Jump to content

забрањена књига Светог Николаја Жичког и Охридског, Кроз тамнички прозор

Оцени ову тему


Препоручена порука

?? ???? ?????? ?? ? ???? ??????? ?? ?????? ?????????? ??????????? ?? ?? ????? ??????? ???????? ??????????? ????? ???? ???????? ??????. ??? ?? ????? ?? ?????????? ??????? ?? ????? ? ?????????????? ??? ????? ??? ?? ?? ''?????? ?????????''...

karadjordje рече:

????? ??????? ?? ??? ????? ?? ?? ???? ?????? ????? ?? ?????????, ????? ????? ''??????? ?????? ???? ???????? ??????''.

???? ?? ????? ?? ?? ?? ?????? ?????? ??????? ?????? ?????? ??? ? ????????? ?? ?? ?????????? ?????? ????? ?????? ????? ??????? ????????.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Отац Горан је Алефшин и нема га у емисији.Е овај ђакон што је у средини у емисији је први радио на објави књиге Светог Николаја па и зна шта је стајало у оригиналу књиге.То и потврђује овај Јеврејин што сједи поред Мирка Ђорђевића.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да је књига сасвим уреду а ако је свети владика рекао да се не треба штампати мислим да је то због тога јер је предвидео да ће бити саблазан многима али не зато што је књига лоша него што је појединци неће разумети. Да гледао сам емисију кључ и мислим да је управо то био главни проблем расправе што су владикини критичари погрешно и протумачили ово дело. Смешно је рећи да је владика имао нешто против Шекспира или Моцарта итд. Кад је критиковао културу критиковао је безбожништво тадашње Европе а не културу уопште. Или такође је смешно рећи да је владика био антисемита, може се само рећи да је био антибезбожник па који год народ био у питању. Наравно јевреји су најбољи пример шта значи бити изабрани народ Божији па отпасти од Бога и оно што је владика упутио њима може се пренети на сваки народ који се одрекне Христа, јевреји су само симбол отпадања од праве вере. Ако је владика био антисемита онда је био и антисрбин. Извињавам се Мирку Ђорђевићу али мислим да је заузео доста ускоуман став по овом питању  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ради се о 45 минуту и 53 секунди инаставља се на педесети минут и двадесету секунду и онда погледај 53. минут и 55.секунду

Е сад да направимо мали резиме:

Mada u brojnim delima vladike Nikolaja ima dosta spornih mesta, kriticari najcesce lome koplja upravo oko ove knjige napisane u logoru Dahau. Razloge tih sukoba mogli bismo podeliti u dve grupe: u prvoj bi se nasle primedbe na ono sto vladika nije rekao, a u drugoj primedbe na ono sto vladika jeste rekao. Naime, iako su na samo nekoliko metara od njega vrseni surovi eksperimenti nad zivim ljudima, iako su hiljade nevinih pobijene u gasnim komorama, iako je logorski krematorijum skoro danonocno radio, vladika Nikolaj u svojoj knjizi nista od toga nije pomenuo. Nije dao nijedan opis teskih uslova zivota koji su vladali u logoru. Nijednom recju nije izrazio zaljenje zbog patnji najvecih stradalnika Drugog svetskog rata - Jevreja.

   Ali zato, knjiga je prepuna objasnjenja da su upravo Jevreji (Zidi, Civuti - kako ih vladika jos naziva) krivi za, manje-vise, sva "zla" ovog sveta, pocev od evropskog postovanja kulture, preko demokratije i strajkova, pa sve do higijene! "Revnost za cistocom postala je manijom za cistocom. No nazalost i ovde je Civutin umesan", kaze vladika Nikolaj.

   Ova knjiga, napisana pred kraj Drugog svetskog rata, prvi put se pojavila pred citalackom publikom 1985. godine, pod naslovom "Reci srpskom narodu kroz tamnicki prozor", a zahvaljujuci ponajvise tadasnjem episkopu zapadnoevropskom (sadasnjem sabacko-valjevskom) gospodinu Lavrentiju. Bilo je to (i jos uvek je) jedno od najkontroverznijih, najcitanijih i najvise citiranih dela vladike Nikolaja. Upravo zbog toga, od 1985. godine do danas knjiga "Kroz tamnicki prozor" objavljena je u vise hiljada primeraka i to od strane nekoliko izdavaca, i crkvenih i necrkvenih....

