Jump to content
  • Поуке.орг инфо
    Поуке.орг инфо

    Обраћање Епископа Митрофана и Епископа Кирила у вези са Ванредним црквеним сабором у Клирвотеру

    E Бр 48/20

    25. фебруар 2020

    Милтон – Торонто

     

    СВЕТОМ АРХИЈЕРЕЈСКОМ СИНОДУ

    СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

    Б Е О Г Р А Д

     

    Поводом објаве текста под насловом ’’У одбрану истине и јединства Српске Православне Цркве’’, који је објављен на званичној интернет страници Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку, у понедељак
    24. фебруара т.г. желимо да изнесемо следеће примедбе:

    1. На службеној страници Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку не смеју се објављивати овакви, и текстови који се директно тичу живота Цркве, без претходног саветовања са свим члановима Епископског
    Савета? Нама је познато да Епископ Кирило, као ни ми, нисмо консултовани у вези са истим. Добили смо информацију да ни Владика Лонгин није консултован.

    2. Исто тако у вези са писмом Епископског Савета Е.С. бр 1/20 од 15. фебруара т.г., такође објављеног на званичној интернет страници Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку, најмање двојица од петорице
    Епископа нису консултовани.

    3. Свети Архијерејски Синод позивао је Епископе из САД да пониште све одлуке Сабора и да о томе обавесте Свети Архијерејски Синод, што није учињено све до седнице Епископског и Централног Савета, 30. новембра/1. децембра 2019. Намеће се питање зашто се чекало пола године да се Епископи из САД, и неки чланови Централног Савета, огласе директно јавности путем интернет страница сада пред сами ванредни Сабор, а не Светом Архијерејском Синоду са објашњењима благовремено?

    4. И поред прихватања одлука Светог Архијерејског Синода да се нови устав за Епархије у САД поништи, исти је месецима био на званичној интернет страници једне од Епархија у САД, све до пре две седмице. Већи проблем је у томе што руководство црквених тела у САД, по најновијим саопштењима, даје до знања да су у најгорем случају погрешили само у процедури, али да је суштина мењања устава у складу са одлуком Светог Архијерејског Сабора, па и наводним ранијим одлукама Епископског Савета из 2015, и 2017 године. Цитира се као ауторитативан текст пароха вашингтонског који убеђује читаоце у исправност непостојећег процеса – ’’арондације устава’’, па још на основу одлуке СА Сабора.

    5. Инсинуација да смо ми, док смо били Епископ источноамерички, у децембру 2015.године дали нашу сагласност за било какву реорганизацију Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку, а камо ли по питању
    регистровања имовине је нетачна. У истом смислу, Његово Високопресвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, администратор Епархије буеносаjреске и јужноамеричке, као ни његов наследник Његово Преосвештенство Епископ Г. Кирило, нису учествовали у одлукама те природе.

    6. На против, 4. јануара 2017., тројица Епископа из САД су одржала седницу без нашег знања, као ни знања Митрополита Амфилохија, у Либертивилу где су донели одлуке у вези са регистрацијом нових корпорација. Одлуке те седнице су цитиране у свим формативним документима нових корпорација као одлуке Епископског Савета, а ми смо о том састанку сазнали из докумената корпорације тек у јесен 2019.

    7. Постојање тих једночланих корпорација, а поготово тзв. ’’Serbian Orthodox Dioceses in the USA’’ је сасвим случајно испливало на видело као последица конфузије која је настала после Црквеног сабора, јула 2019. Ако је то све било
    транспарентно, као што саопштења говоре, зашто се то није изнело ни пред Епископски савет, ни пред Централни савет, а камо ли пред Свети Архијерејски Синод раније?

