Jump to content
  • александар живаљев

    Жељко Ињац: Ставом Цркве о Косову и Метохији нису задовољни ни власт ни странци!

    13. маја 2018.

    kosovo-manastir-1.jpg?resize=696%2C371&s
     
     

    Сабор Српске Православне Цркве је ове године издао посебно саопштење које се тиче Косова и Метохије. У том саопштењу је речено да Косово не сме да буде независно, што не чуди. Али сада се први пут чуло да не сме да дође ни до поделе Косова, јер би то значило да подручје јужно од Ибра остаје без Срба. Овај став Цркве је илустрован и бројним примерима кршења права како Цркве, тако и Срба који живе јужно од Ибра.

    Зачуђујуће или не, али медији, за разлику од претходних година, нису пренели ово саопштење Сабора, са изузетком Вечерњих Новости. Ипак, одмах дан након тога стигло нам је реаговање Председника, који је са необичном жестином напао Цркву због оваквог става. Чуле су се стандардне флоскуле „нека оду да живе тамо“, „нису понудили никаква решења“, и слично. По армији ботова која се активирала да блати црквене великодостојнике, види се да тај став Председника није била реакција у тренутку, већ да је цела акција поткопавања ауторитета Цркве организована, и да је саопштење Сабора изгледа озбиљно засметало властима.

     

    Због чега је тако? Шта је то што је Сабор СПЦ у свом саопштењу рекао, а да је толико засметало властима?

    Укратко, све. Сабор је, стављајући ситуацију на КиМ изнад новог Устава СПЦ и издвајање чак два саопштења о ситуацији на КиМ на овом Сабору (једно на почетку Сабора и друго на крају) питање статуса КиМ поново ставио у жижу јавности. Даље, Сабор је нагласио и да перспектива уласка у ЕУ не може да буде било каква замена за део територије и да се не може мењати територија по принципу „своје за своје“. Поред подсећања да се ради о територији на којој су наши најзначајнији верски и историјски споменици, Сабор је урадио нешто што се до сада није чуло у нашем јавном дискурсу: на конкретним примерима је подсетио коме то треба оставити да се брине о Србима на КиМ. Тако су улози дигнути, јер је сада, поред европске перспективе и бољег живота који нас чека чим се одрекнемо Косова и Метохије, на сто стављена и судбина наших сународника које би требало да жртвујемо за нејасне перспективе и непоткрепљена обећања.

    Ово последње је можда највише и алармирало оне који су скочили против оваквог саопштења. Несумњиво је да је Српска Православна Црква и даље институција од највећег угледа у Србији. И несумњиво је да ће њен глас да се чује. Када Српска Православна Црква направи овакав пресек ситуације, која говори да би Србе у независном Косову, или подељеном Косову, оставио само неко ко уопште не мисли на њихову добробит и опстанак, то може да поремети многе планове. И не само планове власти.

    Тако смо дошли у парадоксалну ситуацију да најжешће реакције на саопштење Сабора долазе управо од српске власти која се тиме, парадоксално, ставила на исту страну са странцима и њиховим медијима и аналитичарима, који овакве дисквалификације већ деценијама упућују Српској Православној Цркви. Оно што је Сабор урадио јесте ускраћивање маневарског простора било коме да поделу или независност Косова у било којој варијанти прогласи победом или великим достигнућем. Сабор је јасно и гласно рекао да су обе опције губитничке, и да се ради о трагичним губицима, и да се неће стати на томе.
    Истина је да су се овакви гласови чули и раније, али никада на овако артикулисан начин, и од институције која са собом носи оволику тежину. Уз све што би се Српској Православној Цркви могло замерити, не може јој се рећи да није уз свој народ на Косову и Метохији, и сада и онда када је било најтеже, и да је најзначајнија српска институција на Косову и Метохији.

    Страни амбасадори западних земаља се нису оглашавали. Не зато што не би имали шта да замере оваквом ставу, него зато што су имали довољно дипломатског такта да не реагују на ово, јер знају да у борби са Српском Православном Црквом могу само да изгубе. Али њихов став је одавно познат.

