Jump to content

Да ли се клечи на Велики Четвртак за време читања Јеванђеља?


Препоручена порука

negdje pročitah, na internetu,  dijalog  sa episkopom Jovanom Joškar-Olinskim...

....I otac Jovan Krestjankin, i otac Makarije, pečerski starci se spasavaju, ali ne spasavaju se lukavim mudrovanjem, već dubinom nepotkupljive jednostavnosti...

..Gde je prosto tamo je i angela sto, a gde je mudrovanje - nema nijednog. Kada čovek u prostoti prihvata poslušanje, i kaže:” Da bude volja Tvoja ,Gospode, ne kako ja hoću, nego kako Ti hoćeš”, tada Gospod njime nevidljivo upravlja. A kada čovek sve sam ocenjuje, odbacuje sve što nije s njim u saglasnosti, to je znak velike gordosti

hm da...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У храму у мом месту, се јуче увече клечало при слушању светих Јеванђеља. Клечало се и данас при читању Светог Јеванђеља на изошењу Свете Плаштанице (у 16 часова).

Иначе, недељом је забрањено клечати, али не и осталим данима.

У једном тексту "Десет највећих заблуда код Срба", пише:

"Клањање је мухамедански обичај, клечање је римокатолички обичај..

Истина је да су мухамеданци управо од Хришћана усвојили праксу клањања Богу, дотичући челом земљу. И то оних Хришћана који су живели у оној средини у којој се мухамеданство и појавило у 7. веку – од Православних Хришћана Блиског Истока. Црква је увела правило (канон XX, Првог васељенског сабора) да се на недељним Литургијама, као и на свим Литургијама између Васкрса и Педесетнице (Духова), обавезно стоји. А то Црквено правило је уведено због уобичајене праксе Православних да своју оданост и љубав према Богу изразе клечањем и клањањем (велики поклон, велика метанија). Ова заблуда многих Православних се појавила услед жалосне чињенице да нису никада били у цркви сем недељом (кад се не клечи и не клања), а и то често само два пута годишње (на Васкрс и Божић), па нису ни имали прилику да се упознају са свим облицима изражавања Православне духовности."

Вера, слога и поштење – српско су спасење.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

[Напомена: За време читања Еванђеља стојимо! Постоји данас обичај да верни

клече за време читања што није у духу Предања, јер нема клечања у храму до

вечерње на Педесетницу; такође, и ђаконов позив нас позива да СТОЈИМО (пр0сти;

оρθοί =устанимо) за време читања !!!], http://www.spc.rs/files/u5/2011/4/04April_2011__drugi_deo.pdf.

Der Hölle Rache kocht in meinem Herzen

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тема је ДА ЛИ СЕ КЛЕЧИ НА ВЕЛИКИ ЧЕТВРТАК 

У нашем месту и храму се синоћ клечало приликом читања 12 Јеванђеља. Ђакон је позвао: ''Смерно стојмо...'' , он и свештеници су стајали а сав остали народ је клечао...

Иначе, осталим данима стојимо за време читања Јеванђеља.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тема је ДА ЛИ СЕ КЛЕЧИ НА ВЕЛИКИ ЧЕТВРТАК  

У нашем месту и храму се синоћ клечало приликом читања 12 Јеванђеља. Ђакон је позвао: ''Смерно стојмо...'' , он и свештеници су стајали а сав остали народ је клечао...

Иначе, осталим данима стојимо за време читања Јеванђеља.

Isti slucaj ali su kod nas samo neki svestenici klecali.

Dakle, ko je nadlezna instanca da vec jednom pouci narod sta je levo a sta desno.

Umesto da budemo sto prosveceniji, mi jos uvek ne znamo kud udaramo.

Kao papagaji, oponasamo ono sto ne razumemo, niti nam ko objasnjava.

i posle, otkud podele... eheeeej

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jelena Spasic

Тема је ДА ЛИ СЕ КЛЕЧИ НА ВЕЛИКИ ЧЕТВРТАК
, to se i odnosi na citanja Jevandjelja na Veliki Cetvrtak, trebali ste prvo da pogledate sadrzaj na postavljenom linku! Uzgred, iritantno je slusati nepromisljene kritike.

Der Hölle Rache kocht in meinem Herzen

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 years later...

Zanimljivo je da se to pitanje sad pokrece, a svih ovih godina niko nista ni da pomene... narocito je neobicno sto o tome npr. pocivsi patrijarh Pavle nije nista pricao (ili jeste? nisam o tome nista od njega citao), iako je on veoma drzao do poretka na svim sluzbama. Ni on, niti ko drugi.

 

U prethodnim izdanjima Tipika nigde nije bilo ni pomena o tome.

 

Objasnjenje? Bilo ko?...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To "ustanimo" je otuda sto se ranije pre toga sedelo.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па што вратише само устанимо. Нека врате и да седнемо :)

Zato sto imamo one klupe sa imenima pa nema za svakog mesta, samo za onog ko je imao para da plati mesto :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако се добро сећам свог почетка: свештеник нам је говорио да је практичније клечати. Што због дужине јеванђеља, што због значаја. :.mislise.

 

Е, како год окренули утрне се и од стајања и од клечања :)

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U bogosluzenju postoje i tzvsjedaleni, stihire troparskog napeva, jedne od nekoliko za vreme kojih se sedi,

 samo ne znam na cemu

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@мирођија,

Мене боли кичма у било ком случају, исто ми се хвата.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...