    8. По нашим сазнањима од учесника, нови устав ’’Српских Православних Епархија у САД’’, подељен је појединим члановима Сабора уз образложење да је то коначна верзија. Тако смо чули и у записнику седнице Централног савета, која је одржана уочи јулског ’’крњег’’ Сабора. Опет напомињемо да је, у најмању руку, комплетно заобиђен чл.33 Устава Српске Православне Цркве за Северну и Јужну Америку, којим се налаже следеће: ’’одредбе овог Устава могу бити
    измењене и допуњене само на редовном или ванредном заседању Црквеног сабора, трочетвртинском већином гласова присутних делегата, уз сагласност Епископског Савета. Измене и допуне овог Устава потврђује Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве’’. Две Епархије, које чине кворум тога Сабора
    нису биле ни позване.

    9. Саопштења наводе да су сви ови подухвати, јавни попут јулског Сабора, или нетранспарентни попут правне реорганизације, имали за циљ да заштите Српску Православну Цркву од легалног ризика или одговорности. Ми, због
    непоштовања постојећих одредаба важећег Устава смо управо сада изложени већем ризику него икада пре.

    10. Конкретан пример тога да је Епархија канадска изложена ризику након ових немилих промена потврђује Статут Епархије канадске који гласи:’’ Српска православна епархија у Канади управља се на основу одредаба Устава СПЦ у
    Северној и Јужној Америци, одредаба 8.1 и одредаба овог Статута’’.

    11. У вези са радом ванредног Црквеног сабора ми смо већ упутили своје примедбе Председнику Епископског савета Његовом Преосвештенству Епископу новограчаничко-средњезападноамеричком Г. Лонгину. Усмено смо добили
    сагласност да се дневни ред може променити јер је додељено веома кратко време за сам рад ванредног Сабора, док ће већи део Сабора бити посвећен регистрацији, и оброцима, а не времену за дискусију.

    12. Овде морамо рећи и то да је и Епископски и Централни Савет у Чикагу 30. нов. - 1 дец. протекао у апологетским тоновима којима су наша браћа архијереји у САД образлагали исправност својих ставова и дејстава у вези ”новог устава за САД”. Тек на инсистирање епископа Митрофана и епископа Кирила а и уз смиреност и одлучност епископа Лонгина (као председавајућег Епископског савета) усвојен је став да се морају извршити све одлуке Светог Синода које су нам свима добро познате.

    13. Могуће је да преко интернет страница има злонамерних напада на нашу браћу архијереје из САД, који су последица још незацељених рана од претходних раскола, и које смо и ми осудили у саопштењу са Централног савета у децембру
    прошле године. Али то није разлог да се a priori одбацује свака критика њиховог рада, нарочито око ”крњег” Сабора у Чикагу у јулу месецу прошле године. Подсећамо браћу Архијереје из САД да је критика Сабора из јула прошле године
    дошла са највишег места - од Светог Синода наше Цркве (и од готово свих архијереја с којима смо имали прилике да разговарамо на ту тему), а не од неких како се каже у поменутом тексту злонамерних људи са неидентификованих
    интернет адреса.

    14. Из тог разлога испада помало парадоксално да су наша браћа Архијереји из САД пристала да се сазове Црквено-народни Сабор на Флориди, где треба да се пониште све њихове одлуке са ”крњег” Сабора из Чикага, од јула месеца прошле године, и истовремено да наступају на том Сабору са најновијим текстовима који су усмерени на потврду и оправдање њиховог досадашњег рада. Још је парадоксалније да се стално понавља тврдња да на ’’крњем’’ Сабору у Чикагу ”није донета никаква одлука”? Тиме се вређа основна интелектуална висина тела и архијереја наше Цркве као и еминентних стручњака из области права који су већ више пута образложили неуставну позадину ”крњег” сабора из Чикага од јула прошле године. По свему судећи показује се да наша браћа Архијереји из САД (изузев надамо се епископа Лонгина), не прихватају одлуке Светог Синода наше Цркве, а још мање уважавају мишљења епископа Митрофана и епископа Кирила и понашају се као посебно тело, као што један од браће рече у јучерашњем интервјуу у више наврата: неки ”епископски савет у САД” који нема благослов нити Светог Синода нити Светог Сабора наше Цркве! Питамо се: да ли се у свему овоме огледа њихова борба за Истину и за јединство наше Свете Српске Православне Цркве?!

