Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Јм. Макарије, нови старешина Привине Главе: Пушачи више неће моћи да се причешћују

      Ова вест новосадског "Дневника" из неког разлога привукла је, накнадну пажњу портала Борба за веру, познатог по тражењу апокалиптичких знакова међу православном јерархијом. Несумњиво, вест је занимљива, а у погледу здравственог просвећивања, може да се слободно каже, и корисна. Разуме се, поставиће се питање, да ли је став оца Макарија и општи став Цркве?

      Вашем модератору, који је летос имао ту срећу да буде у Привиној глави, и да види огроман мисијски и градитељски успех, сада почившег игумана Гаврила, упало је у очи нешто друго: огромно сиромаштво и запуштеност самог села Привина глава, какву човек тешко може да очекује у једном сремском селу. Отворено ћу рећи, и резигнираност преосталих мештана у биртији због напретка манастира, а стагнације села. Такви проблеми, знамо из историје наше Свете Фрушке горе, могу да доведу до тешких спорова и грехова. 

      Надајмо се, да ће се уз Божију помоћ, новом настојатељу дати да и на том пољу социјалног служења помогне.

      Познавајући племенито срце и пастирску бригу Преосвећеног Владике сремског Василија, за сав поверен му народ, искрено очекујем акцију за спашавање и реланог живота у овом сремском селу, које има чиме да се поноси и поново да заживи.

      А.Ж.

       

       

    У МАНАСТИРУ ПРИВИНА ГЛАВА Пушачи не могу на причест

    02.02.2018 • 16:2016:21
    Извор: Dnevnik.rs
         
    ПРИВИНА ГЛАВА: На дан преподобног светог Макарија свечану литургију у манастиру Светих Архангела и Михајла, служио је нови старешина манастира Макарије уз саслужење бројног братства и искушеника манастира Светог Саве из Кувеждина.
    makarije
    Фото: Dnevnik.rs

    Монашко име Макарију је дао владика сремски Василије, по великом светитељу којег је красила смиреност.

    „ Ово је моја прва литургија у манастиру у Привиној глави. Сабрали се данас људи са свих страна, а највише је дошло из Кувеждина. Они долазе код мене да ме мало бодре и подржавају. Жао им је што сам отишао из Кувеждина“, рекао нам је Макарије након службе.

    Нови старешина манастира увео је правила која се неће свима допасти, али се морају поштовати. Забрањено је пушење у комплексу манастира и служење меса.

    „Пушење је грех и црква тражи да се њени верници одрекну пушења. Пушачи неће моћи примити причест. Трпеза љубави остаје и даље али у складу са правилима цркве. На менију неће бити заступљено месо. Типик налаже када је риба, када је дозвољено уље оно се примењује, а када је пост онда се све кува на води. Кување на води и придржавање правила цркве захтева и више радника у кухињи. Сада нас је овде десеторо“, појаснио је јеромонах Макарије.

    Д. Савичин




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 6 минута, Ведран* рече

    То је учитавање

    Gde sam učitao?

    Ti si barem studiozan, miloš je rekao da treba braniti pristup Čaši ali da to ne rade jer i sveštenici i monasi puše.

    To barem brate znaš da ne lomim prste za djabe, nego kad imam razlog.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 18 часа, Ведран* рече

    А која страст то није? Нема такве. И по томе пушење није посебна и другачија. 

    Али мени се чини да неки кажу да то и није страст. А ја се питам онда шта је? Али видим да сам упао у тему где ми није место.

    Прво да кажем да мислим потпуно супротно о твом месту на теми је си дао одличне коментаре на тему саме страсти.

    Дакле, јесте, све страсти су компликоване али је моје истицање компликованости значило да је ова компликованија од других. Главни разлог (а има их још пар) је што су пушачи углавном видљиви и сви знају ко су за разлику од осталих страсти (макар док не дође до распада). Тај аспект сам због тога и истакао у свом првом посту.

    On 2/7/2018 at 12:17, Vladan3 рече

    Преко свега тога, за разлику од блуда, пушач пуши јавно и отворено пред другима тј. представља свој навику као нешто што је (њему) прихватљиво.