    Председник се огласио. И ушао у директну конфронтацију са СПЦ. Да ли то значи да је Председник на страни западних дипломата, против свог народа? Не. Али то може да значи да су Председник, или неко из његовог окружења, осетили смањивање маневарског простора у коме би „тешке и неугодне кораке“, како они воле да кажу, прогласили за добитак или победу. Што даље значи и да се математика решавања косовског сукоба закомпликовала, утолико што ће сви ти „тешки и неугодни кораци“ бити проглашени катастрофалним губицима, што би у својој суштини и били. А такву хипотеку нико нормалан не жели да носи уз своје име, јер се зна колико Срби умеју да памте нешто што виде као издају.

    Стога, све што се даље буде радило у преговорима биће обојено овим саопштењем Сабора. И биће обојено чињеницом да власт више нема ни најмањи маневарски простор да губитак или поделу Косова прогласи добитком, макар и малим. Уколико то буде значило да ће од сад у преговорима наступати тако да ће одустати од та два решења и тражити неко ново решење, у коме ће Срби и Србија заиста и да добију нешто, онда је ово саопштење постигло свој циљ у потпуности.

    Жељко Ињац, Видовданhttps://www.vidovdan.org/aktuelno/zeljko-injac-stavom-crkve-o-kosovu-nisu-zadovoljni-ni-vlast-ni-stranci/




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Nekako su Srbi svojim zivotima upisivali granice teritorije hriscanske svete zemlje. Istina koja daje snagu za zivot, sila je zivota vecnog i kao takva jeste trajna. Laz koju pokusavaju da nametanjem medija i sile postave kao istinu nema trajnost ili snagu iz vecnosti. Nije prvi put u istoriji da smo se suprotstavili sili sveta radi istine, pa iako ta sla sveta ima danas i lukavi karakter kroz frazu i rec * realnost). Ne treba cak ni u neobaveznim razgovorima pristajati na *realnost.  

    To sto njih ima vise a nas manje ne znaci da ne mozemo da zivimo zajedno jedni sa drugima., to i treba da bude tema sporazuma, kompromisa, dijaloga.., osnovna ljudska prava i slobode savremene civilizacije koju ugrozavaju autori teksta povelje un o ljudskim pravima sa grupom terorista i gde bi zavrsila ta prava ako im priznajemo *realnost) vidljivo je bolesno i do sada. 

    Realnost je da ako priznamo (*realnost) za 30 godina bice Srba i Manastira koje cuva srpska Pravoslavna Crkva samo na fotografijama, a koje je pitanje ko ce i da ih gleda. Natalitet koji je napadnut abortusima i bdp lopvima realno je i problem i resenje.

    A kakav je odnos zivota i istine, razvijenih zemalja zapada i tudje nesrece na kojoj su se razvijali, od toga ne mogu pobeci/lopovi i ubice. Kulturoloska tragedija sveta iz holivudskog tipika sirena, dovela je lose vrednosti u svaku porodicu na planeti, dok kriza identiteta preti pojedinacno ako se zajedno i ozbiljno ne suprotstavimo toj (*realnosti).

     Stres kao savremeno oboljenje covecanstva nije nista drugo do potres izgradjenih vrednosti u statickom sistemu lazima konstuisanog oslonca na koji se nesvesno i organizovano oslanjamo.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 16.5.2018. at 15:26, Вилер Текс рече

    По праву и правди та земља је наша.

    Po pravdi da, po pravu nije, jer ne postoji pravo koje regulise kako trebaju drzave da se formiraju.