.... I upravo to, na dvehiljaditu godisnjicu rodjenja Isusa Hrista, uradili su ljudi iz Pravoslavne crkvene opstine Linc (Austrija), a sve s blagoslovom "Njegovog Preosvestenstva Episkopa srednjeevropskog Gospodina Konstantina". Iz vladicinog dela oni su odstranili celih poslednjih sest poglavlja, ali i dva pasusa koji se nalaze na kraju trideset sestog poglavlja. Tako, dok u svim prethodnim izdanjima, i kod svih prethodnih izdavaca, knjiga vladike Nikolaja ima osamdeset dva poglavlja, u njihovom izdanju ima samo sedamdeset sest. I bez obzira na svoju falicnost, ovo izdanje trenutno dominira knjizarama Srpske pravoslavne crkve, dok se primerci drugih izdavaca u crkvenim radnjama tesko mogu naci.

   Sta je razlog objavljivanja jednog ovakvog falsifikata i onemogucavanja srpskog naroda da sazna sve poruke koje mu je vladika Nikolaj poslao iz konc-logora Dahau? Na osnovu kojih su to kriterijuma ljudi iz Pravoslavne crkvene opstine Linc odlucili da u njihovom izdanju bas sedamdeset sesto poglavlje bude ono poslednje? I cime je to naredno (sedamdeset sedmo) poglavlje zasluzilo da bude odbaceno? Najbolji odgovor na sva ova pitanja dao je protojerej Zarko Gavrilovic koji na jednom mestu kaze da se upravo u sedamdeset sedmom poglavlju nalazi "najsporniji, najnapadaniji i najvise citirani tekst vladike Nikolaja", koji glasi: "Sva moderna gesla evropska sastavili su Zidi, koji su Hrista raspeli: i demokratiju, i strajkove, i socijalizam, i ateizam, i toleranciju svih vera, i pacifizam i sveopstu revoluciju i kapitalizam i komunizam. Sve su to izumi Zidova odnosno oca njihova djavola.

   I to je sve u nameri da Hrista ponize, da Hrista poniste, i da na presto Hristov stave svoga jevrejskog mesiju, ne znajuci ni dan-danas da je to sam Satana, koji je otac njihov i koji ih je zauzdao svojom uzdom i biceva ih svojim bicem."

   Dakle, citajuci izdanje iz Linca bicemo uskraceni za saznanje da su sva savremena evropska "zla" (vladika Nikolaj ih je naveo devet), koja za cilj imaju ponizenje i ponistenje Isusa Hrista, izumi samog djavola (Satane). I da je od svih njih vladika na prvo mesto stavio upravo demokratiju. Mozda zbog toga i treba imati malo razumevanja prema ovim cenzorima vladike Nikolaja. Jer, nije lako obznaniti srpskom narodu reci coveka kojeg nazivate svecem, mudracem i najvecim Srbinom posle svetog Save, a koji kaze da je demokratija djavolja rabota. To bi moglo da uzdrma i ono malo preostalog narodnog poverenja u srpske politicare kojima sa usana ne silaze izrazi kao sto su: demokratija, kapitalizam, tolerancija svih vera... Sve ono, dakle, sto vladika Nikolaj naziva djavoljim izumima.

извор : http://danas.co.yu/20030315/vikend4.htm

Е сад да се вратимо на ово болдовано:како могуће да Свети Николај не помене страхоте у Дахауу него све сваљује на Јевреје?Ваљда би било логично да помене страхоте које чине Хитлерови поданици јер је Свети Николај назвао Хитлера библијским антихристом још 1941 а знамо да је Свети Николај био велики двадесетседмомартовац и знамо да је био разочаран Европом.