    А то је нагласила и Александра у свом јучерашњем посту.

    пре 18 часа, АлександраВ рече

    Сваки пут када се заподене разговор на ову тему, иако се у првом моменту тргнем и имам ту реакцију да се оправдавам и/или инатим, на крају приче дођем до тога да се осећам заиста лоше. Не зато што пушим (због тога се свакако већ осећам углавном лоше без да ми неко каже), него зато што се на неки начин ми пушачи етикетирамо по спољашњим, видљивим "гресима" (или гресима, страстима, какогод), а нико од свих људи на овом свету не зна ко сам, кроз шта пролазим, одакле сам кренула и докле сам дошла. ...

    Овакав терет је специфичан за пушаче јер их због већ оптерећене савести чини преосетљивим на критике упућене на пушење. Јер ако би свештеник загрмео међу људима против блуда, оговарања, крађе, абортуса сви би климали главом и одобравали јер нико не зна ко има шта од овога. Али ако би то урадио на тему пушења онда би се атмосфера међу пушачима променила јер сви знају ко су међу њима пушачи.

    Дакле, иако се критикује уопштено пушење они се осећају лично прозвани јер знају да и остали знају ко су. Из такве ситуације они, као и сви ми често, хоће да објасне, умекшају, релативизују, уопште целу причу а често и да на личној основи нападну непушаче којима пушење смета или критикују страст (а не и пушаче као особе).

    Зато сам нагласио да је ова страст компликованија за борбу од осталих јер је уплетено много више тога него када неко нешто чини тајно.

    Ево на овој теми се види та иста прича. Јер баш због тога ја сам пазио да говорим о појави а не о људима или било коме конкретно, нагласио да нисам за одлучење од причешћа, не осуђујем, не дајем негативне реакције или коментаре. Ипак, упркос томе, ја лично сам директно или индиректно прозиван, добијао разне етикете (од којих су неке повучене), добијао негативне реакције итд. Зашто? Јер како год рекао људи се осећају лично прозвани.

    Непушачи на ово обично узврате истом мером по објашњењима, тумачењима, примерима итд. итд. итд. и имамо врзино коло.

    А то врзино коло неће се прекинути аутоматским одлучењем од причешћа, нити порицањима и релативизацијама од стране пушача, нити ћутањем о целој причи, нити осуђивањем од стране непушача или свештеника и духовника.

     

    P.S.
    Ведране и Александра ово не пишем лично вама него су ми ваши постови послужили за објашњење о једном од аспеката зашто је борба са овом страшћу компликованија од осталих страсти.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Gde sam učitao?

    Ti si barem studiozan, miloš je rekao da treba braniti pristup Čaši ali da to ne rade jer i sveštenici i monasi puše.

    To barem brate znaš da ne lomim prste za djabe, nego kad imam razlog.

    Дај ми цитат. Ја ћу повући своју реч ако си у праву. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 минута, Ведран* рече

    Разговор је кренуо у правцу тога како се поставити према пушењу.

    Чини ми се ипак да је разговор кренуо у правцу тога како се поставити према пушачу, што видимо и из наслова теме -

    Пушачи више неће моћи да се причешћују

    Велика је разлика како се поставити према пушењу и како се поставити према пушачу. Мене најискреније чуди та лакоћа етикетирања и гурања људи у групе (не само овде него и иначе), искрено мислим да нас Бог не посматра као пушаче и непушаче и да нас не разврстава у категорије.

    Па су онда на основу анализирања пушача као некакве категорије уследили и "напади" и "одбрана". Ја се не правдам, немам ни ту потребу ни тај разлог, износим своје искуство и мишљење.

    пре 15 минута, Ведран* рече

    Да ли можете уопште да разговарате о теми без да све доживљавате као лични напад?

    пре 5 часа, АлександраВ рече

    Оно што мене овде заиста интересује се следеће:

    On 2/7/2018 at 2:09, александар живаљев рече

    поставиће се питање, да ли је став оца Макарија и општи став Цркве?

