Jump to content

Постоји ли патристичка теорија идеја

Оцени ову тему


Препоручена порука

On 8/10/2017 at 0:13, Bokisd рече

Ovo prvi put cujem. :scratch_head:

Jel znas mozda , gde ima takvih naznaka i u kom smislu ?

Pa po svim Poslanicama se provlači da Pavle očekuje skori dolazak Hristov i uspostavljanje Carstva pravednih.Ima više mesta.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Џуманџи рече

 Што се тема тиче, кад уђеш на нечији профил имаш "content", па у опцијама изабереш " теме" и ту ти се појави шта је ко обелодањивао.

Ta, znadem to! :)

 

пре 4 минута, Џуманџи рече

 :) Иначе, слаб ти код мене избор, можда ти буде интересантна још једино: 

 

Skromnost je vrlina, velim :pop:

 

пре 7 минута, Џуманџи рече

 #pratitemu

пре 8 минута, Џуманџи рече

 

:skidamkapu:

Moj :naklon:

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hrišćanski teolozi su imali problem sa Platonovim konceptom sveta ideja koje su besmrtne jer su ti principi,ideje ograničavale Božiju slobodu,tj Bog nije mogao da stvara mimo tih principa a po definiciji (hrišćanskoj) Bog je apsolutno slobodno biće zato oni uvode te akte volje sa naglaskom da je ona slobodna i ničim ograničena tj da je Bog to stvorio ne zato što je morao nego zato što je to apsolutno slobodno hteo.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Кратос рече

Pa po svim Poslanicama se provlači da Pavle očekuje skori dolazak Hristov i uspostavljanje Carstva pravednih.Ima više mesta.

To mi vise deluje, da je adresirano na drugi Hristov dolazak i kraj sveta i konacno uspostavljanja buduceg carstva. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Bokisd рече

 

Meni su ova dva citat vrlo dobri primeri, kako su oci koristili filosofiju i staru anticku misao i umetnost, radi apologije i odbrane i sirenja i propovedanja vere u pravog Boga. Postoje jos puno, premnogo primera ovakvih slucajeva.

Prvo jedna konstatacija a onda jedna molba.

Prekasno sam shvatio (al` bolje ikad nego nikad) da je nerazumno ukopavati se u nekakve idološke rovove i navodnog protivnika (koji zapravo to i nije) gledati preko nišana. Svi ljudi, makar oni koje ja poznajem lično, tragaju za istinom kakvom god da se ona na kraju (ako kraja ima) pokazala/će se pokazati, prijatna il` neprijatna. A traganje za istinom je u stvari i traganje za smislom i, kako to reče jedan filozof, to traganje je saznajni proces koji postaje razmena smisla među raznim tipovima epistemičkih zajednica. Dugo sam se opirao tome da i teologe (bez obzira kojoj religiji nominalno pripadali) ja lično ubrojim u jednu takvu grupaciju. Ali to je sad već pluskvamperfekat. Ja lično, a Zevsa mi i osobno, pripadam nekavoj (naučno-)filozofskoj epistemičkoj zajednici u kojoj ima i vernika i ateista, i kao što nas (ateista, antiteista) ima svakakvih, takvih ima, naravno i vernika, što sam mogao da vidim i da osetim za ovo malo vremena koliko sam (i) ovde.

Stav agnostika u vezi onoga što sam prethodno napisao zaista mi nije jasan, i jedino što mogu o njima da zborim je sledeće: papa Ratzinger a.D.  jednom je prilikom izjavio da je stajalište agnostika oportunističko i kukavičko, ja bih dodao i izdajničko, jer sa njima se nikad ne zna :ani_biggrin:  Mislim, živeti ovaj život sa glavom zabijenom u pesak a stražnjicom u vazduhu posve je nerazumno. Retko se kad složim sa nekim klirikom, a posebno ako je to rimokatolički klirik. 

----------------------------------

Molba. 

Pošto mi pdf fajlovi uopšte nisu podesni za čitanje kao ni tekstovi sa sajtova (poduži, tj. knjige), a staromodan sam čelovjek kada su knjige u pitanju (paper rulzz!), 2013. godine u januaru mesecu upao sam (po drugi put) u lokalnu parohijsku knjižaru s namerom da kupim neke uradke crkvenih otaca, prvenstveno onih tzv. zajedničkih i pravoslavnima i katolicima. Nije baš bio neki veliki izbor pa sam rek`o susretljivom prodavcu "dobro, daj šta daš". I, tako, obrem se kući sa pe-šes` naslova. Razočarenje je bilo valjda programirano, što zbog mog nikakvog poznavanja materije, što zbog moje naivnosti. Naime, "uspeo" sam da pročitam iz svake-svakcijate knjige samo prvih dvadesetak stranica. Jer, imao sam osećaj, u toku čitanja, kao da mi neko prevlači (trlja) šmirgl-papir(om) preko mozga. Među novijim knjigama tzv. novih teologa bio je i jedan Šmeman (čijeg naslova ne mogu da se setim) koji mi je bio donekle razumljiv i interesantan, tako da sam tu i (za)ostao. I tako, na kraju, moj pokušaj da se teološki edukujem pretvorio se u fijasko :D

