Jump to content
  • александар живаљев

    Др Зоран Ђуровић: Све Патријархове веренице

    Из скорашњих неауторизованих снимака одјекнуле су као бомба у редовима тзв. другосрбијанаца Патријархове речи: „Плакао бих, вриштао бих од муке, кад видим јадницу која мења тезе, па каже ‘а зашто нису бринули се о женама, жене су угрожене’, па јесу угрожене, сви смо угрожени од тебе бре бедо једна…“.

     

    Трупе другосрбијанаца су стисле линије и као један нагрнули на српског Патријарха г. Порфирија. Како се Повереник за заштиту равноправности (на ФБ страници нису исправили повереник у повереница, па би им ваљало наплатити казну, јер не користе родно сензитивни језик; тј. требало би у Закон о родној равноправности да убаце и члан који прописује таксу за непрописно изражавање), Бранкица Јанковић препознала у Патријарховим речима, отписа: „Дубоко су понижавајуће и узнемиравајуће речи које су се појавиле у јавном простору, којима се жене називају бедницама и јадницама, посебно јер их изговара патријарх СПЦ. Додатно забрињава што такве речи долазе у тренуцима изузетно тешким за наше друштво, у којима смо се суочили са две велике трагедије и када нам смртно страдају најрањивији у душтву – деца и жене. У данима туге и бола, и када бројимо 18. жену жртву породичног насиља, и док су жене изложене разним облицима дискриминације, насиљу и агресији, најмање што се очекује од свих нас је да имамо свест о тежини и одговорности за изговорене речи“.

    4666-300x127.jpg

    Само особа која није стекла употребу разума, или пак је руковођена подлим мотивима, може да не види у Порфиријевој реченици сингулар, а не плурал, што је Жељко Познановић лепо приметио. Зар ово није таргетирање, етикетирање и замена теза? Атрибут бедан/бедница или именица бедник/бедница постоји у српском језику, и не служи да би се тиме окарактерисао цео род или врста, него индивидуа или група. Тако да кад кажемо: „бедни Марко“, не мислимо да су сви мушкарци бедници. Наравно да можемо тако тумачити ако смо „добронамерни“ као Јанковићка/Јанковићева, не знам одакле јој презиме, па да је не увредим.

    Више је него срамно помињати трагедије које су нас скоро задесиле; СПЦ је урадила што је могла, мени је запало да одржим први парастос у Ружици за пострадале. Јутрос сам био у затвору да исповедим  једног младића који је убио своје родитеље. Био дрогиран. Ми радимо, а имамо незахвалну дужност да вадимо кестење из ватре. Не кажем да смо сви свеци, као што и међу неолибералима има часних људи.

    Иначе, Патријарх је имао више пута осврте на ову кугу убиства жена, која је иначе планетарна пошаст.[1] Не може се сваки пут говорити на једну те исту тему. Затрави се. Будући да сам живео у Риму 20 година, имао сам времена да размишљам о феминициду који је у Италији раширенији него овде. Главни мотив видим у погрешном васпитању које су мајке вршиле, јер су одгајале mammone – размажена мушка деришта која су претерано везана за мајку, тако да не могу да поднесу крај једне везе, јер вереница или жена су дужне да у њему виде бога.

    Сада ће повереник да каже како сам мрзилац женског рода и да мајкама приписујем сву кривицу. Није, питање је превише комплексно, а у Станковићки не видим саговорника на ову тему.

    Повереник је испала још и „мала беба“ у односу на председника Удружења „Маме су закон“, Татјану Мацуру. Гостовала је 14. маја 2023 у јутарњем програму Nova S[2]. Ови људи су комедија – нама веле да не знамо српски, јер језик у коме смо се родили је сада нешто друго, па нас ваља преваспитати – а сами праве невероватне грешке: И кад смо веренице, за патријарха смо јаснице  и беднице.

