Jump to content

Однос према ближњима који нису спасени (у вечности)?

Оцени ову тему


Guest

Препоручена порука

Коментари ФБ

 

Sava Janjic

Мислим да ће они у рају волети оне који нису у њему али ови неће моћи да приме ту љубав због своје индивидуалности и затворености срца. Често волимо оне који нас мрзе, али наша љубав им не даје постојање јер подразумева слободни избор ових других да је приме и узврате је. У томе је и трагедија пакла који за многе почиње још овде. Пошто говорећи о љубви, не мислимо о емоцијама које су хемијске реакције у овом свету, већ о начину личног постојања, без обзира на то многи неће узвратити љубав оних који су нашли покој у Христу, радост оних у рају неће бити помућена. Ап. Павле, Св. Владика Николај и други су ово говорили из перспективе овога света и века. У небеском царству неће бити ни брака, ни мушког ни женског, ни Грка ни Јеврејина. Родбинске, националне и друге везе које постоје у овом свету биће надиђене целовитошћу постојања и радости у Христу. Зато и кажемо да тамо неће бити ни бола, ни туге, ни уздисања.

 

Александар Милојков

Биће надиђене родбинске везе, али то не значи брисање познања ближњих и љубави према њима. Шта са онима које волимо и који нас воле, али немају однос са Богом? О њима ја размишљам. Хоће ли Бог, ако спаси мене, спасити и те моје ближње. Без њих ни ја нисам ја, ма колико они били слаби, грешни, лоши... Хришћанска онтологија говори да један подразумева многе, личност као појам подразумева заједницу. Одвајање ближњих неминовно нарушава целовитост саме, конкретне личности. Није ту само питање емоција, већ самог бића, постојања. Христос није рекао само љуби Бога већ и љуби ближњег. Нити само Бог, нити само ближњи, не могу донети радост човеку. Но, свакако, отоврено питање, а ово изнето су само моје теологумене.

Jako lepo...

 

Uvek uvek kada o toem razmišljam ne mogu da se setim i upitam samoga sebe: Verujem da je Bog milsotiv, pa onda,....ako je meni zao ranih nekih gresnika i prestupnika koje cak ni ne poznajem toliko dobro, koliko tek Bog pati? I ako bi ih ja, da mogu, spasao, kako onga za ime svega, Bog neće.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 138
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Molite se za bliznje i mi neverovanje imamo takodje ponekad. Za Boga ne postoje ni sekunde ni godine.

 

Onako kako se mi spasavmo kroz molitvu i milost Bozju a ne zbog naseg dostojanja prema Bogu, tako spasavajte i svoje bliznje, pomenite ih u molitvama svojim, opomenite se njihove ljubavi prema vama i vase prema njima i sve to pretocite u molitve za njihove i sopstvene grehe i ne brigajte se onda za njih vise ili manje nego za sebe. Nego podjednako da vam bude pred Bogom.

 

Bog po molitvi i pokajanje daje, ne ide ni to samo od sebe. Molitva moze biti i sopstvena i od nekog drugog i to da imamo na umu. 

 

Eto, tako, molite se.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево још неких мојих теологумена у вези ове теме:

 

Ако ја као несавршени човек позван на савршенство Оца небеског, могу да волим несавршеног човека, зашто би онда Бог имао потребу да га казни? Ако је ја немам, као несавршени, одакле онда Њему савршеноме таква потреба? Бог који кажњава је идол (лажни бог) - пројекција људских фрустрација. Савршенство Божије није у фрустрираној потреби за принципијелношћу већ у љубави која је поистовећена са слободом. На такво савршенство смо, мислим, позвани - љуби непријатеља свога. Има наде за све који су вољени и који воле.

Бог је љубав. У противном, Бог не треба да нас интересује. Ако Бог није љубав поистовећена са слободом, атеизам је наша једина нада.

 

 

П.С.

 

Молим, без саблажњавања, ово су само моја размишљања. Нико није обавезан да их исповеда. Ни сам немам дефинитивни став већ отворено размишљам.

Да, Бог је љубав,а сви ми људи смо пале природе. Пакао је последица наше пале природе, где иду људске душе које су много пале, а не као последица Божијег кажњавања.

Наравно, нада за све постоји.

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...
On 1/18/2016 at 12:15, Александар Милојков рече

Ево још неких мојих теологумена у вези ове теме:

 

Ако ја као несавршени човек позван на савршенство Оца небеског, могу да волим несавршеног човека, зашто би онда Бог имао потребу да га казни? Ако је ја немам, као несавршени, одакле онда Њему савршеноме таква потреба? Бог који кажњава је идол (лажни бог) - пројекција људских фрустрација. Савршенство Божије није у фрустрираној потреби за принципијелношћу већ у љубави која је поистовећена са слободом. На такво савршенство смо, мислим, позвани - љуби непријатеља свога. Има наде за све који су вољени и који воле.
Бог је љубав. У противном, Бог не треба да нас интересује. Ако Бог није љубав поистовећена са слободом, атеизам је наша једина нада.

 

 

П.С.

 

Молим, без саблажњавања, ово су само моја размишљања. Нико није обавезан да их исповеда. Ни сам немам дефинитивни став већ отворено размишљам.