    Mada i pravda je cesto subjektivan dogadjaj, i Srbi i Albanci smatraju da su dozivjeli nepravdu na Kosovu.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Koji je najrelevantiji izvor iz kojeg mozemo vidjeti kolika ima Albanaca na KiM, tacnije da li ga ima i koliko vi mislite da ima Albanaca na KiM? Oni su sa onim popisom iz 2011. godine kao utvrdili da ih ima 1 616 869, dok su kasnije u Srbiji procijenili da ih nema vise od 1 300 000. Da li je realno onda uzeti prosjek izmedju ova dva broja ako nemamo vise podataka? I ako stope nataliteta kod Albanaca na KiM padaju od 1999.god i dalje je stopa fertiliteta 2.5 djeteta po zeni, daleko najbolja u Evropi. Stopa od 2.1 je neophodna za prosto obnavljanje stanovnista, mislim da je u Srbiji 1.4.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Justin Waters рече

    Po pravdi da, po pravu nije, jer ne postoji pravo koje regulise kako trebaju drzave da se formiraju.

    Mada i pravda je cesto subjektivan dogadjaj, i Srbi i Albanci smatraju da su dozivjeli nepravdu na Kosovu.

    Не постоји право које каже како се државе формирају (можда и постоји али ја не знам) али постоји право које гарантује држави да брани своју независност и суверенитет. Може неко да ти окупира део земље али ти имаш свако право да браниш свој суверенитет. Као Србија  1914. године на пример. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Вилер Текс рече

    Не постоји право које каже како се државе формирају (можда и постоји али ја не знам) али постоји право које гарантује држави да брани своју независност и суверенитет. Може неко да ти окупира део земље али ти имаш свако право да браниш свој суверенитет. Као Србија  1914. године на пример. 

    To pravo važi samo dok je ta država sposobna da se odbrani SAMA svojim snagama ili u savezništvu sa svojim saveznicima. Kad ta država toga postane nesposobna da si sama ili uz pomoć svojih saveznika obezbijedi ili osigura svoj teritorijalni integritet i granice onda dolaze na red prava svih drugih vojno i/ili političkih zainteresovanih susjednih ili neke zajednice, alijanse, OUN, EU i sl. da se u to umješaju ili zbog svoje lične lokalne ili šire regionalne bezbjednosti. BiH je prestala biti toga svega sposobna 1992. i zato je na nju uvaljena prinudna uprava OUN, NATO i EU koja traje i danas!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Zayron рече

    To pravo važi samo dok je ta država sposobna da se odbrani SAMA svojim snagama ili u savezništvu sa svojim saveznicima. Kad ta država toga postane nesposobna da si sama ili uz pomoć svojih saveznika obezbijedi ili osigura svoj teritorijalni integritet i granice onda dolaze na red prava svih drugih vojno i/ili političkih zainteresovanih susjednih ili neke zajednice, alijanse, OUN, EU i sl. da se u to umješaju ili zbog svoje lične lokalne ili šire regionalne bezbjednosti. BiH je prestala biti toga svega sposobna 1992. i zato je na nju uvaljena prinudna uprava OUN, NATO i EU koja traje i danas!

    Види Зајроне, не причај безвезе. Ми смо у Првом светском рату били приморани да се потпуно повучемо из своје земље и тиме нисмо изгубили право на повратак државног суверенитета и право на ослобођење. То што би лешинари да се окористе је други падеж.

    Ти ово твоје правило слободно примени на Чешку, ако не дај Боже дођете у ту ситуацију, па ћеш видети колико је бесмислено то што говориш.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 38 минута, Вилер Текс рече

    Види Зајроне, не причај безвезе. Ми смо у Првом светском рату били приморани да се потпуно повучемо из своје земље и тиме нисмо изгубили право на повратак државног суверенитета и право на ослобођење. То што би лешинари да се окористе је други падеж.

    Ти ово твоје правило слободно примени на Чешку, ако не дај Боже дођете у ту ситуацију, па ћеш видети колико је бесмислено то што говориш.

