Jump to content
  • Поуке.орг инфо
    Поуке.орг инфо

    Епископ стобијски и Местобљуститељ струмички Давид: Несазрелост македонских власти у односу на верске слободе!

      О једном, још увек нерешеном, али не и нерешивом проблему, говорићу отворено, и свакако, добронамерно, будући да јавност има право детаљно да зна на који начин власти оцрњују образ нашег друштва у очима напредних демократија.  Свима нам је познат слоган са којим је владајућа партија добила изборе: „живот за све“! Актуелни председник владе, најављујући, у мају 2017. год., унутрашње реформске процесе, наступио је са речима да ће састављати, а не ломити, да је земља зрела за вођење новог начина политике и да ће бити држава свих грађана, завршавајући кључном реченицом: пружам руку свакоме.

    Нека буде кристално јасно да, чак и да се реши проблем са именом земље, држава неће моћи да рачуна на жељене интеграције, без претходног обезбеђења основних цивилизацијских вредности за и зарад својих грађана! Управо због тога, јавност има право да буде информисана о следећем: након горепоменутих речи председника владе, Европски суд за људска права је, 16. новембра 2017. год., једногласно донео пресуду којом је констатовао да је наша држава, одбијањем да региструје Православну Охридску Архиепископију (ПОА), прекршила члан 11, који гарантује слободу окупљања и здруживања, у вези са чланом 9, који гарантује слободу вероисповести. Европски суд за људска права је неспорно утврдио да Р. Македонија спречава слободу вероисповести једном делу својих грађана! Јавност има право да буде обавештена да се на Европском суду за људска права воде још неколико сличних предмета против Р. Македоније, само зато што је држава поставила себи за циљ да штити монопол „Македонске православне цркве“ (МПЦ), на рачун других, што није неопходно за једно демократско друштво. Претходно је домаћа јавност била дезинформисана да се расколничкој „македонској цркви“ намеће супститут црква, но данас, иста јавност нека зна да Европски суд за људска права недвосмислено констатује: ПОА не само што нема индиција да се идентификује са МПЦ, већ, напротив, изричито настоји да се дистанцира од ње.

    Грађани Р. Македоније, чији углед трпи зарад непоштовања закона од стране државе, имају право на увид у оцену Европског суда за људска права по питању ПОА, сагласно којој, дужност државе за неутралност и непристрасност је била некомпатибилна овлашћењем које је држава себи приписала да оцени легитимност верских убеђења и начин на који се она изражавају! Европски суд за људска права сагледава да је МПЦ од велике важности за приврженике МПЦ, но недвосмислено закључује да у једном демократском друштву, све то не може да оправда меру – одбијање регистрације ПОА! Грађани имају право да се запознају са аспектом Европског суда за људска права, који потенцира да улога државе у ситуацији конфликта између или у оквиру верских заједница није да одстрани узрок тензија елиминисањем плурализма, већ да осигура да се верске заједнице толеришу једна са другом (држава је осам пута затварала архиепископа Јована, рушила храмове ПОА, тукла свештенике и монахиње, а судски спорови још увек трају; ПОА није узвратила насиљем). Зато, Европски суд за људска права каже да одбијање регистрације не може да се оправда идејом о превентивним мерама, независно од тога колико шокантни и неприхватљиви могу бити за власт опредељени ставови или речи одређене верске заједнице. Европски суд за људска права још констатује да се ПОА не залаже за употребу насиља или антидемократских средстава за постизање својих циљева. Коначно, Европски суд за људска права закључује да разлози, због којих државне институције одбијају регистрацију ПОА, у целини су нерелевантни, недовољни и не могу да се прихвате као неопходни у једном демократском друштву, како би се оправдала интервенција власти при спречавању регистрације ПОА! Тако каже цивилизовани свет!

