Jump to content

Неписменост, недостатак стила, непристојност у писаном и говорном језику


Guest Светлана

Препоручена порука

i mala dopuna... rečca li, koliko mi je poznato, uvek se piše odvojeno

 

je li, je l...

 

Je l Sarajevo gdje je nekad bilo?

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nominativ (Ko? Šta?): Bane

Genitiv (Koga? Čega?): Baneta (ne "Bana")

Dativ (Kome? Čemu?): Banetu (ne "Banu")

Akuzativ (Koga? Šta?): Baneta (ne "Bana")

Vokativ (Ej! Oj!): Bane

Instrumental (S kim? Čim?): S Banetom (ne "S Banom")

Lokativ (O kome? O čemu?): O Banetu (ne "O Banu")

:)

 

Није баш тако: http://www.srpskijezickiatelje.com/nedoumice:radetu-ili-radu

 

:)

  • Волим 1

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

i mala dopuna... rečca li, koliko mi je poznato, uvek se piše odvojeno

 

je li, je l...

 

Je l Sarajevo gdje je nekad bilo?

Зависи: http://www.srpskijezickiatelje.com/nedoumice:jel

 

:)

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ајд, де, зар није важнији квалитетан дијалог и шта је речено од длаке у јајету.

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дописујете се путем интернета... вероватно. Ако не приватно, а оно пословно сигурно! Учествујете у неким расправама на форумима или блогујете? Да ли вам је икад запарала очи или уши реченица: Јер сте (си) добро? у значењу: Да ли сте (си) добро? Непристојно и неправилно, признаћете.

Има тога и на телевизији, водитељи понекад греше. О политичарима да и не говорим, код њих се углавном чује „јел” и тамо где треба „јер”...

Ево два примера неправилне употребе ових израза: Јер све у реду? или Он је дошао јел сам га позвао.

ЈЕР је узрочни везник у значењу зато или зато што. Требало би рећи: Он је дошао јер сам га позвао. (Значи: зато што сам га позвао) и, у другом случају: Је л' све у реду? (Значи: Да ли је све у реду?)

Из грешке у значењу проистекла је и једна од грешака у писању, тако да се ЈЕ Л' у неким случајевима, кад се неосновано побрка с везником ЈЕР, и пише погрешно - спојено.

ЈЕ Л' је скраћено од ДА ЛИ ЈЕ.

Речца ЛИ пише се увек одвојено и у свом скраћеном облику писаћемо је одвојено и с апострофом уместо изостављеног слова И. Овај облик се углавном користи у говорном језику. Дакле:

Да ли си добро? Јеси ли добро? Није ли то прошло? Куда ли си пошао?

Је ли све у реду?

У складу с тим: Је л' све у реду?  или Није л’ то прошло?

Напомињем: Овакво скраћивање (је л') у енциклопедијском стилу није дозвољено (наравно, осим ако не описујете конкретну појаву).

Наташа Мирковић

(ТВ магазин)

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Među česte greške (moguće da je to i najčešća) spada pisanje i upotreba upitnog oblika sa pomoćnim glagolom jesam i upitnom rječcom li - čuveno "jel". Veoma često piše se zajedno...

Овде (као и толико много пута) имамо размимоилажење међу правописцима:

1. Правописни речник даје јел', јелте, јелда;

2. Клајнов РЈН (пето издање) даје је л', је л' те, је л' да.

За друге две узречице далеко су ми природнија решења из ПР, пошто не знам ни шта би значило "је ли те" ако некоме персирамо (као што не видим ни да је "јелда?" настало сажимањем од "је ли да?", пошто ми ово потоње такође не делује граматично, него ми је логичније да је то само проширено "јел'?"). Што се тиче прве узречице, видим разлоге и за спојено и за одвојено писање (за прво зато што се по употреби то већ прилично осећа као срасла узречица, а за друго зато што је постање те узречице и даље сасвим јасно мотивисано), мада се, из чисто професионалних разлога, држим онога што стоји у ПР-у - дакле, пишем спојено.

 

http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=650.0

 

 

У Правопису српског језика, школско издање пише:
је ли (питање и узречица; разг.: јел', јелте, јелда

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ЈЕДНИНА

1.

Мирк-о

Милој-е

2.

Мирк-а

Милој-а

3.

Мирк-у

Милој-у

4.

Мирк-а

Милој-а

5.

Мирк-о

Милој-е

6.

Мирк-ом

Милој-ем

7.

Мирк-у

Милој-у

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Уместо пар - говорити (писати) неколико. Може бити пар ципела, пар чарапа, заљубљени пар итд. Али не може се говорити (писати) - пар минута, пар дана, нас пар и сл.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Уместо пар - говорити (писати) неколико. Може бити пар ципела, пар чарапа, заљубљени пар итд. Али не може се говорити (писати) - пар минута, пар дана, нас пар и сл.

 

3. Свети оци саветују пост од пар дана пред крштење, јелеосвећење, свету тајну брака или рукоположење 

свештеника.

 

тражите пар длака у јајету

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

.I dželati, budući da su svakog dana ubijali ljude ,po automatizmu su ubili i čoveka koji je bio pomilovan.

Umetnuta rečenica....

To ne znači da ne znam gramatiku,već da svi grešimo u žurbi. :)

Ovo je odličan primer za to kako može da se uči na greškama.

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ima i ono kad napisu oboje, a u pitanju su dva muskarca, znaci oboje je kad su musko i zensko, a kad su dva muskarca pise se obojica.

 

Ali ono sto me najvise izludjuje je kad neko kaze kvalitetan covek, ili kvalitetni ljudi, to me tolko izludjuje da bas odlepim, ne moze se pridev kvalitetan odnositi na zivo bice, ali ni u ludilu, pridev kvalitetan moze da se odnosi samo na nezivu materiju.

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

 

Ali ono sto me najvise izludjuje je kad neko kaze kvalitetan covek, ili kvalitetni ljudi, to me tolko izludjuje da bas odlepim, ne moze se pridev kvalitetan odnositi na zivo bice, ali ni u ludilu, pridev kvalitetan moze da se odnosi samo na nezivu materiju.

:) А квалитетна жена? Ево где се крију овде 0110_hahaha

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jel i jer jel za pitanje: "Jel ideš u školu danas?"; jer za odgovor: "Jer sam bolestan"

"Jel" su dve reci.

 

Je l' i jer

je l' za pitanje: "Je l' ideš u školu danas?"; jer za odgovor: "Jer sam bolestan"

 

Je li skreceno je je l' ; je l' da ; je l' te?

 

Klajnovac do smrti!

Mongol General: Wrong! Conan! What is best in life?
Conan: To crush your enemies, see them driven before you, and to hear the lamentation of their women.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kakav klajnovac kakve gluposti, to jel je prosto skracena i upotrebljivija verzija od je l', ja bar nemam problema sa tom "greskom"...

 

Cak bi i logicno bilo da se uredi da se umesto je l' pise jel.

 

A to si mozda naucio na Jejl? 0110_hahaha

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...