Jump to content
  • Драгана Милошевић
    Драгана Милошевић

    Дејан Мачковић: Раскол и нова православна еклисиологија

      patrijarh-kiril-i-vartolomejx0.jpg

       

    Како вријеме одмиче постаје све јасније да потпуни пораз православне еклисиолгије и саборности те црквени раскол, који је настао након фанарског безакоња у Украјини, неће бити превазиђени током наших живота, како је то и најавио м. Иларион Алфејев. Разлог првенствено лежи у чињеници да, ни једна од великих страна нема стварних жеља и потреба за евхаристијским јединством, иако срцепарајући и излизани вокабулар о болу због прекида општења између Новог Рима и Трећег Рима, не изостаје с обје стране.

    patrijarh-kiril-i-vartolomejx0.jpg?w=620

    С једне стране, Руска црква доживљава прави процват, будући да је огромном жртвом вјерникâ у Украјини имала занемарљиве губитке, док је истовремено апсолутни побједник на свим другим пољима. Тако је Руска црква, ослобођена притиска о потреби за свеправославним јединством, релативно лако повратила Руски егзархат у Европи, изгубљен у тешка времена комунизма. Уједно, без устезања гради инфраструктуру и поставља јерархију у свим оним областима по свијету, првенствено по Азији и Африци, гдје раније то није могла, због непрестаног грчког драматисања. У коначници, Руска црква данас израста у дива, савршеног и самодовољног, којем није потребан нико, а који ће у свему подобно Ватикану и Фанару да има универзалну јурисдикцију у цијелом свијету. Јасно је да ће без обзира како раскол буде превазиђен руска „паралелна“ јурисдикција у будућности бити дио нове реалности Православља, које се неће никада одрећи.

    С друге стране, иако се Грцима не остварују сви планови, позиција није уопште лоша. Истина је да је опсесија п. Вартоломеја о васељенском сабору и званично умрла, да од отварања теолошке школе на Принчевским острвима нема ништа, те да је покушај омасовљења Епифанијеве парасинагоге православним вјерницима доживио фијаско. Уз све то, горка пилула у виду другог „турчења“ Свете Софије је само оголила његову епохално погрешну процјену међународних односâ и општих црквених кретања.  Међутим, и поред ових евидентних поразâ, Фанар је несумњиво успио да наметне своју доминацију у грчком Православљу, па и шире по Балкану, те се тренутно припрема за нове циљеве и побједе, гдје смо једна од бројних метâ и ми. Посебан успјех п. Вартоломеја представља наметање идеје о немогућности сазивања Свеправославног сабора без њега.

    Наиме, познато је да Православље право првенство у части признаје једино најсветијој Цркви Рима, још од св. Игнатија Богоносца, па преко канона васељенских сабора. Упркос томе, православни су без проблема више од хиљаду година сазивали и одржавали Саборе без Папâ, зато што част и власт нису исти појмови. Но, данас је забрињавајући број помјесних Цркава прихватио сумануту идеју да се Сабор не може сазвати без присуства или дозволе Цариграда, која није заснована ни на Предању нити у канонима, те озбиљно доводи у питање хиљаду година нашег црквеног живота? Ко то може да тврди да Сабор може да буде сазван без првог од пет, а не може без другог од четрнаест, посебно што су и први и други категорије из далеке прошлости и не одговарају реалности 2020. године?

    Овај успјех Цариграда да осујети окупљање других Православних цркава у Аману у фебруару 2020. године,  је зацементирао раскол и додатно учврстио п. Вартоломеја у неопапистичким амбицијама и увјерењима, те га демотивисао за попуштање и компромис у циљу превазилажења раскола. Примјера ради, „страха ради од Вартоломеја“, већина цркава није ни дошла, а састанак пет храбријих Цркава се чак није усудио ни назвати Сабором, нити одржати у цркви, уз заједничко богослужење, него су измишљани еуфемизми попут састанка, савјетовања, братског окупљања у  неком хотелу и слично. Ова неописива моћ Вартоломеја не произилази из некаквог првенства части, него је посљедица огромног и неприродног утицаја Цариграда на теологију и елиту многих Цркава, коју је Фанар деценијама брижљиво градио.

    aman.jpg?w=1024

    Уз помоћ добро развијеног система стипендирања и школовања теологâ, пажљиво и смишљено грађених пријатељских везâ, остваривања ситних интересâ, повлађивања сујетама, финансирања фондацијâ, конференцијâ, итд, Фанар је готово у свакој помјесној Цркви изградио значајну базу оданих људи, и још више симпатизера, који слијепо и некритички подржавају сваки потез Милет паше и Рум ефендије из Стамбола.

    Истовремено, ослањајући се на инфериорност у броју теологâ и материјалном стању Теологије у оним Црквама које су се тек ослободиле од атеистичког јарма, Цариград је смишљеним ангажовањем својих теолога као кључне црквене проблеме у посљедњих 30 година успио да наметне двије своје еклисиолошке теме: евхаристијску еклисиологију и етнофилетизам, иако то нису били нити проблеми, нити интересовање православних вјерника или пост-социјалистичких друштава, која су имала потребу за каритативним и социјалним ангажманом Цркве.

    Ове предимензиониране теме нису изабране случајно будући да дају подлогу за прокламоване циљеве цариградске супремације у Православљу. Наше доба је чак и проглашено „вијеком еклисиологије“ као да ми нисмо знали шта је Црква и прије тога. Еклисиолошке теме су свакако постојале на латинском Западу, али прије 70 година, у доба Другог ватиканског концила, када је требало измирити реални живот Цркве с амбициозно прокламованим папским приматом стотињак година раније.

