Jump to content

Може ли се веровати у Бога и имати поверења у теорију еволуције


Дејан

Препоручена порука

Naravno da mora (бити трулежности) inace je ceo koncept besmislen, barem sto se tice slobode, ljubavi i tih prica. Ako sloboda nije bitna onda moze sta hoces.

 

За слободу је управо битно да првенствено није било трулежности. Адам пред Богом није био принуђен трулежношћу приносити творевину Богу.

Сада трулежни, ми нисмо принуђени присуством Божијим приносити творевину. Слобода је заиста задржана пре и после пада.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

За слободу је управо битно да првенствено није било трулежности. Адам пред Богом није био принуђен трулежношћу приносити творевину Богу.

Сада трулежни, ми нисмо принуђени присуством Божијим приносити творевину. Слобода је заиста задржана пре и после пада.

 

 Ne obratno. Je se netruleznost moze dostici tek kad je tvorevina vec prineta. A sta ce Adam onda da prinosi? Koa sto rekoh pre par godina onom Radetu i Ivanu to je isto kao da otac pozove sina da zajedno farbaju ogradu, da ga otac uci radu, a on pozove sina pred vec ofarbanu ogradu. Ok moze mu se, ali tu onda nema ni s od slobode za sina koji moze da odluci hoce li da sadesjtvuje ili nece. Ako nema sadjestva onda nista strasno ako otac dovede sina pred vec zavrsen posao ali sadejstvo je sustina stvari u hriscnstvu koje je nezaboravimo zasnovana na Bogocovecanskom antropoloskom nacelu. A gde je covecansko u Bogocovecanskom ako je Adam od starta u vec prinetoj tvorevini a sin vec pred ofarbanom ogradom.

 

Nisi prinudjen ali sad imas slobodu sadejstva ili odobijanja a da si nekako rodjen u vec ostvareno carstvu, u eshatonu ne bi imao nikakvu slobodu.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

andjeli nemaju isto naznacenje kao covek. Oni su u odnosu na coveka nekompletni i nemaju sta da traze u prici o prinosenju tovrevine.

 

Није баш тако да анђели немају удела и условљеност, такође по слободи, у приношењу творевине. Могао би да прочиташ понешто о богослужењу и литургици.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To neki Patristicki tekstovi negiraju postojanje smrti u rajskom vrtu. I to je apsolutno tacno jer je Eden praslika Eshatona. Posto u Eshatonu nece da bude smrti, nije je bilo ni u Edenu. 

Па знам, али Аквилиус неће да слуша. :Д

 

No treba znati da rajski vrt nije ceo svet. Tamo lepo pise I nasadi Gospod Bog vrt u Edemu na istoku; i ondje namjesti čovjeka, kojega stvori. Dakle jevrejska rec Gan potice od glagola Ganon, da zastiti. Posto se djavo nasao u vrtu nije sluzio za duhovnu zastitu. Najverovatnije zastita od spoljnjeg sveta.

Па сад, шта је ''највероватније'', то је само нагађање. Каже се да су Адам и Ева били први људи и да смртност настаје тек након њиховог пада, не само за њих и остатак Едена него за сав живи свет. Ако је Еден био само издвојени кутак који је одвојен од физичког, пропадљивог света, онда пада у воду прича о томе да су Адам и Ева одговорни за ово стање у којем се налазимо. А то тек отвара нека нова питања и коси се основама наше вере која је заснована на чистом и јасном Сведочанству (Свето Писмо, Предање).  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Ne obratno. Je se netruleznost moze dostici tek kad je tvorevina vec prineta. A sta ce Adam onda da prinosi? Koa sto rekoh pre par godina onom Radetu i Ivanu to je isto kao da otac pozove sina da zajedno farbaju ogradu, da ga otac uci radu, a on pozove sina pred vec ofarbanu ogradu. Ok moze mu se, ali tu onda nema ni s od slobode za sina koji moze da odluci hoce li da sadesjtvuje ili nece. Ako nema sadjestva onda nista strasno ako otac dovede sina pred vec zavrsen posao ali sadejstvo je sustina stvari u hriscnstvu koje je nezaboravimo zasnovana na Bogocovecanskom antropoloskom nacelu. A gde je covecansko u Bogocovecanskom ako je Adam od starta u vec prinetoj tvorevini a sin vec pred ofarbanom ogradom.

 

Nisi prinudjen ali sad imas slobodu sadejstva ili odobijanja a da si nekako rodjen u vec ostvareno carstvu, u eshatonu ne bi imao nikakvu slobodu.

 

Не би требало приношење поредити с нечим тек тако. Јер приношење је однос Сина са Оцем, само загрљај и личносни однос.

 

Бежање од трулежности као некакав задатак, како кажеш фарбање ограде, далеко је од слободе, далеко од љубави, али ипак је почетак из палог стања кретања ка Богу. Љубав је задатак који је једино као такав слободан.