Ево још неких линкова:

Пише: Јереј Велибор ЏОМИЋ

ЈЕДНО РАЗМИШЉАЊЕ О ЉОТИЋУ И СВЕТОМ НИКОЛАЈУ ЖИЧКОМ - ВЛАДИКА НИЈЕ ВОЛЕО ЉОТИЋЕВЦЕ - http://www.pogledi.rs/id1.php3?id=278&izv=61

Свештеници се гоне, затварају, убијају и батинају под изговором да су "дерикоже", комунисти, јатаци и слично, манастири се пале, руше; калуђере и калуђерице убијају под оптужбом да су "симпатизери" окупаторових непријатеља и курири шумаца (Митрополит Јосиф о односу недићеваца и љотићеваца према Цркви)

О МЕМОАРИМА МИТРОПОЛИТА СКОПСКОГ ЈОСИФА - http://www.pogledi.rs/id.php3?id=244&kat=22

ЉОТИЋЕВСКЕ ЗЛОУПОТРЕБЕ СРПСКЕ ЦРКВЕ - МРТВА УСТА НЕ ГОВОРЕ - http://www.pogledi.rs/id.php3?id=478&kat=22

http://www.pogledi.rs/id.php3?id=505&kat=22

ЉОТИЋЕВСКА ИСТОРИЈА - ЈОШ ЈЕДНА ЗЛОУПОТРЕБА СВЕТОГ ВЛАДИКЕ НИКОЛАЈА - http://www.pogledi.rs/pretraga.php3?izv=%A8%D5%E0%D5%F8+%B2%D5%DB%D8%D1%DE%E0+%AF%DE%DC%D8%FB

И још нешто:ко је забиљежио бесједу Светог Николаја над Љотићевим гробом?Колико ме знање и сјећање служине не постоје чврсти докази да је Свети Николај то уопште изговорио.

ОДГОВОР БОРИВОЈУ КАРАПАНЏИЋУ

ЗЛОУПОТРЕБА ЕПИСКОПА НИКОЛАЈА

Ни патријарх Гаврило ни Свети Николај априла 1945. нису били слободни (како и то фалсификују љотићевци) него су стражарно доведени из Дахауа преко Беча у Словенију са циљем да их увуку у неке нове политикантске игре Љотића и Немаца

ПИШЕ: Јереј Велибор ЏОМИЋ

Извор: http://www.pogledi.rs/id.php3?id=526&kat=22

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ко је написао ову глупост:

Mada u brojnim delima vladike Nikolaja ima dosta spornih mesta, kriticari najcesce lome koplja upravo oko ove knjige napisane u logoru Dahau.

Зашто су за ову тему битне критике упућене не рачун Љотићеваца упућених од стране Велибора Џомића? Да ли оне нешто доказују?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Одакле си то цитирао?Изволи дај линк одакле си то преузео,како ја да знам ко је то дословце написао?

И ђе видиш у тој реченици критику љотићеваца?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Ја сам православни верник.

То ти кажеш. Али да би смо ми као свештеници имали потпуни увид у то да ли је то истина требало би да се представиш, а о томе какав си ти православни верник коначни суд треба да да твој надлежни свештеник. Почећемо од представљања, изволи прво да то решимо. Као православни верник немаш никаквог разлога да се кријеш наравно, представи се као што сам ја то урадио. Дакле, име, презиме, локација, припадност тој и тој парохији.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

? ? ???? ????? ?? ?? ??????????? ?????? ??????? ??? ????? ?? ?? ???? ???????? ?????????.

???, ???? ??????? ?? ??? ????????? ???? ??? ? ????.

??????? ??? ? ????? ? ?????? ?? ????. ??????!

??? ?? ???????????? ???? ????? ?? ?? ???? ????????? ?? ??????? ????? ???? ??????? ? ????? ???????? ?????? ????????? ? ???????????? ?????? ?????, ?????????, ??? ??????? ? ?? ?? ???? ???? ???????? ?? ???? ???? ??????????? ? ?????????.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прво,нико не говори да је владика Николај био против штампања књига него против штампања књиге.То је једна разлика и немој да увеличаваш проблем.

Друго,ово није напад на светитеља нити на Цркву него покушај да видимо у чему је проблем и зашто се оспорава аутентичност ове књиге.Видите Петровићу,БОГ нам је дао ум и разум да га користимо а умом и разумом се доказују ствари доносе судови,па хајде онда да укључимо мозак да видимо да ли је ово дјело аутентично и колико је аутентично.

Треће,ријечи Светих Отаца итекако треба релативизовати јер они нису богови него људи и треба се трудити да се што духовније и здраворазумскије приступи њиховом читању и анализирању јер све супротно од тога је злоупотреба Светих Отаца.Једини који је сведочио Самим Собом је Господ Христос а највећи од мајке рођен,Свети Јован Крститељ каже:Ево за мном иде Онај коме нисам достојан пертле одвезати.

