Jump to content

Da protestant postane pravoslavac - zašto?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 10 часа, SerbCro рече

Dobro, nisi ti bio upitan, ali da probam odgovoriti. Mislim da između pravoslavlja i protestantizma postoji jedan duboki jaz koji nikakva ekumena ne bude zbližila, i napad jednih na druge je obostran. Protestanti jedino na forumima glasni, ovako smo uživo nekad u strahu da ne dobijemo disciplinski pravoslavni šamar, pa budemo onda  morali  da okrenemo i desni obraz. :D   Jedan pravoslavni brat mi pre jedno 13-14 god kazao da mi iz ljubavi bude obe noge polomio. Zato moram da budem mudar ko lisica. :P Ne zamjeram.

 Ja sebe ne volim da predstavljam kao protestanta, već kao nekog tko se trudi da živi u skladu sa onim koliko razumijem vjeru, ali idem u jednu karizmatsku, pentekostalnu zajednicu, dakle spada pod protestante, ali opet i tu postoje velike razlike, sa npr baptistima. 

Licemera imaš svuda, a najviše po crkvama, jedno misle, drugo pričaju, treće žive. Ne moram ići dalje od sebe, mislim da nisam kleknuo da se molim, a da nisam imao taj osjećaj koliki sam licemer.

Što se tiče knjiga Biblije, u pravu ste da su se apostoli pozivali na SZ, da nije sve zapisano, i da poslanice nisu pisali s namjerom da ih svrstaju u knigu, i da je to učinjeno radi očuvanja. Ali, ono kaj niste u pravu je što ste to uzeli kao povod da činite nešto što je u direktnoj suprotnosti sa pismom. Ne želim uopće da potežem raspravu, dosta mi je toga, samo jedan primjer: U Pismu piše: Svoje slave neću dati drugome...npr, dovoljno jasno, kao i puno drugih stvari, ali mi kao ljudi uvijek nađemo neka svoja objašnjenja da bi opravdali svoju teologiju. Eva na zmiju, Adam na Evu, na kraju Bog ispao kriv. 

Drugo, to što nije zapisano, piše u Ivanovom evanđelju da budemo primili Duha, i da nas On bude uveo u svu istinu, pa onda piše koji su plodovi Duha, pa koji su darovi Duha, pa piše i kaj nije od Duha, nego je tjelesno, đavolsko. Po djelima, ništa drugo, ako je tu zavist, svađe, idolopoklonstvo, bludničenje, pijanstva, mržnja...i sad uvijek stanemo kad nam na um dođu naši grijesi. 

Kako je vjerovanje kod na misi prikazujete kruh i vino i kod pretvorbe u tijelo i krv Isusovu ..jel vjerujete u to?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, kopitar рече

Kako je vjerovanje kod na misi prikazujete kruh i vino i kod pretvorbe u tijelo i krv Isusovu ..jel vjerujete u to?

Ne vjerujemo da se to bukvalno pretvara u tijelo i krv, već da je to podsjećanje na Kristovu prolivenu krv, jednom za svagda, kako piše u Hebrejima, ali i mnogo više od toga, jer tamo kaže da tko uzima večeru Gospodnju, da se preispita, da ne bi sebi osudu jeo i pio. I opet piše da  čaša Gospodnja predstavlja i zajedništvo sa Gospodinom. Opet, to je moje osobno vjerovanje, shvaćanje, i znam da ne razumijem dovoljno o tome,  vjerovatno bi to netko znao i bolje objasniti, i mogla bi se vjerovatno i nova tema otvorit o tome, ako već nema. 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, SerbCro рече

Ne vjerujemo da se to bukvalno pretvara u tijelo i krv, već da je to podsjećanje na Kristovu prolivenu krv, jednom za svagda, kako piše u Hebrejima, ali i mnogo više od toga, jer tamo kaže da tko uzima večeru Gospodnju, da se preispita, da ne bi sebi osudu jeo i pio. I opet piše da  čaša Gospodnja predstavlja i zajedništvo sa Gospodinom. Opet, to je moje osobno vjerovanje, shvaćanje, i znam da ne razumijem dovoljno o tome,  vjerovatno bi to netko znao i bolje objasniti, i mogla bi se vjerovatno i nova tema otvorit o tome, ako već nema. 

