Jump to content

Може ли се веровати у Бога и имати поверења у теорију еволуције


Дејан

Препоручена порука

Šatrolog? Možda si ovo slučajno napisao, ali dao si pravi smisao? :)

Па и нисам то slučajno napisao, чак се и брат Suncokret54 потрудио да приближи богаство smisla синонимима за те шатрологије.

 

... ево, као идеја ; мождологија, вероватнологија, бићедајелогија, акобибиологија... :ok:

Проблем бива кад се шатролозима неки научни термин учини употребљивим за те њине квазитеорије па обично ту остане недоумно и шта је песник 'тео да рече, и да скратим, хаотичне појаве су свеједно у поретку јер је и сам хаос по дефиницији облик реда чија је учесталост понављања бесконачно дугачка (у односу на временски одређен систем или перцепцијом временски ограничених бића).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нормалан, просвећени хришћанин се ту налази заробљен између две ватре: браћа верници одбијају идеју да је он добар верник јер не оспорава научне чињенице, а остатак просвећеног света му оспорава просвећеност јер је припадник групе која да не кажем свакодневно по друштвеним мрежама и коментарима брука људску интелигенцију и нормално понашање...

 

Можда ниси у току, али ствари су се доста промениле. Сада онај хришћанин који не подржава еволуцију као стварање Адама и Еве од племена која су еволуирала од хоминида и антропоморфних мајмуна, сматра се непросвећеним.

Међутим, просвећени свет у савременој науци такође се променио. То је парадокс, да они који говоре о библијском стварању кроз научни Велики прасак и еволуцију, заправо брукају људску интелигенцију и нормално понашање.

Узми пример Стивена Хокинга и бројне друге физичаре који сагледавају своје рачунице тако што виде да је Велики прасак само секундарни и прелазни догађај из нечега првобитног. Њима је прича о библијском еволуционизму врхунац бруке креационизма.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nadovezala sam se na diskusiju ... Pitala sam - ko se u zemlji ili svetu bavi evolucijom ? Pri kojim ustanovama rade ti naucnici ? :citac:

 

На универзитетима где се проучава палеонтологија и антропогенеза. Има мноштво области везано с тим, али ја немам појма. Могу ти то објаснити други форумаши који су се бавили еволуцијом.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Opet iznosis tvrdnju koja nije tacna. Psalm 104 se odnosi na stvaranje sunca i meseca. To je 4 dan, dakle pre pojave Adama. Ovakvih stihova ima i u knjizi o Jovu.

Navedi stih pa da vidimo da li je moja tvrdnja netačna.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда ниси у току, али ствари су се доста промениле. Сада онај хришћанин који не подржава еволуцију као стварање Адама и Еве од племена која су еволуирала од хоминида и антропоморфних мајмуна, сматра се непросвећеним.

Међутим, просвећени свет у савременој науци такође се променио. То је парадокс, да они који говоре о библијском стварању кроз научни Велики прасак и еволуцију, заправо брукају људску интелигенцију и нормално понашање.

Узми пример Стивена Хокинга и бројне друге физичаре који сагледавају своје рачунице тако што виде да је Велики прасак само секундарни и прелазни догађај из нечега првобитног. Њима је прича о библијском еволуционизму врхунац бруке креационизма.

 

Ја ту заиста не бих уплитао старозаветне приче и надам се да ме нико неће схватити погрешно, али мене у православљу држи Христов лик, Христова порука о љубави и хришћанска тежња ка боголикости човека. Апсолутно имам разумевања да су у старијим временима људи прилазили религијама јер су им оне нудиле одговоре на питања о настанку света и нпр. узроцима суше и временских непогода, али се ја по тим питањима ослањам на науку. Наравно не у истом смислу као и на религију, да просто верујем у тренутни став науке као у неку догму, али то су ствари о којима желим критички да размишљам у научним оквирима, а не у религијским. Када чујем нпр. тезе о великом праску и сличне, интересује ме да са становишта физике чујем разлоге за и против те тезе, а не да се питам "А како се та теза уклапа у оно што сам ја прочитао у књизи Постања." ne_shvata

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Као што бива, свака заблуда на којој се истрајава долази до критичне тачке. Онда постаје од суштинског значаја разрешење тог проблема, због чега су се и заснивали Васељенски сабори.

 

Хришћански љубитељи еволуције, која по себи ништа није спорна, довели су до проблема везано за личност првоствореног човека и одговорност првостворених за пало стање.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хришћански љубитељи еволуције, која по себи ништа није спорна, довели су до проблема везано за личност првоствореног човека и одговорност првостворених за пало стање.

 

Nema tu nikakvog problema, to mozda samo ti vidis nekako posto mi nije jasno gde problem. Ranije kad sam diskutovao sa tobom mislio sam da je eticki problem teodiceje, ali kasnije si to sam pogazio svojom  teorijom tako da onda ne znam sta je  problematicno. 

 

Ovo oko Velikog praska ne znam cemu rasprava. To je zasad teorija koja drzi vodu, a multiverzum i paralelni univerzumi  su hipoteza na kojoj se radi tako da se jednog mozda nekako utvrdi da isti postoji a mozda i ne pricali Grin i Kaku sta god. Pa tako ne vidim ni gde tu problem. Teorija ko teorija, hipoteza ko hipoteza, religija ko religija, baba ko baba, zaba ko zaba. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sada ne vidimo prelaske iz vrsta u vrstu a to nam se prezentuje kao neka neosporna činjenica. 

