Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Јм. Макарије, нови старешина Привине Главе: Пушачи више неће моћи да се причешћују

      Ова вест новосадског "Дневника" из неког разлога привукла је, накнадну пажњу портала Борба за веру, познатог по тражењу апокалиптичких знакова међу православном јерархијом. Несумњиво, вест је занимљива, а у погледу здравственог просвећивања, може да се слободно каже, и корисна. Разуме се, поставиће се питање, да ли је став оца Макарија и општи став Цркве?

      Вашем модератору, који је летос имао ту срећу да буде у Привиној глави, и да види огроман мисијски и градитељски успех, сада почившег игумана Гаврила, упало је у очи нешто друго: огромно сиромаштво и запуштеност самог села Привина глава, какву човек тешко може да очекује у једном сремском селу. Отворено ћу рећи, и резигнираност преосталих мештана у биртији због напретка манастира, а стагнације села. Такви проблеми, знамо из историје наше Свете Фрушке горе, могу да доведу до тешких спорова и грехова. 

      Надајмо се, да ће се уз Божију помоћ, новом настојатељу дати да и на том пољу социјалног служења помогне.

      Познавајући племенито срце и пастирску бригу Преосвећеног Владике сремског Василија, за сав поверен му народ, искрено очекујем акцију за спашавање и реланог живота у овом сремском селу, које има чиме да се поноси и поново да заживи.

      А.Ж.

       

       

    У МАНАСТИРУ ПРИВИНА ГЛАВА Пушачи не могу на причест

    02.02.2018 • 16:2016:21
    Извор: Dnevnik.rs
         
    ПРИВИНА ГЛАВА: На дан преподобног светог Макарија свечану литургију у манастиру Светих Архангела и Михајла, служио је нови старешина манастира Макарије уз саслужење бројног братства и искушеника манастира Светог Саве из Кувеждина.
    makarije
    Фото: Dnevnik.rs

    Монашко име Макарију је дао владика сремски Василије, по великом светитељу којег је красила смиреност.

    „ Ово је моја прва литургија у манастиру у Привиној глави. Сабрали се данас људи са свих страна, а највише је дошло из Кувеждина. Они долазе код мене да ме мало бодре и подржавају. Жао им је што сам отишао из Кувеждина“, рекао нам је Макарије након службе.

    Нови старешина манастира увео је правила која се неће свима допасти, али се морају поштовати. Забрањено је пушење у комплексу манастира и служење меса.

    „Пушење је грех и црква тражи да се њени верници одрекну пушења. Пушачи неће моћи примити причест. Трпеза љубави остаје и даље али у складу са правилима цркве. На менију неће бити заступљено месо. Типик налаже када је риба, када је дозвољено уље оно се примењује, а када је пост онда се све кува на води. Кување на води и придржавање правила цркве захтева и више радника у кухињи. Сада нас је овде десеторо“, појаснио је јеромонах Макарије.

    Д. Савичин




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 24 минута, Ведран* рече

    тако да ме заобиђи са оваквим коментарима. 

    Нисам ни рекла, ни написала ни мислила да си будала или неписмен или оба. И извини, али не могу да те заобиђем са оваквим коментарима а ево и зашто -

    1 hour ago, Ведран* рече

    Извините, ви који се браните као пушачи, а што вас нагони да будете дефанзивни у тој мери да бивате некоректни у разговору.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 30 минута, Vladan3 рече

    за објашњење о једном од аспеката зашто је борба са овом страшћу компликованија од осталих страсти.

    Да, јеси објаснио зашто сматраш да је компликованија. Ја сам гледао са аспекта борбе са страшћу, у томе смислу мислим да нема много разлике. 

    Оно што је мени фасцинантно да на форуму где нема идентификације нити се познајемо као пушачи или непушачи постоји оваква реакција на сасвим разумне речи. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Нигде до сада нисам видео да је неко правио балконе и терасе само због пушења... Онима који то раде свака част.

    Ипак требало би да размисле и дугорочније. Ако су већ свесни последица које пасивно пушење може да остави на чланове породице свесни су и шта њима самима може да уради. Ако већ хоће да заштите породицу требало би да имају на уму и да ће на ту исту породицу да утичу и евентуални здравствени проблеми које сами себи направе пушењем на тим балконима.

    Засебне просторије су одлична ствар против пасивног пушења али не решавају све проблеме које сама страст прави међу људима.

    Осим тога ако смо хришћани знамо да су тело мужа и жене под влашћу оног другог а не нас самих. Не можемо са својим телом да радимо шта хоћемо а да то не утиче и на супружника и на децу.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 минута, АлександраВ рече

    Извини, али нисмо ми глупи.

