Jump to content

Неписменост, недостатак стила, непристојност у писаном и говорном језику


Guest Светлана

Препоручена порука

- коришћење великих слова у жељи да се нешто нагласи

 

То волим да радим, нећу престати.

Баш ми је било лепо написати за Динкића да је Велики Вечити Фирер Српских Финансија  :)

 

 Koliko sam puta pročitala precednik

 

То се пише из форе...

 

Када хоћеш да политички провоцираш, онда пишеш патриЈоЦки...

Нама је лепо такво играње са језиком.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јоване, ово је и мене мучило, просто буде човека срамота да прочита неке ствари по форумима. Док сам имао воље и времена понешто сам качио овде:

 

https://www.pouke.org/forum/topic/18055-дигитални-правопис-веома-корисно-да-погледате-by/page-1

 

Ово је један од најотворенијих форума који постоји, у смислу да свако пише шта му падне на памет и то на начин како му падне на памет. Прилично је тужно што чак ни администратори форума (част појединцима) не воде рачуна о правопису.

 

Због тога, чини ми се да је ово погрешно место за покушај едукације око најосновнијих ствари из правописа и граматике. Што се није научило у школи, сигурно се неће научити на форуму, јер овде смо сви препаметни и сви се у све разумемо (овде мислим и на себе)...

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Гласовне промене су најглупља ствар у српском језику. Уопште не разумем зашто су уведене у правопис. Неконзистентне су, има пуно изузетака, губи се смисао речи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

То се пише из форе...

 

Када хоћеш да политички провоцираш, онда пишеш патриЈоЦки...

Нама је лепо такво играње са језиком.

 

Ne mislim na ono što se piše iz fore. Ima ljudi koji to pišu ne shvatajući da greše. I sama se zezam često sa gramatikom i pravopisom, ali to je drugo.

.

Turn on, tune in, drop out

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Гласовне промене су најглупља ствар у српском језику. Уопште не разумем зашто су уведене у правопис. Неконзистентне су, има пуно изузетака, губи се смисао речи.

 

Daj probaj da izgovoriš preTSednik. Jezik se polomi.

Turn on, tune in, drop out

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Treba voditi računa o gramatici, ali ne treba biti grammar nazi, što bi rekli Englezi, tj. onaj koji samo vreba gramatičke greške sagovornika da bi ih upotrebio za ad hominem argument u nedostatku pravih argumenata u raspravi.

 

Ima i toga ovde.

 

:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Gramaticari malo pretjeruju. 

 

Gramatika je opsezna nauka, i nije na svakom pojedincu da znaju svako slovce gramatickog pravila. Najveca vulgarnost je kada neko pise sve malim slovima, bez zapeta, tacki, i bilo kakvih znakova interpunkcije. Time oponasa kucanje SMS poruka u svakom segmentu i tesko je citati takav tekst. Medjutim ovakvi su rijetki. Vecina ljudi, kako na forumu, tako i na drustvenim mrezama, web portalima, pisu normalno, trudeci se da ispostuju minimalna gramaticka pravila. To sto se sad ne poznaje svako gramaticko pravilo, pa i ne treba, jer inace bi svako od nas morao proci opsezan kurs ili se doskolovati. Gramatika srpskog jezika izuzetno je teska, sa mnogo pravila. Zivimo u dobu kada se vise nego ikad sprovodi pisana rijec. To znaci da maltene svako moze da pise danas. A masa nikad nema onaj potrebni nivo obrazovanja. Kad u svakodnevnom govoru izgovorimo "ne znam", jel razmisljamo o razmaku ili ne? Ne razmisljalmo, kao sto ne razmislajmo i mnogo drugih gramatickih pravila koja se odnose na pisanje, a ne usmeno izgovaranje. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Treba voditi računa o gramatici, ali ne treba biti grammar nazi, što bi rekli Englezi, tj. onaj koji samo vreba gramatičke greške sagovornika da bi ih upotrebio za ad hominem argument u nedostatku pravih argumenata u raspravi.

 

Ima i toga ovde.

 

:)

 

E pa  ja sam grammar nazi i ponosim se time! :D

Čim vidim haos i katastrofu od pravopisa u nečijim postovima, SMS-ovima, govoru, automatski ne smatram tu osobu nekim ozbiljnim sagovornikom. :D

Turn on, tune in, drop out

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Grammar_Nazis____The_Motivator_by_ZlayaH

 

 

А и ти "заштитници граматике" су велики смарачи, no offense...

 

Дражи ми је неко ко напише: "незнам", него неко ко на то одговори: "као прво, не пише се незнам него не знам, престани да будеш неписмен, научи граматику, необразован си, немаш појма, не вредиш ништа, бла бла бла...".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dobro sad , neka gramaticka pravila moraju da se postuju. Bar se niko ne baca sa padezima,osim kad pisemo sale.Tu smo da ucimo i jedne druge ispravljamo.

  • Волим 1

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

 

 

А и ти "заштитници граматике" су велики смарачи, no offense...

 

Дражи ми је неко ко напише: "незнам", него неко ко на то одговори: "као прво, не пише се незнам него не знам, престани да будеш неписмен, научи граматику, бла бла бла...".

 

(Ne)poznavanje gramatike je obrnuto proporcionalno umišljenoj inteligenciji ljudi. Tako je u 90% slučajeva. Tako da ništa slađe nego zaheftati takvu osobu u startu.

Ne može, neće, i ne dozvoljavam da mi pametuje ili me uči neko ko nije bio dovoljno inteligentan da savlada gradivo petog i šestog razreda osnovne škole.

Turn on, tune in, drop out

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Daj probaj da izgovoriš preTSednik. Jezik se polomi.

 

Говорим (тј. пишем :)) о писању.

Ја изговорим прецедник, али пишем председник. Што је добро написано, јер председник председава, он је испред. Nomen est omen.

Са друге стране имамо клуб и клупску музику. Променио се корен речи при писању. Зашто? Зато што је неко рекао да је то правилно. Уопште нема потребе за тим. Правила треба да буду конзистентна, једноставна и са што мање изузетака.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јоване , тема о граматици , коју , очигледно , добро познајеш ,  је одлична !

 

Јоване,тема о граматици,коју,очигледно,добро познајеш,је одлична!

 

4chsmu1

 

Врло честе грешке.

Земаљско је за малена царство, а небеско увек и до века.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

 

Дражи ми је неко ко напише: "незнам", него неко ко на то одговори: "као прво, не пише се незнам него не знам, престани да будеш неписмен, научи граматику, бла бла бла...".

 

Нормално да ти је дражи кад те не критикује и не износи на светлост туђе незнање.

 

Сећам се када је наш владика бачки Иринеј гостовао у емисији која се звала "Није српски ћутати", духовито прокоментарисао: није српски ни причати макар шта!

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Говорим (тј. пишем :)) о писању.

Ја изговорим прецедник, али пишем председник. Што је добро написано, јер председник председава, он је испред. Nomen est omen.

Са друге стране имамо клуб и клупску музику. Променио се корен речи при писању. Зашто? Зато што неко тако рекао да је то правилно. Уопште нема потребе за тим. Правила треба да буду конзистентна, једноставна и са што мање изузетака.

 

Klub-klupski 

 

Jednacenje suglasnika po zvucnosti 

b je preslo u s.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...