    Jasno sam napisao: uz pomoć saveznika ako ta država toga nije sposobna sama! Poslije 2ww je Československo bilo oslobodjeno iz Protektorata i vratilo Sudete UZ POMOĆ SAVEZNIKA zapadnih i SSSR koji su takodjer garantovali integritet njenih granica! Isto to se odnosi i na Srbiju u 1ww koja je pobijedila Austriju i Njemačku uz pomoć SAVEZNIKA, Antante Francuske, Velike Britanije i Rusije. A sada je vaš saveznik ko? EU? NATO? A šta traže EU i NATO od vas? Da se odreknete KiM ili ne? Ako ne traže da se odreknete KiM onda vam garantuju vaš tertitorijalni integritet, ako traže da ih se odreknete onda vam ne garantuju vaš teritorijalni integritet. Garantuje li vam to neki drugi saveznik? Rusija, Kina?  Ovdje je na forumu hronični problem dislexija, niste u stanju razumjet šta je napisano! BiH takodjer nije sposobna ničega a zato joj njene granice garantuju OUN, EU i NATO!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    A Rusija vam ne može biti nikakav primjer za ugled, prije je to antiprimjer, kako se ne treba ponašati! Ta je napravila kolosalnu glupost kad je prodala 30.3.1867. prije 151 godinu Aljašku, zato Putin ne može ni smislit nikakve careve niti dozvoljava da se ko njemu odnosi kao caru jer ih sve te kraljeve, careve i nobilitu smatra hoštaplerima. I zato mu pada mrak uvijek na oči kad se sjeti Aljaške! A zato je i u pravu SAS SPC, bez obzira na bilo kakve dalje korake prema EU ili čak i NATO nikada ne treba potpisati ogledno KiM NIŠTA! Niko ne zna šta će biti za 100-200 godina, na kraju može to sve dopast Bugarskoj ili Grčkoj! A Rusi tj. tadašnja ruska diplomatija je čak morala PODMITITI Amerikance, američke političare i senatore ogromnim uplatcima da ih uopšte privole na kupovinu Aljaške da glasaju za to! Dok ne potpišete, sve što je vaše je až na věky věkov vaše a svi ostali mogu vrtit palčevima i pjevat borbene! Kad potpišete, to više nikad neće biti vaše a borbene ćete moći i morati pjevati samo vi sami! Bićete na tom isto kao danas Rusija s Aljaškom! I Rusi mogu pjevat borbenme al Aljaška nikad više neće biti njihova! Ako vam je već stalo toliko do EU ili čak i NATO, idite tamo na čelu s Vučićem u EU i s Draškovićem u NATO al nikad ništa ne potpisujte oko KiM! Idite tamo samo pod tim uslovom, ako to tako nejde, onda vam očigledno tamo nije mjesto i završena priča! Trebali ste davno odmah poslije 2ww 1950 cijelu KiM potopit i napravit ogromno umjetno jezero ko Česi što napraviše Novomlinske nadrži a sve Šiptare iselit i raselit ko Česi svoje sudetske Njemce, Austrijance, moravske Hrvate i slezske/tješinske Poljake! Od Čeha se možete samo poučit kako se to radi!

    Aby Rusové mohli prodat Aljašku Američanům, musel tenkrát jejich velvyslanec ve Washingtonu rozdat obrovské úplatky. Ale podařilo se a dodnes tak Rusové mají šaškovskou čepici za nejhloupější obchod 19. století. Táhne se to s nimi, přestože od chvíle, kdy si potřásli rukou s USA, uplynulo minulý čtvrtek už 150 let.

    Zdroj: 

    https://www.irozhlas.cz/veda-technologie_historie/pred-145-lety-prodalo-rusko-aljasku-spojenym-statum_201203301127_kbrezovska

    http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2071344-rusko-prodalo-aljasku-za-castku-kolik-dnes-stoji-fotbalista-je-tomu-150-let

    https://zpravy.idnes.cz/rusko-usa-aljaska-0z7-/zahranicni.aspx?c=A170401_2316427_zahranicni_aha

    https://cs.wikipedia.org/wiki/Prodej_Aljašky

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Зароне ја пишем о фудбалу а ти поченш о крикету.

