Jump to content
  • александар живаљев

    Др Зоран Ђуровић: Све Патријархове веренице

    Из скорашњих неауторизованих снимака одјекнуле су као бомба у редовима тзв. другосрбијанаца Патријархове речи: „Плакао бих, вриштао бих од муке, кад видим јадницу која мења тезе, па каже ‘а зашто нису бринули се о женама, жене су угрожене’, па јесу угрожене, сви смо угрожени од тебе бре бедо једна…“.

     

    Трупе другосрбијанаца су стисле линије и као један нагрнули на српског Патријарха г. Порфирија. Како се Повереник за заштиту равноправности (на ФБ страници нису исправили повереник у повереница, па би им ваљало наплатити казну, јер не користе родно сензитивни језик; тј. требало би у Закон о родној равноправности да убаце и члан који прописује таксу за непрописно изражавање), Бранкица Јанковић препознала у Патријарховим речима, отписа: „Дубоко су понижавајуће и узнемиравајуће речи које су се појавиле у јавном простору, којима се жене називају бедницама и јадницама, посебно јер их изговара патријарх СПЦ. Додатно забрињава што такве речи долазе у тренуцима изузетно тешким за наше друштво, у којима смо се суочили са две велике трагедије и када нам смртно страдају најрањивији у душтву – деца и жене. У данима туге и бола, и када бројимо 18. жену жртву породичног насиља, и док су жене изложене разним облицима дискриминације, насиљу и агресији, најмање што се очекује од свих нас је да имамо свест о тежини и одговорности за изговорене речи“.

    4666-300x127.jpg

    Само особа која није стекла употребу разума, или пак је руковођена подлим мотивима, може да не види у Порфиријевој реченици сингулар, а не плурал, што је Жељко Познановић лепо приметио. Зар ово није таргетирање, етикетирање и замена теза? Атрибут бедан/бедница или именица бедник/бедница постоји у српском језику, и не служи да би се тиме окарактерисао цео род или врста, него индивидуа или група. Тако да кад кажемо: „бедни Марко“, не мислимо да су сви мушкарци бедници. Наравно да можемо тако тумачити ако смо „добронамерни“ као Јанковићка/Јанковићева, не знам одакле јој презиме, па да је не увредим.

    Више је него срамно помињати трагедије које су нас скоро задесиле; СПЦ је урадила што је могла, мени је запало да одржим први парастос у Ружици за пострадале. Јутрос сам био у затвору да исповедим  једног младића који је убио своје родитеље. Био дрогиран. Ми радимо, а имамо незахвалну дужност да вадимо кестење из ватре. Не кажем да смо сви свеци, као што и међу неолибералима има часних људи.

    Иначе, Патријарх је имао више пута осврте на ову кугу убиства жена, која је иначе планетарна пошаст.[1] Не може се сваки пут говорити на једну те исту тему. Затрави се. Будући да сам живео у Риму 20 година, имао сам времена да размишљам о феминициду који је у Италији раширенији него овде. Главни мотив видим у погрешном васпитању које су мајке вршиле, јер су одгајале mammone – размажена мушка деришта која су претерано везана за мајку, тако да не могу да поднесу крај једне везе, јер вереница или жена су дужне да у њему виде бога.

    Сада ће повереник да каже како сам мрзилац женског рода и да мајкама приписујем сву кривицу. Није, питање је превише комплексно, а у Станковићки не видим саговорника на ову тему.

    Повереник је испала још и „мала беба“ у односу на председника Удружења „Маме су закон“, Татјану Мацуру. Гостовала је 14. маја 2023 у јутарњем програму Nova S[2]. Ови људи су комедија – нама веле да не знамо српски, јер језик у коме смо се родили је сада нешто друго, па нас ваља преваспитати – а сами праве невероватне грешке: И кад смо веренице, за патријарха смо јаснице  и беднице.

    Волеле би да буду Патријархове веренице, али само ако је он по њиховом укусу! Мацура је поновила све тезе из оркестра Станковић, али је додала и од свога. Продубила тему. Тако помиње раскошну софру испред Патријарха. Порука: док народ гладује и тугује, Патријарх и попови се ождеравају. Наравно да ова комесарка није то рекла овим речима, али порука је упућена „куки и мотики“ да устане. Што је најлуђе, она вређа присутне људе (а којима се и сама обраћа), називајући их „простотом којој се Патријарх додворава“. Мисли на простаке или плебс. Добро није рекла олош, што је српски еквивалент за грчко охлос, масу која је пратила Исуса. Не може да каже да је Порфирије народски патријарх, иако слуша Азру и сл., а он то јесте – јер Азра јесте данас народњаци. Он је само „последња превара“, јер под маском модерности прикривен је фундаменталиста.

