Jump to content
  • Поуке.орг - инфо

    Епископ западноамерички Максим: Благословена тачка

    Поводом најновијег писања епископа бачког („Пасхални прелаз Епископа Максима“, објављеног 8. мaja 2019. године), имамо да истакнемо следеће:

    Лепо је видети наставак писања у добронамерном тону и маниру, премда остаје чињеница да епископ Иринеј ни у једном од своја четири текста није успео да укаже на нетачности и погрешне поруке у Саопштењу Епархије Западноамеричке, које му је и послужило као ударна каписла. Оно у чему јесте успео, јесте да прошири тему и потом учита непостојеће поруке у поменуто Саопштење. Стога је и могао да у игру уведе украјинске расколничке заједнице у САД иако наше Саопштење ни у ком случају њих није подразумевало јер су оне еклисиолошки непостојеће.

    И даље одговорно тврдимо да ОДЛУКЕ Епископског савета о несаслуживању са канонским украјинским свештенством у САД (под омофором Васељенске патријаршије) нема, нити је било. Ако је и било саопштења појединих епископа, које епископ бачки у свом одговору опширно наводи, а којима је сугерисано супротно, Савет никада такву одлуку није донео.

    Што се тиче „случајева у Охају“ ту ствари такође стоје другачијe. Догађаји које описује епископ бачки, на основу свог извора, десили су се током 2018. године. Дакле, ради се о догађајима пре додељивања фамозног „томоса о аутокефалији“ из јануара 2019. године. Наш коментар о непостојању тих заједница се односио на нову реалност по питању Украјинаца у САД, тј. оних који јесу и оних који нису „под омофором Цариградске Патријаршије“. На основу тога смо и могли рећи у првом тексту да „Порошенкови Украјинци“ (мислећи на нову тзв. аутокефалну Украјинску Цркву) не постоје као црквени ентитет у Америци. Дакле, говорили смо у презенту, месеца марта 2019. године. Осим тога, у поменутим догађајима у Охају (фотографски документованом) нема канонског украјинског епископата него свештенства (ту је тачно наведено: „један број свештенства Украјинске Православне Цркве у Сједињеним Америчким Државама“), за које смо, међутим, обавештени да су због тог неканонског саслуживања сносили канонске епитимије и последице. Дакле, украјински Епископи из Васељенске патријаршије су били против тог саслуживања а сами нису били присутни! Сва та саслуживања, неканонска са гледишта канонских Украјинаца, не могу да се користе као аргумент у био чијој интерпретацији. Такође, није тачно да је митрополит Антоније „саслуживао са унијатима и другим расколницима“; тачно је, пак, да су они били присутни једном чину, носећи обележја архијерејског чина – али, опет, без саслуживања! (Уосталом, за то саслуживање, колико видим, није достављена никаква фотографија).

    Мало појашњење: у духу томоса о аутокефалији (из јануара 2019. године), све неканонске парохије „Украјинске Православне Цркве – Кијевског Патријархата“, које је Филарет својевремено просто украо од канонских Украјинаца у САД, морају да дођу под омофор локалне (канонске) украјинске Цркве у САД која је унутар јурисдикције Васељенске патријаршије. (Ово се односи не само на САД него и остале области у свету у којима је Филарет основао своје парохије). Тренутно, ове парохије остају неканонске док се дијалогом не буду вратиле у окриље Православне Цркве.  Не постоји ни Украјински Викаријат у Америци, пошто је он креиран у прошлости од стране „Украјинске Православне Цркве – Кијевског Патријархата“. Ова „еклисијална“ структура више не постоји јер „нова Украјинска аутокефална Црква“ не може имати парохије у САД. У садашњем тренутку, ове парохије нису део канонских Украјинаца у САД нити су формално под Украјинском црквом у Украјини. Канонски Украјинци у САД су ушли у процес дијалога са расколничким фракцијама тражећи решење за црквену аномалију која постоји по овом питању.

    Понављам још једном: владика Иринеј није у праву када оспорава наш исказ по коме нема „никакве канонске помесне украјинске јурисдикције у Америци“, јер се код нас израз „јурисдикција“ односи на самосталну епархијску структуру. Не постоји, дакле, јурисдикција, него постоје украјински епископи (само двојица) и парохије унутар једне и једине јурисдикције: Васељенске патријаршије.

    Још једном да поновимо: „у финалним актима Критског сабора“ који су у припреми (а та акта укључују стенографске записе дискусија, поздравна слова, разна обраћања и сл., а не само „текстове Сабора“, како их именује владика Иринеј, мислећи ваљда само на шест саборских докумената) наша титула је (накнадном интервенцијом) исправљена и то ће се показати „када та акта буду коначно и званично објављена“, тј. одштампана као званична Акта (Практика) Светог и Великог Сабора на Криту.

