Jump to content
  • Поуке.орг инфо
    Поуке.орг инфо

    Обраћање Епископа Митрофана и Епископа Кирила у вези са Ванредним црквеним сабором у Клирвотеру

    E Бр 48/20

    25. фебруар 2020

    Милтон – Торонто

     

    СВЕТОМ АРХИЈЕРЕЈСКОМ СИНОДУ

    СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

    Б Е О Г Р А Д

     

    Поводом објаве текста под насловом ’’У одбрану истине и јединства Српске Православне Цркве’’, који је објављен на званичној интернет страници Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку, у понедељак
    24. фебруара т.г. желимо да изнесемо следеће примедбе:

    1. На службеној страници Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку не смеју се објављивати овакви, и текстови који се директно тичу живота Цркве, без претходног саветовања са свим члановима Епископског
    Савета? Нама је познато да Епископ Кирило, као ни ми, нисмо консултовани у вези са истим. Добили смо информацију да ни Владика Лонгин није консултован.

    2. Исто тако у вези са писмом Епископског Савета Е.С. бр 1/20 од 15. фебруара т.г., такође објављеног на званичној интернет страници Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку, најмање двојица од петорице
    Епископа нису консултовани.

    3. Свети Архијерејски Синод позивао је Епископе из САД да пониште све одлуке Сабора и да о томе обавесте Свети Архијерејски Синод, што није учињено све до седнице Епископског и Централног Савета, 30. новембра/1. децембра 2019. Намеће се питање зашто се чекало пола године да се Епископи из САД, и неки чланови Централног Савета, огласе директно јавности путем интернет страница сада пред сами ванредни Сабор, а не Светом Архијерејском Синоду са објашњењима благовремено?

    4. И поред прихватања одлука Светог Архијерејског Синода да се нови устав за Епархије у САД поништи, исти је месецима био на званичној интернет страници једне од Епархија у САД, све до пре две седмице. Већи проблем је у томе што руководство црквених тела у САД, по најновијим саопштењима, даје до знања да су у најгорем случају погрешили само у процедури, али да је суштина мењања устава у складу са одлуком Светог Архијерејског Сабора, па и наводним ранијим одлукама Епископског Савета из 2015, и 2017 године. Цитира се као ауторитативан текст пароха вашингтонског који убеђује читаоце у исправност непостојећег процеса – ’’арондације устава’’, па још на основу одлуке СА Сабора.

    5. Инсинуација да смо ми, док смо били Епископ источноамерички, у децембру 2015.године дали нашу сагласност за било какву реорганизацију Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку, а камо ли по питању
    регистровања имовине је нетачна. У истом смислу, Његово Високопресвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, администратор Епархије буеносаjреске и јужноамеричке, као ни његов наследник Његово Преосвештенство Епископ Г. Кирило, нису учествовали у одлукама те природе.

    6. На против, 4. јануара 2017., тројица Епископа из САД су одржала седницу без нашег знања, као ни знања Митрополита Амфилохија, у Либертивилу где су донели одлуке у вези са регистрацијом нових корпорација. Одлуке те седнице су цитиране у свим формативним документима нових корпорација као одлуке Епископског Савета, а ми смо о том састанку сазнали из докумената корпорације тек у јесен 2019.

    7. Постојање тих једночланих корпорација, а поготово тзв. ’’Serbian Orthodox Dioceses in the USA’’ је сасвим случајно испливало на видело као последица конфузије која је настала после Црквеног сабора, јула 2019. Ако је то све било
    транспарентно, као што саопштења говоре, зашто се то није изнело ни пред Епископски савет, ни пред Централни савет, а камо ли пред Свети Архијерејски Синод раније?