    Етикетирање се у овим круговима немилосрдно спроводи. Сликају те са пивом, одмах кажу: Алкохоличар! Пред трпезом: Изелица! Давно Исус рече за себе: Дођох, једем и пијем, а они веле, ево изелице и пијандуре! Дође Јован, не једе и не пије, веле, ђаво је у њему! – Неки владика који би возио Ферари, а да је по њиховом укусу, не би никада био черечен за раскалашност. Игром случаја знам да Порфирије једе нешто мање од мене, а ја једем јако мало. Сада, неко би казао: Мора да има бубине или пантљичару чим је толико мршав па му се не прима.

    Татјана позива, као верница/вереница Патријарха да се извини. Ми који бринемо о душевном здрављу особа које долазе у цркву, имамо највише проблема са опрелешћенима. Тако неки умисле да су свеци који лете по небу, други да су „нормални“ верници; једна, филозоф, ми каза давно: Јесте да сам некрштена, али сам православка! Не знам да ли је и Мацура из тог клуба…

    Свој бесловесни дискурс је завршила тиме да „повлачи сваку лепу реч о особи која оволико мрзи жене“. Неко са Nova S је био довољно интелигентан да из видеа постованог на ЈТ исече то што сам у стримингу гледао, јер је видео да се ова залауфала и почела да се котрља низ брдо без икаквих кочница. Уклонили су дебилоштину.

    Рат против Порфирија се водио док је он био још епископ, а таргетирани су били све особе које су му блиске: неке су прогласили силоватељима, друге папистима итд. Водили су рачуна о сваком детаљу. Нисмо ми били гађани, него он.

    Проблем је сада што су самом Патријарху нацртали мету, означили га као мизогена, тако да када се сам шета (што бих му препоручио да више не ради), свака која флипне може да удари на њега. Припрема се идентична атмосфера која је претходила атентату на Ђинђића.

    Ради других, а не комесарки, појаснио бих један моменат. Сваки дискурс је амбијетализован. Овде имамо свечани ручак, што није академски простор. Потпуно је небитно што су неки „добронамерни“ снимали Патријарха испод стола (били по задатку), или преко пута. Патријархов речник и геста су такви да не могу да по својој природи одговарају екстремистима са леве или десне. Ни фундаменталистима, ни хипицима. Чуди ме да ови модернисти не верују психолозима који тврде да и псовка може бити лековита, као и ружно, бурлескно и увредљиво. Пре њих је исто говорио св. Августин, као и грчки филозофи. Када питате другосрбијанце о Исусу, они ће вам рећи да је био јако фин и пристојан човек, са дубоком емпатијом. By the way, Мацура говори да се ваља убацити предмет емпатија у ОШ, а колико су она и њене колегинице показале емпатије, или научне скрупулозности, па да све лепо провери, видесмо довољно. Патријарх је утемељен на Писмима и Оцима. Не може се очекивати да и речник или forma mentis му нису у складу са истим изворима. Исус уредно вређа људе, како сам навео у једном тексту. Тако каже: лажов, лисица, куче, разбојник, пас, свиња, сатана, перверзњак, неверник, зао, прељубник, злотвор, будала, пород отровница, слепац, лицемер, змија итд. Када се напише неко ново Писмо, ја ћу веровати у такво, али за сада знам ко су ми мајка и отац, брат или сестра. Да ме пак неко силује и да ме тера да певам Интернационалу, мало је много.

     

     

     

    [1] https://www.youtube.com/watch?v=G-Ab1UGtIIA

    [2] https://www.youtube.com/watch?v=bF2Kv0HBd8g




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 1 сат, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Значи Христос ће се разовлапотити у Царству и неће више имати киту?

    Или је није никад ни имао, да ли то учиш?

    Па погледај Халкидон неимјењиве су природе у Христу.

    Наша природа је већ обожена и није претрпила измјене.

    Или учиш да је нестала при Васксењу?

     

    Ne mozem naci klip ali Arsenije Jovanovic (monah) tvrdi da tako su sveti oci videli raj, da tamo nemamo urinarni trakt. 

     

    Tako da smo svi bez polnih organa. Onda se pitam sto su Originesa oterali i prvi kanon je bio da nemoze niko piti svestenik koji se dobrovoljno kastrirao. 

     

    Ne znam nesto mi unutra kaze, da ta interpretacija Isusove reci za SAducejima nije tacna. Sta je jasno braka kako ga ima ovde nece ga biti, ima brdo nesrecnih brakova i mnogi brakovi nisu bili pun ljubavi i srece. 

     

    A biblija sta da kazem. Sama genezis ima nekoliko stvari koji su kontradiktorne. Kaze se razmozite se, a tek posle pada su se Eva i Adam prepoznali (sta je sinonim za seks).