    С једне стране, евхаристијска еклисиологија (Ее) је форсирала потребу литургијског окупљања и јединства вјерника око епископа. Настала је у социјалним оквирима једног друштва (које је потпуно другачије од нашег), а у којима су болести, насиље, ропство, јереси и лажни учитељи били основни узроци подјела с којима се Црква суочавала прије 1700 година. Истине ради, мора да се призна да је Ее имала својих позитивних страна у обнови духовног живота у СПЦ, но реално је учинила више штете.

    Несумњиво, Ее је потпуно уништила екуменски дијалог с протестантима, који је у претходном периоду солидно напредовао, а које смо потом деценијама малтретирали јер не испуњавају високе литургијске стандарде које је фанарска теологија поставила. Паралелно с тим, односи с римокатолицима и оријенталним хришћанима су форсирани као далеко бољи, него што реално јесу били, само захваљујући сличности литургијских пракси, и потпуно игноришући богословске и догматске разлике, што је с правом изазвало огорчен отпор у зилотским круговима јер смо, руку на срце, чинили свакакве глупости у заједничким молитвама, осминама, окупљањима итд.

    Не узимајући у обзир наше проблеме и црквене потребе, агресивно наметање Ее је потпуно беспотребно створило нове напетости па чак и унутрашње сукобе по питању екуменизма и богослужбених пракси унутар Српске цркве. Најгоре од свега је што је Ее умртвила потребу за социјалним ангажманом Цркве, у којем је лежао огроман мисионарски потенцијал. Умјесто тога, теме о којима смо се крвили су биле пост пред причешће, затварање двери и сличне литургијске ситничавости. Није нам помогла ни евидентна чињеница да исти проблеми уопште не постоје у грчким црквама, а камоли да изазивају сукобе. Узгред буди речено, грчка богослужбена пракса је толико измасакрирана протестантским пијетизмом и тридентском схоластиком на самом Фанару, а посебно у Атини, да бисмо у најмању руку могли очекивати грађански рат по тим питањима да је тема заиста битна. Но, ипак, као што знамо рата нема, будући да се Грци тиме ни не баве.

    Данас је јасно да фанарска евхаристијска еклисиологија и сва пратећа теологија служи само за спољашњу употребу јер је Евхаристија једини догађај у Православљу у коме Цариград има неко првенство. У свим осталим видовима и пројавама Христове Цркве, пријесто бившег Констатинопоља је једна небитна и патуљаста помјесна црква, којом деспотски управља „онај турски поп,“ како рече један владика. Управо због тога првенства Цариграда над другима у диптиху и богослужбеном мјесту, Евхаристија је пројектована као једини и најбитнији догађај Цркве. Насупрот томе што Предање и вјера Отаца недвосмислено свједоче да је Крштење најважнија Света Тајна, јер је једина поменута у Симболу вјере и која доминира животом Цркве и Светим Писмом, цијела Црква је сведена је догађај од сат и по, једном седмично, уз потпуну негацију вјере да је цјелокупан живот Цркве 24/7, богом благословен, светотајински и благодатан, од Светосавске академије, Богојављенске водице па до Опјела.

    d0b3d180d0b8d0b3d0bed180d0b8d198d0b5.jpe

    Ипак, због својих неопапистичких амбиција, фанарски теолози су неприродно исфорсирали Евхаристију науштрб подвига, поста, молитве, опраштања, добрих дјела и свих других освједочених оприсутњења Христа. Без икакве жеље да потцјењујем значај Евхаристије као гарантованог обожења, морам да нагласим да Литургија није једини начин оприсутњења и сусрета с Христом и примања нестворених енергија. Не само да наша Светосавска традиција свједочи да читав спектар Божјих благословâ и опитно искуство нестворених енергија примамо преко освећења славских колача, воде, Бадњака, грожђа, траве и цвијећа које уносимо у свој живот и породице, него и само канонско предање оставља такву могућност нпр. када се одређује да  и дјеца могу саучествовати у богоопитном познању, преко посебно освећених млијека и меда, који су по неким ауторима давани умјесто причешћа бебама. (к. 44, 3.Картаг. сабора)  

    Евиденто је да је отрежњење и здраво дистанцирање од предимензиониране важности Ее потребно за ваљану обнову духовног живота у Српској цркви. На тај начин ћемо не само фанариоте поставити на њихово мјесто иза нас, него ћемо превазићи унутрашње трзавице које су настале због наметнуте интерполације једне прецијењене идеје. Ее је сву своју слабост, промашај и нетачност пројавила управо сада у доба Короне када је литургија букавално забрањена на многим мјестима. Међутим, мимо свих умовања, Црква је била, постојала и преживјела ову годину без редовних литургија, кроз личну молитву, пост, упаљено кандило пред иконом, Славу очитану у самоћи, ризичном и кажњивом одласку у храм и  уопште кроз херојско понашање њених чланова. Божје благодати нам није недостајало!