    8. По нашим сазнањима од учесника, нови устав ’’Српских Православних Епархија у САД’’, подељен је појединим члановима Сабора уз образложење да је то коначна верзија. Тако смо чули и у записнику седнице Централног савета, која је одржана уочи јулског ’’крњег’’ Сабора. Опет напомињемо да је, у најмању руку, комплетно заобиђен чл.33 Устава Српске Православне Цркве за Северну и Јужну Америку, којим се налаже следеће: ’’одредбе овог Устава могу бити
    измењене и допуњене само на редовном или ванредном заседању Црквеног сабора, трочетвртинском већином гласова присутних делегата, уз сагласност Епископског Савета. Измене и допуне овог Устава потврђује Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве’’. Две Епархије, које чине кворум тога Сабора
    нису биле ни позване.

    9. Саопштења наводе да су сви ови подухвати, јавни попут јулског Сабора, или нетранспарентни попут правне реорганизације, имали за циљ да заштите Српску Православну Цркву од легалног ризика или одговорности. Ми, због
    непоштовања постојећих одредаба важећег Устава смо управо сада изложени већем ризику него икада пре.

    10. Конкретан пример тога да је Епархија канадска изложена ризику након ових немилих промена потврђује Статут Епархије канадске који гласи:’’ Српска православна епархија у Канади управља се на основу одредаба Устава СПЦ у
    Северној и Јужној Америци, одредаба 8.1 и одредаба овог Статута’’.

    11. У вези са радом ванредног Црквеног сабора ми смо већ упутили своје примедбе Председнику Епископског савета Његовом Преосвештенству Епископу новограчаничко-средњезападноамеричком Г. Лонгину. Усмено смо добили
    сагласност да се дневни ред може променити јер је додељено веома кратко време за сам рад ванредног Сабора, док ће већи део Сабора бити посвећен регистрацији, и оброцима, а не времену за дискусију.

    12. Овде морамо рећи и то да је и Епископски и Централни Савет у Чикагу 30. нов. - 1 дец. протекао у апологетским тоновима којима су наша браћа архијереји у САД образлагали исправност својих ставова и дејстава у вези ”новог устава за САД”. Тек на инсистирање епископа Митрофана и епископа Кирила а и уз смиреност и одлучност епископа Лонгина (као председавајућег Епископског савета) усвојен је став да се морају извршити све одлуке Светог Синода које су нам свима добро познате.

    13. Могуће је да преко интернет страница има злонамерних напада на нашу браћу архијереје из САД, који су последица још незацељених рана од претходних раскола, и које смо и ми осудили у саопштењу са Централног савета у децембру
    прошле године. Али то није разлог да се a priori одбацује свака критика њиховог рада, нарочито око ”крњег” Сабора у Чикагу у јулу месецу прошле године. Подсећамо браћу Архијереје из САД да је критика Сабора из јула прошле године
    дошла са највишег места - од Светог Синода наше Цркве (и од готово свих архијереја с којима смо имали прилике да разговарамо на ту тему), а не од неких како се каже у поменутом тексту злонамерних људи са неидентификованих
    интернет адреса.

    14. Из тог разлога испада помало парадоксално да су наша браћа Архијереји из САД пристала да се сазове Црквено-народни Сабор на Флориди, где треба да се пониште све њихове одлуке са ”крњег” Сабора из Чикага, од јула месеца прошле године, и истовремено да наступају на том Сабору са најновијим текстовима који су усмерени на потврду и оправдање њиховог досадашњег рада. Још је парадоксалније да се стално понавља тврдња да на ’’крњем’’ Сабору у Чикагу ”није донета никаква одлука”? Тиме се вређа основна интелектуална висина тела и архијереја наше Цркве као и еминентних стручњака из области права који су већ више пута образложили неуставну позадину ”крњег” сабора из Чикага од јула прошле године. По свему судећи показује се да наша браћа Архијереји из САД (изузев надамо се епископа Лонгина), не прихватају одлуке Светог Синода наше Цркве, а још мање уважавају мишљења епископа Митрофана и епископа Кирила и понашају се као посебно тело, као што један од браће рече у јучерашњем интервјуу у више наврата: неки ”епископски савет у САД” који нема благослов нити Светог Синода нити Светог Сабора наше Цркве! Питамо се: да ли се у свему овоме огледа њихова борба за Истину и за јединство наше Свете Српске Православне Цркве?!

