Jump to content
  • Србендиловић
    Србендиловић

    Сабрање браће и сестара (Кана Галилејска у 21.веку) након читања канона Св. Деспоту Стефану Лазаревићу у парохијском дому Вазнесењске Цркве у Београду

      Драга браћо и сестре, са благословом старешине Вазнесењске Цркве у Београду Оцем Арсенијем Арсенијевићем, дана 07.маја 2017 год. биће организовано сабрање у парохијском дому Вазнесењске Цркве (Адмирала Гепрата 17, Београд), након читања канона Св. Деспоту Стефану Лазаревићу. Служба читања канона Св. Деспоту Стефану Лазаревићу почиње у 17 часова. 

    Повод илити боље речено идеја овог саборног окупљања браће и сестара у Вазнесењској Цркви потекла је од духовног предавања Оца Ивана у истој, дана 29.марта 2017 год. под називом "Кана Галилејска у 21. веку". Уже речено, тема тог предавања су били проблеми младих људи и свих који се тако осећају а пред којима је животно остварење у породичном животу под духовним окриљем Цркве. Као већи проблем се показало то да је тешко пронаћи могућности простора и времена у једном здравом и природном окружењу где би како је већ било речено, млади, могли на један спонтани и неусиљени начин да се упознају и првенствено на један људски начин зближе а самим тим превазиђу животне изазове, те када је и у питању Св. тајна Брака.

    Из тог разлога су учињени напори у решавању тог проблема те у организовању оваквог саборног окупљања. Морам напоменути да је потребно да се људи са својом добром вољом придруже, појаве, подрже ово саборно окупљање на првом месту приликом молитве читања канона Св. Деспоту Стефану Лазаревићу а након тога и у парохијском дому. Све ово је напоменуто из разлога што се са свим овим, чини, само почетни корак ка оживљавању једне "добре приче" у окриљу наше Свете Цркве. Навешћу речи Св. влад. Николаја Велимировића који каже да кроз обожење душа долази слога а самим тим и једно животно умножење. 

    Дакле, да неби било некаквих забуна, наравно да се подразумева увек једно пристојно Црквено понашање какво је увек приликом сваке Агапе која се организује у Цркви. 

    До Недеље ће се додавати додатна обавештења као одговори на евентуална питања или као допуна горе наведеном. :) 




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Da, moj previd, i blagoslov o. Ivana da Srbendilovic realizuje svoju ideju da ozivi susrete koje smo ranije Nikola Popovic i ja organizovali. Dobio je dozvolu urednistva da oglasava sve okupljanja i desavanja oko istog na forumu.

    E sad, koliko ja vidim, Srbendilovic nije zadovoljan odzivom za prvi put. Dobro, desava se. Neka pokusa ponovo. Pozvao je sve one koji su raspolozeni da mu pomognu. Ko je raspolozen, javice mu se.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 часа, Матусал рече

    Није ми јасно како се они ту међусобно бирају? Шта ако се иста девојка свиди двојици,тројици или обрнуто а можда су још другови или браћа или сестре, па настане џумбус?А она немож' да се одлучи или он па крену комбинације и пермутације како то већ иде, и ето журке, а ти усред цркве?

    мислим да би у том случају неки двобој требало уприличити :D

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Снежана рече

    Шта ако се иста девојка свиди двојици,тројици

     

    пре 6 минута, Снежана рече

    мислим да би у том случају неки двобој требало уприличити :D

    или тробој :)

    giphy.gif

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 29 минута, Дијана. рече

    Ne samo o.Arsenija, vec prvenstveno o.Ivana, a o. Arsenije omogucuje opredmecenje ideje u vremenu i prostoru. Igrom slucaja sam bila na predmetnom predavanju pa znam o cemu se radi. Bilo bi lijepo da se ideja oca Ivana pocasti nekom malo srcanijom podrskom od ustupanja forumskog prostora.

    U Beogradu organizuj ispijanje piva u Taverni (ili gdje vec bjese), i ne spominji Kanu Galilejsku, i uopste nikakvu ozbiljnu pricu.

    Па ево Дијана ти имаш сву слободу и дозволу од администрације да срчаније помогнеш брату Србендиловићу у организацији. Шта те спречава!?

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ја у суштини подржавам ову идеју и камо среће да наша омладина на овакав начин доживљава тајну брака и њен смисао и да кроз молитву и благослов ствара ту заједницу. Али морамо сагледати реалну проблематику и стање свести народа у коме живимо што и јесте узрок малог одзива.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 20 часа, Снежана рече

    Па ево Дијана ти имаш сву слободу и дозволу од администрације да срчаније помогнеш брату Србендиловићу у организацији. Шта те спречава!?