    Хајмо људи, бацајте све што вам не ваља. Сада. Одмах. Сви.

    Важи.

    Ево пластично.

    Ја сам гурман, стомакоугађач, знам да то није душекорисно. Иде пост ограничићу се нпр. Ти ћеш рећи генерално да стомакоугађање није душекорисно, да је грех, ја те нећу напасти и рећи јел си ти Бог/ко си ти да ми то кажеш/не генерализуј што мене лично нападаш и свети тај и тај је био гурман, џа бу. 

    И нећу окачити за профилну слику бифтека са сосом од вргања =)

    Да ли је лако, ма јок, наравно да није, али нећу ко осица убадати ако ми неко каже, потруди се. 

    Притом понављам, ти сво време причаш о личном нападу непушача претпостављам овде мислиш углавном на мене, на вас пушаче, а притом понављам трећи пут, ја овде нисам на неком породичном састанку или пријатељском па да знам нечије страсти, па да испадне да ја некога лично нападам. Нити знам ко пуши, док сами не рекосте, па не знам како онда може бити лично нешто.

    И да могуће да сам под утиском јутрошње вести о смрти Небојше Глоговца која је стварно овај дан учинила безвезним, па да можда све то и трагичније схватам, али знам који је проблем имао и знам да је био страствени пушач. Рајско му насеље и Бог да му душу прости.

    У цигарети постоје 60 канцерогених отрова...а један је пуно.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, МилошБГ рече

    а сам гурман, стомакоугађач, знам да то није душекорисно. Иде пост ограничићу се нпр. Ти ћеш рећи генерално да стомакоугађање није душекорисно, да је грех, ја те нећу напасти и рећи јел си ти Бог/ко си ти да ми то кажеш/не генерализуј што мене лично нападаш и свети тај и тај је био гурман, џа бу. 

    Ja ću je napasti ako ti zbog toga brani pristup Čaši.

    Pošto si ponovo spomenuo i ja ću.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Dušo, ne može.

    Prvo nisam nikakav izolovan slučaj koji ima pušionicu, jer smo edukacijom o štetnosti duvana prema drugome, mi odgovorniji a ima nas dosta to trovanje zabranili i sebi i drugima koji u našu kuću dodju.

    Kod mene kući pušenja nema.

    Takođe je i država zabranila na javnim mestima korišćenje duvana.

    Tu generalizaciju daizvinete. :)

    Ostaje vam da se preciznije izražavate.

    Ја не могу да верујем својим очима, да код тебе наилазим на овакву блокаду у здравом расуђивању. 

    Човече, ако хоћеш да схватиш, а да ме не доживљаваш као противника, забрана пушења на јавном месту је наступила због тога што је пушење на јавном месту, што је норма код пушача, штетно по здравље других. У Србији већина пуши пред другима као што је то био случај и пре забране. Ако говоримо у свету, већина и даље пуши пред другима. И када говоримо о "пушачима" подразумеамо већину светских пушача који угрожавају здравље другима. 

    У томе смислу ти и теби слични сте ванредни случај. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 минута, МилошБГ рече

    Дакле ти сад дођеш и кажеш

    Не кажем. То сам и написала пре неколико страна, ако си пратио. Ово што си цитирао прокоментарисала сам у контексту видљивости и "сви знамо" који је твој грех, а односи се на Владанов претходни пост.

    пре 14 минута, МилошБГ рече

    идеш у ту крајност да је ово напад на тебе

    Не. И то сам више пута написала. Нити се осећам нападнута, нити се правдам, нити ме искрено занима да то радим на форуму.

    пре 15 минута, МилошБГ рече

    непушачи критикују пушаче лично, а како је то могуће ако ја ни не знам тебе лично а камоли да знам да ли си ти пушач или не.

    Написала сам - на личној основи. У контексту личности а не познанства.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 минута, АлександраВ рече

    Нисам ни рекла, ни написала ни мислила да си будала или неписмен или оба. И извини, али не могу да те заобиђем са оваквим коментарима а ево и зашто -

     

    Ја немам воље да овакве ствари коментаришем. Сад бих ја требало да ти објашњавам да нисам ни ја рекао да си ти рекла да сам ја будала итд. 

    Стварно?

    Ако ниси успела да разумеш мој једноставан коментар не вреди да га објашњавам јер ни објашњење нећеш схватити зато што и било компликованије. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Ведран* рече

    Ја не могу да верујем својим очима, да код тебе наилазим на овакву блокаду у здравом расуђивању. 

