Jump to content

Може ли се веровати у Бога и имати поверења у теорију еволуције


Дејан

Препоручена порука

пре 6 часа, David Rakic рече

Kao što neki tvrde, knjigu postanja ne trebamo tumačiti bukvalno. Pisac te knjige se hvata u koštac sa vavilonskim mitom 'Enuma Eliš', prepravlja ga, i poručuje nam da je Bog tvorac svega te da je On stvarao ni iz čega. Dakle, možemo li onda, mi hrišćani prihvatiti teoriju evolucije i abiogenezu?

Tema spojena sa sličnom, a evo i jedan tekst od arhimandrita Save Janjića

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 1.3.2016. at 17:46, Justin Waters рече

 

To bese neki dzinovski svemirski brod tezak kao asteroid, koji se srusio na zemlju i izazvao kataklizmu. Vodja broda, satana se sa svojim demonima katapultirao ranije i napravio bazu na tamoj strani mjeseca. 

Ne bih tako olako odbacio citiranu teoriju. 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У опису Ставарања у Библији, био тај опис реплика на  Enuma Elis  или  не, одговара само на питање ко то жели од Земље да учини нешто добро и ко је узрок и створитељ, али ни у једној јединој реченици не даје одговор - како, како то земља по чеи или промислу Божјем пушта из себе живи свет...

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Untitled.png

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прва глава књиге Постања није и прва која је написана. Она је касније написана, да ли од Мојсија или неког другог богонадахнутог старозаветног учитеља или пророка није важно. Но, Земља у другом стиху првог поглавља као да се налази у палом стању из које сада Бог мора да је уобличи и призове к себи, с циљем да на крају створи човека крпз којег ће тај свет постати словестан, разуман и слоободан да каже - нећу са тамом, ништавилом и змијом, хоћу к теби Боже!

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Јанко рече

Ако мислиш на својеврсно дарвинистичко разматрање о постанку врста и његовом ставу "а како је то било сам Бог зна", тј да је покретач и усмерач у тачкама диференцирања врста сам Бог онда евентуално да. То је далеко прихватљивије од протестантског креационизма. 

Ovo je isječak iz teksta arhimandrita Save Janjića, i za mene je ovo prihvatljivo; - " Иако је крајње незахвално правити амалгам између науке и вере у овим питањима, јер је немогуће јасно реконструисати еволутивни развој човека, сматрам да није суштински противно нашој вери рећи да је Бог удахнуо дух животни човеколиком бићу које је прошло еволутивни пут од примата, чиме је направљен јасан скок између природног еволутивног развоја и Божанског акта коначног стварања човека као целине тела и душе. "

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Благовесник рече

Ne bih tako olako odbacio citiranu teoriju. 

Хахах.. мислио сам на оно што је grigorije22 написао:

 

"Šta je teorija praznine? Da li se išta dešavalo između 1. Mojsijeve 1:1 i 1:2?
Odgovor: 
U 1. Mojsijevoj 1:1-2 piše: “U početku stvori Bog nebo i zemlju. A zemlja beše bez obličja i pusta, i beše tama nad bezdanom; i duh Božji dizaše se nad vodom.” Teorija praznine je stanovište da je Bog stvorio potpuno funkcionalnu Zemlju sa svim životinjama, uključujući dinosauruse i ostale za koje znamo samo preko fosilnih ostataka. Potom se desilo nešto što je sasvim uništilo Zemlju – neki spekulišu da se radi o padu sotone na Zemlju – tako da je ona postala bez obličja i pusta. Bog je posle počeo sve ispočetka, stvorivši ponovo Zemlju rajskog oblika, kako je kasnije zapisano u 1. Mojsijevoj."

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, David Rakic рече

 није суштински противно нашој вери рећи да је Бог удахнуо дух животни човеколиком бићу које је прошло еволутивни пут од примата, чиме је направљен јасан скок између природног еволутивног развоја и Божанског акта коначног стварања човека као целине тела и душе. "

Није противно вери то да је човека створио од нечега, па и примата, јер у Библији нигде не пише од чега је Бог створио човека, јер све је од праха земаљског, дакле, извео га је иѕ преироде, али од  чега - наука одговара на питање како и на који начин. Међутим, проблем је овај други део - зашто кроз тако дуг, крвав и заштрашујући пут безбројне патње?

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Благовесник рече

Прва глава књиге Постања није и прва која је написана. Она је касније написана, да ли од Мојсија или неког другог богонадахнутог старозаветног учитеља или пророка није важно. Но, Земља у другом стиху првог поглавља као да се налази у палом стању из које сада Бог мора да је уобличи и призове к себи, с циљем да на крају створи човека крпз којег ће тај свет постати словестан, разуман и слоободан да каже - нећу са тамом, ништавилом и змијом, хоћу к теби Боже!

