Jump to content
  • Значајно
    Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Епископ Сергије: Вирус „Корона“ – између вјере и маловјерја

    FB_IMG_1583924775399.jpg
     
    Црква је одувијек била прибјежиште, уточиште од зла овога свијета, а осим своје заштитничке улоге за све оне тлачене, обесправљене и прогоњене, Црква је била и остала Дарохранилница вјечних добара – Крви и Тијела Христовог, захваљујући чему смо могли, можемо и моћи ћемо присајединити се са Распетим и Васкрслим Христом, а тиме надвладати смрт, сагласно ријечима Господњим: „Заиста, заиста вам кажем: ако не једете тијело Сина Човјечијега и не пијете крви Његове, немате живота у себи. Који једе Моје Тијело и пије Моју Крв има живот вјечни; и ја ћу га васкрснути у посљедњи дан“ (Јн. 6, 53-54). 
     
     
    У цјелокупној историји људског рода, Христос је једини залог вјечности. Није Господ Марти, сестри Лазаревој, узалуд упутио ријечи: „Ја сам васкрсење и живот; који вјерује у Мене ако и умре, живјеће. И сваки који живи и вјерује у Мене неће умријети вавијек. Вјерујеш ли ово?“ (Јн. 11, 25-26).  
     
    Питајући Марту, Христос пита све нас, у свим временима и у свим нараштајима, испитујући снагу наше вјере, желећи да разбије окове наше сумње. 
     
    Један велики мислилац је рекао да ђаво управља свијетом тако што га обесмишљава. Ја бих још додао да нас Нечастиви плаши, страхом нас поробљава, желећи да нас зидом  сумње одвоји од вјере. Тако је било у прошлим вијековима, а ни данас није другачије. 
     
    Вирус познатији као Корона или Ковид 19 није ништа друго до испит наше вјере. Многи нас плаше да ће се вирус проширити и на нас ако приступимо Светој Чаши, ако путем исте кашичице примимо Свето Причешће након некога ко је, евентуално, заражен поменутим вирусом. 
     
    На нивоу атеистичког размишљања ово би становиште имало своје мјесто, али за сваког вјерујућег хришћанина овај став је лишен било каквог смисла. Напротив, бесмислен је јер је ван Смисла. 
     
    У дугој историји није никада забиљежен случај да је било ко икада заражен тако што је примио Свето Причешће, па чак ни онда када је куга односила у наручје биолошке смрти хиљаде наших сународника. 
     
    Имајући на уму бројна историјска искуства у вези са многобројним заразним болестима, блаженопочивши патријарх Павле је записао: „Кад би се преко Причешћа ширила зараза, то би већина свештеника, особито физички слабијих, боловала од најразличнијих заразних болести и многи од њих већ давно помрли. Међутим, стварност показује сасвим друго. Велики број њих доживљава дубоку старост и умире од болести које нису заразне. У просјеку свештеници су дуговјечни људи. А тако је било и у старије доба кад су, прије увођења кашичице, сви вјерни,  причешћујући се, пили из истог путира“. 
     
    Уосталом, зар није Свети Порфирије Кавсокаливит велики дио живота провео исповједајући, храбрећи и причешћујући многобројне болеснике на Атинској поликлиници, па је поживио у свијету 85 година.  
     
    Примјера је много, а нама чак није потребан ниједан од њих, под условом да вјерујемо Христу и у Христа. Ако Му не вјерујемо, наше Причешће је потпуно бесмислено. Ако Му вјерујемо, питања која се све чешће провлаче кроз медије неће дотаћи наше срце које пребива у Господу. 
     
    Уосталом, зар није Христос, унапријед познајући нашу слободну вољу, избројао наше земаљске дане, рекавши: „Не продају ли се два врапца за један новчић? Па ни један од њих не падне на земљу без воље Оца вашега. А вама је и коса на глави сва избројана. Не бојте се, дакле: ви сте бољи од много врабаца“ (Мт. 10, 29-31). 
     
    Вирус Корона, највјероватније вјештачки створен и проширен са злом намјером, неће поколебати нашу вјеру нити ће нас удаљити од Светог Причешћа, али ће свакако одвојити жито од кукоља, вјерујуће од невјерујућих, продубљујући већ предубок јаз између Добра и Зла. 
     