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Нема ништа бесмисленије него мислити да девственост није битна, да Богородица можда није стварно девствена. Ову тему треба закључати јер модератори више не брину за духовно здравље чланова.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 43 минута, Milan Nikolic рече

    Нема ништа бесмисленије него мислити да девственост није битна, да Богородица можда није стварно девствена. Ову тему треба закључати јер модератори више не брину за духовно здравље чланова.

    A sto je bitno???

     

    Ja to nikad nisam razumeo. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Agnostik рече

    A sto je bitno???

     

    Ja to nikad nisam razumeo. 

    Nisam ni ja u životu mnoge stvari razumeo, mnoge ni danas ne razumem ali ih prihvatam.

    Trudim se da ne tresem kavez kako ne bi povredio nekog svojim neznanjem ili nametao svoje nerazumevanje.

     

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Agnostik

    Зато што је у томе тајна вечнога живота. Бог је дао сексуалност само за домострој стварања да се испуни свет и испуни време.

    То није пуко моралисање. Тиче се суштинске важности.

    Наравно да постоји теолошко објашњење, али оно није за свакога. Као што прво човек мора поверовати у Тројицу да би разумео тајну тројичности, тако треба и веровати у стварну девственост Богородице да би разумео њену тајну.

    Подвижници су се свега одрицали да би ушли у дубину тих тајни. Пример су исихасти, који су доживљавали и сагледавали божанске енергије, а такво задовољство од Бога не може да се пореди ни са чим на свету.

    Како некоме објаснити те ствари? Ако ћемо се бавити теолошким објашњењем, то опет представља опасност од површности и занемаривања. Пуко логичко објашњење није пут Божијег откровења. Иако се може теолошки објаснити.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Milan Nikolic рече

    @Agnostik

    Зато што је у томе тајна вечнога живота. Бог је дао сексуалност само за домострој стварања да се испуни свет и испуни време.

    Т

    Kolko puta ces istu stvar ponoviti. Dobro mozda je to tako. Mozda, ako je tako i onda je okej. Ako u raju nema seksa i nemam potrebu za njim onda je to okej, cak mislim da stvarno nema seks kako znamo. Ali mislim Jordan Peterson ima dobru ideju kako moze biti. 

     

    Inace meni uopste nije jasno kako Marija u Luki za "Isusovom bracom" ga hoce da vrati kuci, a samo par kapitala pre toga, ona se opisuje kao djeva i kako se sve to carobno desilo za Isusovo rodjenje, 30 godina kasnije se ponasa ko svaka druga majka u toj situaciji. Kako Mariji nije jasno da Isus pre ili kasnije nece voditi normalan zivot. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Agnostik

    Покушај да схватиш колико је Христос другачији по божанству од нас. Али, ипак је и обичан човек кога је мајка одгајила. Мајке имају слабост за страдање деце, то је просто урођено. Чак је и Христос дрхтао пред страдање, тело је то. Имај разумевање према тим стварима.

    Друго, Христос је имао велику фамилију; тетке, тече итд. Имам и ја небројено браће и сестара осим рођених од моје мајке. Немој да те спутава та мисао да је Мајка Божија имала више деце.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Agnostik рече

    Inace meni uopste nije jasno kako Marija u Luki za "Isusovom bracom" ga hoce da vrati kuci, a samo par kapitala pre toga, ona se opisuje kao djeva i kako se sve to carobno desilo za Isusovo rodjenje,

    "Исусову браћу" није родила Марија (=Богородица). Марија се родила од старих родитеља Јоакима и Ане. Пред њихову смрт одвели су девојчицу у Храм (=Соломонов харм, обновљен након повратска из вавилонског ропства). У Харму је првосвештеник био Захарије (=сродник мале Марије). Када је Марија поодрасла, Захарије је знао да је она свој живот посветила Богу, али пошто тада није било монаштва, срамота је било неожењен/неудан, нашли су јој "мужа" Јосифа. Који је био знатно старији од ње и био је удовац. Имао је децу из првог брака - ту децу Евангелист назива "исусова браћа"! Дакле ту децу није родила Марија.

    Узгред, једно од те деце је Апостол Јаков, први епископ Јерусалима. Дакле "Исусов брат" (=брат Господњи) Јаков је једно од деце праведног Јосифа, онога који се старао о Марији. Који је живео са Маријом у браку без полних односа.

     

     

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Што се тиче полних односа - ту се слажем са владиком Данилом Крстићем: да није дошло до пада не би се размножавали н аовај начин као данас! Јер поред што се разможавамо, са тим "алткама" и чинимо ужасне смртне грехове. Размножавање не би било као што је било Оваплоћење, био би ФИЗИЧКИ додир супружника, али у сасвим другом облику и са сасвим другим осећањима.