    Од Великог судског савета Европског суда за људска права добили смо обавештење да је влада Р. Македоније одлучила да се жали на гореобразложеној одлуци Европског суда за људска права и да поднесе захтев преиспитивања исте. Разуме се, то је њено легитимно и неоспориво право. Ипак, надам се, да жалба упућена Великом судском савету Европског суда за људска права не значи истовремено и стопирање унутрашњих реформских процеса по питању верске слободе, па тиме и додатно варваризовање наше демократије, када је реч о остваривању и поштовању религијког плурализма. Мислим да би сама власт требала да има свест за вредност верских слобода, него да јој она буде наложена! Надам се да захтев за преиспитивање одлуке Европског суда за људска права није противан зрелости земље да води политику једним новим начином, да саставља, а не да ломи. Надам се да ћемо једног лепог, сунчаног дана, имати државу за све грађане и пружену руку свакоме, да ће, са аспекта људских права и слободе, доћи живот за све, који ће се разликовати од смрти. До тада, гласом трубе, помињаћемо досетку философа Талеса, који је говорио да се живот ни по чему не разликује од смрти! Неко га је питао: „Ако је тако, зашто не преферираш смрт“? Философ је одговорио: „Управо због тога што се не разликује од живота“!

     

    (редовна недељна колумна Епископа стбијског и Местобљуститеља струмичког Давида за најтиражније дневне скопске новине „Слободен Печат“, објављена 8. Марта 2018. год.)

    Превод са македонског Поуке.орг

    Измењено од Поуке.орг инфо




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 2 минута, MKD13 рече

    1.Gde sam to rekao? POA Smeta to sto MPC i druge tradicione religije u Makedoniji imaju "veca" prava od ostalih verskih zajednica (megu kojim je i POA)

    2. Pitaj to Davida a ne mene. "Jавност има право да буде обавештена да се на Европском суду за људска права воде још неколико сличних предмета против Р. Македоније, само зато што је држава поставила себи за циљ да штити монопол „Македонске православне цркве“ (МПЦ), на рачун других, што није неопходно за једно демократско друштво."

    3. Zajednicko izmecu artemijevci i vraniskovci je to da su one verske manjine a ne pravoslavne crkve. Jedne za srpske vlasti u Srbiji a drugi za makedonske vlasti u Makedoniji. Tako vidi stvar Drzava, koliko je to eklisioloski tacno za nju to je nevazno.

    4.Ako ne vidis pluvanje, ja ti tu nemogu pomoci. pitaj koji bilo vernik MPC.

    5. Nema, sem u pljuvanje na MPC.

    6.Sa rasugivanjem u meni je sve u redu. I normalno da (istoriska)VMRO ima veliki uticaj na mene jer Makedonija bez VMRO nije moguce zamisliti, mada i sa njom se neslazem bas u svemu.

    На прво сам ти одговорио. 

    Што се тиче моноплоа то питање је постављено у контексту том да се МПЦ понаша као да је Црква ђедово имање. Е па није.

    На остале констатације нема смисла даље одговарати. 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Вилер Текс рече

    На прво сам ти одговорио. 

    Што се тиче моноплоа то питање је постављено у контексту том да се МПЦ понаша као да је Црква ђедово имање. Е па није.

    На остале констатације нема смисла даље одговарати. 

     

    U Makedoniji jeste, isto onako kako SPC u Srbiji.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, MKD13 рече

    zato ti mene lepo razumes:)

    Разумем те. Гледаш уско, национално и идеолошки. Ал човек се учи док је жив, тако да има времена. Мислим зезам те сад мало, али и сам и озбиљан.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Вилер Текс рече

    Разумем те. Гледаш уско, национално и идеолошки. Ал човек се учи док је жив, тако да има времена. Мислим зезам те сад мало, али и сам и озбиљан.

    Boze sacuvaj!:)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 часа, Џуманџи рече

    Где тачно?

    Ово (болд) је сјајно. :D Брига о угледу "земље" је симпатична. :D А да пљује друштво нисам упућена. 

    Не разумем подвучено.

    A. У тој „варваризираној демократији“  „држава је осам пута затварала архиепископа Јована, рушила храмове ПОА, тукла свештенике и монахиње, а судски спорови још увек трају“.

    Б. Не ради се „угледу“ земље, него о „земљи“, а то значи о народу коју тамо живи и коју сачињава друштво те земље, које он презире. А „пљување“ је његова специјалност, зато што је то једноствано његов ниво.  Он то „редовно“ ради за „најтиражније дневне новине“. Бог, Христос, јеванђеље, чак се и не помињу, а ако се и помену опет је то само инструменат да би оправдао сповођење туђинске антинародне политике злопупотребавајући Цркву.

