Jump to content
  • Поуке.орг инфо
    Поуке.орг инфо

    Обраћање Епископа Митрофана и Епископа Кирила у вези са Ванредним црквеним сабором у Клирвотеру

    E Бр 48/20

    25. фебруар 2020

    Милтон – Торонто

     

    СВЕТОМ АРХИЈЕРЕЈСКОМ СИНОДУ

    СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

    Б Е О Г Р А Д

     

    Поводом објаве текста под насловом ’’У одбрану истине и јединства Српске Православне Цркве’’, који је објављен на званичној интернет страници Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку, у понедељак
    24. фебруара т.г. желимо да изнесемо следеће примедбе:

    1. На службеној страници Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку не смеју се објављивати овакви, и текстови који се директно тичу живота Цркве, без претходног саветовања са свим члановима Епископског
    Савета? Нама је познато да Епископ Кирило, као ни ми, нисмо консултовани у вези са истим. Добили смо информацију да ни Владика Лонгин није консултован.

    2. Исто тако у вези са писмом Епископског Савета Е.С. бр 1/20 од 15. фебруара т.г., такође објављеног на званичној интернет страници Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку, најмање двојица од петорице
    Епископа нису консултовани.

    3. Свети Архијерејски Синод позивао је Епископе из САД да пониште све одлуке Сабора и да о томе обавесте Свети Архијерејски Синод, што није учињено све до седнице Епископског и Централног Савета, 30. новембра/1. децембра 2019. Намеће се питање зашто се чекало пола године да се Епископи из САД, и неки чланови Централног Савета, огласе директно јавности путем интернет страница сада пред сами ванредни Сабор, а не Светом Архијерејском Синоду са објашњењима благовремено?

    4. И поред прихватања одлука Светог Архијерејског Синода да се нови устав за Епархије у САД поништи, исти је месецима био на званичној интернет страници једне од Епархија у САД, све до пре две седмице. Већи проблем је у томе што руководство црквених тела у САД, по најновијим саопштењима, даје до знања да су у најгорем случају погрешили само у процедури, али да је суштина мењања устава у складу са одлуком Светог Архијерејског Сабора, па и наводним ранијим одлукама Епископског Савета из 2015, и 2017 године. Цитира се као ауторитативан текст пароха вашингтонског који убеђује читаоце у исправност непостојећег процеса – ’’арондације устава’’, па још на основу одлуке СА Сабора.

    5. Инсинуација да смо ми, док смо били Епископ источноамерички, у децембру 2015.године дали нашу сагласност за било какву реорганизацију Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку, а камо ли по питању
    регистровања имовине је нетачна. У истом смислу, Његово Високопресвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, администратор Епархије буеносаjреске и јужноамеричке, као ни његов наследник Његово Преосвештенство Епископ Г. Кирило, нису учествовали у одлукама те природе.

    6. На против, 4. јануара 2017., тројица Епископа из САД су одржала седницу без нашег знања, као ни знања Митрополита Амфилохија, у Либертивилу где су донели одлуке у вези са регистрацијом нових корпорација. Одлуке те седнице су цитиране у свим формативним документима нових корпорација као одлуке Епископског Савета, а ми смо о том састанку сазнали из докумената корпорације тек у јесен 2019.

    7. Постојање тих једночланих корпорација, а поготово тзв. ’’Serbian Orthodox Dioceses in the USA’’ је сасвим случајно испливало на видело као последица конфузије која је настала после Црквеног сабора, јула 2019. Ако је то све било
    транспарентно, као што саопштења говоре, зашто се то није изнело ни пред Епископски савет, ни пред Централни савет, а камо ли пред Свети Архијерејски Синод раније?

    8. По нашим сазнањима од учесника, нови устав ’’Српских Православних Епархија у САД’’, подељен је појединим члановима Сабора уз образложење да је то коначна верзија. Тако смо чули и у записнику седнице Централног савета, која је одржана уочи јулског ’’крњег’’ Сабора. Опет напомињемо да је, у најмању руку, комплетно заобиђен чл.33 Устава Српске Православне Цркве за Северну и Јужну Америку, којим се налаже следеће: ’’одредбе овог Устава могу бити
    измењене и допуњене само на редовном или ванредном заседању Црквеног сабора, трочетвртинском већином гласова присутних делегата, уз сагласност Епископског Савета. Измене и допуне овог Устава потврђује Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве’’. Две Епархије, које чине кворум тога Сабора
    нису биле ни позване.

    9. Саопштења наводе да су сви ови подухвати, јавни попут јулског Сабора, или нетранспарентни попут правне реорганизације, имали за циљ да заштите Српску Православну Цркву од легалног ризика или одговорности. Ми, због
    непоштовања постојећих одредаба важећег Устава смо управо сада изложени већем ризику него икада пре.