У том контексту треба релативизовати ријечи Отаца.

Четврто,ти нама тражиш доказе а сам ниси био способан да даш доказе за антијеврејску хистерију коју си убацивао преко разних линкова.Да би парадокс био већи,пљујете по РКЦ и сматрате празнике попут Нове Године незабожачким а онда машете овуда закључцима које су доносили римокатолички теолози.Будите доследни па ако вјерујете да су они сотоне и антихристи немојте од њих узимати податке јер ђаво лаже па онда и они лажу а како онда по вама Јевреји,чији је по вама отац ђаво и римокатолици чији је отац ђаво ратују једни против других?Зар Христос није рекао:Е да ли изгони ђаво ђавола?

Пето,за доказ да је Свети Николај забранио штампање књиге имам ријечи оца ђакона Ранковића који је радио на првом издању поменуте књиге.Имам живо сведочанство.Да је слагао што се није устао неко из Цркве да каже да то није истина?Што ћуте људи?Ћуте јер знају да је ђакон у праву.

Даље,сумњам у књигу јер владика не помиње страдања Јевреја у Дахауу а овамо спашава јеврејску породицу.Какав парадокс.

Даље,ко је доказао да је ова књига аутентична?У сваком случају,онај ко тврди да је књига аутентична мора то и да докаже.Могу ја сад тврдити да је Владика Николај написао и Мајн Кампф,али то морам и доказати.Може неко тврдити да је владика Николај написао аутобиографију Брижит Бардо,али то мора доказати.Ко је доказао да је дјело Кроз тамнички прозор 100% аутентично?

То је главно питање,а за остало ћемо онда лако.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

? ? ???? ????? ?? ?? ??????????? ?????? ??????? ??? ????? ?? ?? ???? ???????? ?????????.

?

??????? ??? ? ????? ? ?????? ?? ????. ??????!

Zivo me interesuje zasto svi vi koji se smatrate najgorim,uvek pravite najpametni???
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Leteo sam s vetrom i dremao s kornjacama, i krug se ipak sastavljao.

Ponovno i ponovno ulazio sam u sve kože ljudske, u sve bunde zverske, u sve košulje cvecane, tražeci tuđina, no kad sam držao da sam se udaljio u najdublju daljinu, ja sam se nevidljivim krugom vracao u najbližu blizinu.

Da se sav sneg u šecer pretvori, a sva kiša u malvasiju, gorcina duše moje ne bi bila zaslađena..Da se sva prašina pod nogama mojim u smaragd pretvori, i sve lišce na drvetu u dijamant, bogatstvo moje ne bi se umnožilo...Da mi se laskave reci kažu, sve pocasti ukažu i svi prestoli dadu, ništa ne bi moglo smanjiti žalost moju osim duša, koje bi se dodale duši mojoj, koje bi se slile s dušom mojom, i dušu moju udvostrucile....

U svakom coveku, braco, ima toliko zle volje da se na njemu može sazidati Pakao, i toliko dobre volje, da se na njemu može sazidati Nebo. Neprijatelj priznaje kod neprijatelja ono prvo; majka poznaje kod sina ovo drugo.

Više kapi otrova kaplje iz srca u mozak nego iz mozga u srce.

Ljudi greše ili iz samoljublja ili iz samoprezrenja. Ja cuh ispovest jednog starca na samrtnom odru; ja sam, veli, grešio prvo iz radoznalosti, a potom iz samoprezrenja. Zato sam voleo grešnike svake boje, jer su bili bliski duši mojoj, istoriji mojoj. Uzeti greh na sebe znaci uzeti krst na sebe.

Oraci, istorija beleži dve vrste heroja, naime oni koji žrtvuju svoj život svome idealu i one koji žrtvuju tuđi život svome idealu. Mrska nam je istorija, što beleži i ove druge u heroje, te tako meša cumur s dijamantom.

Od svih cula jezik nije najbolji izrazitelj duše covekove. Kao što sav pas nije u lajanju tako sav covek nije u onome što kaže. Velika je mudrost pronaci coveka iza jezika, i oceniti psa van lajanja.

Vladika Nikolaj Velimirovic

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...