Jump to content
  • Иван Ивковић
    Иван Ивковић

    Зоран Ђуровић: Евергетинос - Нема митарстава

    Сатана се указа једном брату који је пао у грех и рече: "Ти ниси хришћанин."

    "Ко год да сам", - одговори брат, "ти си још гори."

    „Тачно је, бићеш у паклу“, рече Сатана поново.

    "Ти ниси мој судија," - одговори брат, "а ни Бог за мене."

    А сатана, ништа не постигавши, повуче се. А брат приневши Богу искрено покајање, поста опитним подвижником.

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 3 часа, Благовесник рече

    То се односи на оне који су живели и умрли не са вером и надом у васкрсење и живот вечни.  Друге девојке су сви они други који се нису трудили да живе у складу са вером, надом и љубављу или у складу са другом Спаситељевом причом - нису умножили ни један свој талант, а свако је добио барем један...

    Немој тако. Како девственост није подвиг? :D

    На једном месту Папа Григорије каже: Смештена у ад (душа) губи блаженобитије, али не и само битије. Овога ради, она увек изнова подноси умирање без смрти, нестајање без нестанка и скончање без конца, будући да пребива у бесмртној смрти, ишчезнућу које н може ишчезнути и крају који се не да окончати.

    На много места у дијалозима каже да је највећи принос за упокојене Жртва на Литургији, што је наше православно учење.

    Папа Григорије каже да је допуштено уздати се у отпуст ситних прегрешења проузрокованих незнањем, празнословљем...и то до Суда, али и он каже да је о томе могуће размишљати као и о огњу кушања, којима смо у овом животу без престанка праћени.

    Он први ово учење не би дизао на ниво догме.

    Још каже: " Сходно Павловим речима, путем овога огња може задобити спасење не онај који на реченоме темељу зида жезлом или оловом, што изображава знатна и тврдокорна прегрешења, која се не дају отпустити, већ дрветом, сеном и сламом што бивају незнатни и лаки греси, какве и огањ лако сажиже.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Bokisd рече

    , ovde imamo mnogo svetitelja koji pisu o mitarstvima, pa imamo i zitija svetih i na kraju i kroz razne bogosluzbene molitve i tekstove. Tako da nije bas ista situacija kao u pitanju teologumen

    Pa što ga Crkva ne podigne u dogmu ako vas je stolećima puno?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Није догма ни телесно вазнесење Богородице.

    Није догма ни то да је Богородица зачета природним путем, а не непорочно, што је римокатоличка догма.

    Није догма ни учење о анђелу чувару, ни о паду Луцифера и његових анђела.

    Није догма ни да се литургија не може служити без антиминса. 

    Није догма ни да свештеник не може обавити ниједну свештену радњу без епитрахиља.

    Није догма ни...

    Било би занимљиво видети и набројати шта све није званично догма у Православној Цркви, а неспорно је део учења ПЦ.

    И још једном из 91. правила светог Василија Великог:

    "Догмате и проповеди, који су у Цркви сачувани, једне имамо из написане науке, а друге смо примили тајно из повереног нам апостолског предања... Нестало би ми времена када бих разбирао све ненаписане тајне црквене... Пошто, дакле, толико има што није написано, а међутим толико снаге има  у тајни благочешћа, да ли је могуће да нам неће уступити (дозволити Р. Л.) један израз који смо ми од Отаца добили, који смо нашли сачуваним кроз поуздани обичај у неразвраћеним Црквама, а који велики разлог има и велику корист сили тајне доприноси? "  

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 34 минута, Родољуб Лазић рече

    Није догма ни телесно вазнесење Богородице.

    Није догма ни то да је Богородица зачета природним путем, а не непорочно, што је римокатоличка догма.

    Није догма ни учење о анђелу чувару, ни о паду Луцифера и његових анђела.

    Није догма ни да се литургија не може служити без антиминса. 

    Није догма ни да свештеник не може обавити ниједну свештену радњу без епитрахиља.

    Није догма ни...

    Било би занимљиво видети и набројати шта све није званично догма у Православној Цркви, а неспорно је део учења ПЦ.

    И још једном из 91. правила светог Василија Великог:

    "Догмате и проповеди, који су у Цркви сачувани, једне имамо из написане науке, а друге смо примили тајно из повереног нам апостолског предања... Нестало би ми времена када бих разбирао све ненаписане тајне црквене... Пошто, дакле, толико има што није написано, а међутим толико снаге има  у тајни благочешћа, да ли је могуће да нам неће уступити (дозволити Р. Л.) један израз који смо ми од Отаца добили, који смо нашли сачуваним кроз поуздани обичај у неразвраћеним Црквама, а који велики разлог има и велику корист сили тајне доприноси? "  

    Nije dogma i besmrtnost duse i predanje o duhovnom zivotu i duhovnom zakonu, pa opet bez toga nema spasenja duse,..... ili kako kaze sv.Vasilije - veliku korist sili tajne doprinosi.....itd...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Neuništivi ste.

    Neću sada redom replicirati, samo ću reći da se pitanje mitarstva ima gledati kao neobavezno za razliku od nabrojanog.

    U suštini ja ne smem nikome da branim ono u šta veruje.

    Čistilište je ozbiljna stvar i imali smo more nesrećnih duhovnika koji su to verovanje nametali drugima i plašili ih ocima.

    No kad vidiš kako hardkor uzima danak za pristup Hristu smrzneš se.

    Nikako to učenje nema bitnu tačku za spasenje, pa ako nema tačke onda je tu samo zarez.

    Preteško je verovati u čistilište, pa kako ko voli nek izvoli.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Neuništivi ste.

