Jump to content

Хришћански поглед на вантелесну оплодњу

Оцени ову тему


Препоручена порука

Нова метода вештачке оплодње

Представљен нов метод којим се у великој мери смањује опасност од истовременог рођења више беба после вештачке оплодње уз задржавање великих шанси за зачеће.

Група шведских научника је представила на конгресу Европског удружења за људску репродукцију у Стокхолму, нов метод којим се, према њиховим речима, у великој мери смањује опасност од вишеструких рођења (истовременог рођења више беба) након вештачке оплодње уз задржавање великих шанси за зачеће.

Досад су акушери са клиника за вештачку оплодњу покушавали да пребаце више ембриона у материцу да би се повећале шансе да макар један оживи, али трудноћа са више фетуса може да доведе и до опасности по здравље како мајке, тако и бебе, пренели су француски медији.

Шведски научници су, међутим, захваљујући математичком израчунавању заснованом на четири критеријума - старост мајке, број јајних ћелија и њихова стимулација, претходни покушаји вештачке оплодње и квалитет ембриона успели да смање број вишеструких рођења у клиници "Карл Фон Лине" у граду Упсали.

Научници су објаснили да се уз помоћ тог метода, када дође време за пребацивање ембриона, а процени се да је опасност од рађања близанаца превелика, у материцу убацује само један ембрион, а остали се замрзну.

РТС

Nije savremenost za svakoga, niti smo mi za sve.

Ako krenemo za modifikacijama i promjenama, probudit ćemo se kao protestanti, držati za ruke i pjevati crnački bluz.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ne mogu da verujem da je ova tema dogurala do ovolko strana facenew22222222

mislim ajde da dogura do ovolko strana da se svi slazu, to bi bilo zaista lepo, ali ovi sto se nastavljaju u sopstvenim zabludama mi nisu nikako jasni, to su sve teoreticar do teoreticara, a usput jos imaju i pogresno misljenje a misle da je tacno i primenjivo na druge, o cemu pricate vi teoreticari?! bla bla to je sve sto umete, bolje da se skoncentrisete kako cete da napravite nesto korisno kad vec ne umete da podrzite ljude koji to rade

eno ne mogu da navatam drugara da idemo na 0110_hahaha jer se igra sa devojcicama facenew22222222

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...

Црквена фондација плаћа вештачку оплодњу

Ситуација у нашој епархији је алармантна када је у питању наталитет, али верујемо да су наши људи борци који неће дозволити да нестанемо, каже владика Григорије

grigorije.jpg

Епархијски управни одбор Епархије захумско-херцеговачке основао је Фондацију „Свети Вукашин”, која ће новчано помагати породицама са троје и више деце, паровима који се лече од стерилитета, а финансираће и вештачку оплодњу. То је њихов одговор на белу кугу, драматично старење становништва, као и статистику коју у разговору за „Политику” износи владика захумско-херцеговачки Григорије, председник Управног одбора Фондације „Свети Вукашин”. У последњих десет година, у епархији на чијем је челу, 14 одсто новорођене деце су трећа у породици, четири одсто су четврти, а мање од један одсто породица има петоро деце.

– Брачни парови се углавном опредељују за једно или двоје деце, што је један од главних узрока негативног природног прираштаја – напомиње владика Григорије.

Фондација „Свети Вукашин” највећи део средстава, око 70 одсто, издвајаће за помоћ породицама са троје и више деце. Одређено је да ће мајке са троје деце месечно примати 150 КМ (око 75 евра), оне са четворо 250 КМ (128 евра), са петоро 300 КМ (око 150 евра), док се та месечна „материнска плата” увећава за 50 КМ (25 евра) ако породица живи на селу. Да не буде дискриминације, корисник помоћи може бити и отац уколико је мајка умрла или није способна да брине о деци.

– Већ имамо првог корисника наше фондације: Ненада Савића из Невесиња који се родио на Преображење Господње када је фондација и основана. Он је четврто дете у породици, а надамо се и верујемо да ће корисника бити све више. Све у Цркви је у служби афирмације живота, а то потврђује и сведочи фонд „Свети Вукашин”. Настојањем да се деци обезбеде бољи услови за одрастање и стицање образовања показујемобригу и пажњу за нашу будућност, за живот – истиче епископ захумско-херцеговачки.

Крај августа фондација је дочекала са 428 донатора и прикупљених више од 150.000 евра. Око 10 одсто те суме користиће се за помоћ паровима који не могу да имају породицу, односно за лечење стерилитета и вештачку оплодњу.

– Црква се радује сваком новом животу, а нове медицинске захвате не одобрава само у оним случајевима где је грубо угрожена слобода и достојанство човека као иконе Божије. Херцеговина је једна од матичних српских земаља која је кроз векове, па и данас, изложена многим искушењима, и оном најтежем искушењу самог опстанка. Воља за опстанком, хиљадугодишња култура и традиција, спремност за одрицање, прилагодљивост и доследност учинили су да Херцеговци населе цео свет а Херцеговину не раселе. Овдашњи људи су најјачи под историјским и друштвеним притисцима, тада се боре, развијају и напредују. Деца се уче и одгајају да воле свој народ и веру. Не кажем да људи у Србији нису такви, али непрекидна борба са шкртом природом и друштвеним невољама чини човека борцем. Ситуација у нашој епархији је алармантна када је у питању наталитет и последице могу бити катастрофалне, али верујемо да су наши људи, а нарочито млади, борци који неће дозволити да нестанемо, у чему ће им подршка бити и фонд „Свети Вукашин” – истиче владика Григорије.