    Волеле би да буду Патријархове веренице, али само ако је он по њиховом укусу! Мацура је поновила све тезе из оркестра Станковић, али је додала и од свога. Продубила тему. Тако помиње раскошну софру испред Патријарха. Порука: док народ гладује и тугује, Патријарх и попови се ождеравају. Наравно да ова комесарка није то рекла овим речима, али порука је упућена „куки и мотики“ да устане. Што је најлуђе, она вређа присутне људе (а којима се и сама обраћа), називајући их „простотом којој се Патријарх додворава“. Мисли на простаке или плебс. Добро није рекла олош, што је српски еквивалент за грчко охлос, масу која је пратила Исуса. Не може да каже да је Порфирије народски патријарх, иако слуша Азру и сл., а он то јесте – јер Азра јесте данас народњаци. Он је само „последња превара“, јер под маском модерности прикривен је фундаменталиста.

    Етикетирање се у овим круговима немилосрдно спроводи. Сликају те са пивом, одмах кажу: Алкохоличар! Пред трпезом: Изелица! Давно Исус рече за себе: Дођох, једем и пијем, а они веле, ево изелице и пијандуре! Дође Јован, не једе и не пије, веле, ђаво је у њему! – Неки владика који би возио Ферари, а да је по њиховом укусу, не би никада био черечен за раскалашност. Игром случаја знам да Порфирије једе нешто мање од мене, а ја једем јако мало. Сада, неко би казао: Мора да има бубине или пантљичару чим је толико мршав па му се не прима.

    Татјана позива, као верница/вереница Патријарха да се извини. Ми који бринемо о душевном здрављу особа које долазе у цркву, имамо највише проблема са опрелешћенима. Тако неки умисле да су свеци који лете по небу, други да су „нормални“ верници; једна, филозоф, ми каза давно: Јесте да сам некрштена, али сам православка! Не знам да ли је и Мацура из тог клуба…

    Свој бесловесни дискурс је завршила тиме да „повлачи сваку лепу реч о особи која оволико мрзи жене“. Неко са Nova S је био довољно интелигентан да из видеа постованог на ЈТ исече то што сам у стримингу гледао, јер је видео да се ова залауфала и почела да се котрља низ брдо без икаквих кочница. Уклонили су дебилоштину.

    Рат против Порфирија се водио док је он био још епископ, а таргетирани су били све особе које су му блиске: неке су прогласили силоватељима, друге папистима итд. Водили су рачуна о сваком детаљу. Нисмо ми били гађани, него он.

    Проблем је сада што су самом Патријарху нацртали мету, означили га као мизогена, тако да када се сам шета (што бих му препоручио да више не ради), свака која флипне може да удари на њега. Припрема се идентична атмосфера која је претходила атентату на Ђинђића.

    Ради других, а не комесарки, појаснио бих један моменат. Сваки дискурс је амбијетализован. Овде имамо свечани ручак, што није академски простор. Потпуно је небитно што су неки „добронамерни“ снимали Патријарха испод стола (били по задатку), или преко пута. Патријархов речник и геста су такви да не могу да по својој природи одговарају екстремистима са леве или десне. Ни фундаменталистима, ни хипицима. Чуди ме да ови модернисти не верују психолозима који тврде да и псовка може бити лековита, као и ружно, бурлескно и увредљиво. Пре њих је исто говорио св. Августин, као и грчки филозофи. Када питате другосрбијанце о Исусу, они ће вам рећи да је био јако фин и пристојан човек, са дубоком емпатијом. By the way, Мацура говори да се ваља убацити предмет емпатија у ОШ, а колико су она и њене колегинице показале емпатије, или научне скрупулозности, па да све лепо провери, видесмо довољно. Патријарх је утемељен на Писмима и Оцима. Не може се очекивати да и речник или forma mentis му нису у складу са истим изворима. Исус уредно вређа људе, како сам навео у једном тексту. Тако каже: лажов, лисица, куче, разбојник, пас, свиња, сатана, перверзњак, неверник, зао, прељубник, злотвор, будала, пород отровница, слепац, лицемер, змија итд. Када се напише неко ново Писмо, ја ћу веровати у такво, али за сада знам ко су ми мајка и отац, брат или сестра. Да ме пак неко силује и да ме тера да певам Интернационалу, мало је много.

