Jump to content
  • Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Епархија ваљевска: Саопштење поводом пресуде Великог Црквеног Суда бившем архимандриту Никодиму (Богосављевићу)

    image.jpeg.2a55abdf54dd432da982fa9220938b09.jpeg

    САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ ПРАВОСЛАВНЕ ЕПАРХИЈЕ ВАЉЕВСКЕ

    Обавештавамо свештенство, монаштво и верни народ да је својом одлуком Велики црквени суд (ВЦС бр. 69 од 16. маја 2019. год.) донео коначну пресуду којом је бивши архимандрит Никодим (Богосављевић) кажњен лишењем свештеничког чина, монаштва и монашког имена и враћен у ред лаика са крштеним именом Драган. Овом одлуком оснажена је пресуда Црквеног суда Епархије ваљевске (ЦС бр. 52 од 22. априла 2019. год.).

    Бивши архимандрит Никодим (Богосављевић) јавно је прекинуо молитвено општење са патријархом, надлежним епископом и осталим епископима СПЦ и самовољно напустио богослужбено место, те је тако сам себе изопштио из крила једне, свете, саборне и апостолске Цркве. На позиве Епископа ваљевског Г. Милутина није се одазивао и ниједног тренутка није показао да се каје због својих поступака. Сходно томе, случај је предат у надлежност Црквеног суда Епархије ваљевске, који је пресудио као што је горе наведено, а што је и оснажено коначном пресудом Великог црквеног суда Српске Православне Цркве.

    Такође, обавештавамо верни народ да Драган Богосављевић (бивши архимандрит Никодим) и поред свих опомена, позива на покајање, пресуда црквених судова, забрана свештенослужења и даље служи и на тај начин наставља да чини оно што Богу није угодно.

    Апелујемо на све вернике да се држе јединства Свете Православне Цркве, јер по речима светог Кипријана Картагинског: „Коме Црква није мајка, томе ни Бог није отац“.

     

    Из Канцеларије Црквеног суда

                                                                                  Епархије ваљевске

     

    Извор: Епархија ваљевска




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 2 часа, Жика рече

    Имаш и Свете Оце који су исповедали нека погрешна учења па не кажемо да су јеретици. Ја кажем да нису осуђени ни на једном Васељенском Сабору. Да ли сам нешто слагао?

    многе јеретике су покушавали да канонизују од када је Православља0703_read.

    Ја не сматрам да је Папа у јереси пред нама, јер Православље признаје као не-отпадничке хришћане (разлог је јасан), и чињеницу да нема ауторитет духовни над православљем. Док римокатолици који га прихватају, живе традицију која нема везе са православним духовним одредбама (због 1.000.000 свакодневних питања за мирјане).

    On 26.6.2019. at 1:10, Родољуб Лазић рече

    Један текст, који и сада сматрам коректним, потписао сам заједно са Никодимом и још двојицом људи. При чемиу то није Никодимов текст, он га није писао, само га је потписао. А све то је било пре његовог сукоба са владиком Милутином. Ако ћемо том твојом логиком, онда можеш да прозовеш владику Николаја који је годинама сарађивао у богомољачком покрету са каснијим владиком Дионисијем, који је направио раскол у Америци. Они су итекако били пајташи. И мноштво сличних примера кроз историју Цркве.

    Шта мислиш о никодимовом односу према СПЦ, сада?

    Ја ћу ти написати мој утисак... мсм. да је Никодим највећи доказ Православне вере и пример неких лажних светаца које су негде покушавали да канонизују или прогласе за Христове пророке. По мени он сам себи прориче пад и нестанак. са виолетом и оним човеком, када је пророковао да стоје са свештеником у старој цркви и варају народ да не иду у ону која је обновљена у Духу Светом где је Владика Николај (то је део његових објављених виђења на сајту, којих ипак нема превише).

    Није провео довољно времена на Атосу, читајући. Јер би можда на време схватио да је у прелести и демонској обмани. Коју је и Св.Сава описивао код неких монаха које су пали анђели искушавали кроз лажна пророштва и виђења (глупо ми је да тему отварам овде о житијама са атоса и упоређујем их са Никодимом. Јер је Никодим, као што му име каже и његово пророштво рекло, само "Нико" и "Дим").

    Не само што духове не опитује и разликује, већ тако приступа и документима, где погрешно тумачи ексцентричну природу овога света, убијање стотина хиљада деце за ручак Папи, што је заправо било део протестантске пропагандне штампе. На крају га је убио јутуб, где је показао велику опсесију за Патријархом Иринејем, нпр. састанак Патријарха иринеја са Папом (познатим као Сатана), екуменистички састанци, састанци са политичарима, састанци са разним другим људима... 