    Други баук фанарске пропагандне теологије јесте извикани Етнофилетизам (Еф) којим се застрашују сви који се противе цариградском папизму. Ријеч је широко распрострањена и ушла је у јавну употребу, у политику, иако многима, чак и у Цркви, није јасно у чему је проблем с етнофилетизмом. Појам је први пут скован 1872. године у Цариграду када се су четири Грка састали и глатко одбили бугарски приједлог рјешавања црквених проблема. Предвиђајући крвави распад Османског Султаната, Бугари су предложили модеран модел црквене организације који не би био организован територијално као у Средњем вијеку и Антици, него етнички, односно језички, и у складу с буђењем националних осјећања модерног доба. Укратко, Бугарска црква не би имала фиксне и конкретне канонске границе, него би Бугарска црква била свуда тамо гдје бугарски поп Бугарима служи литургију у име бугарског Патријарха, било да је то у Софији, Солуну, Београду или Цариграду. Једнако би вриједило за све помјесне Цркве.

    Овај приједлог је одбијен и етикетиран као еклисиолошка јерес, јер истине ради, предвиђа напуштање устаљеног принципа црквене организације на принципу мјеста – града. Међутим, он је био добар из много разлога, од којих је најбитнији да је он данас једини свеправославно и животно прихваћен као модел функционисања у тзв. Дијаспори, гдје свака од помјесних Цркава, паралелно и управо онако како су Бугари и предлагали, има организоване Епархије. Неприхватање бугарског визионарског модела прије 150 година, је вјероватно имало и страшне посљедице у Балканским ратовима, масовним злочинима, уништавањем културне башине, етничким чишћењима, забране говорења српског – бугарског – грчког – албанског језика, и свим другим неприличностима које су балкански народи урадили једни другима до 1945., борећи се за земљу и територију очишћену од „неодоговарајућег“ народа, који је неријетко био и једновјеран и једнокрван. Можда да смо 1872. црквено и културно прихватили идеју дијељења заједничког простора, можда не би било потребе за националистичким „пеглањем“ реалности на терену у каснијим ратовима. Но, руку на срце, нису Грци криви, то је био општи европски тренд.

    fanar.jpg?w=818

    Саборско одбијање бугарског модела етничких принципâ црквене организације четири грчка патријарха су формално оправдали еклисиолошким принципима помјесности Цркве, иако из историје знамо да су несумњиво постојали Епископи и Цркве народâ. На примјер, у самом Риму, у доба тзв. пасхалног спора, када се одлучивало о датуму слављења Васкрса, поуздано знамо да је постојала група Сиријаца која је имала своје паралелно свештенство и структуру, и славила Васкрс кад је то њихово сиријско предање одређивало, и да се нису уопште узбуђивали шта локални епископ – Папа мисли, или шта има да каже о томе. Занимљиво је да их је бројем било далеко више него „оригинално“ римских хришћана, па су им на крају чак и наметнули свој богослужбени језик – грчки.

    Исто тако,  из самог Цариграда света браћа Ћирило и Методије су послани Словенима у мисију, иако је ромјеско становништво живјело на Балкану и имало своје Цркве, паралелно са Словенима од Солуна преко Ниша до Београда, као што је у Чешкој и Мађарској већ и постојала канонска и легитимна западна тзв. германска јерархија. Једнако, Афричка црква, такође, познаје епископе племенâ, нпр. који су заједно с караванима ишли кроз пустињу и служили литургије на било ком мјесту гдје би караван стао. Нису оазе и свратишта имали епископе, него племена.

    Чак и васељенски сабори знају за принцип народних епископа, па тако, чувени и због недоречености злоупотребљени 28. канон Халкидонског сабора говори о томе да Цариград рукополаже епископе у варварским. Овде је важно направити дигресију и нагласити да, у свом тумачењу реченог канона свети Никодим Агиорит објашњава да рукополаже епископе у варварским народима Алана и Руса, док данашњи фанариоти изразу епископе у варварским додају ријеч територијама те тумаче као да се односе на географске области и тиме себи присвајају цио глобус. И Сабор у Трулу зна за епископе народа, па је својим 39. каноном одлучио да архиепископ Кипра Јован, који је због арапске окупације острва с народом нашао уточиште у области Дарданела, треба да задржи своје привилегије, титулу и црквену власт и рукополаже епископе и свештенство. Јасно је да Јован овим каноном је прихваћен и препознат као епископ кипарског народа, а не  територије, јер да је на Трулском сабору постојала закована идеја територијалности Цркве, Јован би умјесто канона добио поруку: „Сједи ‘ђе си!“

    Дакле, евидентно је да принцип помјесности није нешто чега се Црква држала као пијан плота, те да није једини критеријум организовања Цркве, стога је грчко одбијање буграског захтјева било мотивисано другим узорцима, а не еклисиологијом, као што се данас тврди. А, који су то узроци можда најбоље свједочи детаљ с преговора о уједињењу Српске Патријаршије на којима су Грци инстистирали да у Вардарској Македонији богослужбени језик остане грчки све док им није обећано 1,5 милиона златних франака, некаквих наводних дуговâ Патријаршијског разреза. Вриједи напоменити да Бугари нису платили као Срби, па су добили анатему и раскол све до 1945.