Potom je došao "nepoznat netko" i knjige su s njime otišle u nepoznatom pravcu, kako se to kaže :) (U stvari, knjige sam poklonio)

(Naknadno sam ipak uspeo da svarim nešto, ali uprkos tome smatraj me za početnika, i stoga...)

Šta preporučuješ, od koga ili čega da krenem sa čitanjem? Mislim na crkvene oce, dakako. (Samo nemoj da mi kažeš da počnem od Biblije jer to sam apsolvir`o davnih dana).

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Iulianus рече

Šta preporučuješ, od koga ili čega da krenem sa čitanjem? Mislim na crkvene oce, dakako. (Samo nemoj da mi kažeš da počnem od Biblije jer to sam apsolvir`o davnih dana).

Ufff, ne znam sta da ti preporucim. Stvarno. :0426_feel:

Ali, koliko ja mogu da vidim, :ladan:, na osnovu tvoga pisanja na forumu, deluje mi, da si nekako filosofski nastrojen i da volis da 'mozgas' . :laie_14:

E, sad. Opet, neki moj utisak je, da pomalo 'zazires' i pomalo ti ne prijaju ta,  neka 'tradicionalna' i konzevartivna crkvena misao. Zbog toga, uopste me ne cudi sto ti se i pomalo svidja Smeman, jer je, on ipak pomalo 'moderan' teolog. ( pet puta sam pomenuo 'pomalo' :ani_biggrin: ).

U tom smislu, zaista ne znam sta da ti preporucim. Da li mozda postoji neka oblast ljudske misli, koja ti se  posebno svidja ?

Recimo, ja sada citam neka dela od sv. Avgustina. I, mogu ti reci, covek razbija sa pisanjem i objasnjavanjem. On je neka vrsta 'spekulativnog' i racionalnog i logickog  teologa i vrlo pitko i zanimljivo objasnjava hriscasnku veru.

Na primer, njegove Ispovesti su odlicne, gde kroz neku pricu i naraciju opisuje svoj zivot, kako je dosao do vere u Hrista. 

Ili, mozda, od sv. Atanasija knjiga 'Protiv idola O ocovecenju Boga Logosa', u kome svetitelj  raspravlja sa mnogobozcima i grckom filosofkom misli, i daje dokaze za Boga u telu. 

Ako te interesuje, tradicionalno ucenje hriscanske crkve o veri, tj. sta tacno uci crkva o raznim predmetima vere, onda je delo sv. Jovana Damaskina , 'Istocnik znanja', odlicna knjiga.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Bokisd рече

 

 

 Opet, neki moj utisak je, da pomalo 'zazires' i pomalo ti ne prijaju ta,  neka 'tradicionalna' i konzevartivna crkvena misao. Zbog toga, uopste me ne cudi sto ti se i pomalo svidja Smeman, jer je, on ipak pomalo 'moderan' teolog. ( pet puta sam pomenuo 'pomalo' :ani_biggrin: ).

 

Ma, može i konzervativna i tradicionalna, no problemo! Ali prvo ću još malo Šmemana :ani_biggrin: (Pronašao sam par naslova na netu. Najverovatnije ću to i da pazarim) 

Moram početi prvo od "mekših" da bih se potom prešaltao na "tvrđe". :D

пре 12 часа, Bokisd рече

 

Recimo, ja sada citam neka dela od sv. Avgustina. I, mogu ti reci, covek razbija sa pisanjem i objasnjavanjem. On je neka vrsta 'spekulativnog' i racionalnog i logickog  teologa i vrlo pitko i zanimljivo objasnjava hriscasnku veru.

Na primer, njegove Ispovesti su odlicne, gde kroz neku pricu i naraciju opisuje svoj zivot, kako je dosao do vere u Hrista. 

 

Imam brdo stvari koje hoću da pročitam, ali sam pre određenog vremena  takođe nabavio "Ispovesti" od Avgustina (izbor, Deretino izdanje), i sad, ubacio sam ga nakon ove koje sad čitam i sledeće (nevelik obim) ...

пре 12 часа, Bokisd рече

 

 od sv. Atanasija knjiga 'Protiv idola O ocovecenju Boga Logosa', u kome svetitelj  raspravlja sa mnogobozcima i grckom filosofkom misli, i daje dokaze za Boga u telu. 