Gospodine Milojkov,pratim ovaj site izvjesno vrijeme,samo zelim da Vam kazem da mi djeluju predivno Vasi stavovi o ovoj temi,samo sam to zelio da Vam napisem ovdje,moram priznati da sam se cak rasplakao citajuci ono sto ste Vi pisali o ovoj temi i nasim bliznjima.Da Vam dragi Gospod podari svu srecu i zdravlje i mir ovoga svijeta,Vama i onima koje volite.Pozdrav i Bog Vas blagoslovio.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Овде још, на земљи, кад отресемо прах са сандала својих, и загледамо се у молитву своју...ближње своје кад угледамо..а и они се моле...зар може ум људски замислити да то Господ не види....Онај који нам све даде милошћу својом

Link to comment
Подели на овим сајтовима

O Boze koliko patetike :945729: Ako neko dospe do raja sto nije ni malo lako tamo ce valjda imati drustvo Boga, andjela, svetitelja i drugih superiornijih bica  koga briga za ljude sa kojima si ziveo na zemlji. I tako je to sve stvar navike. Ranije sam bio nerazdovojan od sestre   a kad je ona posle studija ostala u BG a ja u rodnom mestu shvatio sam da mi je ona zapravo nebitna. Ako verujete u Boziju pravednost onda verujte i u to da ce vam bliznji goreti u paklu ako su to zasluzili who cares :coolio:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, sss рече

Ranije sam bio nerazdovojan od sestre   a kad je ona posle studija ostala u BG a ja u rodnom mestu shvatio sam da mi je ona zapravo nebitna

7896634

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, sss рече

O Boze koliko patetike :945729: Ako neko dospe do raja sto nije ni malo lako tamo ce valjda imati drustvo Boga, andjela, svetitelja i drugih superiornijih bica  koga briga za ljude sa kojima si ziveo na zemlji. I tako je to sve stvar navike. Ranije sam bio nerazdovojan od sestre   a kad je ona posle studija ostala u BG a ja u rodnom mestu shvatio sam da mi je ona zapravo nebitna. Ako verujete u Boziju pravednost onda verujte i u to da ce vam bliznji goreti u paklu ako su to zasluzili who cares :coolio:

Gospod blagi da nam da zdravu pamet...i meni i vama ,i vasoj sestri  ida vam ne bude kako kazete nebitna.Srdacan pozdrav.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, sss рече

O Boze koliko patetike :945729: Ako neko dospe do raja sto nije ni malo lako tamo ce valjda imati drustvo Boga, andjela, svetitelja i drugih superiornijih bica  koga briga za ljude sa kojima si ziveo na zemlji. I tako je to sve stvar navike. Ranije sam bio nerazdovojan od sestre   a kad je ona posle studija ostala u BG a ja u rodnom mestu shvatio sam da mi je ona zapravo nebitna. Ako verujete u Boziju pravednost onda verujte i u to da ce vam bliznji goreti u paklu ako su to zasluzili who cares :coolio:

Aли "who cares" let them burn :D:D:D

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Срђан Шијакињић рече

Aли "who cares" let them burn :D:D:D

Trolltastic :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Читала сам, не знам тачно чије светоотачке списе, да у рају (ко се нађе) после свеопштег Васкрсења, неће бити сећања, само рајских осећања, значи нема туге, бола, патњи за онима који се не налазе на истом месту. Нема сећања.    

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Најбоље је да се молите за оне који се на земљи нису спасли. Нисмо ми овде да спасавамо спасене но дављенике. Њима треба пружити штап а не онима који су у Лађи спасења. А штап је јеванђеље. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, Рапсоди рече

Читала сам, не знам тачно чије светоотачке списе, да у рају (ко се нађе) после свеопштег Васкрсења, неће бити сећања, само рајских осећања, значи нема туге, бола, патњи за онима који се не налазе на истом месту. Нема сећања.    

Ако би било тако, онда би цело ово цимање са живтом на Земљи било бесмислено.. Чему све ово, ако се тога нећемо ни сећати. Онда не бисмо ни били исте личности као овде и сада, ако не бисмо имали сећање на претходни живот. Били бисмо маса срећних робота.

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, sss рече

shvatio sam da mi je ona zapravo nebitna

Ovo, najiskrenije, ne mogu da razumem.   ne_shvataKako iko moze da ti bude nebitan ? I, kako se to uklapa sa zapovescu LJUBI BLIZNJEGA SVOGA KAO SAMOG SEBE  :scratch_head:

Потпис:

Надање је моје- Отац;

Прибежиште моје- Син;

Покров мој- Дух Свети;

Тројице Свесвета, слава теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Срђан Шијакињић рече

Ако би било тако, онда би цело ово цимање са живтом на Земљи било бесмислено..

Мислим да сам читала исто од старца Пајсија светогорца . И зашто би било бесмислено ? И зашто би се сећао цимања...зар нису битни резултати. И када се попењеш на врх , да ли уопште мислиш о успутним степеницама којим си морао проћи ?  

пре 1 минут, Срђан Шијакињић рече

Чему све ово, ако се тога нећемо ни сећати.

Шта ће ти било каква сећања,  ако си у близини Христовој . Једноставно ако имаш сећања, онда по дифолту ствари можеш да оживиш и осећања која прате та сећања. А знамо све какава непреображена осећања илити сећања могу да навале на нас. Еј човече ти су у рају, ти си преображено биће . 

пре 4 минута, Срђан Шијакињић рече

Онда не бисмо ни били исте личности као овде и сада

Еј човече ти су у рају, ти си преображено биће .Наравно да нећеш бити иста личност као овде и сада. И какви смо то ми овде и сада, никада исти, стално подложни променама .   

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...