Takvo vino možeš i kući da piješ a takav hleb možeš i u kafani da naručiš onda.

Nije Liturgija performans.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da, možeš i doma, mi ne vjerujemo da je crkva zgrada, već ljudi da su crkva, i znaš iz poslanica da su crkve bile upravo u kućama. Gdje su dvoje ili troje sakupljenih u moje ime, ondje sam i ja među njima. Ali svakako ne smatram da je liturgija performans.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, SerbCro рече

Da, možeš i doma, mi ne vjerujemo da je crkva zgrada, već ljudi da su crkva, i znaš iz poslanica da su crkve bile upravo u kućama. Gdje su dvoje ili troje sakupljenih u moje ime, ondje sam i ja među njima. Ali svakako ne smatram da je liturgija performans.

Nego šta je onda, sabor sećanja na istoriju, i performans te iste istorije.

Crkva je Telo Hristovo, Hristos Glava a mi istinski udovi Hristovi.

Istinski a ne simvolički.

Hleb i vino se pretvaraju u istinsko Telo I Krv Bogočoveka, Bog je postao čovek, da bi čovek postao bog.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, SerbCro рече

Ne vjerujemo da se to bukvalno pretvara u tijelo i krv, već da je to podsjećanje na Kristovu prolivenu krv, jednom za svagda

Опрости, али неке ствари је најбоље објаснити неким баналним стварима.

"Нема живота од сјећања"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, SerbCro рече

Crkva jesto tijelo Kristovo, a On glava. Tijelo je žrtvovano i krv proljevena jednom za svagda, tako piše u Hebrejima. Sve drugo mi djeluje kao hereza. Ne kažem to da bih omalovažio tuđe vjerovanje...

Meni opet ovo tvoje kao bogohulno i ni ja ne kažem da bi omalovažio nečije verovanje.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne vjerujemo da se to bukvalno pretvara u tijelo i krv, već da je to podsjećanje na Kristovu prolivenu krv, jednom za svagda, kako piše u Hebrejima, ali i mnogo više od toga, jer tamo kaže da tko uzima večeru Gospodnju, da se preispita, da ne bi sebi osudu jeo i pio. I opet piše da  čaša Gospodnja predstavlja i zajedništvo sa Gospodinom. Opet, to je moje osobno vjerovanje, shvaćanje, i znam da ne razumijem dovoljno o tome,  vjerovatno bi to netko znao i bolje objasniti, i mogla bi se vjerovatno i nova tema otvorit o tome, ako već nema. 

Lepo brate [emoji5] 

Ali odakle tebi uputstva kako obavljati euharistiju?

 

Jesi ih ti nasao u bibliji?

 

Ako krenes jedino Svetim Pismom, shvatices da tamo ne pise kako se vrsi taj obred.

 

Koji je hleb bio, da li je kvasan ili beskvasan?

 

U tekstu to ne pise!

 

Ali ako ne pise, to znaci da biblija nije dovoljna!

 

Da li je vino bilo grozdjani sok ili je bilo pravo vino.

 

Ni to ne pise!

 

Imas adventiste danas (protestante), koji tvrde da Isus nije upotrebljavao pravo vino, jer kazu - "nije Isus bio pijanica". Zato oni upotrebljavaju samo "grozdjani sok".

 

Kada sam im rekao da su Jevreji uvek upotrebljavali "vino" on mi je odgovorio "da uopste nije bitna forma" jer su to "samo simboli".

 

Pa brate ako nije bitna forma, onda mi mozemo koristiti i "cips" i "vodu" umesto hleba i vina!

 

Bog ce to prihvatiti!

 

Zar ne?

 

Ajde onda da umacemo cips u vino, kao Mister Bin? [emoji5]

 

Moras shvatiti brate da Sveto Pismo ne nudi uputstva po pitanju obreda i forme!

 

Medjutim ako je nesto "obred", onda mora imati i "uputstva" i "formu"!

 

Posto ti nemas "uputstva" i "formu" u Pismu onda Pismo nije dovoljno.

