Jump to content

Промена Устава - Православље као званична државна религија?

Оцени ову тему


  

38 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли сте за промену Устава Републике Србије којим би се установила званична државна религија, по узору на Грчку?



Препоручена порука

Kako ne razumes/te da argument vecine nema nikakvo znacenje  u ovom kontekstu? Ako vecinom opravdas ispravnost odluka onda je jahanje popova bilo legitiman cin s obzirom da je  u tom trenutku vecina stanovnistva odobravala takvo ponasanje...

 

 

 

 

 

To su druge stvari. Ja se licno nikad ne bih protivio davanju slobodnih dana radnicima zbog verskih razloga. Naprotiv!  Ta praksa odavno postoji u Srbiji i iskreno nikad nisam cuo da se iko ikada protiv toga bunio, ni od gradjana ni od ateista (bilo pojedinaca bilo udruzenja)

 

A ako pogledas svrhu hriscanstva i poruku koju salje uz obrasce koje sledi, slavljenje slave u firmi nema nikakvu poentu... promasaj... obicna izlozba i javno paradiranje vere.

Dobro, tu smo negde ti natežeš konopac koliko god možeš na svoju stranu a ja na svoju. Istina je verovatno u sredini ako ti ja ne zabranjujem to a ni ti meni.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako ne razumes/te da argument vecine nema nikakvo znacenje  u ovom kontekstu? Ako vecinom opravdas ispravnost odluka onda je jahanje popova bilo legitiman cin s obzirom da je  u tom trenutku vecina stanovnistva odobravala takvo ponasanje...

 

 

 

 

 

To su druge stvari. Ja se licno nikad ne bih protivio davanju slobodnih dana radnicima zbog verskih razloga. Naprotiv!  Ta praksa odavno postoji u Srbiji i iskreno nikad nisam cuo da se iko ikada protiv toga bunio, ni od gradjana ni od ateista (bilo pojedinaca bilo udruzenja)

 

A ako pogledas svrhu hriscanstva i poruku koju salje uz obrasce koje sledi, slavljenje slave u firmi nema nikakvu poentu... promasaj... obicna izlozba i javno paradiranje vere.

Dobro, tu smo negde ti natežeš konopac koliko god možeš na svoju stranu a ja na svoju. Istina je verovatno u sredini ako ti ja ne zabranjujem to a ni ti meni.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да би проглашавање Православља државном религијом за свет био још један доказ да је наша вера пука социолошка пројекција унутрашњих егоистичних побуда. Самим хришћанима би институција Цркве још мање била Тајна. 

 

Против сам. 

Чак и да не постоји Васељенска патријаршија, требало би је измислити

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Верска настава и принцип "марш из државних школа, ово је секуларна држава":

 

..... Па у чему је онда проблем? Каже, намеће се. Па како се, људи моји, намеће када је изборни предмет? Слуша га ко жели, а и ти који слушају нису у обавези да лично усвоје хришћанство као свој светоназор. Како се онда намеће? 

Зар није наметање то ваше, то што желите да предмет укинете? Свима, без обзира да ли то желели или не.

Зашто не може веронаука у школама? Кажу, због секуларности. Значи, ко шиша живе људе, битни су принципи, идеје. И ја сада питам: шта ће то нама, људи? Шта ће нам принципи који немају везе са нама? Који нас гуше. Веронаука ничија права не угрожава, нико не пати зато што она постоји, на радост је онима који желе да је слушају - и сад је то проблем је се КРШИ ПРИНЦИП! Небитни су живи људи. Битни су мртви принципи.

Треба гледати живот, па на основу њега изводити принципе а не обрнуто, гурати живот у принципе који немају везе са животом.

Не, принципи нису мртви већ тешком муком изборени од верског једноумља у протеклим вековима. 

(#) Читам већ по ко зна који пут да истичеш "изборни предмет".    Изборни предмет би био када би постојала и опција ни грађанско ни веронаука.   Овако, родитељи и-или деца одаберу једно од та два, многи ни по жељи ни по морању него по инерцији (баш зато је однос  50% - 50% на државном нивоу).