    У сваком случају, бугарски приједлог организовања Цркава, сâм по себи није био непознат у историји, а у реалном животу Цркве омогућио је напредак и мир, што јасно свједочи наше искуство у Дијаспори, односно пријатељски и братски односи, гдје имамо много више саслуживања и сарадње него Матице међусобно. Националне цркве на Западу које нису националистички затворене за друге нације, него флексибилне и отворене без проблема окупљају све православне вјернике, свих група. Савремени човјек се руководи принципом sharing is caring и нема проблема да дијели чак ни с потпуним странцем неке ствари које су биле незамисливе у прошлости. Управо модерно доба фаворизује заједничко дјељење као модел живота, о чему свједочи популарност Second Hand производа, или плаформи попут Uber и Air BnB итд. Идеја дијељења и заједничке употребе, која јача са сваком млађом генерацијом, заправо показује да је ексклузивност и запосједање простора превазиђен и непродуктиван концепт, па чак и штетан. Народ који може да дијели пасворд за интернет, цигарету и маску против Короне, може да дијели и храм и црквени простор.

    kiev_onufrij-epiphanij.jpg?w=689

    Сукоб Москве и Цариграда ће свакако завршити прихватањем идеје дијељења јер другог излаза нема. Да ли ће раскол трајати пет или стотину година, да ли ће у међувремену пљуштати оптужбе за етнофилетизам и слуганство страним Владама, потпуно је небитно јер ће на крају морати да буде ријешен на принципу sharing is caring, преко заједничког дијељења територија и богослужбених простора, односно паралелних јурисдикција. То ће бити не само у Африци и Азији, него и у Кијеву и у Атини. Када се то ријеши можда ће их Господ и удостојити да сваки од Патријараха и поврати своју част и углед, па и божанствену Свету Софију, како ону и Кијеву, тако и ону у Цариграду.

    У међувремену Српска црква треба да по угледу на своје Цркве сестре ослушне трендове и општу инклинацију свијета те се административно и теолошки припреми за нову еклисиолошку реалност дуплих јурисдикција. Дупла јурисдикција је ријешење и наших проблема с Румунима, и може да буде дио ријешења у Македонији, а свакако је дио наше реалности на тзв. Западу, који је бројем вјерника већински дио наше Цркве. Међутим, прије свега наша теологија мора да се ослободи некритичког односа према фанариотској пропаганди, изнад свега идолатрије горенаведеним идејама у еклисиологији и понуди Саборским Епископима одговарајуће приједлоге. Треба да посегнемо у наше Предање и историју и пронађемо најповољније начине функционисања. Вријеме које је пред нама неће бити лако. Постоји опасност да ће наш Томос о уједињењу из 1922. бити поцијепан дјеловањем и одлукама о Македонији, или Српским Епархијама у Америци, које ће мање или више бити подржане од свих профанариотских Цркава. Тада ћемо имати двије опције, или да покуњено погнемо главу и чекамо нови ферман с Босфора о Босни, Космету или Хрватској, или да кажемо сиктер, као што су то рекли многи прије нас.  

    moscow-russia-may-24-2017-patriarch-kiri

    Молим се Богу и од срца навијам да наш Сабор смогне снаге да  се храбро и одлучно уздигнемо као самостална и препознатљива Црква, организована од Ванкувера до Сиднеја, самоодржива и самодовољна, као једна societas perfecta како би рекао св. Августин, као што већ вијековима живе и дјелују веома успјешно Јермени, Копти, Ватикан, Англиканци, а ево однедавно Руси и Грци, без малициозности и без агресивности према другима, али и без извињавања и без обзира, према било коме диљем земљиног шара, који нам је Бог дао.

    Ново вино се сипа у нове мјехове. Ако већ нисмо први, немојмо да будемо ни последњи!

    vart.jpg?w=356

    DEJANMACKOVIC.WORDPRESS.COM

    Како вријеме одмиче постаје све јасније да потпуни пораз православне еклисиолгије и саборности те црквени раскол, који је настао након фанарског безакоња у Украјини, неће...

     

    Измењено од Драгана Милошевић




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 53 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    @Zayron Сад већ учитаваш, ако није по католички онда је безакоње, нећемо тако, ми имамо закон другачији и то мораш да уважаваш, немамо ништа против епископа и имамо епископе, ако нису поредани у пирамиду то не зачи да нема никавод реда, ја сам лично не вјерујем да Дух Свети исходи из Христа и епископа као Христа.

    Осим тога никаква равноначалност између Христа и ефхаристије не постоји као што већ казах, такође није извор ефхаристије у Оцу, није ефахристија Дух Свети па да има извор у Оцу, Ефхаристија је заједничко дјело (дејство) Оца, Сина и Светога Духа, а ми смо у Сину уведени, па се у Сину и свршава ефхаристија.

    + Таса љепо каже, као богослов, да се и Бог спасава у литургији (Цркви), а ви спасавате литургују, дајете јој идентитет, мјењате, измишљатеjoooj... али шта да се ради, то све неминовно води ка безгрешности, али ок, друга је то прича, али овај Ваш "дијалог" кроз Цариград је чист агресиван прозелитизам - диверзија.

    image.gif.7cd25e49f547d4dce69ccf700da9e6ec.gifimage.gif.db6ef134a3aaf6ef784f866eeb9b6aac.gif@mario beloti ...Манифестује се тиме што је то једна те иста литургија когод и гдје год је служи, па ....на много начина, а то што се делигара епископ у Сабор као тјело које може да суди епископу и сл, јесте литургијског каректера али само један па и споредан израз, може Црква и без тога да живи, али без литзргије не може. Као што живи без васељенског сабора, није тај сабор надлитургија, али је потребан углавном због проблема.