    10. Конкретан пример тога да је Епархија канадска изложена ризику након ових немилих промена потврђује Статут Епархије канадске који гласи:’’ Српска православна епархија у Канади управља се на основу одредаба Устава СПЦ у
    Северној и Јужној Америци, одредаба 8.1 и одредаба овог Статута’’.

    11. У вези са радом ванредног Црквеног сабора ми смо већ упутили своје примедбе Председнику Епископског савета Његовом Преосвештенству Епископу новограчаничко-средњезападноамеричком Г. Лонгину. Усмено смо добили
    сагласност да се дневни ред може променити јер је додељено веома кратко време за сам рад ванредног Сабора, док ће већи део Сабора бити посвећен регистрацији, и оброцима, а не времену за дискусију.

    12. Овде морамо рећи и то да је и Епископски и Централни Савет у Чикагу 30. нов. - 1 дец. протекао у апологетским тоновима којима су наша браћа архијереји у САД образлагали исправност својих ставова и дејстава у вези ”новог устава за САД”. Тек на инсистирање епископа Митрофана и епископа Кирила а и уз смиреност и одлучност епископа Лонгина (као председавајућег Епископског савета) усвојен је став да се морају извршити све одлуке Светог Синода које су нам свима добро познате.

    13. Могуће је да преко интернет страница има злонамерних напада на нашу браћу архијереје из САД, који су последица још незацељених рана од претходних раскола, и које смо и ми осудили у саопштењу са Централног савета у децембру
    прошле године. Али то није разлог да се a priori одбацује свака критика њиховог рада, нарочито око ”крњег” Сабора у Чикагу у јулу месецу прошле године. Подсећамо браћу Архијереје из САД да је критика Сабора из јула прошле године
    дошла са највишег места - од Светог Синода наше Цркве (и од готово свих архијереја с којима смо имали прилике да разговарамо на ту тему), а не од неких како се каже у поменутом тексту злонамерних људи са неидентификованих
    интернет адреса.

    14. Из тог разлога испада помало парадоксално да су наша браћа Архијереји из САД пристала да се сазове Црквено-народни Сабор на Флориди, где треба да се пониште све њихове одлуке са ”крњег” Сабора из Чикага, од јула месеца прошле године, и истовремено да наступају на том Сабору са најновијим текстовима који су усмерени на потврду и оправдање њиховог досадашњег рада. Још је парадоксалније да се стално понавља тврдња да на ’’крњем’’ Сабору у Чикагу ”није донета никаква одлука”? Тиме се вређа основна интелектуална висина тела и архијереја наше Цркве као и еминентних стручњака из области права који су већ више пута образложили неуставну позадину ”крњег” сабора из Чикага од јула прошле године. По свему судећи показује се да наша браћа Архијереји из САД (изузев надамо се епископа Лонгина), не прихватају одлуке Светог Синода наше Цркве, а још мање уважавају мишљења епископа Митрофана и епископа Кирила и понашају се као посебно тело, као што један од браће рече у јучерашњем интервјуу у више наврата: неки ”епископски савет у САД” који нема благослов нити Светог Синода нити Светог Сабора наше Цркве! Питамо се: да ли се у свему овоме огледа њихова борба за Истину и за јединство наше Свете Српске Православне Цркве?!

     

    Светом Архијерејском Синоду одани,

    ЕПИСКОП КАНАДСКИ МИТРОФАН

    ЕПИСКОП БУЕНОСАЈРЕСКИ И ЈУЖНОЦЕНТРАЛНОАМЕРИЧКИ КИРИЛО

     

     

    ***

     

    пдф Е Бр 48 2020 Канада (3).pdf




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 7 часа, logdanov рече

    Људи, не тражим оправдања. Нарочито не таква да из њих извучем исти закључак.

    Кад бих се правдао сад бих ти турио ,,скриншот'' како Авослав Римски пљује и бљује по попу Јовану ( илити како га је он звао ,,обрезани муслиман'')  а ево на овој теми га напрасно почео и да брани...  до сад је Едо био лопов, а сад као ,,Едо није светац''!!!???  

    шта рећи... образ-ђон  :blush:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @logdanov

    Снимци екрана су подсетник и доказ шта је неко и о чему говорио. Постоје људи, као што је Ђуровић, који релативно често, по потреби, мењају своје мишљење и ставове о поједињим питањима. И притом убеђују људе, током дискусије, да нису говорили оно што им друга страна приписује. А снимак екрана је несумњив доказ ко је ту у праву. Ја у томе не видим ништа спорно.

