Jump to content

Промена Устава - Православље као званична државна религија?

Оцени ову тему


  

38 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли сте за промену Устава Републике Србије којим би се установила званична државна религија, по узору на Грчку?



Препоручена порука

Misliš principe koji prate tvoj život? Pošto to nije deo mog života... a valjda bi te institucije trebalo da budu moje koliko i tvoje... isti ste kao komunisti, samo vam je ideologija drugačija...

 

Ти принципи тебе не би никако угрожавали, иако би изражавали вољу већине. Угрожава ли те химна Боже правде? Грб са крстом? Застава? Иако си атеиста то можеш и треба да прихватиш као своје - као традицију свог народа. Када сам дискутовао са Србијанком Турлајић рекла ми је да је "православни атеиста". Питах је шта то значи? Каже, атеиста сам али славим славу, Божић, Васкрс... зато што поштујем оно што сам у породици наследила. И ја јој скидам капу због тога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ти принципи тебе не би никако угрожавали, иако би изражавали вољу већине. Угрожава ли те химна Боже правде? Грб са крстом? Застава? Иако си атеиста то можеш и треба да прихватиш као своје - као традицију свог народа. Када сам дискутовао са Србијанком Турлајић рекла ми је да је "православни атеиста". Питах је шта то значи? Каже, атеиста сам али славим славу, Божић, Васкрс... зато што поштујем оно што сам у породици наследила. И ја јој скидам капу због тога.

 

Kada bi svi bili stvarno svesniji svojih uverenja i stavova, mnogo bi se veći broj građana Srbije deklarisao kao pravoslavni ateisti. Na neki način, ovde je pravoslavni ateizam u neku ruku već neko vreme nezvanična državna religija.

  • Волим 1

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не, принципи нису мртви већ тешком муком изборени од верског једноумља у протеклим вековима. 

(#) Читам већ по ко зна који пут да истичеш "изборни предмет".    Изборни предмет би био када би постојала и опција ни грађанско ни веронаука.   Овако, родитељи и-или деца одаберу једно од та два, многи ни по жељи ни по морању него по инерцији (баш зато је однос  50% - 50% на државном нивоу).

Кад то буде уведено, видећемо жељу да се слуша православни катихизис.

(#) Како то да је СПЦ толико неспособна да сама организује веронауку (прави титоистички комунисти су давно отишли, религија је у моди још од касних осамдесетих) ?   Како то да се та силна жеља народа за катихизисом није одразила на неки вид веронауке пре него што ју је држава увела?

(#)  Пробај да прихватиш да секуларизам а ни атеизам нису искључиво везани за комунизам.   Има нас много десничара, родољуба, националиста који смо гласни атеисти.     (ово важи и за Србију и за остале земље)

 

Хахаха, да, да... и замењени безбожним једноумљем. Дивота. :)

 

Не, то би онда био факултативни предмет. Сада је обавезан изборни предмет (такав модел постоји у многим европским дрћавама).

А што и остале предмете не бисмо ставили да се слушају факултативно? Па да видимо шта би ђаци и колико слушали. Зашто неко, на пример, мора да учи интеграле ако му то никада у животу требати неће? Зашто да учи о рудном богатству неке иди ми дођи м земље, ако му то никада у животу требати неће? Зашто да се учи сликању, ако нема талента и ако не жели да се бави сликарством? Зашто да учи други страни језик ако не жели да зна баш тај језик? Итд, итд.... Изволи, ако си толико принципијелна, примени исте принципе на све предмете. У противном ниси праведна.

Видиш, када би држава вратила Цркви сву имовину коју јој је одузела Црква би могла да отвори црквене школе и гимназије. Да, била би способна. И ја бих волео да такве школе постоје код нас, као римокатоличке у Франсуској, рецимо. Али Црква сада нема ни за социјално осигурање свештеника (нису сви свештеници у београдским парохијама).

Нисам ни рекао да је атеизам нужно комунизам. Међутим, ови који иступају са атеистичком позадином болују од вируса идеолошког једноумља који је наслеђен из титоистичког система. Знам атеисте којима уопште не смета веронаука. Чак, подржавају право људи да она постоји у нашим школама.

Баш зато што секуларност није нужно везана за комунистички модел секуларности - не треба дозволити савременим антитеистима да титоистички тумаче Устав. А они навалили да је само то и ништа друго секуларност. Видиш, моја реакција је само реакција на то - одбрана од агресивног атеизма.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Апсолутно против. Не само због тога што би највећу штету од овога имала управо сама Црква, него што би то била регресија у заштити права свих нас. Са друге стране, садашњи правни оквир Цркви даје много простора за деловање, далеко више него раније. А то је углавном простор који Црква, на жалост свих нас, не користи уопште или користи врло мало и недовољно.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Баш зато што секуларност није нужно везана за комунистички модел секуларности - не треба дозволити савременим антитеистима да титоистички тумаче Устав. А они навалили да је само то и ништа друго секуларност. Видиш, моја реакција је само реакција на то - одбрана од агресивног атеизма.

Ideja sekularnosti je ideja slobodnog izbora.

Sekularnost je prirodno sumnjicava prema svakom vidu prepletenosti drzave i religije.

 

Za Mene licno postoje samo razliciti stepeni razvoja sekularnosti, a prava je potpuna odvojenost, gde religija dise i raste prirodno, onoliko koliko gradjani svojim zalaganjem i interesovanjem postignu, oslobodjeni bilo kakvih drzavnih prisila i gurkanja u svom izboru.