 

 

Zamisli da su jevreji rekli "ma nije nam bitna forma", ajde da prinecemo svinju na zrtvu posto nemamo jagnje?

 

Pa Bog bi ih ubio!

 

 

Evo uzmi jos jedan primer:

 

Isus je rekao: "idite i nacinite sve narode mojim ucenicima KRSTECI IH"

 

Gde ti je tu "forma krstenja"!?

Kako se tacno vrsi krstenje?

 

Da li ih ti "potapas u vodu" ili ne?

 

OPET NEMAS TACNU FORMU!

 

Brate, ako nemas tacnu formu, onda ispada da "forma nije ni bitna", a ako nije bitna, zasto ne bismo "krstili u mleku" umesto u vodi???

 

Vidis li dokle to vodi?

 

Evandjelja nisu pisana da bi nam posluzila za izvlacenje dogme, vec kao izvestaj ocevidaca, za potvrdu onoga sto su ljudi naucili usmeno.

 

I naravno usmena prica mora biti u skladu sa biblijom, a ona to i jeste...

 

Послато са SM-J320FN користећи Pouke.org мобилну апликацију

 

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Slažem se sa tobom. Nisam rekao da nije bitno. Koliko ja znam, uzimaju se beskvasni kruh i pravo vino. Nije da se ne zna, mada se danas nigdje ne uzima kako su to činili Hebreji za vrijeme Pashalne večere. 

Vjerujem da je forma bitna, jer sve to ima duhovno značenje.

Krštenje je potapanje, podronjivanje. Ali opet je problem i ako ne znamo kaj znači to što smo napravili.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Slažem se sa tobom. Nisam rekao da nije bitno. Koliko ja znam, uzimaju se beskvasni kruh i pravo vino. Nije da se ne zna, mada se danas nigdje ne uzima kako su to činili Hebreji za vrijeme Pashalne večere. 
Vjerujem da je forma bitna, jer sve to ima duhovno značenje.
Krštenje je potapanje, podronjivanje. Ali opet je problem i ako ne znamo kaj znači to što smo napravili.
Dragi brate, ja sam samo hteo da istaknem da Pismo nije dovoljno. Jer ako mi moramo da povezujemo citate, da cepkamo malo odavde malo odande, pa onda jos sve to da postavljamo u odgovarajuci istorijski kontekst, da istrazujemo druge izvore da bi smo dosli do nekakve "tacne slike". I ako nam ni tada nije jasno, a nije.. Onda se ta dogma tamo samo usputno spominje, podrazumevajuci da citalac vec zna o cemu se govori...

Sto se tice vina, mi znamo da se koristi pravo vino, ali gde to u NZ pise? Mi znamo da se koristi hleb ali koji hleb? Mi znamo da se krstava podranjanjem ali da li je to tamo istaknuto? ... Sve je nesigurno kad dogmu temeljimo 'samo na pismu'. To je sigurni pokazatelj da NZ nije dogmatska knjiga..

Da ne govorim o ostalim ucenjima, koje ne postoje u NZ u vidu pravila i propisa, vec se podrazumeva da citalac vec zna te propise iz SZ. Dakle, Novi Zavet nije dogmatska knjiga.

Tora - Stari Zavet (zakon) jeste dogmatska knjiga i tamo imamo jasne propise sta smes a sta ne smes. Imamo "formu" i "obrede". Novi Zavet ih ne sadrzi!

Novi Zavet se jednostavno nadovezuje na Stari, ne smatrajuci pritom za sebe da je on "knjiga propisa" i "pravila", vec podrazumeva da citalac vec unapred zna ta pravila, da li iz 'Hriscanskog usmenog predanja', da li iz Mojsijevog Zakonika.

Dakle Novi Zavet unapred podrazumeva da je citalac vec upoznat, i sa krstenjem i sa euharistijom, i sa pricom o Isusu Hristu, i sa zbivanjima u Hriscanskoj crkvi prvog veka, i sa njenom dogmom i na kraju da je upoznat sa Mojsijevim zakonikom.

Dakle, za mene, NZ nije dovoljan, i zato mi je neodrziva teza "sola scriptura", jer se u obzir mora uzeti i "crkveno usmeno predanje" da bismo mi NZ uopste mogli razumeti...