    Претпостављам да свако од нас има неку своју збирку снимака екрана.

    И Ђуровић је више пута помињао да је сачувао снимке екрана за неке своје потребе. Не чувају само други његове снимке, него и он чува снимке других.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 14 минута, Родољуб Лазић рече

    Претпостављам да свако од нас има неку своју збирку снимака екрана.

    Razumem te šta prićaš, a i verjem da je tako...ali to je meni budi Bog s nami...ja ne čuvam ni slike moje dece, kamoli snimke ekrana sa foruma....oćete na sud ili šta? Đurović je omašio skroz - recimo za njega ja imam sektaško razmišljanje  i kusur još - ali šta mene briga, da ja skupljam dokaze o njegovim omaškama? Pa ako nekome treba, recimo nekim crkvenim organima....ok je da to neko radi za nekoga, policiju, udbu, pa i Crkvu ako je potreba...ali šta ja imam sa tim? Po tebi svi šlihtaju arhive ko udba onomad....malo je to naopako.

    Recimo ako je  neki Boki, ne znam, skrinsutovao neke komentare, mislim da je to radi vaznosti, kao neki izvor i smernica, da ne surfuje i sl...i kao podseetnik za neku teološku problematiku....terati te detektivske rabote nije to baš....

    Đurović da se na glavu usadi mene neće ubediti da  po pitanju CG nije omašio, kad jeste i da je prilagođavao stavove, htiući da opravda (ne znam kome) kako je u pravu. Iskreno, pojma nemam i zašto mu je važno da je u pravu....tek to plaši...još ako je boolje svima da nije u pravu. To je uzaludna rabota.

    Nije niko glup, zna narod šta je pisao, i ima svoje stavove...ali vi likujete. Uzgred, nije ni on baš bio neki lajt...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Golub Шта мени лично треба да значи такав један "доказ"? @Родољуб Лазић Не знам шта да кажем на то. Надам се да никада нисам уживо разговарао или полемисао са људима који то раде. Сад подозревам да има људи који снимају разговоре које водимо у стварном свету.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Ćiriličar

    @logdanov

    Не знам тачно у чему је проблем. Ви говорите о Удби, о цинкарењу, о не знам чему...Ја  не говорим о томе, говорим о коришћењу у оквиру форума. Може то да се ради и другачије - да се копи-пејстује нека порука и да се сачува у ворду. Али снимак је једноставнији. Или мислите да је и копипејстовање "будибогснама"?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, logdanov рече

    @Golub Шта мени лично треба да значи такав један "доказ"? @Родољуб Лазић Не знам шта да кажем на то. Надам се да никада нисам уживо разговарао или полемисао са људима који то раде. Сад подозревам да има људи који снимају разговоре које водимо у стварном свету.

    Нисмо се разумели, ја не снимам унапред или у току дописивања...  већ кад неко лупи нешто сасвим различито, а на исти тему или о истој особи ја потражим те небулозе и потурим аутору истих на увид...  али не лези враже, неки људи су непоправљиво превртљиви! 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 18 минута, Ćiriličar рече

    Recimo ako je  neki Boki, ne znam, skrinsutovao neke komentare, mislim da je to radi vaznosti, kao neki izvor i smernica, da ne surfuje i sl...i kao podseetnik za neku teološku problematiku....terati te detektivske rabote nije to baš....

    To je moj patent (kao i ono,.... kontekst... :idea:), :D.... i ja sam prvi to pustio ali samo kao foru, radi toga da malo podsetim ljude sta su pricali ranije na forumu o odredjenoj temi, a sta sada ....i to je to...

    Inace, .... imam novu ideju, cu da skrinujem neke moje stare poruke i da kada zatreba nekom poturim pod nos, ...jel vidis da Boksit nije pricao drugacije nego sad,..... nepogresiviji i od pape,.... :smeh1:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Родољуб Лазић Rođo, verovo ti ili ne, ja tebe mlogo....to što se u mlogo ne slaćem je šsta stvar....ne optužujem te za udbašenje, cinkarenje....smatram to besmislenim a i normalno je , da ne smatram ja bi to radio.

