Jump to content
  • Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије на саслушању у ЦБ Никшић

    maj-2020-uhapsen-vladike-joanikije-4.jpg
     
    Вечерас, на празник Светог Василија Острошког, 12. маја 2020. полиција је, након дуже расправе, у Парохијском дому у Никшићу, око 22 сата, уручила позив и покушавала насилно да приведе у Центар безбједности Епископа будимљанско-никшићки Г. Јоаникија са још девет свештеника управо је саопштено на званичном сајту Епархије будимљанско-никшићке.
     
     
    “Намјера полиције је била понизи угледног Архијереја Цркве Божје на начин што су хтјели да га у Центар безбједности спроведу возилом за крининалце, у народу познатом као марица, што је Владика достојанствено одбио и уз велико негодовање сабраног народа (неколико хиљада) због овако нецивилизованог понашања полиције, упутио се у Центар безбједности пјешке, у пратњи свештеника, које је полиција, такође, имала намјеру да приведе.
     
    Оваквим поступањем према вјерским службеницима, у овом случају према Архијереју Цркве Божје и свештенству никшићког Саборног храма, полиција демонострира непрофесионалност, на тај начин покушавајући да испровоцира грађане и вјерни народ и доведе у питање мир и стабилиност у Црној Гори”, стоји у саопштењу.
     
     

    Измењено од Поуке.орг - инфо




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    WWW.IN4S.NET

    Сјајни Беранци ни вечерас не заостају за осталим градовима Црне Горе. На стотине људи вечерас је на улицама. Разлог...

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    ,,Господ Исус Христос - највеће од чуда - дошао је на земљу да би нас спасао; али су и Њега убили. Ипак, „пораз пастира” у видљивом плану, показао се као неупоредива победа у сфери Духа вечности (Мт. 26,31); победа у страдању предане љубави која доноси неувенљив плод. Тако ће бити и са свима који буду ишли Његовим стопама. Они који љубе Христа испуниће Његове речи, и на крају ће се показати као истински победници, и стећи ће мир са Њим, у Његовом Царству (уп. Јн. 16,33).
    ***
    У условима наше епохе, духовничко служење је надчовечански задатак. Тешко се спасава у наше време масовне апостасије. Савременици Исуса су изишли са ножевима и кољем да Га ухвате ... али им је Господ рекао: сада је ваш час и власт таме (уп. Лк. 22,52-53).
    Није ли ова инфернална тама у наше дане постала још гушћа"? 

    Владика Јоаникије је истински победник!  Даће Бог и да буде будући српски Патријарх! 

    jan-2020-plivanje-za-bogojavljenskikrst-u-beranama-25.jpg

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Руска Црква позвала власт у Црној Гори да под хитно ослободи Владику Јоаникија

    Руска Православна Црква потпуно подржава позив Српске Православне Цркве и Епископског савета СПЦ у Црној Гори да се под хитно ослободе Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије и седморица свештеника Саборне цркве у Никшићу које је ухапсила црногорска полиција, пренела је 14. маја 2020. године Агенција "Спутњик". РПЦ је саопштила да је забринута због информације о понижавајућем опхођењу према свештенству, изјавио је портпарол Московске патријаршије, митрополит волоколамски Иларион. Митрополит Иларион је навео да су патријарх српски Иринеј, Синод СПЦ и Епископски савет Црне Горе позвали да се што пре ослободе ухапшени.

    „Потпуно подржавамо тај позив, као и позив на конструктивни дијалог црногорских власти са свештеницима православне цркве у тој земљи“, нагласио је митрополит Иларион.

    Према његовим речима, само такав дијалог може помоћи да се у друштву обнове мир и слога, који су нарушени „читавим низом испољавања непријатељских односа“ према Српској цркви.

    Представник РПЦ је подсетио, пре свега, на то да је Скупштина Црне Горе крајем прошле године усвојила Закон о слободи вероисповести и уверења и о правном положају религиозних заједница који је, како је навео, „несумњиво дискриминишући“.

    Он је подсетио да је Руска православна црква одмах дала своју оцену тог закона и ситуације у Црној Гори.

    Извор: Агенција "Спутњик"

    Преузето са странице: радио Слово љубве

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

     

    SRBIN.INFO

    Завршен је протестни скуп Срба, који су дошли на протест против режима Мила Ђукановића због прогона верника и свештенства у Црној Гори, они су шетњу завршпили испред...

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 5/13/2020 at 1:05 PM, VaSa110 said:

    Zaista ne razumem odakle ti ideja  za "Твоје је питање имплицирало и то да само верници хоће да буду изнад закона.....". Pitam tačno ono što me interesuje i da mislim da "samo vernici" tako bi i pitao.

    Za ostalo. Opet ista priča. Zakoni su promenljivi. Ako se u nekom vremenu i praksi pokaže da nisu dobri svaki čovek bi trebao da reaguje. To nije sporno.

    Konkretizovaći pitanje. Valjda će biti jasnije pitanje.

