga dana imati iskustvo Bogocoveka. Do tada pred mnogim pitanjima moramo cutati. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...