    Pod ravnonačalnosti sam podrazumijevao da je Evharistija istim izvorom blagodati kao i sam Hristos i da oba ona imaju svoje počelo u Bogu (Otac je poslao na Zemlju svog Sina a On nam ostavio Evharistiju)  i u  Svetotrojičnom Trinitarnom odnosu to se takodjer podrazumijeva. S njim u vezi je i to i iz njega potiče sve.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 51 минута, Zayron рече

    Pod ravnonačalnosti sam podrazumijevao da je Evharistija istim izvorom blagodati kao i sam Hristos i da oba ona imaju svoje počelo u Bogu (Otac je poslao na Zemlju svog Sina a On nam ostavio Evharistiju)  i u  Svetotrojičnom Trinitarnom odnosu to se takodjer podrazumijeva. S njim u vezi je i to i iz njega potiče sve.

    Добро, погрјешио си признајем, не можеш ни на такав начин да поредиш дејство и личности, али теби ће увјек ипак бити важније шта каже папа од неког твога живота у заједници, од нпр. брака, то је империјално ропство.

    Теби је пирамида и у Светој Тројици и у глави:))) 

    И монархија и равноначалност, и Тројица и један Бог, и ветрикала и хоризонтала.

    Да ли си заборавио да се Христос вазнео а да је Дух Свети још увјек у свијету? Шта се тебе то тиче имаш преимућство и примат и над Њим?

    Све говориш  као у корист власти епископа, а онда линкујеш текст у коме се блати Владика Давид? Како то изведеш у својој глави?

    Можеш ли ми објаснити како папа, ето источни може да погрјеши и прави хаос у цркви? Мени је јасно, него из те еклисиологије.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Добро, погрјешио си признајем, не можеш ни на такав начин да поредиш дејство и личности, али теби ће увјек ипак бити важније шта каже папа од неког твога живота у заједници, од нпр. брака, то је империјално ропство.

    Теби је пирамида и у Светој Тројици и у глави:))) 

    И монархија и равноначалност, и Тројица и један Бог, и ветрикала и хоризонтала.

    Да ли си заборавио да се Христос вазнео а да је Дух Свети још увјек у свијету? Шта се тебе то тиче имаш преимућство и примат и над Њим?

    Све говориш  као у корист власти епископа, а онда линкујеш текст у коме се блати Владика Давид? Како то изведеш у својој глави?

    Можеш ли ми објаснити како папа, ето источни може да погрјеши и прави хаос у цркви? Мени је јасно, него из те еклисиологије.

    U čemu sam to pogriješio. zato što sam napisao da je Otac poslao Sina? To je vama monarhizam i piramida?

    WWW.BIBLE.COM

    Isus im opet reče: “Mir vama! Kao što je mene poslao Otac, tako i ja šaljem vas.”

    Taj članak sam linkovao jer sam razmišljao o tom kome bi to dobro došla takva nepredanjska eklisiologija u kojoj episkopski čin bi zavisio od svega drugog mogućeg samo ne od tog što o tom stvarno piše u Svetom Pismu, Svetootačkom Predanju i u Kanonima: 

    Palo mi je i na pamet zašto nekom toliko smeta taj dignitet, uzvišenost episkopskog čina koji su episkopi imali od apostolskih vremena. Možda i zato da bi lakše ostvario neke svoje predstave o tom kako bi SPC imala izgledati i ko bi u njoj imao biti axios i anaxios.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 25 минута, Zayron рече

    U čemu sam to pogriješio. zato što sam napisao da je Otac poslao Sina? 

    WWW.BIBLE.COM

    Isus im opet reče: “Mir vama! Kao što je mene poslao Otac, tako i ja šaljem vas.”

    Taj članak sam linkovao jer sam razmišljao o tom kome bi to dobro došla takva nepredenjska eklisiologija u kojoj episkopski čin bi zavisio ofd svega drugog mogućeg samo ne od tog što o tom stvarno piše u Sveztom Pismu, svetootačkom Predanju i u Kanonima: 

    Palo mi je i na pamet zašto nekom toliko smeta taj dignitet, uzvišenost episkopskog čina koji su episkopi imali od apostolskih vremena. Možda i zato da bi lakše ostvario neke svoje predstave o tom kako bi SPC imala izgledati i ko bi u njoj imao biti axios i anaxios.

    Никоме не смета дигнитет, али фактички имамо различита учења о том дигнитету, а и многом другом.

    Шаље ли Христос само апостоле - епископе или шаље и Бога Духа Светог?

    Обоје дакле,  цијело вријеме питамо о том односу, а ево како је послао Христа, тако што је Духом Светим зачет, тако шаље и епископе посвећује их или касније рукополаже.

    Ми плашим се имамо ту проблем због другачије тријадологије другачију еклисиологију, односно другачији однос Духа Светог и епископа. 

    Нико нема власт над заједницом, поредак у заједници је нешто друго. 

    Blagovjesti-480x659.jpg

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Буде отужно (јадно) видети како се неки овде на форуму (као и неки од Епископа у СПЦ) позивају на Св. Игњатија Богоносца да би говорили о личности Епископа а у стари како то и  еп. Зизјулас заступа/говори....

    О чему се ради овде,  ради се о томе да ови јадници како би то браћа Хрвати рекли:  оће' да продају крушке под јабуке..... овде је хрватска изрека много примеренија него српска....

    Дакле, Св. Игњатије Богоносац је наглашавао значај личности Епископа да би заштитио заједницу од јереси докетизма и оних који су се звали хришћани али су нагињали јудејској пракси/закону....дакле Св. Игњатије је нагалашавао значај личности Епископа да би одражао народ/верне на окупу/једиству... овде се ради о одређеном историјском контексту....