     

     

     

    [1] https://www.youtube.com/watch?v=G-Ab1UGtIIA

    [2] https://www.youtube.com/watch?v=bF2Kv0HBd8g




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 8 минута, Milan Nikolic рече

    Кажу свети да има разлике у ономе што је било првобитно стање од онога што ће бити у коначном стању, будућега века и Царства Божијег. Наше постојање од почетка има пут до коначног циља, које је сједињење са Богом, и то суштинско сједињење са Богом. Међутим, тај пут је доживео, да кажем, промену плана Адамовим падом, па сада тај пут није ка сједињењу са Богом него да одласку у небиће, те зато постоји смрт и све остало везано за њу. Спаситељ је дошао да спаси све, да свет достигне првобитни циљ. Још кажу свети да би се Логос Божији свакако оваплотио чак и да није дошло до пада, јер је заправо то био циљ Божијег стварања, да се успостави слава Божија са Јединородним Сином као једним од нас.

    Неки, само неки. Други свети кажу Felix Culpa! Срећан и неопходан пад...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Bokisd

    Св. Пророк Илија - није умро. "Где" се налази, какво је његово стање? 'Си размишљао о томе? Има ли кавих закључака?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 28 минута, Ćiriličar рече

    Имају нека предања, апокрифна, рецимо да се деца играју на крову, и Исус са њима, дечан један падне и умре. Окупе се родитељи, а остала деца вичу да је Исус гурнуо малог са крова (равни кровои били). А Исус, дете, безгрешно, и несвесно ко је (па дете је дете) виче мртвом дечку: Реци да нисам ја, реци! И мртав дечак проговори.

    Или праве глинене птице. Исус баци птицу и повиче: Лети, лети! И Глинена птица полети. Ако је тога и било то су биле ретке пројаве.

    Није добро мислити да дете Исус није био свестан ко је. У томе је делимично разлика између иконографија када је мали Исус представљен као свако друго дете, док на православним иконама имамо малог Исуса као Цара и који благосиља. Даље, такво мишљење да Исус није био свестан ко је води у несторијанизам, у јерес која проповеда да је Исус накнадно постао Христос, да је он човек у коме обитава Христос итд. Свакако имамо јеванђељско сведочење да је дечак Христос са дванаест година овако одговорио родитељима када је остао у Јерусалиму: „Зашто сте ме тражили? Зар нисте знали да мени треба бити у ономе што је Оца мојега?”

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Ćiriličar рече

    @Bokisd

    Св. Пророк Илија - није умро. "Где" се налази, какво је његово стање? 'Си размишљао о томе? Има ли кавих закључака?

    Нисам думовао 0512_musicнешто досад само сам веровао тако, нешто мало имам неке идејице :idea: али неки закључак тешко, једино остаје пронаћи нешто код светитеља о томе па то полако анализирати или још боље созерцавати али то је још теже, боље нека мала анализа. 0703_read

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 часа, Zoran Đurović рече

    Текст се бави говором Патријарха, начином изражавања и ничим више. Неки несрећник рече да му је тема "безначајна", али онда нека иде на значајне.   

    Hvala za ovo "nesrećnik", ali daleko je od istine. A da sam u pravu većina ovde pokazuje interesujući se za druge teme, kao što se vidi.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Директор Спољне обавештајне службе Русије Сергеј Наришкин

    - Западне земље, предвођене Сједињеним Америчким Државама, у последње време су отишле толико далеко да задиру у саму људску природу, тежећи да слободног човека претворе у потпуно контролисану трансхуманистичку химеру, - изјавио је директор Спољне обавештајне службе Русије Сергеј Наришкин.

