Jump to content

Полемика епископа Атанасија Јевтића и др Зорана Ђуровића

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 356
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Требамо ли да разапнемо свакога ко се "усуди" да одговори мало оштрије некоме ко је, уз сво дужно поштовање, навикао да лупа пацке људима како му се и када му се ћефне?

 

Recenica bez imena, vrlo lepo oslikava besmislenost ovog celog razgovora. Moze da se primeni bez problema i na vl. Atanasija, i na o. Zorana, i na sve nas na ovoj temi. Mebijusova petlja, sto bi rekli fizicari...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Жељко,

 

Kao što je tvoja predhodna poruka čist osjećaj "ugroženosti".  :)

Da je mene vladika Atanasije   načepio, odgovorio bih mu istom mjerom ali ne zbog dostojanstava, niti zbog toga što je

vl. Atanasije , pa je potreban primjer za bolje sutra teologije, već iz čistog ćejfa...

Измењено од Дејан Бићанић
Episkope oslovljavamo sa imenom i titulom

Без изворне очигледности Ничег нема самобитности ни слободе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni izlazi tema o ,,malom Dejanu''.

 

Dobro uoceno... :good2: da bude neke koristi od ove teme, jer je mnogo posecena, za razliku od one...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Овај одговор је уређен од Дејан Бићанић: пре 26 минута Episkope oslovljavamo sa imenom i titulom

 

Izvinjavam se ali ne govorimo istim jezikom, u mom je tasa odraz Ljubavi , a inače je tata-mata, to jest onaj kojeg moja riječ ne može ni umanjiti ni uzvisiti. 

Sve ovo sam rekao onako, pravila su pravila...

Без изворне очигледности Ничег нема самобитности ни слободе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

u početku mi je bila zanimljiva ova tema, imala je život, draž... sokove. Sad mi se, zahvaljujući pojedincima, zgadilo da čitam... izvukoše svu draž iz nje... moram sad individualistički da sozercavam i nasladjujem se... ili da na rts-u gledam koncert madredeuša, upravo počinje

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Izvinjavam se ali ne govorimo istim jezikom, u mom je tasa odraz Ljubavi , a inače je tata-mata, to jest onaj kojeg moja riječ ne može ni umanjiti ni uzvisiti. 

Sve ovo sam rekao onako, pravila su pravila...

 

razumem, ali pravila su pravila , ovde je ipak u pitanju javna reč :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Од Бога не траба стварати идола, ни мисленог, ни философског, ни теолошког", рече Дамаскин. Требало је да дода и од владика. Уз сво поштовање према личности владике А. Јевтића, у којој су многи од нас сазревали, требало би се добро запитати ко заправо форсира папску непогрешивост јер др. Зоран, играјући се ироније и аутоироније, није ништа рекао што би умањило смисао, љубав и критику у којој се види да адекватно познаје стање ствари. Треба се запитати откуда толико теолошког монопола над "свезнањем", и чему селектовање да нечије текстове треба тако олако ниподаштавати само зато што нису у духу нечијег становишта. Да ли то имамо својеврсни епископски тоталитаризам? Јер искуство др Зорана осликава искуство многих од нас на чије личне драме су многи имуни. Црквеност постаје параван за личну доминацију и фрустрацију, добро обојене богословљем, али где само наивни не могу да препознају бахатост неких умова. Макар то била фамозна триада владика попут Јевтића, Иринеја или Буловића. Веома је наивно др Зорану потурати неке расколничке или јеретичке контексте само зато што мисли својом главом. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма ни то није баш тако сигурно. Биће (усија) поистовећено са лицем (ипостас) већ је урадио Порфирије (односно, тако је протумачио свог учитеља Плотина) а на томе Ориген инсистирао. Грчке трагедије (добар део) говоре о личности веома слично ономе што кападочани кажу. Зизјуласово разумевање кападокијске персонологије је обојено модерном егзистенцијалистичком филозофијом. Ја бих у свему овоме био јако опрезан.  

 

Da, da.

 

A Beseda na gori je zbirka etičkih učenja i izreka čije korene trebamo tražiti u delovanju Sokratovom, ali samo na osnovu Platonovih dijaloga, pošto sam je Sokrat slabo pisao?

 

 

 

 

 

.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па јесте Беседа на гори збирка Христових говора изговорених на различитим местима и у различито време. А које је ап. Матеј ставио једе за другим ради јасноће и прегледности. Шта је ту спорно?

Пре може бити "спорније" што Матеј каже да " се попе на гору" а нпр. Лука каже " стаде на месту равном"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da, da.

 

A Beseda na gori je zbirka etičkih učenja i izreka čije korene trebamo tražiti u delovanju Sokratovom, ali samo na osnovu Platonovih dijaloga, pošto sam je Sokrat slabo pisao?

 

 

 

 

 

.

 

Ни мени никада није било јасно извлачење аналогије ,од стране појединих теолога,  из светоотачких дела са неким другим филозовским учењима или правцима само из разлога што говоре о истој теми или имају неке сличности или пак користе исте термине, или су били савременици,иако они можда нису имали никакве подударности нити су се угледали једни на друге, него су се можда једноставно из пуке случајности преплитали у неким стварима, али су у ствари својом креативношћу стварали сасвим нова и оригинална дела.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...