    Поредити орагзам са тамо нечим светим је будалаштина по мени. Он није ни близу, нити може бити, нечега рајског, више је животињског, али је и много "прљавији" од животињског, јер животиња не може да чини грех чинећи то, да злоупотреби то, него чини то ради размножавања.

    Тако да је је наш оргазам једна од пројава ГРЕХОпада, а грехопадом се све изопачило, преобразило на горе. Онако како смо ми само иконе Божије, сручене у смрт, тако је наш оргазам, само сенка било којег рајског стања. У њему је остављена и могућност размножавања...али све је то јад и беда! Нагон је један од најјачих ћивотних сокова у човеку, и ту је Творац (по резервном плану спасења, плану "Б", спасење после пада) постави извор новог живота.

    ПС

    У Рају нема смрти, дакле нема распадања, нема бактерија, нема измета и урина...е сад Христос? Христово тело није исто пре и после Васкрсења. Јер прошавши кроз смрт он се и преобразио  - не може више да умре, а пре је могао да умре. Пролазак кроз смрт је неминовна. Сви ће проћи кроз смрт осим оних који буду живи приликом догог доласка. И Илија ће умрети. Они који буду живи преобразиће се у трену - али, мислим, да ће и то бити тренутачна смрт и васкрсење одмах (="одмах" у људској релацији са временом).

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Milan Nikolic рече

    Друго, Христос је имао велику фамилију; тетке, тече итд. Имам и ја небројено браће и сестара осим рођених од моје мајке. Немој да те спутава та мисао да је Мајка Божија имала више деце.

    Ово нема везе са "Исусова браћа" - не мисли се на "сестру од тетке"...него на Јосифову децу...код Јевреја је тада све било од мужа. И "од племена Давидова" сматра се по Јосифу иако није Јосиф Христу биолошки отац.

    Матеј говори: А Јаков роди Јосифа, мужа Марије, од које се роди Исус звани Христос (Мт 1, 16). Све се код Јевреја рачуна по мушкој глави. Чак и Христов родослов иако Га није зачео мушкарац.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Ćiriličar

    Нисам учио те детаље. Али мислим да је било Христове браће и сестара (од тетака и стричева) међу ,,сродницима", као када су га међу њима тражили родитељи када је као дете остао у Јерусалиму.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    "kao anđeli" tu se misli o tome da slušamo reč Božju i da je prenosimo kao što to rade anđeli, a ne o polnosti. 

    Нити се жене ни удају, него су као анђели на небесима - ово рече Христос. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Agnostik рече

    Kolko puta ces istu stvar ponoviti. Dobro mozda je to tako. Mozda, ako je tako i onda je okej. Ako u raju nema seksa i nemam potrebu za njim onda je to okej, cak mislim da stvarno nema seks kako znamo. Ali mislim Jordan Peterson ima dobru ideju kako moze biti. 

     

    Inace meni uopste nije jasno kako Marija u Luki za "Isusovom bracom" ga hoce da vrati kuci, a samo par kapitala pre toga, ona se opisuje kao djeva i kako se sve to carobno desilo za Isusovo rodjenje, 30 godina kasnije se ponasa ko svaka druga majka u toj situaciji. Kako Mariji nije jasno da Isus pre ili kasnije nece voditi normalan zivot. 

    Sve je to lepo, ni meni nije jasno kakoanse to Bog obraca kao čovek, pa još kaže kako ga je Bog Otac ostavio. No sve to nije ni bitno, jer ovo prosto nije tema posvećena tome.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, Ćiriličar рече

    "Исусову браћу" није родила Марија (=Богородица). Марија се родила од старих родитеља Јоакима и Ане. Пред њихову смрт одвели су девојчицу у Храм (=Соломонов харм, обновљен након повратска из вавилонског ропства). У Харму је првосвештеник био Захарије (=сродник мале Марије). Када је Марија поодрасла, Захарије је знао да је она свој живот посветила Богу, али пошто тада није било монаштва, срамота је било неожењен/неудан, нашли су јој "мужа" Јосифа. Који је био знатно старији од ње и био је удовац. Имао је децу из првог брака - ту децу Евангелист назива "исусова браћа"! Дакле ту децу није родила Марија.

    Узгред, једно од те деце је Апостол Јаков, први епископ Јерусалима. Дакле "Исусов брат" (=брат Господњи) Јаков је једно од деце праведног Јосифа, онога који се старао о Марији. Који је живео са Маријом у браку без полних односа.

     

     

     

    Ja i ne tvrdim da su Isuova braca njegova rodjena. Fora je reakcija Marije. Sta je meni totalno neobicno, ako se zna sta je sve bilo pre toga. Marija je znala da ima mesiju, a onda se pridrzava bracama (sad svejedno dal Josifova deca, rodjaci ili rodjeni) koji ga smatraju ludom. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...