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, МилошБГ рече

    Па ја се на бавим тобом лично, бавим се генерално пушачима. Нити ја знам да ли си ти дограђивао, преграђивао.

    Сам си рекао да је измишљање да је штетност дувана и по оне који не пуше- погледај под термином пасивно пушење па ћеш наћи податке, а сад кажеш да то знаш. Ок.

    Понављам ја не не би бранио ниједном пушачу да приђе чаши, уз одређене ограде, свакако да не пуши бар од поноћи и тако неке ствари, али са људске стране остављајте то да ли због здравља себе самих, да ли због здравља ваших ближњих, да ли због финансија, да ли због вере (не заборави за 5 минута сам ти нашао 8 цитата 8 различитих угодника Божијих и сви имају истоветно мишљење о пушењу, а мало је чудно да су сви одједном ту погрешили), само бацајте тај отров.

    Nisu pogrešili i laž je tvorevina djavdjava i kad pričaš nesmireno djavdjavu pričaš i kad lupetaš gluposti kao Joil ponekad, djavdjavu lupetaš itd...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 39 минута, МилошБГ рече

    Све може бити страст, ако је човек навучен на њу и она руководи њиме.

    Да ли страст онда може бити и потреба да меримо људе према себи?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, АлександраВ рече

    Чини ми се ипак да је разговор кренуо у правцу тога како се поставити према пушачу, што видимо и из наслова теме -

    Александра, ја нисам будала, а нисам ни неписмен. Друго је наслов теме, а друго је скорији садржај на теми, тако да ме заобиђи са оваквим коментарима. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Ведран* рече

    Управо ово је пример онога што сам рекао. Ви овај разговор дожвљавате лично. 

    Нико не говори теби лично. И нико и не зна шта ти радиш, и нико не зна да си пушач док сам то не кажеш.

    Али нам елементарна логика и животно искуство говори да већина пушача пуши пред другима. Или то оспораваш?

    U ovo vreme i sa edukacijom o štetnosti duvana, naravno da osporavam, čak šta više ne poznajem puno porodica koji puše kući a pušači su. Svi su napravili balkone ili prostorije za tu namenu.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, АлександраВ рече

    Да ли страст онда може бити и потреба да меримо људе према себи?

    Рекох све може бити страст

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

    U ovo vreme i da edukacijom o štetnosti duvana, naravno da osporavam, čak šta više ne poznajem puno porodica koji puše kući a pušači su. Svi su napravili balkone ili prostorije za tu namenu.

    Волео бих да дођеш код мене на посао и да видиш како је тамо где би морао да се поштује закон, а онда могу мислити како је тамо где закона по том питању нема. Стога ја не препознајем то твоје да сви масовно праве балконе и просторије за пушење, важи.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, МилошБГ рече

    Волео бих да дођеш код мене на посао и да видиш како је тамо где би морао да се поштује закон, а онда могу мислити како је тамо где закона по том питању нема. Стога ја не препознајем то твоје да сви масовно праве балконе и просторије за пушење, важи.

    Mogu misliti, mogu misliti, mogu misliti...

    Samo nešto misliš rekao bi čovek, izmišljaš.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Ведран* рече

    Погледао сам до 15 стране и не видим да си навео. 

    Ма написао сам пошто је неко пре тога питао да ли је овај став игумана Макарија став цркве, коментар ироничан да сам за то али онда када би сви поштовали, а не да мирјани буду ускраћени за причест јер пуше, а свештеници не. Не знам ни што сам то написао јер се ВСБ ухватио тога као пијан плота, а десет пута сам пре и после тога објашњавао да причешће не би смело да буде условљено тиме. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 22 часа, МилошБГ рече

    Да ли треба бранити причешће онима који пуше, свакако да да, али само уколико свештенство и монашство који пуше исто буду кажњени на неки начин због тог греха, овако је мало глупо, са друге стране опет то постаје нека врста типика манастира, па ако пушиш и немаш благослов да се причестиш па ти брате и сестро не иди тамо да се причестиш, иди на другу страну код онога ко ти благослови.

    Samo za Vedrana.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...