 

Pod vidimo nisam bas mislio na culo vida. Receno je da se te promene mogu uociti samo posle dugog vremenskog perioda, iako se mogu primetiti na mikroorganizmima tipa virusi i bakterije kod kojih se evolucija brze desava, pa se tako zna desiti da neki virus postane otporan na neki lek posle odredjenog vremena ili pak bakterija na antibiotik jer na njih deluju mehanizmi evolucije, pa se oni prilagodjavaju okruzenju. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Ne znam odakle si izvukao ovaj tekst ali u Postanju nema nikakvog povratka,u smislu da je Adam bio u smrtnom stanju,pa je onda dobio blagodat Božiju,pa je onda izgubio i vratio se i prvobotno stanje.Od samog početka Adam je u stanju blaženstva,stanju bogoviđenja i opštenja s Bogom i to kasnije gubi kršenjem zapovesti o ubiranju zabranjenog voća.

 

Dogmatika Justina Popovića:

Суштина и значај прародитељског греха
 
Грех наших прародитеља бескрајно је важан и судбоносан поступак, јер је њиме поремећен сав богодани однос човека према Богу и према свету. До пада сав се живот наших прародитеља заснивао на богочовечанском поретку: Бог је био све у свему, и они су то са радошћу и усхићењем осећали, сазнавали и примали;
 
 

 

 

Auu bre imas na prvom linku koji sam ti dao, da si kliknuo video bi. Sveti Atanasije Veliki "O ovaplocenju Logosa". U postanju nema nicega sto bi nam rekla da li je bilo ovako ili onako po tim takvim tehnickim pitanjima. Cak u postanju nema nista sto bi nam moglo reci da je pravoslavno shvatanje obozenja i greha kao promasaja cilja a ne juridicke zabrane pravilno tumacenje. To treba traziti na nekom drugom mestu a ne u Pismu, jer tamosnji tekstovi po sebi ne znace nista.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nema tu nikakvog problema...

 

Већ смо дискутовали о озбиљности тог проблема. То већ траје пола деценије. Брат Иван је нашироко објаснио колико је проблематично да други људи поред Адама и Еве пре пада доживе пад због Адамовог и Евиног греха. Даље, неслућену важност има проблематика еволуције једне животиње са животињском душом у човека са човечијом душом, тако да за стварање човека није узет само земаљски прах, него сама животиња, или ако хоћеш антропоморфни мајмун.

Чак и да не постоји проблем за теологију, довољно је што идеја еволуције од антропоморфних мајмуна Адама и Еве злоупотребљава саму науку. Опет ће се људи смејати и атеисти ликовати, а то се већ дешава, зато што наука указује на то да класични Велики прасак нема значај некаквог првобитног почетка, што за хришћане јесте библијски почетак.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Већ смо дискутовали о озбиљности тог проблема. То већ траје пола деценије. Брат Иван је нашироко објаснио колико је проблематично да други људи поред Адама и Еве пре пада доживе пад због Адамовог и Евиног греха. 

 

Samo mu nije poslo da objasni kako to ne vazi u slucaju Novog Adama. 

  • Волим 1



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Као што бива, свака заблуда на којој се истрајава долази до критичне тачке. Онда постаје од суштинског значаја разрешење тог проблема, због чега су се и заснивали Васељенски сабори.

 

Хришћански љубитељи еволуције, која по себи ништа није спорна, довели су до проблема везано за личност првоствореног човека и одговорност првостворених за пало стање.

 

Тај проблем је везан искључиво шта је неко зацртао да научна истина мора буде, а она се не одређује унапред, него се открива и увек је подложна конструктивној критици како би могла да се унапређује. На пример, наука никад није зацртала да је Земља центар свемира чак и када је то био званичан став, а модерна је заблуда прича о Галилејевом страдању јер Галилеј није доказао да се Земља окреће око Сунца већ је само тврдио да је то тако, а страдао је због политичких сукоба са утицајним људима из Цркве, а не због научних ставова. Оног момента када је заиста доказано да се Земља окреће око Сунца а не обрнуто, то је усвојено. А касније је и тај став ревидиран тиме да је одређивање центра референтног система произвољно и да се обоје непрестано крећу и мењају положај. То је тај напредак и ту су људи који из догматских разлога покушавају да утичу на тај ток један чист вишак. Ја не желим да ми теолог одређује чињенице из природних наука исто као што не желим да ми неки биолог одређује питања вере. Опростите ми на хули, али заседање црквених сабора да се договори да ли су неке научне истине тачне или не, представљају примитивизам једног заосталог доба и ако би се тако нешто правило данас то би само био доказ чистог лудила свих који у томе учествују. Црква не треба да се одређује према природним наукама, него да се одреди према свом миленијумском петљању у те области у прошлости које је директно одговорно и за данашње масовне заблуде и колективно погрешно знање. Без обзира на то што би то довело до отпадања од Цркве сујеверних полупагана који нису спремни да прихвате Христа него траже натприродну потврду за своје сујеверје, треба да будемо фокусирани на квалитет а не на квантитет. Да од читаве Цркве остане само Христос, опет је и таква Црква вреднија од милионске групе оних који сматрају да су спасени тиме јер не верују у еволуцију и славе Божић 7. јануара. ne_shvata

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Samo mu nije poslo da objasni kako to ne vazi u slucaju Novog Adama. 

 

Све је то објашњено, само што не вреди теби. Постоји толико битнијих ствари. Штета што је све губљење времена са овом причом.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све је то објашњено, само што не вреди теби. Постоји толико битнијих ствари. Штета што је све губљење времена са овом причом.

 

 Nista nij objasnjeno samo je utroseno mnogo vremena na logicke greske i lose pokusaje argumentacije. 



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...