    „У својој надмености, западни тоталитарно-либерални режими, на челу са Сједињеним Америчким Државама, у последње време су отишли толико далеко да посежу у саму људску природу. Они де факто желе да униште све људско у човеку, да га претворе од слободног бића у потпуно контролисану трансхуманистичку химеру“, приметио је Наришкин, говорећи на 11. Међународном сусрету званичника задужених за питања безбедности.

    Западне земље добиће шта су заслужиле, приметио је Наришкин.

    „Умесно је подсетити се библијске истине: ‘њихов свршетак ће бити по дјелима њиховијем’. А то значи да ће њихов крај бити тужан“, рекао је Наришкин.

    Наришкин сматра да човечанство очекују тешка времена у формирању новог светског поретка.

    „Пред човечанством су тешка времена. Не може да се не узме у обзир да, упркос објективном губитку моралног и политичког вођства и великом броју унутрашњих и спољних проблема, евроатлантске елите не намеравају да се добровољно одрекну светске доминације и спремне су да свим средствима спрече јачање алтернативних центара моћи на планети. Управо ту се крије главни изазов миру и безбедности у различитим деловима Земљине кугле“, оценио је он.

    Наришкин је приметио да овакви турбулентни периоди представљају проверу „у којој мери су државе и народи задржали своју истинску основу, да ли њихови корени и даље сежу до историјског тла, од чега на крају зависи здравље и опстанак нације“.

    „Наше земље, за разлику од Запада, сачувале су у том погледу значајну способност да преброде тешкоће и стратешку дубину, мислим на везу са духовном димензијом бића и традиција, које су у Сједињеним Америчким Државама и Европи одавно уступиле место позитивизму, култу материјалног успеха и отвореног сатанизма“, додао је он.

    Шеф Спољне обавештајне службе такође је изразио уверење да ће удруживањем напора и исказивањем храбрости бити могуће решити „заједнички задатак осигурања безбедности и просперитета како у појединим регионима света, тако и на целој планети“.

    „Земље западног блока, односно западне мањине, наравно, могле би да учествују у овом процесу, али не као хегемони, већ као центри мултиполарног света равноправно са другим играчима, само се бојим да је безумна надменост западњака чврсто затворила врата за такву могућност“, закључио је Наришкин.

     

    https://sputnikportal.rs/20230524/nariskin-zapadne-zemlje-dobice-sta-su-zasluzile-1156134869.html

     

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 14 часа, Ćiriličar рече

    Гаврилова објава се остварила, остала је Марија трудна без мужа. Дакле свесна је да носи/рађа посебно дете "не од овга света".  Свесна је која су се физичка чуда десила њеном телу. Дакле знала је много. Оно што није знала су детаљи каве таћно Бог има планове са Исусом. Ниј еон амогла да размишља "догматски" па сад да аналира Господње природе и сл. Просто она је вођена Духом Светим. Дух јој је открио колико је потребно да зна.

    А то знаље ј емање све дотле док се не испуни време да Исус почне мисију. Дакле растао је као са остала деца То што говори халкидонски орос о природама Госпда "несливено и нераздељиво"....могли би рећи да је његова божанска природа остала некако на "стенд-бај" током узрастања. Иако ј еона неодвојива, нераздељива од људске природе Исуса дечака, ипак божанска природа је остала у запећку. Што је и нормално - Исус је био као и сва остала деца. То је смисао мисије Његове да буде баш као ми у свему осим у греху. Замисли дечака-супермена, да васкрсава мртве? Па побуна би била тамо. Да су чили магови и остали убили би га као дете. Нема ту неких нејасноћа...логино је да расте и сазрева као сав нормалан свет.

    Имају нека предања, апокрифна, рецимо да се деца играју на крову, и Исус са њима, дечан један падне и умре. Окупе се родитељи, а остала деца вичу да је Исус гурнуо малог са крова (равни кровои били). А Исус, дете, безгрешно, и несвесно ко је (па дете је дете) виче мртвом дечку: Реци да нисам ја, реци! И мртав дечак проговори.

    Или праве глинене птице. Исус баци птицу и повиче: Лети, лети! И Глинена птица полети. Ако је тога и било то су биле ретке пројаве.