    А шта ми имамо данас?

    Имамо данас да се неки Епископи (или лаици) у Васљенској Православној Цркви позивају на Св. Игњатија АЛИ у другу сврху тј. да би учвристили још више своју власт а не из разлога из кога је то урадио Св. Игњатије кад је говорио о важности личности Епископа....

     

    Ако неко хоће да говори о личности Епископа у Цркви онда треба да се узму сви списи Црквених отаца у привх 1000 година и да се види хронолошки шта пише тј. шта оци кажу... неки кад говоре о личности Епископа у Цркви понашају се као да су списи отаца Цркве шведски сто, па узму мало овога мало онога... не иде то тако....ове ЗиЗи причице могу само да причају онима који никад ништа нису прочитали од Отаца Ране Цркве....

    Људи пробудите се већ је време!!!!! Зизјулас је дуго спремани проекат Фанара......

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    И још ово... не написах у претходној поруци:

    А тек кад ти теолози почну да говоре, да се гађају изразима: о онтологији кроз призму епистимиологије а све то са посебним освртом на сотириологију, пнеуматологију и христологију као и крањим циљем у есхатолгији.... 

    Све ово изгледа баш овако, ево погледајте:

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Није, брате, свеједно, ако говоримо о појму помесне Цркве.
    То ти причам, стално говориш у појмовима и унутар појмовности ти се одвија мишљење, дакле метафизика.
    Много је већа разлика измећу појма бога и Бога него између епрхије и парохије, појам ти је вазда при руци, располажеш са њим по нахођењу, док Бог мора да се објави тако што ће те Дух Свети на литургији уврстити у Христа.

    Да ли је то сеоска, "архихерејеска", патријархова или папска литургија све је једно за разматрање питања која смо подузели, осим ако не мниш да се Дух Свети другачије сараћује са епископом на литургији, а другачије са презвитером, да не кажем у прва три вјека...

    Гледамо из тебе, мораш прво да напустиш сваку теолошку истину, дакле сваку истину који си се трудио да стекнеш, да одабереш измећу истине о мени и мене, између истине о богу и Бога, између Христа и истине.
    Али не да упаднеш у персоналистичку онтологију, него да скинеш са човјека сваки метафизички (истински) нанос.
    На питање о односу метафизике (онтологије)и личности Жарко Видовић одговара: "у почетку је није било и на крају се показало да је нема"
    Субјект је онтолошка позиција, али личност не, јер личност може и да не постоји.
    Мораш филозофски да разумијеш значи то превазићи метафизику, шта је постистина у позитивном смислу.

    Жива истина каква је у Цркви са не да "знати" она се увјек другачија јавља, увјек је у литургијском порерку оживљује Дух Свети, нема меморије без овог опостедовања.
    Нема приступа традицију без новог надахнућа, иначе се од ње производи предмет, опредмећује се и Дух Свети, постаје појам "Дух Свети"
    Сазнајни метод је литургија, зато је промашај теологоја као наука и научна слобода и аутономија...

    Како по Ничеу теолози успевају убити Бога? Истином о Њему, па новим и новим истинама, системом и системима истина, док га сасвим не потисну, исто ти каже и Достојевски у Антихристу. Метафизички "христос" је антихрист.
    Блажено и учено незнање, не "теолошка" демагогоја поређана у артиљериске салве разних домета.



    Послато са 5026D користећи Pouke.org мобилну апликацију

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Александар Милојков  Остао си ми дужан показати гдје то у икономији (не појму) него у Цркви, Дух Свети исходи из Христа?

    Да ли ми кроз причешће (Христа) добивамо Духа Светог?  Или силази на нас и на дарове?

    На рукоположењу да ли из епископа(Христа) исходи Дух? Или би да сад сликам икону хиротоније Св Саве као сцену из житија насликао онако како је на крштењу или педесетници? Владике своде, да кажем навигавају на кандидата, Бог Дух Свети им је послушан, него мало ли је дај да га исходимо?:bu:

    Покажи ми један случај гдје у Цркви из Христа исходи Дух Свети, а све у Цркви је неки "Христос".:citac:

    Ако од таквог обиља не нађеш примјер, а пружио сам ти много супротних, гдје Дух претходи и доноси Христа....

    Сав проблем може да буде у томе што неко умисли да је Христос и кад га Дух не "претвори" у Христа, и даље још да од њега исходи...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 23.8.2020. at 13:53, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Резултат: нема ни личности ни парохије без врха пирамиде

    To jes izgleda problem sa tom kako se moze definicione...... personalistickom ontologijom koja se preslikava u realnost evharistije koja je eshatolosko buduce carstvo :)))..... recimo, sa kim onaj koji je na vrhu te piramide i na celu evharistije kao prvi stvara licnosnu zajednicu, ako oni ispod njega kao sa njim koji je iznad njih stvaraju licnosnu zajednicu,..... sa kim on onda on cini licnosnu zajednicu, :scratch_head:..... stvarno, ako oni ispod njega sa njim kao nekim visim imaju licnosnu zajednicu,..... a, kako ce on sa nizim da stvara licn. zajedn. - jer samo nizi sa visim po toj teoriji ima zajednicu..... 931450482_55.gif.7cce61e2f72b7dcd4627498b6ccda7cc.gif

    Onda, mozda zato i imaju onu teoriju da onaj koji je na vrhu te zamisljene piramide ima tu licn.zajednicu od Boga Oca kao nacela u sv.Trojici i kao neko ko ima zajednicu sa Bogom Ocem koji je nacelo u Trojici, onda je sledstveno i iznad svih ostalih koji su nizi od njega i koji kao nizi potrebuju licnosnu zajednuci sa njim i od njega primaju i blagodat i sve drugo u crkvi jer eto to je njemu sve od Boga. 