     

    Dozvolu? :)) 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Идеја је одлична. Сигурно да треба времена да заживи. Била сам на овом предавању о. Ивана. Ја бих волела да могу да помогнем, али не знам како.  Једино неком молитвицом. Можда направити обавештење у виду постера, који може да се шерује на друштвеним мрежама- у групама/страницама које су верског карактера.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Људи, а посебно @Србендиловићу, да вам ја сад нешто кажем:

    Замислите лика у раним 30им, који је "црквен", а још уз то и благо интровертан (да не кажем благо ретардиран како би то рекао мој кум Боки), сингл а циљ му је породични живот. Друштво му се махом поженило и поудало па се слабије и излази. Пошто је "црквен", како рекосмо, волио би да има такву дјевојку, али баш са таквима има низ неуспјелих покушаја. Ни не помишља на неку ван цркве, да са неулазимо у разлоге (предбрачни секс као гијех, плус очигледан недостатак искуства, плус...). И још бонус: самопоуздање на ниском нивоу поткрепљено слаб(иј)им материјалним стањем и којекаквим породичниом проблемима. А опет, парадоксално, има нека велика очекивања (избирач, да не кажемо) од супротног пола. Ријечју: полу-Твртко :) 

    Е, знате ли када би такав (а сада замислите тек такво женско) дошао (дошла) на неки организовани ивент у циљу брачног поредовања? Ја ћу вам рећи: никад! Ма не би га никаква молитва или шта друго натјерали на то

    (Свака сличност горе поменутог лика са стварним особама, поготово са постављачем овог поста је сасвим случајна :) )

    Дакле, одмах у старту мислим да овако постављене ствари маше добар дио циљне групе (могуће да нисам у праву, али мислим да јесам). Мислим да би више успјеха имало организовање спид дејтинга за "нецрквену" омладину па онда полако радити на њиховом "оцрквењавању".

    Плус, знам (а вјерујем да знате и ви, на жалост није ријетка појава) за пропале бракове који су и настали из тежње да људи уђу у "црквени" брак, управо по сличном шаблону.

    Дакле, мој савјет: не нешто што у старту вуче на приморавање (боље рећи очекивање) да се мораш женит'/удават' ако се појавиш. Много је боље, опет по мени, организовати мање формална деружења при цркви (агапе, поклоничка путовања, књижевно-духовне вечери и слично), која ће окупити већи број људи и вјерујте да ће се ту спонтано родити нешто.  (овакао кад кажем родити нешто испаде да мислим искључиво на дјецу :)) , али мислим да сте сконтали на шта мислим :) )

    јадиковања, а и препуцавања, каква примјетих на овој и сличним темама, мислим да не воде никуд.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Снежана рече

    Па да, смешно од мене, ти и онако не смеш да возиш...извини 

    :scratch_head:Ovo je neki od bisera tvoje duhovitosti, briljiranja u duhovitosti i duhovnosti, pretpostavljam...

    Smijesno je da daje dozvolu neko nekome za nesto, gdje umislja da ima pravo na takvo sta, a stvarni autoritet ni vlast ne postoje (kao recimo urednikovanje na forumu, jer valjda znam da ono to ne pruza, ali zato kompleksasima kapoovskog tipa pruza dovoljno prilika da ponizavaju ljude); pa u konkretnoj stvari, za koju ste zdusno odbili odgovornost (a vlasti bi ipak, ne kontam, kako može da ne postoji veza izmedju to dvoje), zatim da to dolazi od osobe koja slabo ima intelektualnog i moralnog autoriteta da 'dozvolu' da, sve da i postoje prethodni faktori...

    Kad bolje razmislim, naročito na konsekvence na ugled i popularnost foruma u zadnje vrijeme, više mi nije smiješno...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Дијана. рече

    :scratch_head:Ovo je neki od bisera tvoje duhovitosti, briljiranja u duhovitosti i duhovnosti, pretpostavljam...

    Smijesno je da daje dozvolu neko nekome za nesto, gdje umislja da ima pravo na takvo sta, a stvarni autoritet ni vlast ne postoje (kao recimo urednikovanje na forumu, jer valjda znam da ono to ne pruza, ali zato kompleksasima kapoovskog tipa pruza dovoljno prilika da ponizavaju ljude); pa u konkretnoj stvari, za koju ste zdusno odbili odgovornost (a vlasti bi ipak, ne kontam, kako može da ne postoji veza izmedju to dvoje), zatim da to dolazi od osobe koja slabo ima intelektualnog i moralnog autoriteta da 'dozvolu' da, sve da i postoje prethodni faktori...

    Kad bolje razmislim, naročito na konsekvence na ugled i popularnost foruma u zadnje vrijeme, više mi nije smiješno...

    једини комплекаш овде си ти, а да ти није битна "власт" и "титула модератора" доказала си ти тиме што само тупиш језик овде, моралишеш и предњачиш у држању слова, а ништа конкетно урадила ниси да се ова идеја спроведе, ако ти је већ до ње стало.

    Људи не желе да се укључују у ово зато што не верују у  упознавање на овакав начин. Отац Иван је у својим окупљањима имао успеха зато што је позивао све, а не циљано људе који желе на овакав начин да се упознају и ступе у брак, али опет, ако сте загрејани за ту идеју, организујте се.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...