     

    Ћирко, бити слободан у запитавању једно, а дати машти на вољу сасвим нешто друго, јер ти дође до тога да Богородица није (догматски) свјесна, а Вогомладенац не свјетан ко је, а то је само зато што си пао у севдах ко шљива у....

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    зато што си пао у севдах ко шљива у....

    Генерално више не вијам мислима по висинама....није то машта, написао сам свој доживљај те проблематике, без претензија да знам, или да сматрам да је то мени важно...то нико не зна, углавно халкидон је то решио, две природе Исусове...остало је нагађање наше.

    ПС

    Замисли свог синчића и да се он понаша ко председник владе (будући) - не иде, онда не може бити дете у правом смислу. Има оно кад Исус дечак зна Исајиу боље од учених Јевреја...али то је део његовог узрастања...наравно да је знао кад се задечачио...у којој мери? Па те догматске ствари су из нужде. Људи надахнуи Духом знају ствари и које не знају, знају како да се односе ка стварима без да се питају и изналазе одговоре...вером "знају".

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Ćiriličar

    Ипак је такво резоновање ближе несторијанизму. Верујмо да је Логос унизио Себе и прошао одрастање смирено, показујући Своју службу спасења у своје време.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 26 минута, Milan Nikolic рече

    Верујмо да је Логос унизио Себе и прошао одрастање смирено

    Ал ти изреда јеретике овде одреда....па дете од 3 године ако зна да је Бог онда не може бити дете као ми. То што је Његова Божанска природа "нераздељива" од тог 3-годишњака не значи да ће он са 3 године васкрсавати мртве, него је и "несливена". У Том "несливена" се крије, поред осталог, и то да он може бити/јесте и Бог и човек, и дете од 3 године и Онај који је све створио.

    Чуј Исус од 3 године из смирења био 3-годишњак. Па онда није то-то. Он је из смирења прихватио да се Оваплоти, а то смирење подразумева да када узме тело и природу људску као што треба проћи кроз смрт као човек, умрети, биће и дете од 3 године, и прои сва дечија незнања, слабости која људска природа даје дечијем телу када узраста.  Исусово смирење није ствар која се задобија у телу, Он се Оваплотио из смирења и то смирење подразумева да прође све фазе живота људског као и ми, осим греха. Иако је он Богић, као дете, мали Бог, ипак је и мали човек - дете! У томе и јесте тајна над тајнама Богочовека. Узгрд...не да избегавам...али о овим темама је, осим површно, неприично нама и говорити.

    Није се Христос сакрио у дечије тело, навукао маску, па смирено глумио дете - Он је Био дете! У свој својој пуноћи. Како су дејствовале те две Његове природе ми не можемо и не требамо знати! Али подразумева се да је на земљи, међу људима, где је из смирења дошао (Оваплоћењем) подразмева се да ће бити човек у свој својој пуноћи а тиме и дете.

    Када је која природа била израженија то није наше да знамо нити можемо знати.

     

    По твојој логици Исус од 2 дана мога је да трчи маратон. Пре ће бити да као је узрастао телесно, тако је до изражаја долазила Његова Божанска природа. Догађај у Храму када као дечак прича о Исаји старцима, говори баш то - и ми смо се "правии важни" као клинци поодрасли, па причали нешто...што би га родитељи тражили кад се изгубио (одвојио од њих)? Могли су ићи кући Њему се ништа не може догодити јер је свемоћан.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Ćiriličar

    Покушаћу да ти теолошки објасним, иако можда нећеш одмах разумети. Али важно је веровати тако. Дакле, знаш учење о логосима Божијим; цела наша природа, твоја и моја природа, свачија лична природа и све што постоји у творевини, сачињено је од тих логоса. Тачније логоси носе нашу природу како би она постојала. Пази сада. Свакако су логоси вечни и нестворени, и Бог има план за све што постоји и што може бити и што ће се десити. Дакле, онога тренутка када је зачео Исус, тај логос који носи природу Његовог човештва, постао је носилац Ипостаси Логоса и човечанске воље Његове. 