    Imaš zabranu okupljanja. zbog bla, bla,bla..... Okupe se vernici u Crnoj Gori da proslavljaju dan SV. Vasilija a ne da protestuju protiv protiv zabrane okupljanja (barem tako kažu). To je protiv zakonito. Da li su ti vernici i Crkva iznad zakona o okupljanju? I molim te nemoj "i drugi su se okupljali zbog....". Njih ću to isto da pitam ali ne na ovom forumu.

    Друже, ми причамо о земљи где је на броду у власништву државе заплењено - пази сад - пола тоне кокаина пре неки дан. И ником ништа. Похапсили пар морнара и то је то. Нема истраге, нема скандала, нема смењивања, нема ничега. 

    Забрана окупљања важи за вернике, као и обавеза дистанце, док је за све остале пре неки дан донета уредба о отварању кафића где могу да седе њих неколико за столом без икакве дистанце. Такође, важи само за вернике СПЦ, јер су се за Рамазан у Подгорици окупили верници муслиманске вероисповести масовно да прославе почетак месеца поста. И ником ништа. 

    Земља где не смеш да користиш свој језик, своје писмо, чак ни стару заставу те земље не смеш да црташ, где се највеће што је та земља дала икад проглашава за говор мржње, где не смеш да кажеш ко си јер не можеш ни да се запослиш... Ено су почели и Томпсона да пуштају увелико, а пре неки месец је главни у тој земљи рекао да оће да праве "домовински" идентитет, док је високи функционер без блама рекао да број Срба мора да се сведе "на прихватљив ниво" испод 20 посто. 

    Ајде да баталимо реторичка питања где се понашамо као да се ради о Швајцарској. Отвори засебну тему па да на њој дискутујемо о границама државне власти, поштовања закона и слично у нормалним земљама. Људи се доле боре за опстанак буквално, а ти би да се овде дебатује да ли су прекршили забрану окупљања, која и иначе сад важи само за њих и ни за кога другог у Црној Гори. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 5/13/2020 at 12:36 PM, Тражитељ said:

    Поздрав @RYLAH да ли можеш да препоручиш неку добру литературу, чланак (или читаву област?) која се бави управо овим, усклађивањем личних етичких или религијских правила, са правилима које одређује правни систем и кад се кршење тога сматра легитимним? О овој теми сам размишљао само интуитивно и као лаик, али претпостављам да већ у теорији постоји разрађена терминологија и категоризација.

    Јер, не може постојати правило по ком је човек сам себи мерило, а опет побуна против лоших закона и тираније управо почива на томе. Где се повлачи линија, на који начин се распознаје "добро" од "лошег" и од којих темеља се полази; да ли је то комбинација хришћанских тековина и тековина француске револуције / хуманизма и како се долази до скупа правила који се глобално препознају као исправна или неисправна и на који начин се то третира у праву? И на који начин долази до промене? "Дух времена", по коме једна читава генерација морално неприхватљивим доживљава нпр. хомосексуалност, а наредна њено неприхватање, а да и једна и друга успеју да то уграде у закон државе?

    Мислим да не постоји неки посебан рад већег обима на ту тему, макар ја нисам наишао на то. Проблем би и био направити га, јер је свака ситуација прича за себе. 

    Углавном се у тим чланцима своди на поштовање онога што пише у уставима, или на упоређивање правила која важе у једној држави са општеприхваћеним правилима цивилизованих народа, ако су и устави ненормални. Не могу сад да се сетим неког конкретног, али ако наиђем у будућности, могу да га поставим опет. 

    Али, свакој ситуацији се приступа појединачно, са свим њеним специфичностима. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    4 hours ago, RYLAH said:

    Ајде да баталимо реторичка питања где се понашамо као да се ради о Швајцарској. Отвори засебну тему па да на њој дискутујемо о границама државне власти, поштовања закона и слично у нормалним земљама. Људи се доле боре за опстанак буквално, а ти би да се овде дебатује да ли су прекршили забрану окупљања, која и иначе сад важи само за њих и ни за кога другог у Црној Гори. 

    Druže,

    Pa što odma tako ne reče nego ko Zoran Đurović........:)

    Nego nije li malo preterano "bore za opstanak bukvalno"? Srpstvo se tamo satire već više od  dve decenije. Reakcija je bila nikakva ili slaba. Ali kad je na red došla imovina crkve ("svetinje") odjednom borba za srpstvo poprima kolosalne razmere.  

    Malo podseća na onu priču kad pitali popa umiru li ljudi, a on "umirucku". Kad mu umrla popadija kaže "ceo svet se zatre".

    Nadam se samo da neće doći do krvi.

    Log off sa teme.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Цитат

    Ако је „закон исти за све“ под хитно бацити сузавац у тржни центар Делта у Подгорици, ухапсити власника бутика Зара, све запослене и одредити им за почетак притвор од 72 сата…„, написао је Игор Дамјановић на свом фејсбук профилу.

    image.png.32c7beb12340c65ce009b111d192fc7e.png

     

    in4s

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...