Ne može jer ispada da Bog stvara u palom stanju.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Благовесник рече

Није противно вери то да је човека створио од нечега, па и примата, јер у Библији нигде не пише од чега је Бог створио човека, јер све је од праха земаљског, дакле, извео га је иѕ преироде, али од  чега - наука одговара на питање како и на који начин. Међутим, проблем је овај други део - зашто кроз тако дуг, крвав и заштрашујући пут безбројне патње?

Da, to je sasvim prihvatljivo. E sad, odgovoriti na ovo drugo pitanje, nemoguće je.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Кратос рече

Ne može jer ispada da Bog stvara u palom stanju.

Da li je tebi prihvatljivo da je Bog stvorio svijet palim, odnosno smrtnim, jer je predvidjeo da će ljudi svakako pasti i odstupiti od Boga?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Јанко рече

Ако мислиш на савремено схватање еволуције као самобитног случајног процеса у свемиру - не.

Ако мислиш на својеврсно дарвинистичко разматрање о постанку врста и његовом ставу "а како је то било сам Бог зна", тј да је покретач и усмерач у тачкама диференцирања врста сам Бог онда евентуално да. То је далеко прихватљивије од протестантског креационизма. 

Nauka se ne bavi pitanjem KO, nego KAKO... i ne razmatra natprirodne pojave i neproverljive hipoteze... u tom smislu ni prvo ni drugo shvatanje nije naučno.

Takođe, imaš još jednu varijantu teističkog poimanja evolucije, po kojoj je Bog stvorio čoveka u smislu da je stvorio prirodne zakone i pustio ih da funkcionišu znajući (jer je sveznajuć) da će to jednog dana dovesti do čoveka. To se lakše brani od "usmeravanja u tačkama diferenciranja"...

 

Цитат

Абиогенеза је лабораторијско доказивање да је могуће нешто да се деси самостално у природи. У старту имаш да је нешто синтетисано у лабораторији опонашајући природне услове како их ми замишљамо и сматрамо. Дакле, ми смо творци али тврдимо да је то могло и само од себе. Одмах имаш довољно грешака јер сваки модел уноси грешке у односу на оригинал.

Abiogeneza je nastanak živih bića od nežive materije... a utvrđuje se na razne načine i razne hipoteze se proveravaju u eksperimentima na koje ciljaš...

"Sintetisano" je malo čudna reč za ono što rade u takvim eksperimentima... osim ako ne koristiš tu reč u smislu "Ratar je sintetisao žito tako što je stavio seme u zemlju i pustio da poraste"...

 

Цитат

Чиста теорија којом они који не желе Творца хоће да докажу да све може без Њега...

Ma jok... kao što već rekoh, nauka se uopšte i ne bavi pitanjem KO, nego KAKO... ne pokušavaju da dokažu KO je stvorio život, nego da otkriju kako je život nastao... kad/ako otkriju te mehanzime, teisti će opet moći da kažu da iza tih mehanizama stoji Bog, odnosno, da je Bog iskoristio te mehanizme da stvori život... zato ne treba abiogeneza uopšte da vas brine...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 41 минута, Кратос рече

Ne može jer ispada da Bog stvara u palom stanju.

Мислим, ако узмемо да је опис прве главе Библије заиста реплика на Енима Елиш, онда можемо овако да говоримо. Прво стварање, исказано је у првом стиху и  било је пре палог стања,  а потом, након пада, и то највероватније  пада духова, палих анђела тј. првог и највећег Божијег створења - Сатанаила, који је и по Библији и по Св. Предању то био,  у материју се уноси покрет уместо ка Богу  (приношења Богу), покрет од Бога и против Бога. И овако постављено, то није гностицизам ни Оригенизам. Бог онда чека да тај свет постане разуман (словестан) те да као такав,  слободан, сам одлучи хоће ли се принети Богу или остати хаос, деструктивном принципу, ван Бога тј. лежати у злу са кнезом овога света. Зато је Човеково слагање са Змијом било судбонсоно страшно, јер је представљало коначан одговор материје и твари. Међутим, једини начин за избављењем и спасењем и остварењем   циља Божјег -сједињењем твари и Бога и остварења Цартсва Божијег  и свргавања кнеза овога света, био је да у такав свет уђе сам Божји Логос, присније речено - Син Божји...

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хајде да видимо шта на ову тему каже Енума Елиш

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...