    Зато је у свакоме тренутку од самога зачећа реч о једном Оваплоћеном Логосу. Он зна све и Њему не треба нико причати да би нешто сазнао. Међутим, Он је смирен, послушан родитељима, обавља све што дете једног дрводеље може радити, поштује слободу и простоту свакога, показује да је као човек једнак са нама.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Ćiriličar рече

    Када је која природа била израженија то није наше да знамо нити можемо знати

    Генерално ниједна, мада у разним ситуацијама видимо и наизмјенично дјеловање, у праву си да је био сасвим дјете и прошао све, али никад није губио било који од својих божанских атрибутa, или свјест о своме божанству.

     

    пре 41 минута, Milan Nikolic рече

    сачињено је од тих логоса. Тачније логоси носе нашу природу како би она постојала.

    Огромна је разлика између та два става, јер из логоса ништа није сачињено, то би значило да је стварање прелезак из нестворенеог у створено што само доказује да ствар знаш књишки, јер ти промиче апсолутна разлика.

     

    пре 41 минута, Milan Nikolic рече

    Дакле, онога тренутка када је зачео Исус, тај логос који носи природу Његовог човештва, постао је носилац Ипостаси Логоса и човечанске воље Његове. 

    Опет лупеташ из потребе за оргиналоншћу па зар ти није доста што си открио везу између квантне физике и Зизијуласа.:smeh1:

    И још би да учиш и поучаваш.sFun_bat

    Ипостас Логоса је "својство" божанске природе те она носи логос ( енергију) која носи  човјечснску природу. 

    Надаље поједностављено ( за ову потребу можемо изједначити вољу и енергију - логос) тврдиш да воља божија носи његову вољу човјечанску, али ни то није тако него их као и природе носи ипостас.

    А човјјечански притоду носи од мајке као ти и ја.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Hadzi Vladimir Petrovic

    Лако је теби да нападаш што брже то боље. Али није то добро. Ипак о овим питањима треба пажљиво размишљати, са молитвеним приступом.

    Познато је да се воља Божија о творевини поистовећује са логосима Божијим. Послушај како о стварању говори св.Григорије Ниски:

    ,,Сва бића нису створена из неке претходне материје и приведена у видљиво постојање, него је Божанска воља постала материјал и суштина творевине (PG 44, 1312). Сам покрет Божанске воље, када хоће, постаје дело, и осуштињује се воља постајући одмах природа, по власти Свемогућега, када то Он премудро и уметнички захте, а не као да воља Његова остаје неостварена. Привођење воље у стварност и јесте суштина'' (О Души и васкрсењу, PG 44, 69).

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 минута, Milan Nikolic рече

    @Hadzi Vladimir Petrovic

    Лако је теби да нападаш што брже то боље. Али није то добро. Ипак о овим питањима треба пажљиво размишљати, са молитвеним приступом.

    Познато је да се воља Божија о творевини поистовећује са логосима Божијим. Послушај како о стварању говори св.Григорије Ниски:

    ,,Сва бића нису створена из неке претходне материје и приведена у видљиво постојање, него је Божанска воља постала материјал и суштина творевине (PG 44, 1312). Сам покрет Божанске воље, када хоће, постаје дело, и осуштињује се воља постајући одмах природа, по власти Свемогућега, када то Он премудро и уметнички захте, а не као да воља Његова остаје неостварена. Привођење воље у стварност и јесте суштина'' (О Души и васкрсењу, PG 44, 69).

    Може само ако се то "од", узме у смислу воље, али овде у овоме случају баш не може да се занемари разлика измећу воље и енергија - логоса, јер да је нешто настало од воље или по вољи ту нема спора, јер то може да значи и "ни из чега', а да је нешто настало од логоса енергија, искључује оно "ни из чега".  О овоме размисли, немој да опет буде, па каки, па пишки, из пише...

    Него ми најприје одговори на оно друго јер ту си много више погрјешио.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...