Епископ захумско-херцеговачки од почетка ове године вратио је седиште своје епархије у Мостар, град у којем се данас обнавља у ратним дејствима порушена Саборна црква и одакле је, према проценама, отишло после ратова деведесетих око 90 одсто српског становништва. Чули су се и такви коментари да владика није требало да премешта седиште епархије из Требиња у Мостар јер у овом граду готово да и нема више Срба и да је то нова реалност коју треба прихватити.

– Да су Срби икада прихватили реалност о којој говорите: до сада их не би ни било. Захваљујући мудрим људима из народа, постали су и остали значајан политички народ, са својом вером, историјом и традицијом. Не треба размишљати о начину, већ га треба што пре наћи и радити на њему, остварити повратак у Херцеговину, обновити је и населити новим људима, младим и амбициозним, који неће заборавити ко су и који ће ценити богатство које им ова земља даје. Jaи јесам у Мостару да помогнем и својим живљењем овде дам пример свима онима који се још увек двоуме. Озбиљних препрека на путу повратка нема, непремостиве реке не постоје, а нарочито када је циљ тако важан. Мислим да лепшег места од долине Неретве нема. Мало више воље и охрабрења од Београда и Бањалуке би добродошло. Успећемо, свакако, овај народ је јак и издржљив – каже владика Григорије.

Јелена Чалија

објављено: 09.09.2011

Извор: Политика

Радост Христова је у овоме:

да останеш веран Њему у љубави и да не посустанеш,

макако тешка била искушења.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, хвала Богу... само у ''политикином'' тексту за који остављаш линк, владика Григорије јасно каже.. цитирам:

,, Црква се радује сваком новом животу, а нове медицинске захвате не одобрава само у оним случајевима где је грубо угрожена слобода и достојанство човека као иконе Божије. ''

Не наводећи при том, на које конкретно ни методе мисли, нити пак полемише са тиме ''од кад је човек личност''... Оно што смо до сада сазнали ЧОВЕК ЈЕ ЛИЧНОСТ од ЗАЧЕЋА... Бар тако уче и свети Оци и данашњи теолози. Велика већина лекара такође је на овом становишту али за такође велики број њих, то нема никакав значај.

Дакле опет имамо исту дилему.. и да додам... Није свака вештачка оплодња ''ВАНТЕЛЕСНА'' (!).. а она је (бар за мене) камен спотицања управо из разлога који сам Владика Григорије наводи: које ЗАХВАТЕ ЦРКВА НЕ ОДОБРАВА... Да поновимо: оне ''где је грубо угрожена слобода и достојанство човека као иконе Божије. ''

Дакле кључно питање је, да ли је ембрион ЛИЧНОСТ... А Црква учи да јесте, јер је човек личност од самог трена зачећа.. То ствара поприличну дилему,.. јер ембриони, на десетине њих, при сваком ВТО захвату бивају грубо ''лишени слободе и достојанства човека као иконе Божије'' ...

Једино да се докаже да ембрион није личност нити је икаква икона Божија...

Е то је оно што ја зовем камен спотицања... Без да заузимам било који глобални став у вези саме ВТО...

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ja ne vidim tu nikakvu protivrecnost

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

http://www.politika....plodnju.sr.html

facenew22222222 facenew22222222

ekstra

Ovi preko Drine su izgleda mnogo trezveniji i prakticniji od nas.

The mark of the immature man is that he wants to die nobly for a cause, while the mark of the mature man is that he wants to live humbly for one

In the absence of science, opinion prevails

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Црквена фондација плаћа вештачку оплодњу

Ситуација у нашој епархији је алармантна када је у питању наталитет, али верујемо да су наши људи борци који неће дозволити да нестанемо, каже владика Григорије.

Црква се радује сваком новом животу, а нове медицинске захвате не одобрава само у оним случајевима где је грубо угрожена слобода и достојанство човека као иконе Божије.

Уопштено гледано, ови је хвале вредан подухват.

Али ми баш тај део око подржавања вештачке оплодње делује сумњиво.

У овој издвојеној реченици као да постоји вишак једне речи.

Заиста, био сам убеђен да Црква види човека на првом месту као Божије дело, а да људски уплив у стварање човека прихвата само када је то баш неопходно. Но, очигледно да у нашој Цркви дувају неки други ветрови.

Следећа је, претпостављам, промена пола.

Црква већ одоброва завешатање органа што је изузетно сумњива индустрија.

Неки нови ветрови...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Црква одобрава...шта је то?Црква прати,састрадава,учествује...

Црква није нека социјална установа,стара свега 50 година,нејака,па да мора нешто да одобрава не би ли постојала.

Црква активно учествује у животу људи,чак и оних који је не воле,Црква се чак и за њих моли,да дођу до познања истине.

Тако да,у Цркви дувају ветрови који су одувек и дували,

ветрови Духа Светога...не заборавимо то.

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Црква одобрава...шта је то?Црква прати,састрадава,учествује...

Црква није нека социјална установа,стара свега 50 година,нејака,па да мора нешто да одобрава не би ли постојала.

Црква активно учествује у животу људи,чак и оних који је не воле,Црква се чак и за њих моли,да дођу до познања истине.

Тако да,у Цркви дувају ветрови који су одувек и дували,

ветрови Духа Светога...не заборавимо то.

facenew22222222

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Заиста, био сам убеђен да Црква види човека на првом месту као Божије дело, а да људски уплив у стварање човека прихвата само када је то баш неопходно. Но, очигледно да у нашој Цркви дувају неки други ветрови.

Следећа је, претпостављам, промена пола.

Црква већ одоброва завешатање органа што је изузетно сумњива индустрија.

Неки нови ветрови...

Ма да.

И не само да одобравају завештавање органа, него и кромпир једу, а сви знамо да није благочестиво јести кромпир зато што има очи као човек...

Једини ветрови које ја овде осећам су они које ти, да извину читаоци, пушташ...

Катодна цев све трпи, а интернет свакога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...