Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Владика Максим за НИН: Надам се да у будућности нећемо црвенети због садашњег односа према власти

      view_image.jpg

    Владика западноамерички Максим дао је интервју новинарки Драгани Николетић и главном и одговорном уреднику НИН-а Милану Ћулибрку, који је објављен на шест страница овог магазина.

    На почетку интервју је разјашњено да је "крајем септембра декан ПБФ, епископ браничевски Игнатије, обавестио "црквену владу" да не може да спроведе (јулску) одлуку Синода." Како за НИН каже владика Максим: Декан је уважио мишљење Синода, али и указао да је оно не само неосновано, него и у несагласности са Статутом Универзитета, Законом о високом образовању и Законом о раду."

    Сходно Уставу наше свете Цркве, наставља владика Максим, Свети Архијерејски Сабор има власт да контролише рад Синода, као и да решава несугласице међу архијерејима. Због тога је владика потписао захтев да се одржи редовно јесење заседање Сабора.

    Иако се не слаже са одлуком Синода о свом разрешењу професорске дужности, владика Максим, наглашава да ту одлуку поштује, али очекује од Сабора да да коначну одлуку, коју ће "као и увек до сада" поштовати.

    Владика Максим је опширно говорио о статутарности свог наставничког рада на Универзитету, а осврћући се да је Синод у свој одлуци навео и неке теолошке разлоге "сматрајући да је моје учење у неком смислу проблематично", владика је рекао: "Желим да верујем да је и овде реч о неспоразуму који ће се веома лако отклонити на предстојећем Архијерејском сабору."

    На питање новинара о вези питања Косова, односа према косовској политици председника Србије А. Вучића и ставу архијереја по тим питањима, епископ Максим је приметио да се у медијим инсистира на тој вези, али је понови став епископа бачког Иринеја "да у Цркви нема деликта мишљења". Још је навео: "Могу одговорно да тврдим да по том питању (Косова и Метохије -прим-приређ.) сви епископи имају неподељено мишљење, тако да ми не знамо ни за "меко" ни за "тврдо" решење.

    На питања о односу Цркве и државе, владика Максим је рекао " У Цркви је често заступљена једна превазиђена и доста наивна вера у симфонију цркве и државе по узору на средњи век, заснована на тренутној процени односа снага. Упркос свему, надам се да пред долазећим нараштајима нећемо црвенети због садашњег односа према власти."

    Он је поводом додељивања Ордена Светог Саве председнику Вучићу рекао да када орден као симбол фунционише на прави начин он тада и обједињује, а да је у овом случају дошло до превида. "И док садашњи председник Србије непрекидно понавља да је за разграничење и поделу, дотле Сабор Српске цркве трајно инсистира да разграничење и подела представљају издају. Како сада то двоје помирити? Ето, тај парадокс не може да појми најмање половина српских архијереја, а ни велики део наше Цркве".

    Епископ Максим опширно је говорио о томе зашто је потписао петицију групе наставника и сарадника ПБФ о теорији еволуције.

    Говорио је и о томе да му је замерена благонаклоност према таоизму, а он је у свом тексту на ту тему само цитирао трећег аутора.

    Епископ Максим је навео и да је потребно да се отклоне сумње, настале због лоше информисаности, о новој верзији Устава СПЦ у САД. Изразио је очекивање да ће чланови Синода у томе да помогну.

    У интервју НИН-у доста је речено и о стању српске мисије у дијаспори, задацима Српске цркве итд.

     

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 6 часа, Талични Том рече

    већ узношење у литургијски свет огромне већине украјинског народа који је – из разних, оправданих или неоправданих разлога – до сада остао ван домашаја Евхаристије истинске Цркве…

    A Vartolomej ih vozglavljuje preko onih  koji su formalno anatemisani i koji na sebi nose stigmu Crkvenog prokletsva....prosto, divno jedno uznosenje...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, Талични Том рече

    Принципа ради не могу а да не прокоментаришем горе наведене речи в. Максима. Где му је била памет (?!) када је у интервјуу за сајт Сербика американа (”Ако ово буде крај, знаћу да није љубав”), изјавио следеће:...

    … Онај пак део Цркве који се на тој територији већ налази у пуноћи живота Цркве не треба да негодује него да молитвено препозна прилику да сународници на другачији начин уђу у благодатни простор исте Цркве.

    ... Хау јес ноу! 

    Pomozi Boze da Maksim takodje "na drugaciji nacin" udje u blagodatni prostor iste Crkve.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 часа, Драшко рече

    Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

    Ajooj, kada je to bilo davnooo...Nemam pojma odakle sam to skinuo.

    Ja potpis uopšte ne vidim sa svog profila. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 часа, Avocado рече

    Niko da ozbiljno prokomentariše sam intervju?

    Intervju je sasvim ok. Koliko god da se izblamirao izjavom da je Sveti Sava nekanonski dobio autokefaliju, pa onda još više naknadnim stavljanjem navodnika na to nekanonski, ovo što ovde priča je prilično tačno.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Milan Nikolic рече

    Јел споменуо да је Вартоломеј на путу јереси?

    Spomenuo je da tvoj idol i božanstvo kom se klanjaš i moliš - ne zaslužuje nikakav orden. Hoćeš li preživeti takvu izjavu? :) 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Максиму битнији орден Вучићу за јединство Цркве него раскол у Украјини .. то говори више о њему него о онима које напада . Пошто толико прижељкује следећи сабор само да не заборави да ће можда баш на том сабору за њега бити највеће изненађење . 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 часа, Талични Том рече

    Поводом одлуке Синода да више не може да предаје на Богословском факултету, он је рекао како жели да верује да је реч о "неспоразуму који ће се врло лако отклонити на предстојећем Архијерејском сабору".

    Он је рекао како је приметио да је у одређеним медијима упостављена веза између те одлуке Синода и његових критика Вучића.

    "Надам се и верујем, медјутим, да је та веза сасвим неоснована. Уколико би било тачно да постоји веза између те две ствари, то би онда био велики проблем како за нашу Цркву, тако и за Универзитет, државу и друштво у целини", рекао је епископ Максим.

    Evo ovo za ove Maksimovce, i sam veruje da ga Vucic nije smakeo sa faksa. Tako da moze taj spin da se stavi ad acta?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 14 минута, Desiderius Erasmus рече

    Spomenuo je da tvoj idol i božanstvo kom se klanjaš i moliš - ne zaslužuje nikakav orden. Hoćeš li preživeti takvu izjavu? :) 

    То знам да је споменуо, али толико је небитно.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 37 минута, feeble рече

    Evo ovo za ove Maksimovce, i sam veruje da ga Vucic nije smakeo sa faksa. Tako da moze taj spin da se stavi ad acta?

    Мали учи од великих, Тасе и Лохија! - Данас причај једно, за сутра нема везе, прошао воз!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...