    I, zaista extemni fanarioti zaista to i pricaju.  Rim ima zajedicu sa Petrom, Petar ima direct licn. zajednicu kao glava sa glavom Hristom, dok eto Fanar ima licno.zajedicu direct sa Ocem i ne samo to - nego i nekako se nacelo Oca preslikava i u crkvenim stvarima i tu je Fanar kao neka zamena za Oca, kao sto je Rim zamena za Hrista - njegov namesnik na zemlji.

    I, sta ce onda Vlado da radi onaj jadni seljo i njegov popa na kraju sveta u svoj crkvici,..... kako oni crni crnjaci :w9k3k6: da dodju do Boga Oca i Sina, i sledstveno do sv.Duha,..... gde je njima onda ta piramida (egipatska) i gde da je nadju....:D

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Bokisd рече

    To jes izgleda problem sa tom kako se moze definicione...... personalistickom ontologijom koja se preslikava u realnost evharistije koja je eshatolosko buduce carstvo :)))..... recimo, sa kim onaj koji je na vrhu te piramide i na celu evharistije kao prvi stvara licnosnu zajednicu, ako oni ispod njega kao sa njim koji je iznad njih stvaraju licnosnu zajednicu,..... sa kim on onda on cini licnosnu zajednicu, :scratch_head:..... stvarno, ako oni ispod njega sa njim kao nekim visim imaju licnosnu zajednicu,..... a, kako ce on sa nizim da stvara licn. zajedn. - jer samo nizi sa visim po toj teoriji ima zajednicu..... 931450482_55.gif.7cce61e2f72b7dcd4627498b6ccda7cc.gif

    Onda, mozda zato i imaju onu teoriju da onaj koji je na vrhu te zamisljene piramide ima tu licn.zajednicu od Boga Oca kao nacela u sv.Trojici i kao neko ko ima zajednicu sa Bogom Ocem koji je nacelo u Trojici, onda je sledstveno i iznad svih ostalih koji su nizi od njega i koji kao nizi potrebuju licnosnu zajednuci sa njim i od njega primaju i blagodat i sve drugo u crkvi jer eto to je njemu sve od Boga. 

    I, zaista extemni fanarioti zaista to i pricaju.  Rim ima zajedicu sa Petrom, Petar ima direct licn. zajednicu kao glava sa glavom Hristom, dok eto Fanar ima licno.zajedicu direct sa Ocem i ne samo to - nego i nekako se nacelo Oca preslikava i u crkvenim stvarima i tu je Fanar kao neka zamena za Oca, kao sto je Rim zamena za Hrista - njegov namesnik na zemlji.

    I, sta ce onda Vlado da radi onaj jadni seljo i njegov popa na kraju sveta u svoj crkvici,..... kako oni crni crnjaci :w9k3k6: da dodju do Boga Oca i Sina, i sledstveno do sv.Duha,..... gde je njima onda ta piramida (egipatska) i gde da je nadju....:D

    da 

    JOHN ZIZIOULAS’ ECCLESIOLOGY OF "THE ONE AND THE MANY" (PDF)
    31 MARCH 2019, JEFFREY, YEE KHEONG WONG
    PhD thesis submitted to the University of Otago

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Прота А. Шмеман о богословљу сабора. 

    https://teoloskipogledi.spc.rs/files/pdfs/1992/1-4/53-70.pdf

    Значи он уопште не говори о теми екслисологије на васељенском нивоу, а однос у Тројици који је битан за саборност Цркве је у послушању, а не на онтолошкој и егзистенцијалној равни и да је први владика са фанара икона Бога Оца.

    У праву је прота Срба Милетић када каже да верни народ не може да се начуди овим небулозама са фанара и одакле то долази.

    Недавно је у „Теолошким погледима“ објављено предавање познатог теолога, Митрополита пергамског Јована („Васељенска патријаршија и њен однос према осталим православним црквама“, Портокарас, Халкидик, 23-28. септембар 1993., Теолошки погледи Бр. 1-4 Београд 1998.), који уз вапај јадикује: „Еклесиологија је, авај, заиста недовољно развијена у Православној цркви!“ На крају свога предавања он отворено понавља тезе посланице Васељенског патријарха из 1950. године, и тврди да ће „нова ситуација (у свету) допринети да се осети дубока потреба… да се сви окрену ка средишту Цркве (мисли на Цариградску патријаршију) које може деловати понекад као посредник у неспоразумима, а у сваком случају као координатор и гласноговорник уједињеног Православља“!
    Могло би се са сигурношћу рећи да масе „обичних“ свештеника, монаха и верника у Православној цркви (нарочито из негрчких помесних Цркава) не би имале појма о чему је овде реч и одакле долазе такве идеје? 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Ако од таквог обиља не нађеш примјер, а пружио сам ти много супротних, гдје Дух претходи и доноси Христа....

