Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Јм. Макарије, нови старешина Привине Главе: Пушачи више неће моћи да се причешћују

      Ова вест новосадског "Дневника" из неког разлога привукла је, накнадну пажњу портала Борба за веру, познатог по тражењу апокалиптичких знакова међу православном јерархијом. Несумњиво, вест је занимљива, а у погледу здравственог просвећивања, може да се слободно каже, и корисна. Разуме се, поставиће се питање, да ли је став оца Макарија и општи став Цркве?

      Вашем модератору, који је летос имао ту срећу да буде у Привиној глави, и да види огроман мисијски и градитељски успех, сада почившег игумана Гаврила, упало је у очи нешто друго: огромно сиромаштво и запуштеност самог села Привина глава, какву човек тешко може да очекује у једном сремском селу. Отворено ћу рећи, и резигнираност преосталих мештана у биртији због напретка манастира, а стагнације села. Такви проблеми, знамо из историје наше Свете Фрушке горе, могу да доведу до тешких спорова и грехова. 

      Надајмо се, да ће се уз Божију помоћ, новом настојатељу дати да и на том пољу социјалног служења помогне.

      Познавајући племенито срце и пастирску бригу Преосвећеног Владике сремског Василија, за сав поверен му народ, искрено очекујем акцију за спашавање и реланог живота у овом сремском селу, које има чиме да се поноси и поново да заживи.

      А.Ж.

       

       

    У МАНАСТИРУ ПРИВИНА ГЛАВА Пушачи не могу на причест

    02.02.2018 • 16:2016:21
    Извор: Dnevnik.rs
         
    ПРИВИНА ГЛАВА: На дан преподобног светог Макарија свечану литургију у манастиру Светих Архангела и Михајла, служио је нови старешина манастира Макарије уз саслужење бројног братства и искушеника манастира Светог Саве из Кувеждина.
    makarije
    Фото: Dnevnik.rs

    Монашко име Макарију је дао владика сремски Василије, по великом светитељу којег је красила смиреност.

    „ Ово је моја прва литургија у манастиру у Привиној глави. Сабрали се данас људи са свих страна, а највише је дошло из Кувеждина. Они долазе код мене да ме мало бодре и подржавају. Жао им је што сам отишао из Кувеждина“, рекао нам је Макарије након службе.

    Нови старешина манастира увео је правила која се неће свима допасти, али се морају поштовати. Забрањено је пушење у комплексу манастира и служење меса.

    „Пушење је грех и црква тражи да се њени верници одрекну пушења. Пушачи неће моћи примити причест. Трпеза љубави остаје и даље али у складу са правилима цркве. На менију неће бити заступљено месо. Типик налаже када је риба, када је дозвољено уље оно се примењује, а када је пост онда се све кува на води. Кување на води и придржавање правила цркве захтева и више радника у кухињи. Сада нас је овде десеторо“, појаснио је јеромонах Макарије.

    Д. Савичин




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 5 минута, МилошБГ рече

    Биће да у ствари цигарете нису ни грех ни порок ни страст. Но само прикривање сопствене светости. С обзиром да научисмо нема пушача а да је приде и пијаница и блудник и силеџија него је или или,а они који сматрају пушење за великим пороком у ствари то чине прикривајући своју свегрешност и своје грехе и тиме се перу. То је мој утисак, наравно могуће је да не грешим.

    Видиш, тај твој тон довољно говори.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 19 минута, АлександраВ рече

    Не, ти не разумеш. Када неко користи реч ВИ и трпа људе у некакве категорије а онда их етикетира, не морам да будем лично прозвана да бих прокоментарисала такву појаву.

    И ти када се обраћаш мени стављаш ме у категорију "ти". Људи тако комуницирају користећи категорије. И немој да се правиш неписмена јер видим да си писмена. Етикетирања са моје стране није било јер сте се "ви" пушачи саметикетирали. Ви сте се самоидентификовали као пушачи. А могли смо да разоварамо и без тога. И то што ја након тога кажем "ви пушачи" не значи да вас ја етикетирам. Јер сте то сами учинили. Надам се да си толико добронамерна и разумна да ово схваташ. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, АлександраВ рече
    пре 21 минута, Ведран* рече

    много мање опредељени да прозивају друге по основу неког другог "греха" (страсти)

    пре 21 минута, Ведран* рече

    Ако ћемо већ да се делимо на пушаче и непушаче и да у контексту тога посматрамо личност, грех, исправност, причест, и остало.

    Изврћеш моје речи и чупаш из контекста. То је бесмислено.

    И сад ја изврћем нешто, а ти цитираш себе под мојим именом! Ово нису моје речи. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Ведран* рече

    Надам се да си толико добронамерна и разумна да ово схваташ. 

    Схватам ја шта ти говориш, али то не значи и да се слажем са тобом. И то и говорим.

    пре 2 минута, Ведран* рече

    не значи да вас ја етикетирам. Јер сте то сами учинили.

    Онда очигледно не користимо реч етикетирање за исте ствари. Ја се нисам етикетирала. Рекла сам да пушим, нисам се самоетикетирала. А мој коментар је одавно извучен из тамо неког поста пре неколико страна, тако да сада стварно нема смисла враћати се поново на то, већ сам рекла шта сам имала у том смислу.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 19 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    njemu objašnjavao tvoje namere a to je da ti je potpuno opravdana praksa da si neko uzme za pravo i odbije sve koji korist cigarete od Čaše.

    Vrlo mutno sa tvoje strane a objašnjavanja o štetnosti koristiš da privučeš odbijanje od Čaše sveto otačkom praksom, ni manje ni više.

    Као и Ведрана и мене чуди да не разлучујеш ове нијансе.