    Хаха, погелдај односу према Патријарху, где је показао велику опсесију са Патријархом Иринејем. Ако су Патријарх Иринеј и Папа попили кафу негде, па причали о екуменизму, заједно одржали службу, тако да није наш Патријарх причешћен од стране Папе... То свима говори само да су Оци хришћанства сели да се разговарају, шта и како ће да раде. У свету који се мења брже него што Црква може да испрати...

    Али Никодим ту види курварство, и напушта нас све због курварства са Папом:1405_love:, иако Патријарх Иринеј и даље проповеда Православну веру одано.

    @Родољуб Лазић Ништа ово не значи што си ми одг. пре, то је Атанасијев текст, који нема ништа разјашњено, већ је као нека историјска хроника написано. ја сам говорио у контексту протестаната, они имају званично саопштење са сабора које је Папа потписао. У коме јасно пише да се раздваја Ватиканска бирократска и друге јереси од верника њихових цркви и обрнуто. Руска Православна Црква, је имала неколико служења са римокатолицима, на нивоу врха Цркви, не неких самовољних духовника. То је доказ да Руси воде евхаристијско општење данас и после сукоба са Цариградом. Тако да је ово Атанасијево, прилично непоуздано. Јер ипак Руси другачије званично извештавају...

    мсм. да ри мешаш нас из СПЦ, или Русе, са весељенским правилима која су под Султанов шатор. Код нас (СПЦ) и код васељене (нпр. О.зоран) није исти приступ, као што није унутар СПЦ од парохије до парохије исти приступ. о.Зоран је добар свештеник, долазе му верници који се реинкарнирају, васкрсавају на пијацама, имају виђења црних рупа у кућама... Он то као "зубар" лепо решава... Дал си видео на теми о Митрополиту Амфилохију да је о.зоран поставио слику да га О.Тапушковић прима у евхаристијској заједници, сада скоро. То ти јасно говори да О.Зоран долази као гост у службеном смислу. И сам његов став о Аутокефалији ти говори ко се заправо бори да ми потпанемо под Папу, био он Цариградски или Римски, а ко се бори да одбарни васељену од лудака у стамболу.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Аристарх рече

    многе јеретике су покушавали да канонизују од када је Православља0703_read.

    Ја не сматрам да је Папа у јереси пред нама, јер Православље признаје као не-отпадничке хришћане (разлог је јасан), и чињеницу да нема ауторитет духовни над православљем. Док римокатолици који га прихватају, живе традицију која нема везе са православним духовним одредбама (због 1.000.000 свакодневних питања за мирјане).

    Шта мислиш о никодимовом односу према СПЦ, сада?

    Ја мсм. да је Никодим највећи доказ Православне вере и пример неких лажних светаца које су негде покушавали да канонизују или прогласе за Христове пророке. По мени он сам себи прориче пад и нестанак. са виолетом и оним човеком, када је пророковао да стоје са свештеником у старој цркви и варају народ да не иду у ону која је обновљена у Духу Светом где је Владика Николај (то је део његових објављених виђења на сајту, којих ипак нема превише).

    Није провео довољно времена на Атосу, читајући. Јер би можда на време схватио да је у прелести и демонској обмани. Коју је и Св.Сава описивао код неких монаха које су пали анђели искушавали кроз лажна пророштва и виђења (глупо ми је да тему отварам овде о житијама са атоса и упоређујем их са Никодимом. Јер је Никодим, као што му име каже и његово пророштво рекло, само "Нико" и "Дим").

    Не само што духове не опитује и разликује, већ тако приступа и документима, где погрешно тумачи ексцентричну природу овога света, убијање стотина хиљада деце за ручак Папи, што је заправо било део протестантске пропагандне штампе. На крају га је убио јутуб, где је показао велику опсесију за Патријархом Иринејем, нпр. састанак Патријарха иринеја са Папом (познатим као Сатана), екуменистички састанци, састанци са политичарима, састанци са разним другим људима... 

    Хаха, ако ништа, спасила се његова бивша супруга, јер по Никодиму. То се види по односу према Патријарху, где је показао велику опсесију са Патријархом Иринејем. Ако су Патријарх Иринеј и Папа попили кафу негде, па причали о екуменизму, заједно одржали службу, тако да није наш Патријарх причешћен од стране Папе... То свима говори само да су Оци хришћанства сели да се разговарају, шта и како ће да раде. У свету који се мења брже него што Црква може да испрати...

    Али Никодим ту види курварство, и напушта нас све због курварства са Папом:1405_love:, иако Патријарх Иринеј и даље проповеда Православну веру одано.