     

    Светом Архијерејском Синоду одани,

    ЕПИСКОП КАНАДСКИ МИТРОФАН

    ЕПИСКОП БУЕНОСАЈРЕСКИ И ЈУЖНОЦЕНТРАЛНОАМЕРИЧКИ КИРИЛО

     

     

    ***

     

    пдф Е Бр 48 2020 Канада (3).pdf




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 12 часа, Zoran Đurović рече

    Колико је Буловић супротан Максимовој пароли да је Вартоломеј узео тежак крст на себе и да ће време показати да је Вартоломеј био у праву! 

    ORTHODOX-EUROPE.ORG

    Bishop Irenei responds to questions about the meeting of primates in Amman.

     

    Nego, ubedjen sam da se ove tvoje poruke pojavljuju na stranicama koje sam vec iscitao. Sasvim slucajno neku ugledam, kad se vratim nazad.

    Bolje da te banuju, nego ovako da ti umecu poruke.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 17 часа, Zoran Đurović рече

    Да, пренео је и сајт МЦП (наравно да нису поменули Укра). Написаћу текстић о томе на Видовдану. И тог човека сви лично познају, и сам Амфилохије, јер је студирао дуго у Атини. На ватопедском сајту по први пут нису ставили фотке са обеда, а све друге су брисали да се овај не би видео, међутим неке су им промакле. Ватопед је признао Укре.  

    Изненадио сам се за Јефрема, он је поштован духовник. Чуо сам да је било притисака на њега и да је то урадио због братства.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 минута, Вукашин рече

    Nego, ubedjen sam da se ove tvoje poruke pojavljuju na stranicama koje sam vec iscitao. Sasvim slucajno neku ugledam, kad se vratim nazad.

    Bolje da te banuju, nego ovako da ti umecu poruke.

    То је због тога што је на одобравању. Многи не прочитају његове поруке зато што му накнадно убаце.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Жика рече

    То је због тога што је на одобравању. Многи не прочитају његове поруке зато што му накнадно убаце.

    И мени је тужно када видим обавештење а да поруке нема.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Поуке.орг инфо Може ли да се подеси да кад се некоме ко је на одобравању одобри порука, да порука буде постављена у време одобравања, а не да буде затрпана?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 часа, Golub рече

    Дефинитивно, попе, пролупао си дибудус...  и до сад си лупао, али ово је врх...  да те није сколио корона вирус???  чујем да је исти напао Италију? 

    :D

     

    Амфилохије пре неки дан позвао све да не гласају за Мила и његову партију и два месеца предводи и подстиче литије, али је и даље Милов осведочени пријатељ и непријатељ литија (= пријатељ Закона о верским слободама).joooj

    "Дивим се" свима који и даље, упркос свему, уважавају мишљење овог човека.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Упитао је који је тај народ који гласа за некога који безакоње проглашава за закон.

    “Ја вјерујем докле се не скине то безакоње да нећете наћи ни једног ни Бокеља, ни Црногорца ни Брђанина који ће гласати за тако безакоње и за оне који тако безакоње отимања светиња устоличују први пут у историји Црне Горе. У Бога се надам да међу вама Бокељима неће бити оних који ће гласати за то безакоње и за оне који подржавају то безакоње, без обзира ко они били”, поручио је Владика Амфилохије.

    https://mitropolija.com/2020/02/23/mitropolit-amfilohije-sa-litije-u-risnu-bezakonje-je-proglaseno-za-zakon-ne-glasajte-one-koji-ga-podrzavaju/

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Milan Nikolic рече

    @Поуке.орг инфо Може ли да се подеси да кад се некоме ко је на одобравању одобри порука, да порука буде постављена у време одобравања, а не да буде затрпана?

    У суштини то би значило да администратор мења време поруке... тако да то не радимо.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, Вукашин рече

    Nego, ubedjen sam da se ove tvoje poruke pojavljuju na stranicama koje sam vec iscitao. Sasvim slucajno neku ugledam, kad se vratim nazad.

    Bolje da te banuju, nego ovako da ti umecu poruke.