    Дух претходи Логосу?! То је неки нови поредак што намећеш у Тројици, не само тријадолошки, већ и икономијски. Не, не силази Дух директно од Оца ни на кога осим на Првосвештеника, кроз кога се и раздају дарови Духа. Иако Дух не исходи од Сина, кроз Сина се раздаје и у Сину је сва икономија спасења. Црква је једно тијело Христово, а не многа. Имаш икону Крштења, па погледај, ту се јасно види на кога Дух директно силази, а имаш још и пропратно слово, о јединородном Сину. То што ти намећеш умјесто историјског Христа, то су неки имагинарни Христоси. Многи, па дакле и лажни.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 часа, slovoA рече

    Дух претходи Логосу?! То је неки нови поредак што намећеш у Тројици, не само тријадолошки, већ и икономијски. Не, не силази Дух директно од Оца ни на кога осим на Првосвештеника, кроз кога се и раздају дарови Духа. Иако Дух не исходи од Сина, кроз Сина се раздаје и у Сину је сва икономија спасења. Црква је једно тијело Христово, а не многа. Имаш икону Крштења, па погледај, ту се јасно види на кога Дух директно силази, а имаш још и пропратно слово, о јединородном Сину. То што ти намећеш умјесто историјског Христа, то су неки имагинарни Христоси. Многи, па дакле и лажни.

    Не намећем ништа, причамо, све је створено у Христу, икономија - Црква је у Христу нема спора, али то значи и да сва Света Тројица једнако учествују у икономији.

    Твоју тврдњу да је Дух Свети сишао само на Христа, па да се даље раздаје христолошком  рутом кроз рукоположења и крштења демантује Свето Писмо, односно Господ када каже, ја одох и боље је за вас да дође Утјешутељ, јер по теби шта ради Утјешитељ у свјету, ако не долази на нас и на часне дарове, односно као на благовјестима, конституише Тијело Христово? Досађује се?


    На крштељу Господњем, Јован се препире око чинодејствовања, а ја мислим да је свачије крштење као Христово, да Владика Јован, своди Духа Светога на сваког од нас, чинећи нас "Христом" односно Дух Свети и Владика "праве" "Тјело Христово" што ће се даље развијати у Литургији.


    Дакле икона твога крштења је иста као Господњег, само што си ти у води, поп на мјесту Јована, а Дух Свети од Оца силази на тебе?
    Нема спора да су Дух Свети и Христос у свјету, причамо о начину њихове сарадње, о односу Тијела Христовог и Духа Светог, шта има Дух Свети да исходи из Цркве (Тијела, Христа) куда? Напротив тамо гдје Он стигне тамо је Христос - Тијело- Црква и Црква не бих могла постојати да није Њега. 

    То је твоје једно силажење је слично једној епиклези. Али мислим да те зеза перспектива, ти ко поп Перишић ставиш пред себе теологију и филозофију па онда даш књизи хулан наслов: "Са теолошке тачке гледишта", али то је у ствари гледање из метафизике па има теолошку метафизику, а вамо филозофску, или научну област, наставни предмет икономија, а вамо теологија, а ти изнад свега оператор:smeh1:.

    И онда су могуће и сулуде комбинације и резултати, психоанатичко читање отаца итд.

    Мора да се обезбједи приступ, то +Зизи није урадио, теологија је такође унутар економије, нема гледања са стране, ми увјек гледамо из икономије и неке ма и несвјесне филозофске позиције, то је реалност, а да ли ћемо унутар икономије обезбједити "теолошку" позицију или аунтетичну филозофску је питање како ћемо се снаћи и да ли ћемо.

    Зато можеш да устврдиш да то што је икономија у Христу подразумијева исхођење...То што је икономија у Христу не говори ништа о односу Духа Светога и Христа, али се тај однос види из икономије. Хоћеш ли да устврдиш да је Христос у утробу Марије Дјеве дошао пре Духа Светога, ту ако нигдје друго мораш признати предхођење Духа. Или ви имате неку ванцрквену икономију, и имате то је метафизичка икономија.

    Ми на Бога оца гледамо из Сина, а Христом нас чини Дух Свети, није Христос нека приручна ствар као појам, па да их ређаш како хоћеш.

    Да си у Јерусалиму у врјемја оно наишао на Исуса не бих га познао, ако те Дух Свети не би научио, а онда би и хљеб ломио. 

    Зашто нема Цркве прије педесетнице? Просто уз сво уважавање хиротонија није пнеуматолошки догађај без премца, она је као и крштење, посвећење за литургију посебне врсте, за предвођење. Као да је хиротоноисање све и свја, то је клирикализам, симонија и слично, наравно неопходно је, али није имуно на изопачења. 

    Да ли је педесетница хиротонија Апостола? Кад је Павле хиротонисан, и онда каже +Зизи у прва три вјека:ani_biggrin:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 часа, slovoA рече

    Иако Дух не исходи од Сина, кроз Сина се раздаје и у Сину је сва икономија спасења. Црква је једно тијело Христово, а не многа.

    Ово сам превидио, добро кажеш, али то објасни Аци јер он тврди да исходи.

    Мислим да си помјешао јединиородног Сина са јединокрштеним:0212_rolleyes:, наше и Исусово крштење је једно те исто, као и лутургија...

    Иначе мораш да објасниш, како смо примили различита крштења, а сједимо за једном истом вечером...

    пре 12 часа, slovoA рече

    То што ти намећеш умјесто историјског Христа, то су неки имагинарни Христоси. Многи, па дакле и лажни.

    ....или је једна историјска Тајна Вечера , литургија је много, дакле лажне су.:smeh1:

    Занимљиво је како се не узима за грјех, додати Христу нешто, мач, круну, исхођење... 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...