Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Јм. Макарије, нови старешина Привине Главе: Пушачи више неће моћи да се причешћују

      Ова вест новосадског "Дневника" из неког разлога привукла је, накнадну пажњу портала Борба за веру, познатог по тражењу апокалиптичких знакова међу православном јерархијом. Несумњиво, вест је занимљива, а у погледу здравственог просвећивања, може да се слободно каже, и корисна. Разуме се, поставиће се питање, да ли је став оца Макарија и општи став Цркве?

      Вашем модератору, који је летос имао ту срећу да буде у Привиној глави, и да види огроман мисијски и градитељски успех, сада почившег игумана Гаврила, упало је у очи нешто друго: огромно сиромаштво и запуштеност самог села Привина глава, какву човек тешко може да очекује у једном сремском селу. Отворено ћу рећи, и резигнираност преосталих мештана у биртији због напретка манастира, а стагнације села. Такви проблеми, знамо из историје наше Свете Фрушке горе, могу да доведу до тешких спорова и грехова. 

      Надајмо се, да ће се уз Божију помоћ, новом настојатељу дати да и на том пољу социјалног служења помогне.

      Познавајући племенито срце и пастирску бригу Преосвећеног Владике сремског Василија, за сав поверен му народ, искрено очекујем акцију за спашавање и реланог живота у овом сремском селу, које има чиме да се поноси и поново да заживи.

      А.Ж.

       

       

    У МАНАСТИРУ ПРИВИНА ГЛАВА Пушачи не могу на причест

    02.02.2018 • 16:2016:21
    Извор: Dnevnik.rs
         
    ПРИВИНА ГЛАВА: На дан преподобног светог Макарија свечану литургију у манастиру Светих Архангела и Михајла, служио је нови старешина манастира Макарије уз саслужење бројног братства и искушеника манастира Светог Саве из Кувеждина.
    makarije
    Фото: Dnevnik.rs

    Монашко име Макарију је дао владика сремски Василије, по великом светитељу којег је красила смиреност.

    „ Ово је моја прва литургија у манастиру у Привиној глави. Сабрали се данас људи са свих страна, а највише је дошло из Кувеждина. Они долазе код мене да ме мало бодре и подржавају. Жао им је што сам отишао из Кувеждина“, рекао нам је Макарије након службе.

    Нови старешина манастира увео је правила која се неће свима допасти, али се морају поштовати. Забрањено је пушење у комплексу манастира и служење меса.

    „Пушење је грех и црква тражи да се њени верници одрекну пушења. Пушачи неће моћи примити причест. Трпеза љубави остаје и даље али у складу са правилима цркве. На менију неће бити заступљено месо. Типик налаже када је риба, када је дозвољено уље оно се примењује, а када је пост онда се све кува на води. Кување на води и придржавање правила цркве захтева и више радника у кухињи. Сада нас је овде десеторо“, појаснио је јеромонах Макарије.

    Д. Савичин




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 2 минута, МилошБГ рече

    Па није исто чашица ракије и алкохолизам.

    Као што није исто једна цигарета и пушач.

    Али је исто алкохоличар и чашица ракије

    Као што је исто пушач и цигарета.

    Tačno, nije isto i ja se čudim da ti uzimajući sve blagosloveno, opet u nedelju ispovedaš pred pričešće,..oprosti mi sva sagrešenja koja učinih hotimično ili nehotimično....

    I stalno to ponavljaš, kako bre ne možeš nekad da udješ u Crkvu a da nemaš greh, kad ćeš više to naučiti?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Pa što ih ne pitaš.

    Па питам их и знам њих и њихове одговоре. Не виде у томе ништа лоше. Неке је страст толико обузела, да морају да запале. Има и оних који запале због друштва, па кад нема оних страсних пушача, они ни не запале, и не одвајају се.

    Наравно сви језиком осуђују себе, и завиде непушачима, ал нешто нису кадри да се упусте у озбиљну борбу са собом.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Tačno, nije isto i ja se čudim da ti uzimajući sve blagosloveno, opet u nedelju ispovedaš pred pričešće,..oprosti mi sva sagrešenja koja učinih hotimično ili nehotimično....

    I stalno to ponavljaš, kako bre ne možeš nekad da udješ u Crkvu a da nemaš greh, kad ćeš više to naučiti?

    Па наравно да имамо грехова, па ми у једном дану само помислима учинимо стотине грехова.

    Само ако већ знаш да чиниш мали милион других грехова, онда је ваљда логичније ај да се потрудим да их смањујем, а не ај ако чиним и онако и овако, и онако и овако понављаћу прими ме сине Божији....