    Нико му ништа неумеће, већ је на одобравању. Све поруке у којима вређа епископе и људе на форуму не пролазе, тако да је то све веома једноставно. А одобравају се онда кад администратор буде на сајту, тако да је и време када је порука написана, а не када је администратор одобрио.

    Бојим се да и Ви нисте схватили да нећемо дозволити оно што је рађено до сада.

    Једно је разговор, друго је прављење конструкција, уметање, исмејавање... Ено, има таквих сајтова по нету колико хоћете... овде је то недопустиво.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Иван Ц. рече

    Нико му ништа неумеће, већ је на одобравању. Све поруке у којима вређа епископе и људе на форуму не пролазе, тако да је то све веома једноставно. А одобравају се онда кад администратор буде на сајту, тако да је и време када је порука написана, а не када је администратор одобрио.

    Бојим се да и Ви нисте схватили да нећемо дозволити оно што је рађено до сада.

    Једно је разговор, друго је прављење конструкција, уметање, исмејавање... Ено, има таквих сајтова по нету колико хоћете... овде је то недопустиво.

     

    Vase pravo, kazem da nema mnogo smisla pustiti poruku, kada je vec zatrpana desetinama drugih. 

    Ili ga banujte, ili mu dozvolite da pise. Ovo nema mnogo smisla.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Вукашин рече

    Ili ga banujte, ili mu dozvolite da pise. Ovo nema mnogo smisla.

    Оставите да Администрација ради свој посао...

    Кад увидимо да је ситуација нормализована, да је речник прилагођен Поукама, реаговаћемо... за сада је овако...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Шта нас чека на Сабору на Флориди?

    28. фебруара 2020.
    2105741_0215-marina-lopicic-patrijarh-ir
     
    Поделите:

    FacebookTwitterEmailViberFacebook Messenger

    У последњим тренуцима пред почетак рада Сабора СПЦ у Америци откривају се детаљи нечасног и завереничког деловања епископа Иринеја Добријевића и Максима Васиљевића. Тако на површину избијају раније скривани детаљи, који доказују непорециве намере да Сабор, чије је сазивање наредио Синод, буде саботиран, попут чињенице да је програмом више времена предвиђено за кафе паузе, ручкове и регистрацију делегата, него за саме дискусије. Уједно процурела је и вест да је партиципација делегата на Сабору (овај пут као никада до сада) наплаћена 250 долара. Ако се узме у обзир да је већ сâм избор места одржавања Сабора – монденско летовалиште у Мексичком заливу с предвиђених 25 степени у хладу само по себи прескупо туристичко место, јер црквене општине саме плаћају учествовање, јасно је да су тројица владика имали намеру да број делегата на овом Сабору буде миноран, или барем попуњен њима склоним делегатима.

    Поставља се легитимно питање: А зашто то они желе? С којим циљем? Шта они крију и шта намеравају?

    Иако су се медијски упрегли да преко фантомских новостворених сајтова попут Саборника или Политикона себе прикажу као невине и праведнике, а све друге као заверенике и ниткове, учињена дела, стварност и чињенице говоре другачије. Тројац америчких епископа своја недела покушавају прикрити испразном реториком и отвореним лагање, међутим, већина часних Срба ипак признаје само чињенице и тешко прихвата причу: Да ли ти верујеш мени, или својим очима?

    Но, очи виде јасно чињенице које су неумољиве и њих је таксативно набројао епископ канадски др Митрофан. Нема им се шта додати нити одузети. Оне показују да је тројац америчких епископа већ неколико година уназад пред америчким властима вршио преузимање имовине црквених општина на Епархије, а потом променио име Српске цркве, све без знања и дозволе црквених власти у Београду, и без обавештавања својих верника. У прикривању својих недела починили су велике пропусте и грешке, које сада долазе на видело, што их чини нервозним. Поједини сматрају да су им намере да одвоје СПЦ у Америци од Сабора у Београду те да све раде у том смеру.
     