    Човече, ако хоћеш да схватиш, а да ме не доживљаваш као противника, забрана пушења на јавном месту је наступила због тога што је пушење на јавном месту, што је норма код пушача, штетно по здравље других. У Србији већина пуши пред другима као што је то био случај и пре забране. Ако говоримо у свету, већина и даље пуши пред другима. И када говоримо о "пушачима" подразумеамо већину светских пушача који угрожавају здравље другима. 

    У томе смислу ти и теби слични сте ванредни случај. 

    Onda da otvorimo temu o štetnosti duvana i nekum posledicama koje taj duvan ima i da napustimo ovu temu, jer će ljudi pomisliti da otimaju Pričešće ako su pušači i prilaze Čaši.

    Svaka tema svoj naslov ima.

    Ti nisi od onih koji će loviti u mutno i pteko ovakvog naslova govoriti o sasvim nekoj drugoj stvari.

    Ako smo raščistili šta Crkva kaže, onda da otvorimo temu o duvanu.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Ja ću je napasti ako ti zbog toga brani pristup Čaši.

    Pošto si ponovo spomenuo i ja ću.

    Ма ја теби не браним ништа...Недостојан је причешћа само онај који мисли да је достојан. Да је среће да сви имамо чежњу за Христом. Међутим немојмо од мана правити врлине, а од лоших ствари добре. Ако неко као што је јеромонах Макарије против причешћивања пушача, ти немој као пушач ићи тамо да се причестиш, него иди код оног који благослови. Проста ствар. Допусти да има духовника и оваквих и онаквих, неко ће можда свој став изградити према светима које сам ја цитирао, неко према неком другом.-

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, МилошБГ рече

    Ма ја теби не браним ништа...Недостојан је причешћа само онај који мисли да је достојан. Да је среће да сви имамо чежњу за Христом. Међутим немојмо од мана правити врлине, а од лоших ствари добре. Ако неко као што је јеромонах Макарије против причешћивања пушача, ти немој као пушач ићи тамо да се причестиш, него иди код оног који благослови. Проста ствар. Допусти да има духовника и оваквих и онаквих, неко ће можда свој став изградити према светима које сам ја цитирао, неко према неком другом.-

    Ne može tako, nema prava da brani.

    Dakle ipak dobro još uvek procenjujem ko šta govori, makar i u mutnom..

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Видиш ли Александра, и на овоме, колико је бесмислен био твој коментар мени? 

    Кажеш: 

    пре 3 минута, АлександраВ рече

    Нити се осећам нападнута, нити се правдам, нити ме искрено занима да то радим на форуму.

    А осетила си се довољно прозвана да ниси могла да ме заобиђеш због ових речи: 

    пре 17 минута, АлександраВ рече

    И извини, али не могу да те заобиђем са оваквим коментарима а ево и зашто -

    1 hour ago, Ведран* рече

    Извините, ви који се браните као пушачи, а што вас нагони да будете дефанзивни у тој мери да бивате некоректни у разговору.

    :))

    Трагикомедија.

    А при томе твоја прва поука на теми ми није била ни на крај памети кад сам ово писао. Чак сам хтео да те подржим у неким стварима али сам због некоректности јуче изгубио жељу да даље учествујем. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, МилошБГ рече

    ти сво време причаш о личном нападу непушача

    Нетачно. Поменула сам само једном и то у контексту помињања напада на релацији пушач-непушач у Владановом посту.

    пре 13 минута, МилошБГ рече

    ја те нећу напасти

    Никога ја не нападам (нарочито не у "самоодбрани" која ми се овде упорно спочитава), чак супротно, говорим да превише нападамо једни друге, и да волимо да у некој својој "исправности", на један стилски дискутабилан, вербални начин уводимо друге у ред. Не кажем да је пушење супер. Веома сам јасно написала све своје претходне постове и молим те покушај да ми не додајеш нешто што си ти изговорио читајући моје речи.

    пре 16 минута, МилошБГ рече

    Ево пластично.

    Нема потребе, разумела сам и у каменој форми.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Onda da otvorimo temu o štetnosti duvana i nekum posledicama koje taj duvan ima i da napustimo ovu temu, jer će ljudi pomisliti da otimaju Pričešće ako su pušači i prilaze Čaši.

    То само будале могу да у овоме што говоримо траже оправдање за такво нешто. А што би се ми бринули за то онда. Шта год да урадиш будала може да протумачи наопао. Тако и нову тему. 

    пре 9 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Svaka tema svoj naslov ima.

    И ни једне теме нема да није еволвирала. 

    Ако хоћеш отвори нову. Ја на њој нећу учествовати, јер ми је већ и ово превише. Ако се не можемо држати неких принципа у разговору онда је то празно препуцавање, а мени тема није довољно интересантна да бих се на њој дуго задржавао.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...