Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Бискуп Владо Кошић: Усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе

      Сисачки бискуп Владо Кошић, иначе на срамоту свих нормалних људи било које вјере, прочелник Одјела за екуменизам Хрватске бискупске конференције, ових дана отворено је поново исповједио своју припадност усташком покрету, праћену најсуровијим екстремизмом према Српској православној цркви и остацима њених вјерника у Хрватској.

      Истини за вољу и до сада је било Хрвата антифашиста, у том смислу и истакнутих католика, који су исказивали незадовољство Кошићевом дјелатношћу. Међутим, коначно је дошао тренутак да Српска црква затражи од папе уклањање овог нацистичког ревизионисте са службених положаја. Било какав контакт Српске цркве са Римокатоличком црквом у Хрвата, па и са Римском црквом уопште, потпуно је немогућ у ситуацији када њени високи званичници, још задужени "за екуменизам", величају најсуровије клање Срба и залажу се за даљи прогон православних вјерника у Хрватској.

     

    PDF Штампа Ел. пошта

    'Занимљиво је зашто и ко оспорава тај „домољубни поздрав“ и како поступа држава', рекао је бискуп Кошић на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону.

    Vlado-Kosic1.jpg

    Сисачки бискуп Владо Кошић говорио је на представљању књиге о Марку Перковићу Томпсону коју је написао академик Јосип Печарић. Многи медији пренели су Кошићев говор у којем је утврдио како неки силом покушавају да ућуткају певача и академика Печарића. Кошићев говор преносимо у целости:

    "Волео бих кад би било више таквих храбрих људи као што су прослављени певач Марко Перковић Томпсон и академик Јосип Печарић.

    Они који немају аргументе желели би их силом ућуткати: тако забрањују концерте прослављеном певачу Марку, уручују му казнене пријаве због ремећења јавног реда и мира, дифамирају његов углед и проглашавају његов рад – ни мање ни више него фашистичким. Такође, против академика Печарића такви раде свим средствима само да га ућуткају, прогоне му породицу и – најчешће га игноришу.

    Међутим оба ова велика човека, Хрвата и домољуба, људи су којима се наша Домовина треба поносити. Можда ће тек у будућем времену, кад се ослободимо – како пева бискуп Анте Ивас – свих тих издајица, кривоклетника, варалица, такође и – како песнички каже Анто Ковачевић – свих дрпислава, тек ће у будућој, мирнијој историји Хрватске ови наши великани Марко и Јосип добити своје право место, место највећег поштовања.

    Tompson-pjesmom-za-Hrvatsku.jpg

    Једно је сигурно: њих обојицу красе храброст у заступању истине и љубав према домовини која није фраза ни интерес. Такође, рекао бих, краси их и спремност на подношење трпљења, оспоравања, подметања за истину и праведност. Док се Јосип углавном с тим претњама бори хумором и иронијом, Марко одговара својим оспораватељима - песмом.

    Ова књига сведок је величине управо ове двојице хрватских људи, сведок о поштеним људима у непоштено време, о великим људима у времену малих душа, о дрскости неколицине који се усудише бити храбри у времену издаје. Зато ће њихов траг бити надахнуће будућим нараштајима и за двадесет и тридесет година о њима ће се писати књиге, снимати филмови и они ће бити пример срчаности у борби са злом које уништава истину и нашу домовину.

    Да је Марко херој, препознали су и бранитељи, међу које се и он убраја јер је био драговољац у Домовинском рату и прва сад већ легендарна песма „Бојна Чавоглаве“ настала је у том времену. Бранитељи су му наиме недавно даровали Велику златну плакету за храброст, на чему му и ја овде јавно честитам!

    Уз певача Марка и академика Јосипа повезује се поздрав „За дом спремни!“. Занимљиво је зашто и ко оспорава тај домољубни поздрав и како поступа држава. Најпре ваља рећи да је спонтано тај поздрав употребљаван у Домовинском рату, и то не само од припадника ХОС-а који су га узели и у свој грб, него и од Тигрова и Громова. Постоје снимке на јутјубу о томе. Тада, интересантно, то никоме није сметало.

    Ни то што је Марко у својој првој домољубној песми „Бојна Чавоглаве“ употребио тај поклич. Тек од пре две-три године започела је хајка и на Марка и на тај поздрав, оптужујући све који га употребе за усташтво и фашизам. Најпре, треба рећи да усташтво није био фашизам него организовано војно деловање у одбрани Хрватске као државе, о чијој су се нарави као држави позитивно изразили и бл. Алојзије Степинац и др. Фрањо Туђман, али те су постројбе то чиниле свим „допуштеним и недопуштеним средствима“, што је био део њихове заклетве.

