Jump to content

Сајбер напади на болнице у свету изведени вирусом НСА?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Сајбер напади на болнице у свету изведени вирусом НСА?

 
петак, 12.05.2017. у 22:16
hakeri-591618c3a6ab8.jpg
(Фото Ројтерс)

ВАШИНГТОН – Иза масовних хакерских напада уз тражење откупа, који су данас изведени на болнице и компаније широм Европе, назире се наводни процурели сајбер вирус америчке Националне безбедносне агенције (НСА), тврди портал „Политико” у свом америчком издању.

И АФП наводи да су безбедносни експерти данас изразили забринутост због таласа сајбер напада који се брзи шири по свету, а у којем је, изгледа, употребљен вирус разоткривен у документима који су процурели из НСА.

У Шпанији је тим за хитан компјутерски одговор саопштио да је данашњи напад измењена верзија вируса „ВонаКриптор”, која је била садржана у априлском онлајн материјалу групе која себе назива „Шедоу брокерс” (Посредници из сенке), а која је објавила оно за шта тврди да су подаци НСА, преноси „Политико”. (Танјуг)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jos info sa sajta:

The source of the world-wide digital assault seems to be a version of an apparent NSA-created hacking tool that was dumped online in April by a group calling itself the Shadow Brokers. The tool, a type of ransomware, locks up a company’s networks and holds files and data hostage until a fee is paid. Researchers said the malware is exploiting a Microsoft software flaw.

The incident is just the latest in a string of eye-opening cyberattacks that have drawn attention to the ease of disrupting — on a global scale — the increasingly-connected world. Last October, digital assailants knocked out major websites like Spotify, Twitter and The New York Times, using an army of internet-connected devices — like cameras and baby monitors — to overrun a key internet routing company with fake traffic.

http://www.politico.com/story/2017/05/12/nsa-hacking-tools-hospital-ransomware-attacks-wannacryptor-238328

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сајбер-напад погодио скоро цијели свијет, Русију највише

Од Бета -13 маја, 2017
 
 
 
sajber-napad1_1494664804.551x371.jpg

Сајбер-напад који приморава власнике компјутера да плате стотине долара откупа како би били откључани њихови фајлови погодио је у ноћи између петка и суботе готово цео свет, јавља Би-Би-Си, преноси Бета.

Због софистицираности напада, стручњаци верују да иза напада стоји криминална организација, преноси агенција.

Ф-секјур је саопштио да је добио извештаје из више од 60 земаља.

Мико Хипонен, главни истраживач, назвао је овај напад „највећим ренсомвер-нападом у историји“.

Експерти за безбедност из Касперски лаба и Аваст софтвера саопштили су да је Русија највише погођена, а затим Украјина и Тајван.

Главни истраживач за безбедност Касперског Курт Баугартнер каже да је вирус преведен на неколико десетина језика, па се инструкције за плаћање откупа приказују на језику на који је подешен компјутер.

Он и други су рекли да овај вирус користи експлоит који је наводно идентификовала Национална агенција за безбедност (НСА).

Због напада проблеме у раду имају многобројне болнице које отказују операције и јавне установе у многим државама.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I tako... cloud ovamo, cloud onamo, najsigurnije cuvanje fajlova, bla, bla, bla...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Inace... Linux, anyone?

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da li se problem pojavio i kod nas u Srbiji zna li neko?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сноуден: За сајбер нападе индиректно крива НСА

Од ИН4С -13 маја, 2017
 
 
 
edvard-snouden.jpg

Едвард Сноуден потврдио је да су хакерски напади на 74 земље изведени помоћу шпијунског софтвера који је настао у „лабораторијама“ НСА (Америчке агенције за националну безбједност).

Иако су поједини медији, укључујући и британски Телеграф покушали да за нападе осуде руске хакере, према бивши официр НСА напомиње да се ради о софтеру насталом управо у овој агенцији.

„Упркос свим упозорењима, НСА је створила нове инструменте за извођење сајбер-напада. Ти инструменти су у стању да пробијају западне софтверске програме. Управо смо видјели шта се догодило,“ написао је Сноуден на свом твитер налогу, преносе „Факти“.

Он је напоменуо да би болнице и друге структуре на Западу имале би довољно времена да се припреме за могуће нападе да их је само НСА унапријед обавијестила о својим „инструментима“.

„Сада Конгрес САД треба да од НСА затражи одговор на питање – постоје ли друга слична рањива мјеста,“ упозорио је Сноуден.

Руски МУП је накнадно саопштио да је напад одбијен захваљујући коришћењу процесора домаће производње „Елбрус2.

Сами напади су „пролазили“ кроз мрежну слабу тачку Microsoft Security Bulletin МС17-010. Експерти су установили да је са уцјењивачким вирусом-шифратором WannaCry био упарен инструмент НСА eternal blue („вечно плаветнило“), пренио је РТ.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, obi-wan рече

Inace... Linux, anyone?

Не постоји оперативни систем који је 100% имун на сигурносне пропусте, па тако ни linux. 
 

„Бојим се Бога који је високо и гледа. Бојим се и човека који нема Бога!”

                                                                                 Византијска пословица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, ronin рече

Не постоји оперативни систем који је 100% имун на сигурносне пропусте, па тако ни linux.

Naravno da ne postoji. Ali jedan je kao reseto, a drugi ima rupu-dve. Razlika je, verujemo, ocigledna... :)))

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, obi-wan рече

Naravno da ne postoji. Ali jedan je kao reseto, a drugi ima rupu-dve. Razlika je, verujemo, ocigledna... :)))

Сваки систем је сигуран онолико колико његов корисник има мозга и жеље да га одржава сигурним.

„Бојим се Бога који је високо и гледа. Бојим се и човека који нема Бога!”

                                                                                 Византијска пословица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, ronin рече

Сваки систем је сигуран онолико колико његов корисник има мозга и жеље да га одржава сигурним.

Slazem se. Istog nacela se i ja drzim. Ali vise ranjiv sistem zahteva od korisnika i mnogo vise rada na zastiti.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, ronin рече

Не постоји оперативни систем који је 100% имун на сигурносне пропусте, па тако ни linux. 
 

Управо тако.

Само што на линуксу вирус треба лично да инсталираш, да потврдиш администраторском шифром, а сам вирус мора да буде опен-сорс и да негде на неком гитхабу има заједницу која га одржава и верзионише по ГНУ лиценци. :D Зато само користите Виндовс, јер пошто линукс није 100% сигуран, чему цимање? :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам стручњак за линукс али мислим да нема нерањивог система. Него једноставно, исплативије је писати вирусе за виндозу, 70% и више људи су на њему па је и учинак за толико већи. А приде је и сам по себи што рече М Кузмановић  најобичнији ЦИА спајвер.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...