Jump to content

Неписменост, недостатак стила, непристојност у писаном и говорном језику


Guest Светлана

Препоручена порука

Sta je lokot?

Katanac! :)

Благо онима који плачу, јер ће се утjешити; (Матеј; 5,4)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ајмо лингвистичари

Шта је исправно, Божји или Божији?

 

Исправно је и једно и друго, тј. могу се користити оба. .smesko. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То се каже "кочАњ" ал да ме утепаш не могу да се сетим... Мислим да моју покојну бабу овде нико не би разумеја којо збори. То је био други језик.

 

Кочањ или негде кочан - нешто тврдо,стегнуто(кочан зима). Код мојих у крају(Врање) се мисли на дршку од купуса. Ми смо је као клинци обожавали. Док баба реже купус за салату или за подварак вика ни - Деца ,еве ви на вас по једно кочанче да се не умочате,мушки сте-

А вјера је основ свега чему се надамо, потврда ствари невидљивих.

Посланица Јеврејима 11, 1

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А ко зна шта је "дзиндза" има пиво... :) "Дз" је онај глас за који немамо слово. Мене су звали "Дзвонко", па ме деца питају "а како ти се пише име кад нема слово 'дз'?"

 

Пали мрсољ бе.

А вјера је основ свега чему се надамо, потврда ствари невидљивих.

Посланица Јеврејима 11, 1

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У мом селу се чује израз: покварен си као лоћак? .smesko.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

zar je bitno, to je samo forma

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

da,ali npr ja smatram bzv pisanje reci Bog malim slovom sem ako ne govorim o mnogobostvu.

tako pravim razliku.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

шта значи кад неко ПОМРВКУЈЕ...

Никад чула :-, али ми звучи као презент учесталог вида глагола "мрвити" (трошити).

На пример - "Он седи на поду, грицкајући кекс, и сваки пут кад загризе, помало мрви (ПОМРВКУЈЕ ????) по тепиху". stadaradim

Потпис:

Надање је моје- Отац;

Прибежиште моје- Син;

Покров мој- Дух Свети;

Тројице Свесвета, слава теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

zar je bitno, to je samo forma

 

Pa dobro jeste samo forma, ali treba biti pismen i ukoliko pišeš ne obrukati se.

da,ali npr ja smatram bzv pisanje reci Bog malim slovom sem ako ne govorim o mnogobostvu. tako pravim razliku.

Pa ukoliko se misli na Bog kao naziv hrišćanskog boga tj. sinonim za Jahve onda se piše velikim slovom. Ali ako se uzima u nekom drugom obliko i ne predstavlja ime malim.

 

Eto vidiš u predhodnoj rečenici sam reč bog (sasvim slučajno tek sam sad primetio) napisao jednom sa velikim jednom sa malim slovom. Npr. muslimanski bog ili hrišćanski bog se piše malim slovom.

Ali kada bi rekao Šestog dana Bog je stvorio čoveka, treba velikim.

Barem ja tako mislim.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

...свети или Свети?

...црква или Црква?

...владика или Владика?

 

итд.

Мало с у свети ако стоји испред имена светитеља.

Црква велико ц ако се ради о Цркви као Телу Христовом (помесној, хришћанској итд, тј. у тим контекстима), а ако се ради о храму онда мало ц.

Владика са малим в, осим ако се односи на Христа у одређеној реченици.

Призван или не, Бог је увек ту

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...