    Остајући у вјери, као првој и посљедњој овоземаљској Тврђави нас хришћана, не остаје нам ништа друго него да заблагодаримо Господу на свему, па чак и на искушењима какво је ово, да бисмо сачували своју вјеру, као једино истинско богатство.
     
     



    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 27 минута, Ivan Marković рече

    На лупетања псеудоправославних секулариста и циркузирање римског папе и англиканаца не треба обраћати нимало пажње. 

    Благодати изван Православне вере нема. Преподобни Јован Дамаскин је о Светом Причешћу рекао следеће: "Јер као што је Бог све што је створио саздао дејством Светога Духа, тако и сада дејством Светога Духа чини оно што надмашује природу и што се може схватити само вером. Дух Свети силази и чини оно што је изнад речи и разумевања". Свето Причешће је истинско Тело и истинска Крв Христова, а како Бог то чини од хлеба и вина то је Тајна велика. Немогуће је да се ми људи заразимо преко кашичице којом нам свештеник даје Свето Причешће. Све бактерије, сви вируси, ако сам болестан па сам то пренео на кашичицу, све је то у трену спаљено Телом и Крвљу Христовом.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Ivan Marković рече

    Не обраћати пажњу на римског опсенара! Ја сам се причестио јутрос и још целивао икону...из ината секуларистичким екстремистима. 

    Imam nesto za Zokija i company...

    k.thumb.png.fbb66e744073e5a0280e320a1e7fb163.png

    :smeh1:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Мора се нагласити да је ово процедура причешћивања оних за које се зна да су оболели од какве заразне болести или да од ње умиру. Ова процедуре са примењује по икономији и да би се умирио страх оних који се боје да се и сами не заразе. Не може се оправдати примена овакве процедуре из простог страха да не дође до заразе од неког ко би могао бити и сам заражен.

    U principu je vrlo jednostavna situacion, ko smatra i misli i ima problem sa time da mozda moze nekako da se zarazi, neka i ne prilazi pricescu ili neka pronadje neku crkvu ili manastir u kojem mogu da obezbede odredjene uslove za safe :stidljiv:pricescivanje.

    Ostali talibani :ljut:, Ivan i Boksit i drugi, neka celivaju ikone i neka se pricescuju na svakoj liturgiji,... ako treba,... :D

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Bokisd рече

    U principu je vrlo jednostavna situacion, ko smatra i misli i ima problem sa time da mozda moze nekako da se zarazi, neka i ne prilazi pricescu ili neka pronadje neku crkvu ili manastir u kojem mogu da obezbede odredjene uslove za safe :stidljiv:pricescivanje.

    Ostali talibani :ljut:, Ivan i Boksit i drugi, neka celivaju ikone i neka se pricescuju na svakoj liturgiji,... ako treba,... :D

    Niko ne govori o zabrani pricescivanja, bar ja nisam procitao nigde.

    Ne radi se o tome da ti treba da smatras ovo, ili ono, vec ako ti je nadlezni episkop savetovao da ne celivas ikone i ne ljubis ruku svesteniku, poslusaj ga i imaces Boziji blagoslov na sebi, makar imao i najjacu veru da ti se nista nece desiti.

    Ako ides protiv blagoslova nadleznog episkopa, neces imati ni Boziji blagoslov, pa da ljubis sve ikone u crkvi i svestenikovu ruku. Tako se unosi besporedak.

    Druga stvar je sto nisam siguran da u svim eparhijama imaju jasne smernice po ovom pitanju, a negde su mozda i u suprotnosti.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 30 минута, Zoran Đurović рече

    Ти верујеш оштећеном Бокситу? Нигде нисам написао да се забрани причешће. Имаш сада на насловној мој текст. 

    Super za tebe ....cemu onda sirenje tolike price oko virusa i pricesca, dodje ti covek hoce da se pricesti i pricestis ga i to je to, onaj ko nece i ima strah, pa, ne mora ili mozda da se nadje neko resenje i za takve ljude.

     (inace, moram malo sta da radim,...... bas bih voleo da ti vidim veru ako ti neko tamo u Rimu pridje i kaze da je malko zarazen sa koroncicem,....i hoce da se pricesti..... :D....)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Вукашин рече

    Niko ne govori o zabrani pricescivanja, bar ja nisam procitao nigde.

    Ne radi se o tome da ti treba da smatras ovo, ili ono, vec ako ti je nadlezni episkop savetovao da ne celivas ikone i ne ljubis ruku svesteniku, poslusaj ga i imaces Boziji blagoslov na sebi, makar imao i najjacu veru da ti se nista nece desiti.