Кад то буде уведено, видећемо жељу да се слуша православни катихизис.

(#) Како то да је СПЦ толико неспособна да сама организује веронауку (прави титоистички комунисти су давно отишли, религија је у моди још од касних осамдесетих) ?   Како то да се та силна жеља народа за катихизисом није одразила на неки вид веронауке пре него што ју је држава увела?

(#)  Пробај да прихватиш да секуларизам а ни атеизам нису искључиво везани за комунизам.   Има нас много десничара, родољуба, националиста који смо гласни атеисти.     (ово важи и за Србију и за остале земље)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Верска настава и принцип "марш из државних школа, ово је секуларна држава":

 

У паузи емисије, данас смо ја и господин Рибић дискутовали... Ја га питам, чему толико оспоравање права да неко изучава своју веру? Да неко чује хришћанско виђење смисла постојања? Да ли је злочин бити хришћанин? Каже, није. Па у чему је онда проблем? Каже, намеће се. Па како се, људи моји, намеће када је изборни предмет? Слуша га ко жели, а и ти који слушају нису у обавези да лично усвоје хришћанство као свој светоназор. Како се онда намеће? 

Зар није наметање то ваше, то што желите да предмет укинете? Свима, без обзира да ли то желели или не.

 

Зашто не може веронаука у школама? Кажу, због секуларности. Значи, ко шиша живе људе, битни су принципи, идеје. И ја сада питам: шта ће то нама, људи? Шта ће нам принципи који немају везе са нама? Који нас гуше. Веронаука ничија права не угрожава, нико не пати зато што она постоји, на радост је онима који желе да је слушају - и сад је то проблем је се КРШИ ПРИНЦИП! Небитни су живи људи. Битни су мртви принципи.

Треба гледати живот, па на основу њега изводити принципе а не обрнуто, гурати живот у принципе који немају везе са животом.

 

Nisu ti principi pali s Marsa, i ti principi su nesto do cega smo dosli kao metode za bolji i lepsi zajednicki zivot. 

 

TI principi su korisniji za drustvo nego udovoljavanje zeljama odredjeninh grupama samo zato sto sto, eto, oni bas iskreno veruju da su ih zasluzili...

  • Волим 1
пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Изборни предмет би био када би постојала и опција ни грађанско ни веронаука

 

Šta dobijaš time? Neobrazovane talibane?

 

Možeš možda ti da razumeš da su srbi sa ovog prostora od vajkada bili verujući?

 

Obrazovan čovek nije nikakva opasnost. 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Šta dobijaš time? Neobrazovane talibane?

да видимо шта уче деца у 3. разреду

Pravoslavni katihizis za 3. razred osnovne škole

Bog Otac je stvorio svet iz ljubavi, 5

Bog Otac je sve stvorio da živi večno, 7

Bog Otac je na kraju stvorio čoveka sličnog sebi i kroz njega gleda na sve što je stvorio, 11

Čovek je sličan Bogu zato što je slobodan, 15

Bog Otac je stvorio svet kroz Sina i u Sinu Duhu Svetim, 19

Bog je stvorio ćoveka da s njim ostvari zajednicu ljubavi, 21

Zajednica Boga Oca s ljudima ostvaruje se preko Isusa Hrista, 25

O molitvi, 27

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisu ti principi pali s Marsa, i ti principi su nesto do cega smo dosli kao metode za bolji i lepsi zajednicki zivot. 

 

Хајде ми сада објасни, шта је теби лепши живот ако се залажеш да неко нема права да у школи слуша веронауку? Односно, како ће ти се то живот покварити ако тај неко то своје право оствари?

Ја ту не видим ништа нити корисно нити штетно за тебе, већ да инсистирање на том принципу значи смао једно - нетрпељивост према вери. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Objasni mi kako javna institucija moze da zeli da ima krsnu slavu? Ali molim te, ovo mi nikako nije jasno.

 

Може, ако људи у њој желе. Ја увек крећем од појединачног и идем ка општем.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...