 

... pa će ova biti sledeća, i nakon nje ova..

пре 12 часа, Bokisd рече

 

Ako te interesuje, tradicionalno ucenje hriscanske crkve o veri, tj. sta tacno uci crkva o raznim predmetima vere, onda je delo sv. Jovana Damaskina , 'Istocnik znanja', odlicna knjiga.

...treća koju si mi preporučio.

* * *

пре 12 часа, Bokisd рече

Ufff, ne znam sta da ti preporucim. Stvarno. :0426_feel:

 

Kako ne znaš kad znaš? :smeh1: Eto, upravo si mi preporučio tri (verujem dobre) knjige! 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Zahvaljujem ti se odgovorima i na trudu koji si uložio da bi mi odgovorio! 

:dobro:

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Massive off topic :D

Džumandži je na jednoj temi, pre nekoliko dana, uzgred pomenula, tj. napisala jednu rečenicu pod navodnicima, koja mi se istog momenta učinila veoma sumLJivom ter sam bio prinuđen da je "oplavim" (rečenicu) i promptno guglam :ani_biggrin:

Oh, good Lord, na šta sam nabasao 12:smeha: Na knjigu, i to kakvu knjigu. Strašnu knjigu! :cheesy3:

Od tog trenutka đavo (jal` anđeo, ne znam šta je) mi ne da mira. Biću prinuđen da je poručim od gospodina, jer, mnijem, možda će imati nekakvog "blagougodnog" dejstva na moje razumevanje života, Vaseljene i svega ostalog, to jest možda će usmeriti na me nekakvu redemptivno-providencijalnu silu te se napokon "preumim" i opasuljim! :))

(O, bože, šta mi radiš.. :lupaglavu:)

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Iulianus рече

Massive off topic :D

Džumandži je na jednoj temi, pre nekoliko dana, uzgred pomenula, tj. napisala jednu rečenicu pod navodnicima, koja mi se istog momenta učinila veoma sumLJivom ter sam bio prinuđen da je "oplavim" (rečenicu) i promptno guglam :ani_biggrin:

Сад тачно напиши о чему се ради, немо' да ми квариш репјутејшн. sFun_bat

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Iulianus рече

Pa, kako da ti kažem, to je nešto što "ipak se ne okreće", no je statično i ne mrda sa mesta na kome ga je dragi bog postavio... :sunce::))

:0212_rolleyes: Ако ти је већ до бацања пара, боље да их спалиш... Или пошаљеш мени. Js... :)))

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Џуманџи рече

:0212_rolleyes: Ако ти је већ до бацања пара, боље да их спалиш...

Ali... pazi, čuj, što da ne? Mis`im, ajd` da vidimo i te "argumente" (il` argumente, o.O) koje čovek za jevtine pare deli urbi et orbi. Šta fali da se pogleda, hm?

Strašno me kopka, moram priznati, šta sve tamo piše. Ali strašno! :cheesy3:

пре 13 минута, Џуманџи рече

 Или пошаљеш мени. Js... :)))

Ma, nema problema, ostaće nešto :ani_biggrin:  Ali tu postoji procedura.. and so on.. 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Iulianus рече

Ali... pazi, čuj, što da ne? Mis`im, ajd` da vidimo i te "argumente" (il` argumente, o.O) koje čovek za jevtine pare deli urbi et orbi. Šta fali da se pogleda, hm?

Иако сам стравично увређена наводницима и " о.О " делом, могу рећи да је свакако потврђено да хомо сапиенс сапиенс не може да доноси одлуке без емоција. То које емоције тебе "вуку" ка овом сф роману - мораш са собом да решаваш, овде очигледно нема простора за аргументе. :)))

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 52 минута, Џуманџи рече

 могу рећи да је свакако потврђено да хомо сапиенс сапиенс не може да доноси одлуке без емоција. 

Takoe! :navijanje:

пре 52 минута, Џуманџи рече

овде очигледно нема простора за аргументе. :)))

Nema velim i me, myself & I. A što volem s-fantastiku, to j` čudo štogod! I tu nikakvi argumenti "protiv" nemaju učinka. 

пре 52 минута, Џуманџи рече

Иако сам стравично увређена наводницима и " о.О " делом,

:blush: Izvini.

A u mežduvremenu dok se ti "odvrediš" ja će nabavim narečeni sf roman i u kratkim, što crtama što crticam`, narisati ovde (il` negde drugde) kratak siže, jal` precis, apstrakt, kako god, tog monumentalnog dela, pa ćemo biti u mogućnosti da se smejemo il` plačemo (ili pak đuture, i jedno i drugo).

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зашто за промену не отвараш неке добре теме? :D Почињем да верујем да си трол. :D

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...