    Neću sada redom replicirati, samo ću reći da se pitanje mitarstva ima gledati kao neobavezno za razliku od nabrojanog.

    U suštini ja ne smem nikome da branim ono u šta veruje.

    Čistilište je ozbiljna stvar i imali smo more nesrećnih duhovnika koji su to verovanje nametali drugima i plašili ih ocima.

    No kad vidiš kako hardkor uzima danak za pristup Hristu smrzneš se.

    Nikako to učenje nema bitnu tačku za spasenje, pa ako nema tačke onda je tu samo zarez.

    Preteško je verovati u čistilište, pa kako ko voli nek izvoli.

    Ma, okey, samo oni koji veruju po svojoj savesti da postoje mitarstva na osnovu (ne bas malo) svedocanstava i neko ne veruju opet po svoj savesti, zasto onda neko decidno tvrdi da ne postoje mitarstva ?

    E, pa ako neko tako tvrdi, sta onda mi da radimo ne_shvata.... pa onda i nama ne preostaje da isto tako decidno tvrdimo :D da postoje mitarstva.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Malo pogledo i iskreno ne mogu da skinem osmeh, bas je zivopisan ovaj o.Ugrin,.... bela odeca i crna brada i kosa leluja i pokreti i gestikulacija i biljcice ,..... i Luka Braci i Marlon Brando....  stvarno je zivopisno i onako malo i simpa..... 

    Ali, mislim da je promasio poente mitarstva i straha od pakla i straha od Boga i slicno.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима


     

    Пре сат времена, Вукашин рече

     

     

    Свети Евстратије,  Свети Антоније Велики,  Свети Атанасије Велики, патријарх александријски,  Свети Макарије Велики, Свети Симеон Дивногорац, Свети великомученик Евстратије, арх. антиохијски, Свети Нифонт Тајновидац, епископ Констанције,  Свети Макарије Велики,  Свети Исаија Затворник,  Свети Јефрем Сиријски,Свети Марко Трачески,  Свети Јован Златоусти, Свети Исихије, презвитер јерусалимски,  Свети Кирило Александријски,  Свети Бонифатије, Свети Колумб, Свети Адамнан, Свети  Исаија Отшелник,  Свети ава Серид, Свети Варсануфије Велики,  Свети Јован Лествичник,  Свети Симеон Христа ради јуродиви,  Свети Евагрије,  Свети папа Григорије Двојеслов,  Свети ава Доротеј,  Блажени Јован Милостиви, патријарх александријски, Свети Симеон Столпник, Свети Јован Раитски, Свети Јован Карпатијски, Блажена Теодора Цариградска,  Свети Василије,  Свети Теодосије Печерски,  Свети  Теогност,   Свети Георгије Задонски, Свети Димитрије Ростовски, Свети Игњатије Брјанчанинов, Свети Теофан затворник, Свети Јован Шангајски,   Свети владика Николај жички и охридски,   Свети Јустин Ћелијски, Свети Јаков Тумански ...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 41 минута, Bokisd рече

    Malo pogledo i iskreno ne mogu da skinem osmeh, bas je zivopisan ovaj o.Ugrin,.... bela odeca i crna brada i kosa leluja i pokreti i gestikulacija i biljcice ,..... i Luka Braci i Marlon Brando....  stvarno je zivopisno i onako malo i simpa..... 

    Ali, mislim da je promasio poente mitarstva i straha od pakla i straha od Boga i slicno.

    Добар је Угрин, лепо се насмејах :D

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Благовесник Упознат сам са некима од оних које си навео. Од нових отаца Јефрем Филотејски помиње митарства у скоро свакој беседи...

    Довољно је: покајте се. Христос покајаном разбојнику уопште не суди, нити помиње неке друге судове, већ му каже да ће истог дана бити са Њим у Рају. То је дисање духу - покајање, а не уздање у неку своју моралност, дела и сл.

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

     

    Не указују митарства да је спасење у људским делима и да се у своје заслуге треба надати. Мудре и паметне митарства позивају на покајање! Она откривају да је вера без дела мртва!

    Бог овога света, кнез овога поретка, времена и простора испод трећег неба,  последњи је био који је желео да ишта знамо о том последњем ужасу које сустиже грешни, а не покајани род људски. 

    Дела су израз вере, делима говоримо да ли верујемо или не верујемо. Дело покајаног разбојника је у следећем -  претходно му се подсмевао заједно са другим разбојником, но, чувши Христа са Крста  поверовао је у њега као Цара небеског и Сина Божјег, схвативши да у Христовим делима за која је чуо, можда и гледао, нема греха, управо зато што је сада доказао својом безграничном љубављу и почео је са ДЕЛОМ проповедања Спаситеља - Он се моли за вас! И поучавањем другог разбојника и свих нас... Но, то није једино добро дело тј. израз његове вере (јер се срцем верује за правду, а устима за спасење), већ он своју патњу, страдање, сада узима као ДЕЛО своје вере, о чему и сам сведочи - ми с правом страдамо! Итд... Дакле, није тачно да није стигао да учини ни једно добро дело, како то често нарочито протестанти желе да прикажу. 

    - Још ДАНАС бићеш са Мном у Рају! 

    Наравно, данас, јер је тог дана на особит начин (жељом, био крштен). Наиме, постоји крштење водом, крвљу и жељом (мада се покајани разбојник може узети и за мученика крштеног у својој крви, јер је исповедио да жели страдање за себе и да више не бежи од мука). Где је Христос тамо је и рај.  Тога дана, својим последњим степеником свога богологосног КЕНОСИСА,  отворио је она врата која су по Адаму била затворена и  разбојника увео на та врата! Не помиње му пролазак кроз митарства јер  

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...