    Ako ides protiv blagoslova nadleznog episkopa, neces imati ni Boziji blagoslov, pa da ljubis sve ikone u crkvi i svestenikovu ruku. Tako se unosi besporedak.

    Druga stvar je sto nisam siguran da u svim eparhijama imaju jasne smernice po ovom pitanju, a negde su mozda i u suprotnosti.

    Pa, ne bih rekao da je to blagoslov, vise kao neki savet ili preporuka i smernice, jer negde je ovako, negde onako,.... to je stvar licne vere i savesti, ne moze niko nikome bas da zabrani celivanje ikona.

    Kazem, ako se slazemo da nema suspenzije pricescivanja, onda je stvar jasna, svako neka se pricescuje ili ne, po svojoj licnoj veri i savesti, ako ima neku sumnju neka se ne pricescuje - neka se sprema kada bude 'normal' situacion ili mozda nadje neki manastir ili crkvu gde ce moci to nekako da organizuju za one koji imaju strah od korone.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Bokisd рече

    Pa, ne bih rekao da je to blagoslov, vise kao neki savet ili preporuka i smernice, jer negde je ovako, negde onako,.... to je stvar licne vere i savesti, ne moze niko nikome bas da zabrani celivanje ikona.

    Kazem, ako se slazemo da nema suspenzije pricescivanja, onda je stvar jasna, svako neka se pricescuje ili ne, po svojoj licnoj veri i savesti, ako ima neku sumnju neka se ne pricescuje - neka se sprema kada bude 'normal' situacion ili mozda nadje neki manastir ili crkvu gde ce moci to nekako da organizuju za one koji imaju strah od korone.

    Onako je kako ti kaze nadlezni episkop.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 18 минута, Bokisd рече

    U principu je vrlo jednostavna situacion, ko smatra i misli i ima problem sa time da mozda moze nekako da se zarazi, neka i ne prilazi pricescu ili neka pronadje neku crkvu ili manastir u kojem mogu da obezbede odredjene uslove za safe :stidljiv:pricescivanje.

    Ostali talibani :ljut:, Ivan i Boksit i drugi, neka celivaju ikone i neka se pricescuju na svakoj liturgiji,... ako treba,... :D

    Боки, океј ми је став око причешћа твој, скроз, како сам и на писао на почетку, али само ми реци на основу чега изједначаваш примање причешћа и целивање икона и руке свештеника? Постоје аргументи зашто је причешће безбедно, али која је логика рећи да је подједнако безбедно целивати икону? 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Вукашин рече

    Onako je kako ti kaze nadlezni episkop.

    Ok, postovati,....... samo kazem, ako je negde onako ili ovako, nije to bas sad neki blagoslov da mi za to zavisi i Boziji blagoslov (kako si naveo u poruci).

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Срђан Шијакињић рече

    Боки, океј ми је став око причешћа твој, скроз, како сам и на писао на почетку, али само ми реци на основу чега изједначаваш примање причешћа и целивање икона и руке свештеника? Постоје аргументи зашто је причешће безбедно, али која је логика рећи да је подједнако безбедно целивати икону? 

    Dobro, najbitnije je po meni da se slazemo ili bar razumemo oko pricesca.

    Dok ovo za celivanje, to je valjda bas stvar licne vere, bar meni tako deluje .... ako neki svestenik nema problema sa time, celivam i uzimam blagoslov, tako i za ikone, tamo gde dozvoljavaju, celivam,... i to je to.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Bokisd рече

    Ok, postovati,....... samo kazem, ako je negde onako ili ovako, nije to bas sad neki blagoslov da mi za to zavisi i Boziji blagoslov (kako si naveo u poruci).

    Ma, ne lupam glavu uopste. Kako moj episkop blagoslovi, tako cu se i ponasati.

    Za sada je sve malo konfuzno, ali verovatno ce biti donete smernice na nivou cele SPC. Toga se pridrzavati.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Вукашин рече

    Vlada je donela odluku da je max broj ljudi u zatvorenom prostoru 50. To ce vaziti i za crkve.

    Bice nezgodno za Vaskrs, ako potraje zabrana.

    Da to će biti naredba. Zašto već danas  meni nije jasno.

    Po nekima sveto pričešće može da sprži i više virusnih ali se zbog ikonomije zadržavamo na 50.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...