     

    Светом Архијерејском Синоду одани,

    ЕПИСКОП КАНАДСКИ МИТРОФАН

    ЕПИСКОП БУЕНОСАЈРЕСКИ И ЈУЖНОЦЕНТРАЛНОАМЕРИЧКИ КИРИЛО

     

     

    ***

     

    пдф Е Бр 48 2020 Канада (3).pdf




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Управо сада, Golub рече

    посудио сам га од адвоката: 

    Ајд само буди прецизнији, да неко не помисли да се ја бавим скриншотовањем туђих коментара и после то размењујем са другима.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 минута, RYLAH рече

    Ајд само буди прецизнији, да неко не помисли да се ја бавим скриншотовањем туђих коментара и после то размењујем са другима.

    Извињавам се, адвокат је Родољуб. 

    Признајем грешку, људски је грешити... 

    (додатно појашњење: сам сам снимио Родољубову поруку, он ми је није послао, јер је тема затворена и немогуће ју је цитирати, нажалост може се само ,,скриншотовати''...  ) 

     

     

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Milan Nikolic рече

    Немојте толико осуђивати Ђуровића јер ће вас спопасти његова искушења. :)

    Боже сачувај ја га не осуђујем, само велим да је често недоследан!  

    понесе га емоција, а уметници се тешко дају контролирати, не? :) 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Milan Nikolic рече

    Немојте толико осуђивати Ђуровића јер ће вас спопасти његова искушења. :)

    .

    Ovo mu dodje kao kletva? ... nemoj da te stignu djurovićeva iskušenja. 

    Bilo u jednom filmu, u sobi slika pape a iznad nje Elvisova.

    .

    .

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Tristatri рече

    I zlo ima stepene. Nije isti greh ukrasti nešto iz samoposluge npr., i svedočiti lažno, a zbog čega će drugi imati posledice, ili, pak, šta još gore.

    Ako neko piše ne mareći što se samodemantuje i 6 puta u 5 dana, nimalo nema obraza i ne stidi što će biti provaljen od onih koji datu temu prate, oda se čini i da ne piše radi njih nego radi drugih. Onih koji čitaju od vesti do vesti, od pretrage do pretrage, koji na takav tekst nalete i koji možda brzo i olako zaključuju. Ako je tako i ako to neko radi sam od sebe onda je izvorno zao. Ako pak pljuje i širi poluinformacije po nečijem nalogu, onda i to teško da je dobro ili bolje. A najgora je kombinacija tih dvaju.

    Onda 'screenshoot perverzija', kako ti kažeš, i nije neko zlo naspram gore pomenutog. I masturbacija i ubistvo su nešto loše, samo, jasno, ne istog ranga. I dok za prvo i postoji dilema za ovo drugo malo ko sumnja da jeste.

    A pokazati da neko laže, ne samo da nije greh. Verovatno ne, čak i kada se koriste njihova sredstva u postizanju tog cilja.

    .

     

    пре 2 часа, Golub рече

    Нуто једне типичне ,,прверзије'':

     

    Нешто слично се виђало на овом форуму, само не у оволиком временском раздобљу. Превртљивацу Милу су требале деценије, а овде на форуму су неки окренули ћурак наопако само за пар месеци, или у бољем случају за пар година... 

    Стога, скриншотови знају бити од корист... :bu:

     

    Ма све то стоји само не знам на коју особу мислите:0212_rolleyes: И @Golub није лепо упоређивати људе барем у овом случају јер ипак смо сви различити и свако је личност за себе.

     А не знам ни зашто је толико страшно када неко промени мишљење макар овде на форуму? Па живи смо људи ваљда и уз то још и грешни.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, The Godfather рече
    SERBORTH.ORG

    Serbian Orthodox Church in North, Central, & South America of the Serbian...