    Потписи епископа бачког, како признаје, стоје на релевантним документима са саветовањâ у Шамбезију по питању дијаспоре, а они се своде на документ ”Православна дијаспора“ (које документе је Свети и Велики Сабор усвојио и потврдио). Епископ Иринеј не скрива своју улогу у тим документима и признаје да их је потписао, а ми читаоце упућујемо да прочитају тачке: 2 б) и 6 документа о дијаспори, а потом и Правилник рада Епископских сабрања у Православној дијаспори, тачке: 4(2), 9, 10. Из ових тачака следе значајне ингеренције у односу на првопрестолну Цркву које показују да она у много чему служи као тачка референције за укупну дијаспору.

    Напослетку, свакако да епископу Иринеју уписујемо у заслугу његов текст, „пун наде и добрих очекивања од Сабора, писан непосредно пред његово сазивање“, као и друга прегнућа и текстове везане како за Свети и Велики Сабор 2016. године тако и оне везане за рад Светог архијерејског сабора Српске Цркве. На тим ранијим текстовима се многи могу учити много чему, а понајвише црквеној икономији и дипломатији.

    Ваистину Васкрсе Господ!

     

    Извор: Епархија западноамеричка




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 5 минута, Bokisd рече

    Moze da nas pozove Olja u Utisak nedelje.... :smeh1:

     

    пре 3 минута, Ведран* рече

    Милојков нам не би дао да идемо јер је "утисак" = стров мен. :))

    Mожемо да причамо на тему људи-машине! Just_Cuz_19

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Ведран* рече

    Милојков нам не би дао да идемо јер је "утисак" = стров мен. :))

    (moram... sta cu'...:D)

    https://velikirecnik.com/2016/08/01/impresija/

    Šta je to impresija?
    Utisak ili subjektivni doživljaj naziva se impresija.

    Pojam impresija veoma je čest  na našim prostorima kako u svakodnevnom govoru tako i u drugim sferama života. Različiti ljudi različito doživljavaju impresiju, a za one koji ne znaju značenje ove reči sledi detaljno objašnjenje.

    Impresija

     Svakodnevno na putu do prodavnice, posla, škole, drugarice srećemo veliki broj ljudi koje možda čak i ne primećujemo i  to jer još uvek nije došlo do razloga zbog kojeg bi započeli opažanje istih. Nekada utisak (impresiju) o nekome donosimo već nakon samo par trenutaka, videvši njen izgled ili način oblačenja, a nekada je potrebno vreme i više informacija da bi doneli svoj sud.

    Po etimologiji reč impresija potiče iz latinskog jezika, preciznije od latinske reči impression koja ima značenje utiska ili dojma. Po definiciji impresija jeset subjektivnij doživljaj koji svako od nas doživljava na svoj način u zavisnosti od toga kakav mu je karakter. Može se reći da impresija predstavlja prvi utisak koji stičemo o nečemu ili nekome. Prema tome imrepsija jeste celovita predstava o nekom sadržaju koji je proizvod našeg opažanja, a pored emocija u doživljavanju te impresije utiču i drugi faktori.

    Kako bi smo mogli da doživimo impresiju najpre moramo da iz bilo kog razloga stvar ili osobu stavio u nase vidno polje tj. opazaljno polje . Time ćemo mi našu pažnju usmeriti ka njoj i tako steći neki utisak, koji će od našeg karaktera, ali i onoga što vidimo ona kasnije može dati pozitivnu ili negativnu impresiju.

    Impesija se može doživljavati na različite načine, a veoma često mi donosimo površni sud o nekom na osnovu samo njegovog fizičkog odraza. Zato psiholozi stalno ističu da prva impresija često može da proveri i da je bitno da se obrati pažnja i na druge faktore pre donošenja našeg mišljenja o određenoj osobi ili stvari.

    Tako da, mi smo vladiku postavili u,.... opazaljno polje... :coolio: ... kroz utisak... :D

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Просечан србенда рече

    Mожемо да причамо на тему људи-машине! Just_Cuz_19

    Види, ниси у току са савременим сленгом. :smeh1:

    Људи-машине се сада зову "ботови" ;)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Ведран* рече

    Види, ниси у току са савременим сленгом. :smeh1:

    Људи-машине се сада зову "ботови" ;)

    Да у праву си брате нисам се изразио по моди а можда наш израз допре до њиховог апарата за размишљање и покрене људскост у њима:)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, Логос рече

    еклисиолошки непостојеће

    пре 27 минута, Ведран* рече

    Милојков нам не би дао да идемо јер је "утисак" = стров мен. :))

    Синтагму "еклисиолошки непостојеће" је користио @Александар Милојков на једној од првих тема (у низу саопштења) везано за целу ову причу. Водио сам расправу са њим око те синтагме у односу на реално постојеће (украјинске заједнице) које је е. Максим порицао. Ево сада ту синтагму, ако се не варам, по први пут користи и е. Максим. Сад, ко је од кога позајмио...
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Vladan :::. рече

    Синтагму "еклисиолошки непостојеће" је користио @Александар Милојков на једној од првих тема (у низу саопштења) везано за целу ову причу. Водио сам расправу са њим око те синтагме у односу на реално постојеће (украјинске заједнице) које је е. Максим порицао. Ево сада ту синтагму, ако се не варам, по први пут користи и е. Максим. Сад, ко је од кога позајмио...
     