    @Родољуб Лазић Ништа ово не значи што си ми одг. пре, то је Атанасијев текст, који нема ништа разјашњено, већ је као нека историјска хроника написано. ја сам говорио у контексту протестаната, они имају званично саопштење са сабора које је Папа потписао. У коме јасно пише да се раздваја Ватиканска бирократска и друге јереси од верника њихових цркви и обрнуто. Руска Православна Црква, је имала неколико служења са римокатолицима, на нивоу врха Цркви, не неких самовољних духовника. То је доказ да Руси воде евхаристијско општење данас и после сукоба са Цариградом. Тако да је ово Атанасијево, прилично непоуздано. Јер ипак Руси другачије званично извештавају...

    мсм. да ри мешаш нас из СПЦ, или Русе, са весељенским правилима која су под Султанов шатор. Код нас (СПЦ) и код васељене (нпр. О.зоран) није исти приступ, као што није унутар СПЦ од парохије до парохије исти приступ. о.Зоран је добар свештеник, долазе му верници који се реинкарнирају, васкрсавају на пијацама, имају виђења црних рупа у кућама... Он то као "зубар" лепо решава... Дал си видео на теми о Митрополиту Амфилохију да је о.зоран поставио слику да га О.Тапушковић прима у евхаристијској заједници, сада скоро. То ти јасно говори да О.Зоран долази као гост у службеном смислу. И сам његов став о Аутокефалији ти говори ко се заправо бори да ми потпанемо под Папу, био он Цариградски или Римски, а ко се бори да одбарни васељену од лудака у стамболу.

    Жао ми је што сам трошио време да бих ти одговорио. Свака наука се плаћа.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 45 минута, Родољуб Лазић рече

    Ја бих ипак, нека ми опрости господин Шушњић,  пре послушао шта  о тим "сестринским Црквама"  кажу горе поменути Сабори и свети  Григорија Палама, Марко Ефески, Нектарије Егински, Јован Кронштатски, Јустин Србски...

    ТИ сматраш да смо ми скренули са правог пута?

    до сада је било да преко нас аутокефалних и у оквиру наших патријаршија, други народи полако обанављају своје будуће аутокефалије (нпр. Ромска православна цркве, или Моровлашка православна црква... које би могле једног дана да се појаве) И то је то...

    Ако Вартоломеј креће да крши аутокефалије и гази канонске цркве, што се мене тиче само нека настави, јер нема где да иде, него да постане Турска православна Црква или да се његов наследник врати у православно јато уз покајање, јер ипак има границу коју је прешао и може да добије само неких 10% верника. И шта ће да раде Фанари, били би као Мираш Црногорски у расколу12:smeha:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 минута, Родољуб Лазић рече

    Жао ми је што сам трошио време да бих ти одговорио. Свака наука се плаћа.

    Јако си сугестибилан ако не мош да читаш овај кратак и сажет коментар на твојих 10000 на ту тему. Нису ови текстови хлеб на причешћу па да само отвориш уста и прогуташ.

    Није те ваљда саблазнила ова одлука епархије ваљевске поводом пресуде суда... Па си схватио да нисам ја члан секте коју си помињао на стању ствари. Већ "Нико" "дим":ladan:.

    Хаха, по Григорију Палами са мном општиш у Светом Духу саборне Православне Српске Цркве, можда ће, овај мој кометар да прочита дух твој, овако или онако, није важно што немаш ти времена. То би такође могли тако тумачити, по Григорију Палами и исихазму:pop:.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 минута, Аристарх рече

    Руска Православна Црква, је имала неколико служења са римокатолицима, на нивоу врха Цркви, не неких самовољних духовника. То је доказ да Руси воде евхаристијско општење данас и после сукоба са Цариградом.

    Uf, nisam ovo bas shvatio 100% Aristarh, sta si mislio ovde pod time da Rusi vode evharistijsko opstenje danas, ... sa kime ?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Bokisd рече

    Uf, nisam ovo bas shvatio 100% Aristarh, sta si mislio ovde pod time da Rusi vode evharistijsko opstenje danas, ... sa kime ?

    Са римокатоличком Црквом. Ево ти један чланак од скоро са Киролом Московским: https://mospat.ru/en/2019/05/03/news173771/

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 часа, Zoran Đurović рече

    Не пише. Као што није писало да се може исцелити сува рука у суботу. 

    Ја крштену душу не могу одбити од причешћа. Не ислеђујем никога. Има много православаца који се неће спасити, а причестили су се. Тиме се руководим. Јер мене Господ није поставио да одређујем ко се може причестити, а ко не, него да вршим службу Господњу. И миш може да сокчи на трапезу и да поједе комад причешћа, па неће бити свети миш. Може и мува да упадне у путир, али ни она неће бити света мува. 