    Та илегалност односно недопуштена средства свакако нису за нас хришћане прихватљива, као ни злочини које су починили, а које Црква осуђује, премда треба рећи да је то био одговор на бројне четничке и партизанске злочине. Зашто је међутим дошло последњих година до јавног политичког и полицијског прогона поздрава ЗДС и оних који га употребе – а у Домовинском рату и кроз 25 година после рата се то није догађало? Сетимо се тужби које је против Џоа Шимунића подигло удружење ‘Корак испред’ из Ријеке, на чијем је челу Србин Зоран Стевановић.

    Vlado-Kosic.jpg

    Надаље, сетимо се како је српски политичар Вулин у више наврата прозивао актуелну Хрватску због „усташизације и фашизације“. То су чинили и други српски, прочетнички политичари. Но, повод су им дали заправо хрватски политичари који су, на челу с бившим председником државе па онда и председником Владе – најпре у јеврејском Кнесету, па потом при формирању нове Владе с Карамарком на челу – оптуживали Хрвате због „усташке гује“ и „скретања у усташтво“.

    За све то није било доказа, али је с друге стране било све више доказа да је у структурама власти у РХ још много удбаша и злочинаца који су ликвидирали многе Хрвате како у иностранству тако и у Хрватској и БИХ или су њихови синови. И мени се чини да су сву ту бучну хајку на непостојеће усташе покренули управо они који су се бојали да не би били подвргнути лустрацији која се све више најављује као реална и нужна опција за законодавство РХ.

    Сетимо се само тзв. Лекс Перковић што је најбољи доказ како је удбашко-комунистичка гуја заправо још увек јака у Хрватској. У тај контекст стављам и прогон домољуба, не само госп. академика Печарића и нашег најдомољубнијег певача Марка Томпсона, него и многих других које не престају нападати и сатанизовати у јавном хрватском простору. Могли бисмо набрајати многе...

    Могу рећи како сам и ја један од тих, или ме барем тако перципирају. Кад сам рецимо на свом Фејсбук профилу затражио оставку министра унутрашњих послова, јер је први пут на Дан домовинске захвалности, што је уједно и Дан хрватских бранитеља, дао привести од полиције хрватске бранитеље који су мирно узвикивали ЗДС у Книну, мени су – наводно – јер то нисам никада примио него сам само то прочитао у медијима, одговорили из МУП-а да су они само поступали по закону о ремећењу јавног реда и мира, и то у складу са судском праксом.

    То је међутим неистина јер постојале су многе праксе пре овог случаја од 5. коловоза 2017. када су судови друкчије пресудили за тај поздрав. Сматрам да је то чиста политичка интерпретација једног закона који се не би смео политички тумачити. Наиме, закони морају бити једнаки за све и примењиви у смислу, а не да их једна странка политички тумачи овако, а друга онако.

    jasenovac.jpg

    Дакако, то је одраз и последица политичке атмосфере у коју нас је довела нова владајућа коалиција на коју сам такође упозорио својим криком у отвореном писму Председнику Владе. Наиме, нови коалицијски партнер је ултимативно затражио – и добио – да се спомен-плоча погинулој 11-орици бранитеља који су били и припадници ХОС-а уклони из Јасеновца. Јасеновац је опет друга прича, али на жалост јер је био уцењен премијер је попустио захтеву својих коалиционих партнера. А ти младићи, који су изгинули у Јасеновцу, нису се борили за Хрватску 1941, него 1991. Дакле, опет попуштање једној лажи.

    Иначе треба отворено рећи да су политички захтеви представника поражене српске мањине у РХ, а која је заједно са Србијом и ЈНА 1991. дигла побуну против Хрватске, а подупире их и сада српска службена политика, јер тамо владају опет четници, али на жалост их подупире и СПЦ – утемељени на митовима и лажима. То су не само интерпретација Јасеновца, него и улога бл. Алојзија Степинца, устанка у Србу а што је прослава покоља Хрвата а не антифашистичка револуција, затим споменик у Банском Грабовцу, као и измишљање непостојећег логора за убијање српске деце у Сиску.

    Питамо се, зашто наша држава већ једном не наложи истрагу – али не политичку него научну, па ако је потребно и међународну – да знамо што се то стварно догодило нпр. у Јасеновцу. Како је могуће да су „истине“ толико различите? И зашто се Јасеновац препушта Србима да они говоре шта је тамо било? Наиме, и уклањање плоче погинулим бранитељима ХОС-а такво је признање да је то место на којем су страдали српски заробљеници и што је трајни разлог наметања кривице Хрватима – док се чини да је истина сасвим супротна и да би је већ једном требало изнети на видело!