     

    Цитат

    2. Ванредни Црквени сабор усваја одлуку Светог Архијерејског Синода Бр. 995 и 1009/зап. 638 од 25. септембра 2019. године која гласи: „Ставити ван снаге све одлуке Црквеног сабора Српске Православне Цркве у Северној и Јужној Америци…. које се тичу устројства српских православних епархија на том подручју“.

    Да ли је ово везано само за онај устав од прошле године, или се тиче и пререгистрација из  2017. ?

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

     

    пре 5 часа, Milan Nikolic рече

    Немојте толико осуђивати Ђуровића јер ће вас спопасти његова искушења. :)

    Не знам зашто би неко осуђивао Ђуровића по питању ове теме? Први је указао на ове радње епископског савета из САД, или како год да се зове...

    Можда је био неко пре њега, али се ја не сећам. 

    Дошли смо до тога да су поништене све одлуке епископа Иринеја, Максима и Лонгина. 

    Дакле, када се ради конкретно о овој теми, Ђуровићу се нема шта замерити.

    Није ствар у томе да ли поменути епископи у САД хоће у раскол, или не, већ се мора поништити све двосмислено и нејасно у том уставу, што такву могућност оставља као реалну, почевши од назива, па до власништва.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    .

    ^ Kada se govoriš o 'tim' nekim radnjama episkopskog saveta Srpske Pravoslavne Crkve u Severnoj, Srednjoj i Južnoj Americi, treba imati na umu da se zapravo to ne može odnositi na sve ... bar ne na dvojicu, ep. Mitrofana i ep. Kirila.

     

    - -

    Zašto, niko, baš niko, nema primedbe na način postavljanja informacija ovde, kako to npr. radi Aleksandar Živaljev. Pa prosto ... zato što je njegov način takav da se ne može ni imati primedbi. Očigledan je njegov ogroman rad, sveukupno, kao i onaj koji stoji iza svake pojedine poruke. Medjutim, to se često i ne primećuje, a to je zato što takvi ljudi sebe i ne stavljaju u prvi plan. 

     

    - -

    Nažalost, imamo i druge, po delima suprotne, a koji se koriste informacijama, poluinformacijama i lažima pakovanim i umotanim zajedno. I to tako. kada je i kako potrebno, a radi 'podizanja mulja u kome se potom lovi'. Takodje nažalost, imamo i rulju, ili pak grupicu, opčinjenu takvim 'majstorima', koja će te 'majstore' ćesto prati, braniti ih i klicati im. Ali srećom privremeno, jer konačno progledaju ... bar do novih neprilika. Džaba je onima koji prenose vesti, makar bili i prvi u tome, ako to rade krajnje pristrasno i sa krajnje prizemnim i ličnim aspiracijama, Dakle, jedno je samo prenositi vesti, a drugo je hteti njima nešto loše postići. Apsurdno je i govoriti.

    .

     

     

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 42 минута, Tristatri рече

    .

    ^ Kada se govoriš o 'tim' nekim radnjama episkopskog saveta Srpske Pravoslavne Crkve u Severnoj, Srednjoj i Južnoj Americi, treba imati na umu da se zapravo to ne može odnositi na sve ... bar ne na dvojicu, ep. Mitrofana i ep. Kirila.

     

    - -

    Zašto, niko, baš niko, nema primedbe na način postavljanja informacija ovde, kako to npr. radi Aleksandar Živaljev. Pa prosto ... zato što je njegov način takav da se ne može ni imati primedbi. Očigledan je njegov ogroman rad, sveukupno, kao i onaj koji stoji iza svake pojedine poruke. Medjutim, to se često i ne primećuje, a to je zato što takvi ljudi sebe i ne stavljaju u prvi plan. 