Eto to je moj stav. Vidim da se i ti sa tim slazes. Kao i sa tim da se usmeno predanje mora podudarati sa Pismom. Neka ti Bog pomogne brate...

Послато са SM-J320FN користећи Pouke.org мобилну апликацију

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 9 months later...

Kaj se tice samog naziva teme, interesira me da li je I moguce da protestant postane pravoslavac, tj, koji su uvjeti ? 

Npr, ja nisam clan nijedne crkve, premda znam tu I tamo da odem na sluzbu, ali interesira me ako bi npr hteo iz nekih socijalnih razloga da slavim slavu, da li je to moguce, a da ujedno ne moram sad da cinim nekaj s cim se npr nemrem slozit ? 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 7 months later...
On 2.12.2018. at 23:19, SerbCro рече

Kaj se tice samog naziva teme, interesira me da li je I moguce da protestant postane pravoslavac, tj, koji su uvjeti ? 

Npr, ja nisam clan nijedne crkve, premda znam tu I tamo da odem na sluzbu, ali interesira me ako bi npr hteo iz nekih socijalnih razloga da slavim slavu, da li je to moguce, a da ujedno ne moram sad da cinim nekaj s cim se npr nemrem slozit ? 

Ne znam zašto mi se ova tema pojavila u vestima, kad je iz 2018. godine . Čudno.

Mislim da je osnovna stvar da postaneš pravoslavac je da se krstiš...sad ne znam, imaju neke fore da se neka krštenja priznaju, to je po novom, moraš se raspitati. To je kod nekih sveštenika ovako, kod drugih onako. Mislim čula sam da se npr. katolici ne krštavaju već samo pomazuju...mimslim da ne filozofiram, pođi i pitaj.

Inače mnogi pravoslavci se ne slažu sa svim što crkva propisuje i imaju borbe...ali su ipak ostali pravoslavci, jer znaju da su neke stvari samo forma, dok je Gospod bitiji od svih običaja (kao npr. ta slava, badnjak i sli.) mada običaji su lepi, okupljaju porodicu, zajednicu... i tako lepo.

Znam ljude kojima smeta nedelja kao sedmi dan i slava kao ... ne znam šta; ali ipak su pravoslavni, jer znaju da su to sporedne stvari.  Meni je recimo jedan štos u glavi...da se posle smrti spava do vaskrsenja...jer tako nešto se spominje u Svetom pismu i moj lični doživljaj gubitka svesti je takav da prosto ničeg osim spavanja nema. ALi ok, verovatno zato što nisam umrla, već samo gubila svest. Elem to je recimo moj neki vic u glavi, oko kojeg se nešto posebno ne tangiram

Inače, bilo je priče o pričešću. Krv i telo Hristovo. Kusanjem hleba i vina u našem telu se pravi meso i krv...kao od svakog jela, ali ovo je posebno 'jelo' koje osveštava naše telo, dušu i um. I čini nas živima.

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, sanja84 рече

Znam ljude kojima smeta nedelja kao sedmi dan i slava kao ... 

Па, недеља и није седми дан, него први (односно осми). Поента је у томе што се од нас, у новозаветно доба, не тражи да светкујемо ни седми, ни први, нити икоји дан, већ Васкрслог Христа. Тако да је битно недељом отићи на Литургију, а - барем мени - није никакав проблем да после тога узмем да усисавам кућу. Покушавам то да објасним једном другару, адвентисти, али не вреди јер му је мозак наштелован тако да само размишља о дихотомији субота или недеља.

А, што се тиче питања из наслова ове теме: треба да постане православац јер ту добија најбоље могућности да задобије вечни живот. То не значи да ван Православља не може да га задобије, али је овде изгледније. Можеш можда да победиш на маратону и као самоуки тркач, али су већи изгледи на победу ако тренираш по методологији установљеној од стране најбољих тркача и ткачких тренера у историји. Ал', да ће се нагледати свачега у Православљу - хоће.

  • Свиђа ми се 1

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда је видео већ био на теми можда није али када је тема већ обновљена не смета да се постави.

Видео има енглеске титлове а реч је о исповести протестаната који су прешли у православље, и зашто, што је и питање теме.
 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...