    Због тога, након што су увидели да излажирана писма подршке, наручени интервјуи, патетично понављање оданости СПЦ и остала јефтина пропаганда и манипулација не доноси жељене резултате, почели су са систематским нападом на све око себе, од новина, преко појединаца па до институција, попут Синода и Сабора СПЦ. Сад од једном криве неке проте који су писали о томе или новине, и Синод који “није ништа схватио” и сви други, само не они? Овај ирационалан покушај прављења драме и дизања тензија не само да не води никуда, него не умањује чињенице, које су не само свима познате него и јавне и доступне на интернету. Владика Максим конкретно је прошао читаву лепезу изјава од тога да Синод није схватио како треба тему Устава, па све до последње изјаве да све ради у сагласности са Синодом.
    Ипак, и поред свих двосмислених изјава, превара и опструкција Сабор је сазван, делегати ће доћи и отворено разговарати са својим Патријархом. Овај Сабор неће имати неке велике одлуке, он има само једну тачку и једну одлуку, а то је поништење свих превара и нечасних дела која су тројица епископа урадили и одбацивање лажног и штетног Макисмовог Устава. О неким канонским последицама, овог нечувеног покушаја пуча и преваре, пресудиће редовни Мајски сабор у Београду, када буду присутни сви епископи. 
     
    У том смислу, присуство Патријарха и представника Светог Синода, није било потребно, него је доказ љубави и бриге Патријарха за наш народ у Америци. Присуство је уједно и гаранција регуларности рада Сабора, првенствено гаранција слободе говора делегата и изношења њиховог мишљења, будући да се епископи Иринеј Добријевић и Максим Васиљевић нису прославили у тим цивилизацијским вредностима и достигнућима. Познато је да су на прошлом Сабору у креираној атмосфери хаоса и без значајније дискусије покушали да акламацијом Устав прогласе усвојеним (иако сад тврде да нису опет по принципу јел верујеш мени или својим очима). Међутим, овај пут присуство Патријарха гарантује ред и мир.
    Непорецива је истина да Српска црква у Америци треба модеран и адекватан Устав који ће јој омогућити раст и напредак, ни Патријарх ни Синод ни Сабор немају ништа против тога, што су својим одлукама више пута потврдили.  Сасвим је друга чињеница да Устав који су припремили двојац Иринеј-Максим, а саучествовао Лонгин, не само да није тај Устав, који је потребан СПЦ у Америци, него је разарајући по јединство српског народа и Цркве. Управо зато се не сме дозволити замена теза како Београд нешто брани, како Патријарјх не разуме стварност наше Цркве у Америци итд. 
    У том смислу обарање и поништење Максимовог и Добријевићевог Устава јесте само први корак ка томе да се СПЦ у Америци врати на прави пут, да се обнови јединство и саборност нашег народа и да се поставе здрави темељи и одреде јасни принципи на основу којих ће се правити нови Устав СПЦ у Америци. Ништа више од тога и ништа мање од тога.
     
    Но, изгледа да то двојцу Добријевић и Васиљевић није довољно, јер последњи потези и изјаве дају утисак да су спремни да крену Артемијевим путем. Не дао Бог!
     
    Василије Милановић
     
    VIDOVDAN.ORG

    У последњим тренуцима пред почетак рада Сабора СПЦ у Америци откривају се детаљи нечасног и завереничког...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 часа, Zoran Đurović рече

    Едо није светац, али је јасно зашто се овај случај вади из нафталина. 

    Збиља попе З(л)оране, ти ,,образа немаш, а гузици се не бојиш'' штоно би рекао наш прости народ...  (мора да те нису довољно тукли кад си био мали!?)  :)

    Ако је ко овде на форуму помињао и нападао ,,Едина'' - муслимана то си био ти, попе!  Треба ли да поставим ,,скриншот '' кад си му претио да ћеш га истерати из СПЦ, и све друге небулозе и пљувачине ... како те, заиста, није срамота!?

    Не би ме чудило да за који месец или годину напишеш следећу реченицу:

    ,, Максим није светац, али је јасно зашто се овај случај вади из нафталина''.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...