Jump to content

Православни пост – сврха, смисао, избор хране и разлози за придржавање правила поста

Оцени ову тему


Препоручена порука

Napredna deca nema sta .

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.8k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Треба се понашати нормално као и до сад,мислим са окружењем, шта сад, треба да будем преподобан,покуњен,шатро смирен,и да одговрам са да и не...дакле кад постите немојте бити смркнути као лицемери да не запазе људи како постиш...мт 6.16

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Отац Стефан, игуман манастира Велика Ремета, одсржао је пред великим бројем посетилаца предавање на тему „Смисао поста у православној цркви“ у Парохијском дому при храму Св. Јована Владимира у Медаковићу. Благодаримо Зорици Ковачев за тонски запис предавања оца Стефана.

 

Послушајте:http://www.slovoljubve.com/emisije/zbor-zborila-gospoda-hriscanska-otac-stefan-smisao-posta-u-pravoslavnoj-crkvi

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bio neki veliki duhovnik,koji nikada nije jeo meso,ali ga je jeo kad ide negde u goste,da ne uvredi domaćina.

Pošto se pročulo da ne jede po tri dana nakon jedenja mesa,onda su ljudi baš pazili šta iznose pred njega kad ga zovu u goste :)

Kažu da se i sveti Vasilije Veliki,ili tako neki svetac,vozio uzlatnim kočijama,dobio ih na poklon pa da se ne naljuti čovek..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bio neki veliki duhovnik,koji nikada nije jeo meso,ali ga je jeo kad ide negde u goste,da ne uvredi domaćina.

Pošto se pročulo da ne jede po tri dana nakon jedenja mesa,onda su ljudi baš pazili šta iznose pred njega kad ga zovu u goste :)

Kažu da se i sveti Vasilije Veliki,ili tako neki svetac,vozio uzlatnim kočijama,dobio ih na poklon pa da se ne naljuti čovek..

Takvog domacina valja ispostovati :D.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

otac-vajo.gif

 

 

Отац Вајо Јовић, старешина Цркве светог Александра Невског, одржао је предавање о Великом и часном васкршњем посту у парохијском дому при Храму светог Александра Невског. Ово концизно, али садржајно предавање, увело је све присутне у историју настанка и развоја Великог поста, указало им је на однос поста и богослужења и његову истинску сврху.
 
Послушајте:http://www.slovoljubve.com/emisije/zbor-zborila-gospoda-hriscanska-otac-vajo-jovic-velikoi-i-casni-vaskrsnjei-post

 

 

http://www.slovoljubve.com/sites/default/files/96/13/03/21.3.2013.zborpredavanje_oca_vaja_jovica_na_temu_veliki_i_casni_vaskrsnji_post_u_parohijskom_domu_crkve_aleksandra_nevskog.64kbps.mp3

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Знам да је у данима Великог поста одређено која се храна током поста може јести и када.
Ја сам у ова прва четири дана имао између осталих искушења и тјелесно искушење са жеђи.
Читао сам типик светог Саве, гдје то није тако јасно одређено кад је у питању вода, као када је рецимо у питању храна. Занима ме да ли је ограничено постом колико се дневно смије пити вода? Да ли исто важи као и за храну?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

515nedjelja-siropusna-djurdjevi-stupovi-

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је 17. марта 2013, на Сиропусну недјељу, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови, уз саслужење беранског свештенства и монаштва Манастира.

 

 

 

Обраћајући се сабраним вјерницима Преосвећени Епископ је говорио о оним ријечима Светог апостола Павла “Обуците се у Господа нашег Исуса Христа и старање за тијело не претварајте у похоте“, којима нам се открива смисао четрдесетодневног поста. Света Четрдесетница је вријеме до Лазареве суботе, а онда се хришћани, такође постећи, успињу на већи степен и улазе у Велику недјељу, током које је Господ извршио дјело спасења рода људског.

 

“Свети апостол Павле нас позива, и оне хришћане његове савременике и све хришћане, кроз сва времена, и нас данас и у будућим временима “Обуците се у Господа нашег Исуса Христа“ и додаје “А старање за тијело не претварајте у похоте“, јер, ваистину, овај пост је духовна гозба. Позива нас да се умијемо, да се украсимо, да се ослободимо, да окрилатимо мислећи при том, наравно, на духовну чистоту и духовну љепоту које треба да обновимо током овог Великог поста. Зато је православни пост један радосни подвиг, као што говори Свети пророк Исаија, који је још прије доласка Христовог на земљу, прије него што је Господ Исус Христос сам освештао пост и предао нам га као спасоносни лијек, да је пост радосни и свијетли подвиг, онај пост, драга браћо и сестре, када смо спремни да одложимо наша безакоња, наше лоше навике и намјере, те да се поправимо, да очистимо своја срца и своје мисли управимо ка добру. То је прави, истински пост“, казао је Владика будимљанско-никшићки.

