Jump to content

Зоран Ђуровић: Чудо св. Нектарија Егинског у забаченом селу на Васкрс

Оцени ову тему


Препоручена порука

Не спорим да је у Богу све могуће.

Али о. Зоране, ово ми личи на теологију рекла ми једна баба.

Такав догађај,а да се не зна ни време ни место ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У есхатолошком телу, стању, динамису и стварности је само Христос. Есхатолошка стварност подразумева стање будућег века.

Стање превечности. Стање изван садашњег искуства Творевине, ума и срца сви створених и рођен. Осим Христа. И сви Свети

чекају други долазак Христов да би заједничарили у тој Тајни - Христовој Пуноћи. А то је Тајна причасног учешћа у Теургијској Евхаристији,

кроз Логоса Христа Духом Очевим. Што значи, у есхатолошком телу, стању, динамису и стварности не обитавају ни Богородица ни Анђели. 

Сви ми, Црква, чекамо долазак Пуноће Царства живећи у сенци те Пуноће. Јер Пуноћа Царства значи да ће се сва Творевина

обрести са оне стране створености и вештаства. Када дође Бог у слави и сили.

И постаће Творевина Духом Очевим преко Сина а кроз Христа беспочета, бескрјана и невештаствена по благодати – биће све у свему Бог.

Бог који се не даје на меру. Бог који ће у апсолутној пуноћи опричастити све своје Енергије, стања и динамисе. Све сем своје природе.

Зато ћемо и бити Богови по благодати, а не по природи.А до тада сви, па чак и сама Богомајка, имамо меру - преесхатолошко стање.

Али једино је Мајка у стању, поретку и динамису какав је Бог желео одувек свим људима. Да сви чисти и непорочни дочекамо Логоса Христа,

јединог Спаситеља свега и свих, и Људи и Анђела, од створености, почетости и вештаствености. 

И да будемо савршени као што је савршен Отац наш небески.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jedna crtica, možda nikome ni neće značiti, pogotovo ako sad ovako na pamet napravim hronološke propuste.

 

U početku beše Reč.

Pre ovaploćenja imamo anđele Božje koji se javljaju i prenose Reč po svoj vaseljeni.

 

Posle ovaploćenja Logosa imam i poslatog prvog čoveka, koji prenosi Ovaploćenu Reč. (setimo se koga je Bog poslao, da javi Svetom Jovanu Krstitelju, da će mu Onaj koga čeka doći na Jordan.

 

Prilikom preobraženja imamo i Iliju i Mojsija, prvi uznesen, drugi iz groba.

 

Posle vaskrsenja imamo vaskrslog Hrista a posle vaskrslog Hrista imamo svetitelje u Hristu, koji takodje prenose reči ovaploćenog i vaskrslog Logosa.

 

Kakvi smo mi zapravo u vaskrslom Hristu a da odgovor ne bude nepokretno čekanje?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У есхатолошком телу, стању, динамису и стварности је само Христос. Есхатолошка стварност подразумева стање будућег века.

Стање превечности. Стање изван садашњег искуства Творевине, ума и срца сви створених и рођен. Осим Христа. И сви Свети

чекају други долазак Христов да би заједничарили у тој Тајни - Христовој Пуноћи. А то је Тајна причасног учешћа у Теургијској Евхаристији,

кроз Логоса Христа Духом Очевим. Што значи, у есхатолошком телу, стању, динамису и стварности не обитавају ни Богородица ни Анђели. 

Сви ми, Црква, чекамо долазак Пуноће Царства живећи у сенци те Пуноће. Јер Пуноћа Царства значи да ће се сва Творевина

обрести са оне стране створености и вештаства. Када дође Бог у слави и сили.

И постаће Творевина Духом Очевим преко Сина а кроз Христа беспочета, бескрјана и невештаствена по благодати – биће све у свему Бог.

Бог који се не даје на меру. Бог који ће у апсолутној пуноћи опричастити све своје Енергије, стања и динамисе. Све сем своје природе.

Зато ћемо и бити Богови по благодати, а не по природи.А до тада сви, па чак и сама Богомајка, имамо меру - преесхатолошко стање.

Али једино је Мајка у стању, поретку и динамису какав је Бог желео одувек свим људима. Да сви чисти и непорочни дочекамо Логоса Христа,

јединог Спаситеља свега и свих, и Људи и Анђела, од створености, почетости и вештаствености. 

И да будемо савршени као што је савршен Отац наш небески.

У прошлој теми је јасно изнета теза да су сви већ васкрсли са Ис на крсту. Зато, ако хоћеш нешто ново да кажеш, мораш да изнесеш контрааргументе, а не пуке афирмације.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У есхатолошком телу, стању, динамису и стварности је само Христос. Есхатолошка стварност подразумева стање будућег века.

Стање превечности. Стање изван садашњег искуства Творевине, ума и срца сви створених и рођен. Осим Христа. И сви Свети

чекају други долазак Христов да би заједничарили у тој Тајни - Христовој Пуноћи. А то је Тајна причасног учешћа у Теургијској Евхаристији,

кроз Логоса Христа Духом Очевим. Што значи, у есхатолошком телу, стању, динамису и стварности не обитавају ни Богородица ни Анђели. 