     

    - -

    Nažalost, imamo i druge, po delima suprotne, a koji se koriste informacijama, poluinformacijama i lažima pakovanim i umotanim zajedno. I to tako. kada je i kako potrebno, a radi 'podizanja mulja u kome se potom lovi'. Takodje nažalost, imamo i rulju, ili pak grupicu, opčinjenu takvim 'majstorima', koja će te 'majstore' ćesto prati, braniti ih i klicati im. Ali srećom privremeno, jer konačno progledaju ... bar do novih neprilika. Džaba je onima koji prenose vesti, makar bili i prvi u tome, ako to rade krajnje pristrasno i sa krajnje prizemnim i ličnim aspiracijama, Dakle, jedno je samo prenositi vesti, a drugo je hteti njima nešto loše postići. Apsurdno je i govoriti.

    .

     

     

     

     

    Брате поштујем твоје мишљење али колико сам приметио А. Живаљев не пише ауторске текстове на теме дешавања у Цркви већ само формално преноси туђе чланке и извештаје уз понеки коментар на њих, тако да нико и не износи критику на то.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 часа, Вукашин рече

    Да ли је ово везано само за онај устав од прошле године, или се тиче и пререгистрација из  2017. ?

     

    Ne znam. Sacekacemo pojasnjenje - ako ga bude

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Изгледа да сви који су писали да је овај устав мањкав требају примити честитке, да је господства - од стране бранилаца, јер догађаји их потврђују.

    Присјетимо се слично је било са факултетом и ту се појављивали дежурни правници са споре црквену аутономију унутар државе и универзитета.

     

    Овде је и нама лаицима било јасно да устав има превише и премало могућности.

    Међутим ствар још није завршена, јуче ме свештеномонах у Тврдошу спопдне да сам нечовјек јер поштујем Давида - односно нећу да пљунем на њега, повуци потегни нађе се да је Давиду грјех што је неког "никаквог" поставијо негдје.

    Елем дођосмо и до Атанасијеве тврдње да је Давида Патријарх поставио на факултет због књиге о мравима, што је неистина, на српском лаж, јер сам био на Давидовој одбрани и мање више свима је јасно да је један од наших најобразовамијих Владика, неодолих да упоредим овај докторат са докторатом Преосвечемог Григорија надалеко чувеним само по морално другачијим узусима.

    Мене због своје браће заиста забрињава секташки менталитет по коме је довољно да не мислим о нечему као њихов духовник па да ме презру и тихо гоне.

     

    Просто странка кроз коју су се многи на нечасан начин афирмисали и томе се мора наћи крај. А за напредобање у странци је довољно бити на линији.

     

    Послато са 5026D користећи Pouke.org мобилну апликацију

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Међутим стварн још није завршена, јуче ме свештеномонах у Тврдошу спиадне да сам нечовјек јер поштујем Давида - односно нећу да пљунем на њега, повуци потегни нађе се да је Давиду грјех што је неког "никаквог" поставијо негдје.
    Елем дођосмо и до Атанасијеве тврдње да је Дабида Патријарх поставио на факултет због књиге о мравима, што је неистина јер сам био на Давидовој одбрани и мање више свима је јасно да је један од наших најобразовамијих Владика, неодолих да упоредим овај докторат са докторатом Преосвечемог Григорија надалеко чувеним само по другачијим узусима.
    Мене због своје браће заиста забрињава секташки менталитет по коме је довољно да не мислим о нечему као њихов духовник па да ме презру и тихо гоне.

    По чему се оваква "духовна чеда" разликују од оних које је однеговао Марко (некдашњи Артемије)?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    По чему се оваква "духовна чеда" разликују од оних које је однеговао Марко (некдашњи Артемије)?

    По много чему, када се дешавао Артемије посвађао сам се са својим другом Срђаном из Сарајева и са Академије СПЦ, са којим самни планинарио и љепо се дружио, ишли у Ниш код јеримонаха Илије из Јерусалима, у моменту смо стали схвативши да спор није до нас. Невиђамо се и не дружимо, али мислим да нема ништа на мене и да ми је брат, а ови ме сатанизују и гоне.

     

    Осим тога говорим ко сликар, ови сви изгледају зблануто и лажу ко с послом.

    Послато са 5026D користећи Pouke.org мобилну апликацију

     

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...