 

Задатак од почетка јесте послушање за Оваплоћење Сина Божијег. Бежање од трулежности није првобитни план Божији, као што то објашњава Митрополит Зизјулас.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па знам, али Аквилиус неће да слуша. :Д

 

Па сад, шта је ''највероватније'', то је само нагађање. Каже се да су Адам и Ева били први људи и да смртност настаје тек након њиховог пада, не само за њих и остатак Едена него за сав живи свет. Ако је Еден био само издвојени кутак који је одвојен од физичког, пропадљивог света, онда пада у воду прича о томе да су Адам и Ева криви за ово стање у којем се налазимо. А то тек отвара нека нова питања и коси се основама наше вере која је заснована на чистом и јасном Сведочанству (Свето Писмо, Предање).  

Gde pise ovo sto sam naznacio? Da, Eden je kako se vidi iz samog teksta kutak u kome je covek bi zasticen. U Psalmu 102:25-27 stoji da je svet propadljiv od pocetka 25 In the beginning you laid the foundations of the earth,

    and the heavens are the work of your hands.

26 They will perish, but you remain;

    they will all wear out like a garment.

Like clothing you will change them

    and they will be discarded.

27 But you remain the same,

    and your years will never end.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Није баш тако да анђели немају удела и условљеност, такође по слободи, у приношењу творевине. Могао би да прочиташ понешто о богослужењу и литургици.

 

 Podmeces. Nisam rekao da ne sadejstvuju nego da prinosanje nije stavljeno njima na takvu odgovornost kao coveku. Bezvezno je da se sa ovakvim podmetanjima ti pozivas na citanje bilo cega vezanog za teologiju.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не би требало приношење поредити с нечим тек тако. Јер приношење је однос Сина са Оцем, само загрљај и личносни однос.

I nije tek tako jer i ono iz primera je odnsoa oca sa sinom. I bez tog primera nema sanse da mozes da uklopis koncept slobode i netruleznost od samog starta. 

Бежање од трулежности као некакав задатак, како кажеш фарбање ограде, далеко је од слободе, далеко од љубави, али ипак је почетак из палог стања кретања ка Богу. Љубав је задатак који је једино као такав слободан.

Sta si ovde napisao ne znas ni sam.

 

Задатак од почетка јесте послушање за Оваплоћење Сина Божијег. Бежање од трулежности није првобитни план Божији, као што то објашњава Митрополит Зизјулас.

Naravno da nije, nego je to krajnja manifestacije procesa obozenja. Ako u tom procesu ima mesta za slobodu. Akoi nema onda moze kako hoces.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Podmeces. Nisam rekao da ne sadejstvuju nego da prinosanje nije stavljeno njima na takvu odgovornost kao coveku. Bezvezno je da se sa ovakvim podmetanjima ti pozivas na citanje bilo cega vezanog za teologiju.

 

Рекао си да анђели немају шта да траже у причи о приношењу творевине. Сада приношење ограничаваш на бежање од трулежности.

Што се тиче подметања, могао бих о теби нашироко. Само што такав дијалог не води никуда.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Рекао си да анђели немају шта да траже у причи о приношењу творевине. Сада приношење ограничаваш на бежање од трулежности.

Што се тиче подметања, могао бих о теби нашироко. Само што такав дијалог не води никуда.

 

 Da, zato sto nije na njima odgovornost prinosenja tvorevina kao sto je na coveku u tom smislu nemaju sta da traze. Sa tobom se nazalost svaki dijalog pretvori u monolog.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sta si ovde napisao ne znas ni sam.

 

Можда само слабо читаш српски. :) Што више поједноставим, то ти је теже.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда само слабо читаш српски. :) Што више поједноставим, то ти је теже.

 

Ti ne mislis uopste. Da bi se nesto pojednostavilo to prvo mora da ima neko smisleno znacenje. A tako nesto kad su tvoji postovi u pitanju tek treba da vidimo.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da, zato sto nije na njima odgovornost prinosenja tvorevina kao sto je na coveku u tom smislu nemaju sta da traze.

 

Када сам рекао да прочиташ нешто од литургике нисам се шалио. Има озбиљних књига о Литургији.

 

Итекако ја важно самим анђелима као створенима да учествују у Литургији, у заједничком приношењу.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Када сам рекао да приочиташ нешто од литургике нисам се шалио. Има озбиљних књига о Литургији.

 

Итекако ја важно самим анђелима као створенима да учествују у Литугији, у заједничком приношењу.

 

 To nema nikakve veze sa onim o cemu smo mi pricali. Tako da ovde nastavljas sa podmetanjem.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Желим ти рећи да тешко анђелима ако не учествују на Литургији. Причали смо о трулежности, а анђели немају тај проблем док имају дужност да приносе и небо и земљу у тројично личносно постојање. О том заједничком делу треба боље знати.

 

Извини што не могу погодити у твоје расуђивање. Волео бих да све можемо једноставније.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...