    На жалост наша хрватска политика или нема снаге или не зна одговорити свим тим лажима. Требало би донети закон да сви који су дизали побуну против РХ не могу суделовати ни у којем облику у власти; затим би било по мени нужно и да се затражи исплата ратне штете коју је Република Србија нанела РХ у својој агресији, и то као услов било каквој подршци за улазак исте у ЕУ; било би надаље нужно укинути повластицу да српска деца у Хрватској уче неку другу историју Домовинског рата неголи што је то „повјесна истина“; било би потребно такође забранити улазак хушкачима и ширитељима лажи у РХ, не само српским министрима и политичарима, него и представницима СПЦ.

    Само би тако поступала поносна победница Хрватска и само би тако било могуће сачувати оно што је одбрањено у Домовинском рату који мора остати једини темељ модерне Хрватске, а што имамо у великој мери захвалити хрватским бранитељима, међу које свакако убрајамо и Марка П.Томпсона и академика Ј. Печарића.

    И да поновим реченицу са самог почетка: О кад би било више таквих људи попут Марка и Јосипа у Хрватској!"

    (Вијести)




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 4 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    И одговор Петров који није задовољио Исуса и шта је ту спорно?

    Исус испитује срца.

    Zašto tri puta isto pitanje ? Vjerojatno i zbog njegove trostruke zataje . Isus nije zlopamtilo , oprostio je odmah kad je zaplakao.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, kopitar рече

    Da a zašto ga pita ? Zašto treba voljeti više nego drugi..a posle toga samo njemu kaže pasi ovce moje.

    Па паси их љубављу и то говори пред свима као наук и кад му каже Ајде сада замном, Петар се чуди као што се сада изгледа и ти чудиш да има још неки ко је Пастир и напаса овце Његове а то је био ученик којег Христос љубљаше, и после Петрове реакције а шта сад овај хоће (кад се зна сад ко је пастир :)) ) Исус му одговара а шта је теби до тога?

    Ето тако си ви представљате да је Исус изабрао једног пастира а не саборно апостоле од којих је Петар имао част а не власт да се преко њега пројави саборност.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, kopitar рече

    Zašto tri puta isto pitanje ? Vjerojatno i zbog njegove trostruke zataje . Isus nije zlopamtilo , oprostio je odmah kad je zaplakao.

    Па наравно мили брате да му је опростио, али му је и допустио то искушење како не би ми својевољно се издвајали и говорили да више волимо Христа од осталих, нити да говоримо и тврдимо сами од себе да Га волимо, но треба нам бити одговор као у Петра псоледњи кад се прибрао и рекао: Ти знаш да те ја волим. Дакле одлуку препушта Христу, Он је тај који испитује срца и без Њега не одлучује нико ех катедра.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Па наравно мили брате да му је опростио, али му је и допустио то искушење како не би ми својевољно се издвајали и говорили да више волимо Христа од осталих, нити да говоримо и тврдимо сами од себе да Га волимо, но треба нам бити одговор као у Петра псоледњи кад се прибрао и рекао: Ти знаш да те ја волим. Дакле одлуку препушта Христу, Он је тај који испитује срца и без Њега не одлучује нико ех катедра.

    A pasi ovce moje..to ništa tebi ne znači

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, kopitar рече

    A pasi ovce moje..to ništa tebi ne znači

    Па наравно да значи, после троструке издаје и покајања, Христос је вратио апостоле који су се сви редом разбежали и као што си рекао опростио му је и дао му част да напаса овце Његове, као што су ту част имали и сви други апостоли.

    То се види после онога хајде замном, па кад је кренуо и Јован, Петар пита а шта ће па сад овај?

    А шта је теби до тога коме ћу ја све рећи да напаса овце моје.

    Мислиш да ме Јован не напаса?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 минута, kopitar рече

    Zašto tri puta isto pitanje ? Vjerojatno i zbog njegove trostruke zataje . Isus nije zlopamtilo , oprostio je odmah kad je zaplakao.

    Ali, to je njegovo licno pokajanje i gorko plakanje.

    Drugo je, javno odricanje od Hrista, koje zahteva, ekvivaletno , javno pokajanje i uspostavljanje predhodnog stanja. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 22 часа, александар живаљев рече

    било могуће сачувати оно што је одбрањено у Домовинском рату

    Jedino od čega Hrvatska ne može da se odbrani je Jugoslovenski scenario. Franjo tudjman , kao najvernija kopija Josipa Broza , od 1995 od Hrvatske pravi isto što je Broz pravio od 1945 u Jugoslaviji. Krenimo od partizana "bez greha", kao u medijima tako i u čitankama, ista priča sledi i braniteljima, kako inače to zna da se napiše u kalendarima koje izdaju razne biskupije:" Hrvtaska vojska je jedina vojska sa krunicama u rukama".