    Наравно да не треба да се потписује никакво признање. Ја сам реаговао на онај део када каже да ако нисмо у стању да обранимо суверенитет сами или са савезницима долази на ред право занитересованих за територију. Не долази на ред јер то није право него лешинарење. И кад тад ће се стрвинари отерати.

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 20 минута, Вилер Текс рече

    Зароне ја прише о фудбалу а ти поченш о крикету.

    Наравно да не треба да се потписује никакво признање. Ја сам реаговао на онај део када каже да ако нисмо у стању да обранимо суверенитет сами или са савезницима долази на ред право занитересованих за територију. Не долази на ред јер то није право него лешинарење. И кад тад ће се стрвинари отерати.

    Kakvo leširanje? Kad neko nije u stanju da sam očuva svoje granice i obezbijedi, osigura si svoj teritorijalni suverenitet čak ni uz pomoć svojih saveznika jer ih nema onda su OUN, EU i NATO dužni da pomognu takvoj državi! A pomogle su znate već kako! No, to je tako kad si ne možeš sam pomoći, onda moraš pustit da ti "pomažu" drugi onako kako oni to hoće i onim što oni za "pomoć" smatraju! Ni EU ni NATO nisu vaši saveznici, do sada su vam samo "pomagali" onako kako sam to napisao jer si vi sami pomoći niste bili u stanju! A vi ako ne želite i nećete ne morate ispunjavati nikakve njihove uslove jer oni važe samo ako želite u EU. Ušli biste u EU da vam to uslovljavaju odreknućem od Vojvodine? To sigurno ne biste! Ali kad je KiM u pitanju onda to više nije tako ni sigurno ni jasno a ni sporno! Njima je sasvim svejedno da li ćete se odreći KiM, Vojvodine ili Raške/Sandžaka ili svega tog troje zajedno. Problem je u vašim glavama a ne u EU ni NATO! Ulazite onda u šta hoćete, priključujte se kome hoćete a odrecite se čega hoćete!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Zayron рече

    Kakvo leširanje? Kad neko nije u stanju da sam očuva svoje granice i obezbijedi, osigura si svoj teritorijalni suverenitet čak ni uz pomoć svojih saveznika jer ih nema onda su OUN, EU i NATO dužni da pomognu takvoj državi! A pomogle su znate već kako! No, to je tako kad si ne možeš sam pomoći, onda moraš pustit da ti pomažu drugi onako kako oni to hoće i onim što oni za "pomoć" smatraju! Ni EU ni NATO nisu vaši saveznici, do sada su vam samo "pomagali" onako kako sam to napisao jer si vi sami pomoći niste bili u stanju! A vi ako ne želite i nećete ne morate ispunjavati nikakve njihove uslove jer oni važe samo ako želite u EU. Ušli biste u EU da vam to uslovljavaju odreknućem od Vojvodine? To sigurno ne bi! Ali kad je KiM u pitanju onda to više nije tako ni sigurno ni jasno a ni sporno! Njima je sasvim svejedno da li ćete se odreći KiM, Vojvodine ili Raške/Sandžaka ili svega tog troje zajedno. Problem je u vašim glavama a ne u EU ni NATO!

    Зароне нек теби Немци откину део земље на западу па онда зови ЕУ, УН и НАТО да те штите тако што ће рећи Немци су у праву.

    Па после прича како то није лешинарење.  То да ли смо "ми" били у стању себи да пмогнемо то је наш проблем. Не брини за нас. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Вилер Текс рече

    Зароне нек теби Немци откину део земље на западу па онда зови ЕУ, УН и НАТО да те штите тако што ће рећи Немци су у праву.

    Па после прича како то није лешинарење.  То да ли смо "ми" били у стању себи да пмогнемо то је наш проблем. Не брини за нас. 

    To je za vas "lešinarenje" a za njih je to "humanitarna pomoć"! Džaba vam je to sad pričat, trebali ste na to mislit prije nego što vam se desilo da ste ostali bez saveznika i na istoku i na zapadu!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...