Jump to content

МОБИНГ У СПЦ: Владика понижавао свештеника

Оцени ову тему


Препоручена порука

Његово дрско понашање сам приметио неколико пута чак и у току литургије тако да ме ова вест није нарочито изненадила.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Мени је потпуно јасно да свештеник треба (и мора) да буде у послушности свом Епископу. У Цркви нема демократије, него као у војсци.

 

Но, нико не сме да понижава другог, макар то био и Епископ. Постоје канонски прописи, постоји Устав СПЦ ако свештеник није у реду, па нека се то примењује.

 

Ако брани веру (од других владика), онда нека брани и своје свештенство и да не дозволи да се ово дешава.

 

Од многих мојих пријатеља из банатске Епархије сам чуо да је он веома одговоран као Епископ, да се труди и ради на многим пољима, али да има незгодну нарав. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1.  У Цркви нема демократије, него као у војсци.

 

2.  Но, нико не сме да понижава другог, макар то био и Епископ.

 

3.  Постоје канонски прописи, постоји Устав СПЦ ако свештеник није у реду, па нека се то примењује.

 

4.  Kao Епископ се труди и ради на многим пољима, али има незгодну нарав. 

 

  1. Веома је погрешно упоређивати Цркву са војском и устројством исте. Поготову што је данас и у Цркви све већи број оних који искуствено појма немају шта је војска а од оних који и имају то искуство, већина га оцењује као негативно.

     

  2. Управо је војска место где све ври од понижавања и увреда по принципу суборддинације и железне хијерархије. То је уједно и доказ горенаведеној - првој тези, да није паметно војском описивати Цркву.(Читај: ,,Сакривати глупост и небулозу из црквене оганизације иза друге институције која се по истим ,,прославила'')

     

  3. Ово је и кључ проблема, јер све што се дешава управо је и доказ да ,,Оно тело'' које је за то задужено не спроводи канонске прописе и сам Устав СПЦ.

     

  4. Као жива Икона Христова, епископ би морао да своју нарав закључа иза манастирских врата са којих долази, и да има свест о врремну у којем води своје стадо јер је то стадо Црква. Тако да како год га окренемо, ,,нарав'' Епископа, радећи против пастве, ради пре свега против самог власника нарави, тј пастира.. :)

     

Закључак:  

              Највећа одговорност и кључ решења се крију у дејству ,,Оног тела'' под три, а све остало је инфантилно (прича за ,,малу децу'' - прим. аут. ;) ) и лузерски. И да је тако, како на жалост није, не би ни било потребе да неко, било ко из клира СПЦ или осталих структура, посеже за ,,земаљским'' (па и ,,ванземаљским'' (,,Брисел'' колико већ сутра ;) ) судовима.

الحرية أو الموت

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени је потпуно јасно да свештеник треба (и мора) да буде у послушности свом Епископу. У Цркви нема демократије, него као у војсци.

 

Но, нико не сме да понижава другог, макар то био и Епископ. Постоје канонски прописи, постоји Устав СПЦ ако свештеник није у реду, па нека се то примењује.

 

Ако брани веру (од других владика), онда нека брани и своје свештенство и да не дозволи да се ово дешава.

 

Од многих мојих пријатеља из банатске Епархије сам чуо да је он веома одговоран као Епископ, да се труди и ради на многим пољима, али да има незгодну нарав. 

Poređenja Crkve sa vojskom imaju ulogu da naglase postojanje hijerahije u Crkvi (konkretno mi napamet pada psolanica Klimenta Rimskog Korinćanima), a ne nikao d aopravdaju bilo kakav vid odnosa koji se može okarakterisati kao suprotnost dolazećem Carstvu. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Но, нико не сме да понижава другог, макар то био и Епископ.

 

Није овде само ствар у понижавању него у одузимању основних средстава за егзистенцију а ту већ мора да ради држава.

Ето зашто је држава потребна. Јел тако либертаријанци?!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovo je za mene dobra vest!

Na apsolutizam se mora nekako odgovoriti, Nikanor je još i dobro prošao.

"Sad je tren velikih odluka! Bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi!"
soliver_mouseover.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Извињавам се постављачу теме што идем ван теме, али само да разјасним, ако може, са Рилским, где и у којој војсци врви или ври (не знам који је термин хтео да употреби), од понижавања. Мсм, ја сам војник од 14-те године и јасно је да мора да постоји како хијерархијска структура, тако и субординација- првенствено у командовању. Али мене, нити иког познајем (а знам пуно људи из војске односно ваздухопловства, што из службе, што током школовања); дакле не знам никог да је понижаван.

РВ и ПВО су доста мекани по том питању, па претпостављам да зато имаш такав утисак. Зато су увек пред служење војног рока многи гањали ''везу'' за тај род, јер код ''Плаваца'' је увек била ладовина, а онда су ту и интенданти, везисти... Код пешадије и артиљерије је скроз друга прича, што ти је као профи војнику сигурно познато. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако је све наведено тачно, свака част овом свештенику

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А владика Никанор је један од бољих у Цркви, тако да је питање колико је све ово све баш овако. Можда је само једна намештаљка више.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Милан Ракић, on 04 Feb 2016 - 12:34, каже:snapback.png

Ај` не лупај! 

 

 

Рилски, on 04 Feb 2016 - 12:42, каже:snapback.png

Не лупам.

 

NemanjaVa, on 04 Feb 2016 - 12:40, каже:snapback.png

Poređenja Crkve sa vojskom imaju ulogu da naglase postojanje hijerahije u Crkvi (konkretno mi napamet pada psolanica Klimenta Rimskog Korinćanima), a ne nikao d aopravdaju bilo kakav vid odnosa koji se može okarakterisati kao suprotnost dolazećem Carstvu. 

 

То је јасно сваком здравомилећем створењу које свој идентитет остварује у Цркви а би(л)о је у војсци. 

Ја сам говорио о извесном ,,сакривању'' појединих удова Цркве, чији број није никако мали, који је годинама своје и туђе злоупотребе, сакривао и правдао истим и још већим злоупотребама из једне друге ЧАСНЕ и ПОШТЕНЕ организације каква је војска по дифолту. 
А да то није и била, или да то није и сада, управо сведочи и стање у којем се она нашла и у којем се и сада налази, а све захваљујући својим најодговорнијим члановима. Али не и захваљујући самој ВОЈСЦИ - као таквој и оним одговорним, часним и поштеним официрима, војницима и људству који могу само да трпе и ћуте, чекајући нека нова и боља времена (чудо Божије..)  ;)

الحرية أو الموت

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па како нема? Шта ови у Цркви могу да раде шта год хоће, јер за њих не важи световни суд?
 

Mislio sam da se nikakav ugovor o radu ne potpisuje u Crkvi ali eto......

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А владика Никанор је један од бољих у Цркви, тако да је питање колико је све ово све баш овако. Можда је само једна намештаљка више.

Simptomatično je da se uvek ,,problemi,, javljaju kod Vladika koji su antiekumenistički nastrojeni.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Simptomatično je da se uvek ,,problemi,, javljaju kod Vladika koji su antiekumenistički nastrojeni.

 

Не.. 

 

Симптоматично је то што ми уопште ИМАМО Владике  који су АНТИ-Екуменистички настројени, 

 и масу верујућих која их следи а да сама при том незна и не жели да зна против чега су то заправо..

 

П.С.

Екуменизам (грч. οικουμενη — насељени свет, васељена) представља настојање око помирења, сарадње, зближавања и јединства хришћанских цркава.

الحرية أو الموت

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...