Сви ми, Црква, чекамо долазак Пуноће Царства живећи у сенци те Пуноће. Јер Пуноћа Царства значи да ће се сва Творевина

обрести са оне стране створености и вештаства. Када дође Бог у слави и сили.

И постаће Творевина Духом Очевим преко Сина а кроз Христа беспочета, бескрјана и невештаствена по благодати – биће све у свему Бог.

Бог који се не даје на меру. Бог који ће у апсолутној пуноћи опричастити све своје Енергије, стања и динамисе. Све сем своје природе.

Зато ћемо и бити Богови по благодати, а не по природи.А до тада сви, па чак и сама Богомајка, имамо меру - преесхатолошко стање.

Али једино је Мајка у стању, поретку и динамису какав је Бог желео одувек свим људима. Да сви чисти и непорочни дочекамо Логоса Христа,

јединог Спаситеља свега и свих, и Људи и Анђела, од створености, почетости и вештаствености. 

И да будемо савршени као што је савршен Отац наш небески.

Imam jedno pitanje.Kada se Sin Božiji ovaplotio da li je on u sebi vozglavio svu tvorevinu ili samo tvorevinu koja je do tada nastala?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Imam jedno pitanje.Kada se Sin Božiji ovaplotio da li je on u sebi vozglavio svu tvorevinu ili samo tvorevinu koja je do tada nastala?

Одлично! 

Када би ствари стајале како ови замишљају, онда би Логос само себе самог спасио. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Одлично! 

Када би ствари стајале како ови замишљају, онда би Логос само себе самог спасио. 

Pa po Tokoviću tako ispada.Samo je Hristos u eshatološkoj realnosti ostali u nekom predukusu a Hristos kaže da ćemo biti tamo gde je On.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Суштину афирмације сам засновао на виђењу с. Јефрема сиријског.

Он каже да тамо где је Христос није ни Мајка Божија.

И да сви и све чекају и чека други долазак да би били тамо где је Он сада.

И да је то стање изван садашњег искуства Творевине.

А Григорије Палама каже да Бог у будућем веку ништа од својих енергија неће скрити од светих.

И да ће свет постати бескрајан и беспочет по благодати.

П.С.

Не могу да се спорим са тобом као теологом и богословом. Ја сам полуписмени лаик.

Али то не значи да ти треба да личиш на в. Атанасија по ароганцији, да не кажем задртости.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Одлично! 

Када би ствари стајале како ови замишљају, онда би Логос само себе самог спасио. 

Ili odbacio svoju Božansku prirodu. A to je i za svemogućeg Boga nemoguće. 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa po Tokoviću tako ispada.Samo je Hristos u eshatološkoj realnosti ostali u nekom predukusu a Hristos kaže da ćemo biti tamo gde je On.

Управо сви тек предокушавају Тајну будућег века.

Јер оно што око не виде што ухо не чу и у срце не сиђе припреми Бог онима који га воле.

Али пуноћу свега тога сада није могуће окушавати.

Јер седење са десне стране Оцу значи да је у Христу сва Творевина са оне стране нестворености.

Христос је божанство по суштини јер му биће даје Логос.

А ми спасавајући, како на небу тако на земљи, чекамо тај догађај.

Да у Христу по суштини сви седнемо са десне стране Оцу по благодати.

У пуноћи загрљаја и виђења Лица очева.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сви тек предокушавају Тајну будућег века.

Јер оно што око не виде што ухо не чу и у срце не сиђе припреми Бог онима који га воле.

Али пуноћу свега тога сада није могуће окушавати.

Јер седење са десне стране Оцу значи да је у Христу сва Творевина са оне стране нестворености.

Христос је божанство по суштини јер му биће даје Логос.

А ми спасавајући, како на небу тако на земљи, чекамо тај догађај.

Да у Христу по суштини сви седнемо са десне стране Оцу по благодати.

У пуноћи загрљаја и виђења Лица очева.

Kako ne razumeš da si upravo izneo ono što Đurović zastupa.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako ne razumeš da si upravo izneo ono što Đurović zastupa.

 

Да, али у пуноћи само у Христу.

Свети се причешћују Христом и јесу удови Христови, али не у пуноћи.

Пуноћа је Тајинство остављено за крај историје.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, али у пуноћи само у Христу.

Свети се причешћују Христом и јесу удови Христови, али не у пуноћи.

Пуноћа је Тајинство остављено за крај историје.

El taj kraj istorije i punoća prisutna i aktuelna u Hristu?Trebala bi da bude ako Hristos obuhvata svu tvorevinu.Ako je tako Sveti su u punoći pričasnici vaskrsloga Hrista.Zato i apostol Pavle kaže da želi da napusti telo i nastani se kod Gospoda,zato je smrt za njega ne tragedija nego dobitak.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tema je prezanimljiva i intrigantna, zamolio bi sve da se ne držimo navijačkih stavova, jer dogme o ovom pitanju nemamo. Dakle svoje mišljenje treba braniti argumentacijom a ne po demokratskom principu, nas ima vise od vas.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, али у пуноћи само у Христу.

Свети се причешћују Христом и јесу удови Христови, али не у пуноћи.

Пуноћа је Тајинство остављено за крај историје.

Mario, kakvi smo mi u vaskrslom Hristu?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...