    Ne vređaj se ...neko graund point i ceo kontest forumašenja što se meni ne sviđa je da ima mnogo neke pakosti ako stavovi nisu isti...to ne valja....ok Đurović je imao neku svoju misiju, a vladike su naše, pa onda je to druga perspektiva....ali kad omaši, a omašio je ovaj put, nema smisla nikakav progon ili šta znam....mislim forumski....ja nisam za šampita-rilešn ni sa kim, ali ne treba da nosimo pakosti....ok, ti si blago postupao, sve sa pravopisom u zarez i to....to je bar korektno, nikad nisu ruznu rec rekao a "popio" si milion etiketa....ne trbamo biti pakosni.....ja padrea ne razumem, ali neću ni da ga proganjam i vrdjam iako je on blizu da meni zalepi...ali omašio je i to to je po meni omašio radi sujete svoje....od pozicije oštečenog čoveka, stavio se u poziciju čoveka koji spasava SPC....malo je to krupan zalogaj....ali ajde, meni svejedno da je i spase....samo da nikave stete ne bude nikome...


     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Родољуб Лазић Копипејстовање не може да послужи као прес-клипинг. Скриншотовање може.

    @Golub Не треба ми правдање, људи. Шокиран сам и даље. Да би неко могао да извуче нешто што је ...неко рекао па после, превртљивац, тврди сасвим друго,... мора да прави скриншотове свега, јер никада не зна када ће неко да постане превртљивац. Затим те скриншотове мора да систематизује према датуму, тематици и аутору, да би могао лакше да их пронађе и да се подсети. Зар није довољно јасно шта имам у виду?

    @Bokisd Фора на форуму. Да, да. хехе. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, Golub рече

    ја не снимам унапред или у току дописивања...

    Једном си скриншотовао нешто што сам ја написао у 6 ујутро и после минут изменио. Шта је то него унапред?

    Слободно реци да ниси, ја немам скриншотове.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, logdanov рече

     

    @Golub Не треба ми правдање људи. Шокиран сам и даље. Да би неко могао да извуче нешто што је ...неко рекао па после, превртљивац, тврди сасвим друго,... мора да прави скриншотове свега, јер никада не зна када ће неко да постане превртљивац. Затим те скриншотове мора да систематизује према датуму, тематици и аутору, да би могао лакше да их пронађе и да се подсети. Зар није довољно јасно шта имам у виду?

     

    Не мора, само је скриншот мало ефикасније потурање на увид написаних небулоза, нпр. ево примера како поп Зоран прети попу Јовану то јест Едину:

    image.thumb.png.52eb71eacf3a866020bc87f30d06f5a1.png

    а свакако је могуће поставити и ,,линк'' ,  али људе често мрзи да кликћу на линк.

     

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Ćiriličar рече

    @Родољуб Лазић Rođo, verovo ti ili ne, ja tebe mlogo....to što se u mlogo ne slaćem je šsta stvar....ne optužujem te za udbašenje, cinkarenje....smatram to besmislenim a i normalno je , da ne smatram ja bi to radio.

    Ne vređaj se ...neko graund point i ceo kontest forumašenja što se meni ne sviđa je da ima mnogo neke pakosti ako stavovi nisu isti...to ne valja....ok Đurović je imao neku svoju misiju, a vladike su naše, pa onda je to druga perspektiva....ali kad omaši, a omašio je ovaj put, nema smisla nikakav progon ili šta znam....mislim forumski....ja nisam za šampita-rilešn ni sa kim, ali ne treba da nosimo pakosti....ok, ti si blago postupao, sve sa pravopisom u zarez i to....to je bar korektno, nikad nisu ruznu rec rekao a "popio" si milion etiketa....ne trbamo biti pakosni.....ja padrea ne razumem, ali neću ni da ga proganjam i vrdjam iako je on blizu da meni zalepi...ali omašio je i to to je po meni omašio radi sujete svoje....od pozicije oštečenog čoveka, stavio se u poziciju čoveka koji spasava SPC....malo je to krupan zalogaj....ali ajde, meni svejedno da je i spase....samo da nikave stete ne bude nikome...
     

    Дакле, није удбашење ни цинкарење, а ни пакост (ако сам добро разумео да мислиш да је то мој разлог за скриншотовање). Мислим да сам био јасан шта је мој разлог. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 минута, logdanov рече

    Једном си скриншотовао нешто што сам ја написао у 6 ујутро и после минут изменио. Шта је то него унапред?

    Слободно реци да ниси, ја немам скриншотове.

    Заиста се не сећам, о чему се радило, твоје 6 ујутро је код мене касно увече... :)   

    Могуће да је било нешто добро и корисно, ја обично ,,скриншотујем'' одмах нешто ако је занимљиво и корисно, а ако су написане небулозе потражим их и ,,скриншотујем'' па их потурим ауторима да се огледају, јер је једноставније и ефикасније него постављање линка, линк је додатна акције и често непрегледан. Нпр. на овом линку је поп Зоранова претња ,,Едину и Милораду'':

     

     

    Али ценим да је ,,скриншот'' једноставније огледало.

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...