 

To je moja ideoloska vodilja. A ja sebe ne smatram antiteistom (ne mislim da religiju treba sputavati, niti da bi svet bez nje bio bolji).

Da li ti dozvoljavas da je to legitiman politicki stav, ili po tebi mora da upadnem u neki ekstreman titoisticki okvir?

  • Волим 1

The mark of the immature man is that he wants to die nobly for a cause, while the mark of the mature man is that he wants to live humbly for one

In the absence of science, opinion prevails

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da li ti dozvoljavas da je to legitiman politicki stav, ili po tebi mora da upadnem u neki ekstreman titoisticki okvir?

 

Свакако да је легитиман, али не може да претендује да буде једино могућ и једини исправан. 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ти принципи тебе не би никако угрожавали, иако би изражавали вољу већине. Угрожава ли те химна Боже правде? Грб са крстом? Застава? Иако си атеиста то можеш и треба да прихватиш као своје - као традицију свог народа. Када сам дискутовао са Србијанком Турлајић рекла ми је да је "православни атеиста". Питах је шта то значи? Каже, атеиста сам али славим славу, Божић, Васкрс... зато што поштујем оно што сам у породици наследила. И ја јој скидам капу због тога.

 

Nisam ni rekao da me ugrožavaju... već samo da to nisu moji, nisu zajednički, nego su isključivo tvoji principi.

 

Dalje sprovođenje tih principa me uglavnom ne ugrožava, mada ima i toga, ali nije tu glavni problem u ugrožavanju, već u tome što prisvajate nešto što je zajedničko i time gurate dalje one koji ne dele te vrednosti... umesto integracije, zajedništva i nalaženja zajedničkog imenitelja iza kojeg svi možemo da stanemo, nudi se: i u zajedničkim stvarima biće sve po mom, a tebi ako se ne sviđa, boli me uvo.

 

Himna je tu najbolji primer. Ne mogu da prihvatim ovu himnu kao svoju jer ne mogu ozbiljno da shvatim njene reči... poštujem je kao himnu moje države u smislu da ću u javnosti ustati kad se svira i slično ali za mene lično ona ništa ne znači.

 

Zašto bih kao svoje prihvatao nešto samo zato što je tradicija? Da li bi onda trebalo da prihvatim da žene nemaju pravo glasa? Mnogo duže od himne (i neprekidno) u tradiciji ovog naroda je ideja da se žene ne pitaju ništa u vezi države... vekovima, a ne nekoliko decenija... sve tradicije se u nekom trenutku stvore ili promene...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisam ni rekao da me ugrožavaju... već samo da to nisu moji, nisu zajednički, nego su isključivo tvoji principi.

 

Заједнички принцип би требало да нам буде појам јединства који је саткан од комуникације различитих и од неометане пројаве конкретног и различитог у јавној сфери. То није једно као безлична општост, већ као заједница конкретних и различитих. Такав појам јединства не би гушио ни мене, ни тебе. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Himna je tu najbolji primer. Ne mogu da prihvatim ovu himnu kao svoju jer ne mogu ozbiljno da shvatim njene reči... poštujem je kao himnu moje države u smislu da ću u javnosti ustati kad se svira i slično ali za mene lično ona ništa ne znači.

 

Химне скоро свих европских земаља не значе више ништа никоме.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Химне скоро свих европских земаља не значе више ништа никоме.

 

Ни мени наша химна не значи ништа у верском смислу. Не користим је да се молим Богу. Значи ми као симбол моје земље и зато је волим и поштујем.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Химне скоро свих европских земаља не значе више ништа никоме.

 

Znam... baš zato što su tradicija... a mi smo 2006. godine rešili da "nastavimo" jednu "tradiciju" koja je duže bila prekinuta nego što je trajala...  

 

Ali opet nije ta himna sama po sebi problem, problem je što to nametanje interesa i vrednosti većine na uštrb zajedništva ovde funkcioniše u svakom pogledu već vekovima... i mnogo nas je usrećilo....

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

да видимо шта уче деца у 3. разреду

Pravoslavni katihizis za 3. razred osnovne škole

Bog Otac je stvorio svet iz ljubavi, 5

Bog Otac je sve stvorio da živi večno, 7

Bog Otac je na kraju stvorio čoveka sličnog sebi i kroz njega gleda na sve što je stvorio, 11

Čovek je sličan Bogu zato što je slobodan, 15

Bog Otac je stvorio svet kroz Sina i u Sinu Duhu Svetim, 19

Bog je stvorio ćoveka da s njim ostvari zajednicu ljubavi, 21

Zajednica Boga Oca s ljudima ostvaruje se preko Isusa Hrista, 25

O molitvi, 27

Suvi  fanatizam a? Prosto poziva na nasilje,el da?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Може, ако људи у њој желе. Ја увек крећем од појединачног и идем ка општем.

 

Jel sproveo neko nekad neku anketu, jel pitao radnike dal zele? Ili se po automatici to pretpostavlja jer su- vecina... jbg...?

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Каже, атеиста сам али славим славу, Божић, Васкрс... зато што поштујем оно што сам у породици наследила. И ја јој скидам капу због тога.

 

Ti teolog, skidas kapu nekome zbog praznog ispunjavanja religijskih cinova?

 

Na ovaj nacin ti licno vredjas svoju sopstvenu veru. 

 

Svodjenje religijskih rituala na predstavu i paradiranje... njiovo ustolicavanje u obredne i tradicionalne svrhe je nesto sto bi trebalo da osudjujete... 

 

Ili da izdate saopstenje kao SPC u kome cete objasniti da postoje dve vrste slave i da su obe OK da se slave.

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...