    И теби ради нос Владане. Испираш га редовно 100% :))

    @Просечан србенда да ли ти је сад јасније око невређања присутних, ботова, машина и тако даље, разумеш...?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Како ви испирате нос? Ја слично овако само радикалније.

    ispiranje-nosa-kao-svakodnevna-higijena_

    Ова метода је од најважнијих за здравље и заштиту од болести и алергената.

    У питању је слани раствор. Можете овде чути од пуковника Миланка при крају емисије.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 42 минута, Ведран* рече

    да ли ти је сад јасније око невређања присутних, ботова, машина и тако даље, разумеш...?

    О да боље разумем! То је оно као кад ти бака јелица због несташлука каже "битанго једна!"

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, Дејан Мачковић рече

    Човјек има озбиљних проблема, мртав-ладан слаже нешто, успут извријеђа, онда се прави блесав почне да тврди твој став, као свој  и тако у круг.

    Прво је Аутокефалија била неканонска, па у другом интервју била канонска, па је онда Иринеј само утриповао да се обраћа њему, па се ипак обраћа њему, па се Иринеју причињавају Украјинци у Америци, па ево сад признаје да их има, па још милион других примјера којих немам живаца ни да се сјетим.  Да је реалан црквени живот исто што и интернет, Максим би био банован и блокиран, а сви би га саучесници игнорисали.

    Иринеј ће бити блесав ако му било шта након овог одговори, таквих будала се треба клонити, па био 150 пута владика. Јадан Фанар на шта је спао.

    Треба му забранити било какво јавно иступање јер нарушава углед СПЦ у јавности. А о катедри на факултету би у свакој нормалној земљи, након свих ових свињарија могао само да машта. Нажалост неће бити ништа.

    Ово је најлегендарнији коментар на Поукама! За златну медаљу! 1.000 динара господину! :)) Коментар је у рангу оног Хегезије хедонисте, који је имао надимак: Онај који наговара на самоубиство, јер кад би нормалан човек ово прочитао, дигао би руку на себе. Срећом, Макса не спада у ту категорију, па га нећеш натерати да се од срамоте убије...  

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, Vladan :::. рече

    Синтагму "еклисиолошки непостојеће" је користио @Александар Милојков на једној од првих тема (у низу саопштења) везано за целу ову причу. Водио сам расправу са њим око те синтагме у односу на реално постојеће (украјинске заједнице) које је е. Максим порицао. Ево сада ту синтагму, ако се не варам, по први пут користи и е. Максим. Сад, ко је од кога позајмио...
     

    А зашто је проблем што сам ја раније користио ту синтагму? Да ли је грех ако сам разговарао на ову тему са владиком, где ми је он неке своје ставове растумачио и појаснио? Владика саслужује са постојећима, а у контексту говора о Цркви, реч постојећи може значити само - еклисиолошки постојећи (јер говоримо о постојању црквене заједнице а не политичке партије, верске сакте или невладине организације), то јест, они који су у јасном канонско-литургијском поретку и организму Цркве.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, Ведран* рече

    И теби ради нос Владане. Испираш га редовно 100%

    Ко размишља носом, његови закључци бивају "утисци", пројекције, сламнате чичице... Сада напиши чланак како имаш утисак да сам примио паре од Максима, Фанара, Трампа.... Од вас, овдашњих дискутаната (част изузецима), човек не моће боље ни да очекује, до пљување, сатирање, вулгаризам и вређање.

    Здраво ми били.

     

    Са Авом ћу причати уживо, ускоро ћемо се, ако Бог да, видети. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Александар Милојков рече

    Од вас, овдашњих дискутаната (част изузецима), човек не моће боље ни да очекује, до пљување, сатирање, вулгаризам и вређање.

    e ovo nije lepo, cini mi se da si ti prvi izgubio strpljenje, ako se secas :nene: pa postavio baba Jelicu na gajbicu...onako podrugljivo za sve koji su protiv Maksimovih stavova, ti mozes da se rugas a tebi se ne moze reci, ili mislis da si ti vredniji od diskutanata ovde? 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Sofija_ рече

    e ovo nije lepo, cini mi se da si ti prvi izgubio strpljenje, ako se secas :nene: pa postavio baba Jelicu na gajbicu...onako podrugljivo za sve koji su protiv Maksimovih stavova, ti mozes da se rugas a tebi se ne moze reci, ili mislis da si ti vredniji od diskutanata ovde? 

    Никога ја нисам конкретно именовао. Ко се пронашао, нисам му крив. Ја се овде нисам увредио. Говорим о бруталном вређању и понижавању владике Максима - почев од називања будалом и Јудом до претње шишањем браде. Ако се тако вређа један владика, шта онда да очекујем ја, један лаик. На то сам мислио.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...