    Или да ја тебе питам, да ли мислиш пошто ти твојим порукама тако упућујеш, да су ти цигарете једини порок и грех у животу и да напросто ти пушиш јер у супротном на Литургији би био безгрешан па не би имало смисла ни да понављаш речи молитве пред причешће? Читајући твоје поруке на теми, то тако испада.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Ђорђе Р рече

    Па питам их и знам њих и њихове одговоре. Не виде у томе ништа лоше. Неке је страст толико обузела, да морају да запале. Има и оних који запале због друштва, па кад нема оних страсних пушача, они ни не запале, и не одвајају се.

    Наравно сви језиком осуђују себе, и завиде непушачима, ал нешто нису кадри да се упусте у озбиљну борбу са собом.

    Odvoje se na 5 min a neko sedi sa sveštenikom a odvojen i od njega i od bratije svojim mislima mnogo duže.

    Neko ne smatra ništa loše, toliko da mora da se pravda ali nisam video nekog da smatra da je to neka ekstra rabota, svi znamo da je to slabost.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, МилошБГ рече

    Па наравно да имамо грехова, па ми у једном дану само помислима учинимо стотине грехова.

    Само ако већ знаш да чиниш мали милион других грехова, онда је ваљда логичније ај да се потрудим да их смањујем, а не ај ако чиним и онако и овако, и онако и овако понављаћу прими ме сине Божији....

    Или да ја тебе питам, да ли мислиш пошто ти твојим порукама тако упућујеш, да су ти цигарете једини порок и грех у животу и да напросто ти пушиш јер у супротном на Литургији би био безгрешан па не би имало смисла ни да понављаш речи молитве пред причешће?

    Imao bi naravno, eto ja imam i vidljivu slabost koju stalno ponavljam i za razliku od vas, ja ne govorim ovde da se slabost može pobediti kad neko drugi to poželi, nego da se sa slabostima borimo svi po svom rastu.

    A to što se tebi čini i pričinjava, to nije moje da rešavam, jer bi ja tako i napisao, pošto nisam, vrlo je moguće da bi ti voleo da jesam ili da imam strah da ti napišem.

    Vidiš, nemam strah.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Читала сам негде да пушаче етикетирају  као једну врсту самоубица ( са одложеним дејством :smeh1:) тако да у том светлу  можемо разумети речи о.Макарија из уводног поста. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, goranger рече

    Huston,  We Have a Problem 

    Mislim da je trostruka kontra u pitanju kontra pitanja ako se ja pitam

    Preferans - pravila

    Izvod, primer br. 8

    Milenko: "Igram Tref". Duško: "Dođem". Nikola: "Dođem". Duško "Može". "Kontra." Milenko "Rekontra". Nikola: "Subkontra". Milenko: "Mortkontra".

    Poeni se broje 16 puta više nego normalno.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, Милан Ракић рече

    Preferans - pravila

    Izvod, primer br. 8

    Milenko: "Igram Tref". Duško: "Dođem". Nikola: "Dođem". Duško "Može". "Kontra." Milenko "Rekontra". Nikola: "Subkontra". Milenko: "Mortkontra".

    Poeni se broje 16 puta više nego normalno.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Цигарете, кафа, алкохол, секс, концерт, политика... мора човек некако да се "испразни", али да не претера толико да се изгуби или угрози другог.


    Бесмислено је осуђивати пушаче од оних који пију ракију или кафу јер је све то штетно на неки начин и има неке користи, на неки начин; нпр. цигарета може неког да смири као чашица ракије неког другог. Поготово у манастирима где се служи ракија гостима.


    Наравно, пушење је непожељно у друштву јер дим смета и угрожава здравље људи око нас (непушача), за разлику од остало набројаног.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, ana čarnojević рече

    Imam pravo da postavim pitanje zato sto smo svi udovi jedni drugima i zato sto neciji greh utice i na moj zivot.

    Ako utice to sto neko negde jede samo suva leba i moli se bez prestanka isto tako utice i to sto neko pored mene zgresi. Isto tako i moj greh moze biti kap koja je prelila casu i moze uticati na njega. Ja tako kapiram ljubav, kao odgovornost.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    nekom i suv leb i molitva mogu biti na sud i osudu. Šta ćemo onda? 

    Kako tuđi greh utiče na tvoj život, na šta tačno misliš?

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    imas to za grehe fino objasnjeno u Karamazovima, kod starca Zosime.
    mislila sam na one istinske molitvenike cija molitva leb i voda drze ovaj svet da se ne raspadne. ne na te retoricke.
    E, ja sam shvatio. Misliš na Tricu Vladana i Miloša Beogradskog.[emoji16]

    Послато са SM-J530F користећи Pouke.org мобилну апликацију

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Читала сам негде да пушаче етикетирају  као једну врсту самоубица ( са одложеним дејством :smeh1:) тако да у том светлу  можемо разумети речи о.Макарија из уводног поста. 
    I ja sam to isto pročitao samo umjesto duvana spominju kiseonik.[emoji12]

    Послато са SM-J530F користећи Pouke.org мобилну апликацију

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...