    Razumem ja da je ovaj svet licemeran i u zlu leži i da svi lažu  , al zašto biskupi u Hrvata sebi dovoliše da budu zvezde vodilje na tom putu beznadja bez ikakve granice i mere. Čovek i kad laže treb da to radi sa merom, čisto da ga brzo ne provale.

    U Hrvatskoj nakon 1995 sa  dva svedoka i malo korupcije ste mogli sve da sredite, problem je u tome što dobar deo onih koji rata videli nisu dobiše basnoslovno velike penzije, to im bilo malo pa još naplatiše i neki posleratni sindrom, uglavnom mladi, radno sposobni , i ti i takvi su vam najveći doboljubi, hrvatine, katolici, busaju se u svoje junačke grudi a šuška leže na račun svaki mesec, puta dve decenije.

    E sad šta je problem, problem je što su ti branitelji ogromna glasačka mašinerija, ko ih sebi ne privoli neće pobediti na izborima ,a da bi ih privoleo mora da nastavi da plaća, a to mnoooogooo košta, puta dve decenije.Elem, svi ti vajni i bajni domobrani, domoljubi, branitelji, koji vreme, snagu i energiju životnu potrošiše po kafanama, teretanama i jednom godišnje na nekom skupu gde oplakuju poginule saborce koje su, dobrim delom, gledali iz duboke pozadine , čast onima koji nisu, dovedoše na vlast  , svaki put, samo one koji su slični njima, odnosno, otadzbina , herojstvo , hrabrost, znači bela tehnika , šleperi, benzin.

    Kao krajnji rezultat svih ovih "Košića, branitelja, kur**ća, palčića imate situaciju da su oni svojim sebeljubivim, materijalističkim, komunistički licemernim životom doveli Hrvatsku, državu sa ogromnim potencijalom, na rub finansiske propasti, što je za rezultat imalo jednu genocidnu oluju nad mladim Hrvatima koji su trbuhom za kruhom pobegli iz Hrvatske, isto kao što su to uradili  Srbi na "poziv svojih političkih vodja". Za Srbe su oslobodjeni, a za proterivanje sopstvenog poroda ćemo videti....

    Da Hrvati, sa sve ovim elegantno popunjenim biskupom, vole svoju državu, Hrvatska bi bila obećana zemlja.

    Ovom prilikom pozdravljam Biskupa i njegove istomišljenike a naročito one koji svoje mišljenje sprovode u delo, tradicionalnim pozdravom: " Za MOJ spremni".

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 17 минута, kopitar рече

    Zašto tri puta isto pitanje ? Vjerojatno i zbog njegove trostruke zataje . Isus nije zlopamtilo , oprostio je odmah kad je zaplakao.

    Или ти превод није добар па у њему не садржи три иста питања или си ти направио превид па мислиш да је Исус поставио три пута исто питање.

    Поставио је једно питање и после тога два питања која су била различита од првог али идентична.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Поставио је једно питање и после тога два питања која су била различита од првог али идентична.

    U kontekstu ( :ani_biggrin: ) su slicna....sva tri pitanja ..

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Bokisd рече

    U kontekstu ( :ani_biggrin: ) su slicna....sva tri pitanja ..

    Па није баш.

    Прво питање се односило на то да је Петар на Тајној Вечери рекао да иако Га се сви одрекну, он Га се одрећи неће, чак ће и живот свој положити за Њега ако треба.

    Дакле прво питање волиш ли ме више од осталих... (размсили Петре :)) )

    Друго питање: Волиш ли ме. (без више од осталих)

    Треће питање волиш ли ме.

    Тек после трећег и свега што се издешавало Петар изгледа добро одговара и рече Ти знаш да те ја волим....

    Дакле Ти знаш а не ми голи на своју руку да тврдимо како ћемо за Христа да погинемо а при том се сви разбежимо.

    Тако не само Петру, него и свима који су се разбежали Христос опрашта, те поред Петра коме вели Христос пођи замном полази и Јован којег Христос неизмерно љубљаше... И опет имамо Питање Петра, а шта ће па сад овај?

    Шта је теби до тога одговара му Исус, теби сам рекао да напасаш овце моје, шта је теби до тога што ће их и Јован напасати... и сви апостли и цела Црква са њима. Јер ваља ми привести и оне који су ван тора Цркве.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, Zayron рече

    Onaj kome je Krist ostavio stado da ga pase.

    Kao što mene zna Otac i ja znam Oca; i dušu svoju polažem za ovce. 16 I druge ovce imam koje nisu iz ovog tora, i one mi valja dovesti; i čuće glas moj, i biće jedno stado i jedan pastir.

     

    A što onda Hristos sebe naziva onda Pastirom dobrim?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...