    В. Не разумем шта није јасно. Он је српски владика зато што ради за српске политичке интересе, није македонац зато што себе сматра да је припадник „наднационалног ромејства... на који је позван сваки човек, који жели да се ослободи од стега националшовинизма и трулежи“ (http://branislavilic.blogspot.mk/2017/12/blog-post_882.html).

    И замислите, баш у овом моменту кад његов народ једва успева да опстоји и одбрани свог нацоналног идентитета и опстоји као народ, мудрица говори да је његов народ „националшовинистички“ зато што неће да се одрекне свог идентитета и да треба да прихвати неко „наднационално ромејство“! А видели смо како изгледа то „наднационално“ православље на демонстрације у Солуни и Атини.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 часа, milos50 рече

    A. У тој „варваризираној демократији“ „држава је осам пута затварала архиепископа Јована, рушила храмове ПОА, тукла свештенике и монахиње, а судски спорови још увек трају“. 

    Питала сам где тачно ОН каже да је ОН

    On 3/9/2018 at 21:54, milos50 рече

    Давид каже да је прогоњен и дискриминован

    као што си написао. 

    пре 11 часа, milos50 рече

    Б. Не ради се „угледу“ земље, него о „земљи“, а то значи о народу коју тамо живи и коју сачињава друштво те земље, које он презире.

    Онда ми није јасно чему јасна дистинкција у првом пост-у: 

    On 3/9/2018 at 21:54, milos50 рече

     „редовно“ пљује по земљи и  друштво

    пре 11 часа, milos50 рече

    В. Не разумем шта није јасно. Он је српски владика зато што ради за српске политичке интересе,

    Сад ми је јасно. :) Збунило ме то како си повезао да

    On 3/9/2018 at 23:43, milos50 рече

    шта је по националности и којем то народу је он владика?

    то које је националности има везе са тиме "ком народу" је владика, пошто је из овог последњег јасно да и Јапанац може да буде владика македонском народу ако ради за македонске политичке интересе. 

    Поштујем кад се јасно каже. :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Џуманџи рече

    пошто је из овог последњег јасно да и Јапанац може да буде владика македонском народу ако ради за македонске политичке интересе. 

    Мени не смета да и Јапанац буде мој владика „ако ради за црковне интересе“ -  а то је да се брине за спасење народа Божјег који је њему доверен. ПОА је страна антинародна политичка инсталација која само има облик цркве, под изговором да спроводи „канонски поредак“ ради за антимакедонске политичке интересе. Црква треба да буде само... Црква. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 21 часа, milos50 рече

    Аааа, то је са других извора. Баш ме чудило што понављаш (цитираш) део о монахињама, рушењу храмова и сл., зато сам и питала. Хвала. :)

    пре 21 часа, milos50 рече

    Мени не смета

    У ово нисам залазила, нит' ме занима, само да нагласим. 

    пре 21 часа, milos50 рече

    ПОА је страна антинародна политичка инсталација која само има облик цркве,

    пре 21 часа, milos50 рече

    Црква треба да буде само... Црква. 

    ...Хмм, јасно.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 21 часа, milos50 рече

    Мени не смета да и Јапанац буде мој владика „ако ради за црковне интересе“ -  а то је да се брине за спасење народа Божјег који је њему доверен. ПОА је страна антинародна политичка инсталација која само има облик цркве, под изговором да спроводи „канонски поредак“ ради за антимакедонске политичке интересе. Црква треба да буде само... Црква. 

    Видим да је теби брозовштина домаћа а Црква страна инсталација. Среди мало ум "антички македонче". 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 21 часа, milos50 рече

    Мени не смета да и Јапанац буде мој владика „ако ради за црковне интересе“ -  а то је да се брине за спасење народа Божјег који је њему доверен. ПОА је страна антинародна политичка инсталација која само има облик цркве, под изговором да спроводи „канонски поредак“ ради за антимакедонске политичке интересе. Црква треба да буде само... Црква. 

    Видим да је теби брозовштина домаћа а Црква страна инсталација. Среди мало ум "антички македонче". 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...