 

Тјелесни пост је само мали дио онога што треба да испунимо. Пост представља добру припрему и основу, а суштина је у томе да се оспособимо за чињење добрих дјела и да угађамо Господу.

“Пост, наравно, подразумијева и жртву, да се одричемо онога што нам најмање треба и што врло често производи доста невоља у нашем животу, попут сувишног јела и пића, а знамо колико болести и колико проблема се дешава због тога сувишног пића и јела и неуредног живота. Пост је фина животна дисциплина, једна хигијена духовна, али и тјелесна. Међутим, браћо и сестре, позвани смо на нешто много веће, позвани смо на заједницу са Господом, позвани смо на то да се обучемо у Господа нашег Исуса Христа, да се Њиме украсимо, да Он буде наша љепота, наша мудрост, наша снага и сила. И све је то могуће нама људима, само зависи да ли смо спремни да послушамо заповијест Божију, као што говори Свети апостол Павле, а говори нам из искуства, које је искуство свих Светих од њега, па до дана данашњег. Дакле, ако се одричемо, знамо због Кога се одричемо и у Чију част и славу се одричемо нечег најмањег и најбезначајнијег, ради Онога Који је самог Себе принио на жртву за наше спасење, Који је излио своју животворну крв на Крсту и примио смрт ради нас и ради нашег спасења, да би нас својом животворном смрћу очистио, ослободио и оживотворио, да би нас увео у тајну побједе над смрћу, у тајну васкрсења“, бесједио је Епископ Г. Јоаникије.


Он је додао да је Света Четрдесетница најстарији и најзначајнији пост на ком се темеље остали постови. Од памтивијека је познато да су вјерујући људи измољавали велику милост од Бога за себе и своје ближње, управо постом и молитвом.

 

“Кад Господ види да смо спремни на малу жртву Он ће онда да излије Своју милост на нас. Пошто данас сви имамо много проблема и тешкоћа, многе бисмо тешкоће у породицама ријешили кад би цијеле породице хтјеле да прихвате позив Светог апостола Павла, па да постимо и Богу се молимо, јер постом и молитвом ваља нам угодити Богу и умилостивити Бога. Бог је милостив, али ми треба да се спремамо да примимо Његову милост, а најбољи начин је пост и молитва. Треба прихватити тешкоће, али се с њима треба борити и изборити онако како Бог заповиједа и како нас Свето Јеванђеље учи – да се кајемо, да се чистимо, да се молимо једни за друге и постимо једни за друге. Тако ће Бог благословити и наш пост и наша дјела и наше мисли. Да постимо, драга браћо и сестре, саборно, да постимо заједнички, јер на такав начин, када Господ види нашу спремност на малу жртву, надамо се у Бога, да ће нас Својом истином, Својом правдом, Својом милошћу просвијетлити и оснажити“, поручио је Његово Преосвештенство владика Јоаникије, закључујући литургијску проповијед ријечима:

“Припремимо се у току ових четрдесет дана, успињући се духовним љествицама, да уђемо спремни у Велику недјељу, недјељу великих дјела Божијих, да бисмо се могли достојно поклонити страдањима Христовим и смрти животворној Његовој, да би нас Господ удостојио, нас који се са Њим сараспињемо, да са Њим и саваскрснемо, да нас учини учесницима Своје славне побједе над смрћу и Свог васкрсења“.

 

 

 

 

Извор: Епархија будимљанско-никшићка

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vladika%20Grigorije.jpg

 

 

 

 

Његово Преосвештенство Епископ Захумско - херцеговачки и приморски Г. Григорије одржао је на прву недјељу Великог и Часног поста, 24. марта 2013. године, у Никшићу предавање под називом „Пост као слобода".

Предавање је организовала Црквена општина Никшић, у чије име је, бројну публику, поздравио јереј Миодраг Тодоровић, старјешина никшићког Саборног храма, захваливши Преосвећеном Епископу захумском Г. Григорију на благослову који нам доноси са трона Светог Василија Острошког.

Јереј Тодоровић је искористио прилику да присутни народ информише да ће слично предавање у Никшићу ускоро имати и Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско - приморски Г. Амфилохије. Он ће у недјељу 31. марта у 19 часова, такође у Парохијском дому, одржати предавање под називом „Исихастичко предање Цркве и Свети Григорије Палама".

http://www.svetigora.com/node/12604



Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте!
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...