    Човек се јасно не слаже са одлучењем од причешћа, то сте разјаснили, и каже да то није оправдана пракса али исто тако каже да у овом конкретном примеру ништа не може да се учини шта год ко мислио и то је то.

    И ствари ће остати такве док Црква не заузме став, а мислим да сви сумњамо да ће се то десити, поготово што је питање да ли то уопште треба да ради...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Ведран* рече

    И сад ја изврћем нешто, а ти цитираш себе под мојим именом! Ово нису моје речи. 

    Извини, ово је очигледно техничка грешка. Ни на крај памети ми не би пало да се бавим оваквим извртањима, па нисмо деца.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, АлександраВ рече

    Онда очигледно не користимо реч етикетирање за исте ствари. Ја се нисам етикетирала. Рекла сам да пушим, нисам се самоетикетирала.

    Тако је! Ниси се етикетирала. И не користимо ову реч различито него исто када се односи на мене и на вас. Видиш како ово добро схваташ када се на тебе односи. Према томе ни ја тебе ни вас нисам етикетирао кад сам вам се обратио са пушачи. А управо си ми то спочитавала да ја вас етикетирам. А сад лепо кажеш да се ниси самоетикетирала. Дакле, није било етикетирања ни самоетикетирања. То јест, ни ја вас нисам етикетирао. Зато твој коментар мени о етикетирању није примерен. 

    Ја вас поздрављам. Искључујем се са теме.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 минута, МилошБГ рече

    Биће да у ствари цигарете нису ни грех ни порок ни страст. Но само прикривање сопствене светости. С обзиром да научисмо нема пушача а да је приде и пијаница и блудник и силеџија него је или или,а они који сматрају пушење за великим пороком у ствари то чине прикривајући своју свегрешност и своје грехе и тиме се перу. То је мој утисак, наравно могуће је да не грешим.

    Jeste utisak ti je savršeno tvoj.

    Samo eto nismo dozvolili, da po automatizmu svrstaš pušače da su zbog tog poroka i pijanice i bludnici i siledžije, pa kad to nisi uspeo, onda nije ni čudo da si hteo da napraviš utisak da se pušači brane još sa tim jer su blagosloveni i sveti jer manje osuđuju druge.

    Sve je tako lepo skockano u tvojoj glavi i to jednom porukom.

    Pri tom sve zarad besa i nerazumevanja tebe velkog poznavaoca svetih otaca koji veliš da se praksa odlučivanja od Čaše pušača zaboravila jer Crkva navodno snishodi i ne sprovodi učenje otaca, zbog sveštenstva koji puši cigarete.

    Lepo.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Jeste utisak ti je savršeno tvoj.

    Samo eto nismo dozvolili, da po automatizmu svrstaš pušače da su zbog tog poroka i pijanice i bludnici i siledžije, pa kad to nisi uspeo, onda nije ni čudo da si hteo da napraviš utisak da se pušači brane još sa tim jer su blagosloveni i sveti jer manje osuđuju druge.

    Sve je tako lepo skockano u tvojoj glavi i to jednom porukom.

    Pri tom sve zarad besa i nerazumevanja tebe velkog poznavaoca svetih otaca koji veliš da se praksa odlučivanja od Čaše pušača zaboravila jer Crkva navodno snishodi i ne sprovodi učenje otaca, zbog sveštenstva koji puši cigarete.

    Lepo.

     

    Хвала ти.

    Пошто исписасмо много заиста страна, чисто ако неко дође на тему а мрзи га да чита све, хвала ти за ову поруку, јер мој став је апсолутно супротан овоме, све што си написао супротно од тога, па чисто да не морају исчитавати стране и стране.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 минута, Vladan3 рече

    Као и Ведрана и мене чуди да не разлучујеш ове нијансе.

    Човек се јасно не слаже са одлучењем од причешћа, то сте разјаснили, и каже да то није оправдана пракса али исто тако каже да у овом конкретном примеру ништа не може да се учини шта год ко мислио и то је то.

    И ствари ће остати такве док Црква не заузме став, а мислим да сви сумњамо да ће се то десити, поготово што је питање да ли то уопште треба да ради...

    Crkva ima stav po pitanju ko sme i zbog čega da odbije nekog od Čaše.

    Tako da ako vama može bacati prašinu u oči meni ne može.

    Citiraj mu post i pitaj ga, ja sam pitao i dobio odgovor.

    Ns šta zebi liči sada, njegov komentar da je od pušača naučio da pušači nisu i sileđije i bludnici i alkoholičari?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, МилошБГ рече

     

    Хвала ти.

    Пошто исписасмо много заиста страна, чисто ако неко дође на тему а мрзи га да чита све, хвала ти за ову поруку, јер мој став је апсолутно супротан овоме, све што си написао супротно од тога, па чисто да не морају исчитавати стране и стране.

     

    Naravno uvek je suprutan ali ti uvek stoji Ali i onda razumeš i druge stavove, sa sve pozkrepljenim citatima svetih otaca i još kažeš što vama smeta ako neko ima drugačiji tipik?

    Čuj što nam smeta.. ?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Па ништа тебрекс, правац манастир, причести се и реци у лице игуману, епископу и сабору, да су у криву. Па јави резултат.

    Шта друго? 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, МилошБГ рече

    Па ништа тебрекс, правац манастир, причести се и реци у лице игуману, епископу и сабору, да су у криву. Па јави резултат.

    Opet ti o saboru, kad je bre sabor doneo takvu odluku?

    Što misliš da sam ja na temi, zbog štetnosti duvana ili štetnosti samovolje nekih duhovnika?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Сабор доноси одлуку ко је епископ, том епископу се даје могућност да у име цркве рукополаже и поставља, они њему одговарају а он одговара цркви. Ако нешто ради против цркве и противно цркви, одговараће сабору. Ствар је јасна

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...