    Католици имају дефинисано канонски да се могу причестити код православних, код нас нема те одредбе. Ја нисам успоставио никакво правило, па да се иде на причешће са сертификатом како је радио безумни Артемије, али не могу да одбијем крштену душу која приђе чаши. Католицима препоручујем (долазе код мене као пчеле на литургију) да иду у Екуменски центар где је католичка миса. Уредно им дајем нафору, јер је то препоручивао св. Генадије Схоларис. 

    Ја мсм. да би ваљало да неко ко није расколник као Артемије, реши то питање. Да не би Лазић отворио агенцију за мешовите бракове...

    пре 15 часа, Zoran Đurović рече

    Имам католика који долазе код мене и постају православци, али их не прекрштавам, нити им ишта говорим негативно о католичкој Цркви. Читају Кредо без филиокве и причесте се. То је све. Ако нису били кризмани, миропомажем их. Не могу да одбијам те људе, нити да их присиљавам на неку катихизацију од 2 године, јер су већ прошли школу.  

    Ја ту видим једностраност у приступу. Ја сматрам да ако се неко два пута крсти дословце, да је та особа цело време исправна као и они који су је крстили, посматрајући то кроз символ вере. Јер сте навели пример Светитеља, који наводи да деца у игри могу да крсте некога случајно, ако могу једном и то Црква призна, онда могу и 15 пута то да ураде у игри, што би увек било једно и једино крштење пред црквом...

    Можемо екстремнији пример да узмемо, ако дође човек или жена, који тврде да су током "крштења" у римокатоличкој цркви одбили Христа, јер су били деца тада и неразвијене личности. Па су касније открили Христа Бога по први пут, игром случаја у Православној традицији.

    Ти људи се или неће спасити, што не можемо рећи јер су открили Христа Бога у Православљу. Или ће бити опет крштени, што ће бити увек једно целовито крштење пред символом вере. Не можемо терати људе да носе знак Христа из једне традиције у другу. Иако је један Христос Бог, Дух Свети се стално обнавља а нико не меће закрпу са нове хаљине (нпр. правосалвне традиције) на старе хаљине (нпр. римокатоличке традиције).

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Аристарх рече
    пре 1 сат, Bokisd рече

    Uf, nisam ovo bas shvatio 100% Aristarh, sta si mislio ovde pod time da Rusi vode evharistijsko opstenje danas, ... sa kime ?

    Са римокатоличком Црквом. Ево ти један чланак од скоро са Киролом Московским: https://mospat.ru/en/2019/05/03/news173771/

    Joj, brate Aristarh, pa to razgovaraju ljudi nesto, nema ovde liturgijskih stvari, ponekad u nekim prilikama rimokatolicki kardinali prisustvuju pravoslavnoj liturgiji i suprotno, ali nema liturgijske zajednice..... to jos nije uspostavljeno iako extremni ekumenizam bi voleo da se sto pre to uspostavi i da se realizuje bez obzira na razlike koje postoje imedju RC i PC.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Видиш да се у тексту, називају браћом. Наводи се да је разговор одмах после литургије. Можда сам ја погрешио помислећи да су литургију заједно водили. МОжда је неки римокатолик асистирао у служби... Ја сам до разговора са О.зораном мислио да су они још у јеретичком расколу од правосалвља. У смислу да се не признајемо за хришћане међусобно или барем нека страна...

    Суштински О.Зоран је написао да Руси у Италији тако раде, да нема одвајња православаца од римокатолика. У теми о Митрополиту Амфилохију и Степинцу. Где је О.Зоран тврдио да нема потребе да се римокатолик крсти у православну цркву. Зато сам ја обратио пажњу на ове вернике који би прешли у православље на начин да се опет крсте, и ту сам образложио навод зашто би то цело време, било једно крштење пред символом вере. Јер сам се повео ликом и делом Св. Немањића који беше два пута крштен а светитељ и само једном крштен ипак.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 26 минута, grigorije22 рече

    Ovo se uvek tumaci kao slabost i poraz. 

    Збиља? Нисам сигуран...Мени пре личи на рационално понашање када те неко "воза".

    Свеједно.  Није превелика цена за уштеду времена и енргије добијене заузврат. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 20 минута, Родољуб Лазић рече

    Збиља? Нисам сигуран...Мени пре личи на рационално понашање када те неко "воза".

    Свеједно.  Није превелика цена за уштеду времена и енргије добијене заузврат. 

    Не заноси се, то што те Ђуровић воза, не значи да ти ја радим исто.:945729:

    Чак сам те отворено упућивао где те воза да видим дал ћеш се вратити под окриље СПЦ и схватит да разговараш са васељенским свештеником, не неким из СПЦ. КАо и да нема вируелних чинодејстава и виртуелних проклињања на неким темама овде, већ је у питању хумор.12:smeha:.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Аристарх рече

    Видиш да се у тексту, називају браћом. Наводи се да је разговор одмах после литургије. Можда сам ја погрешио помислећи да су литургију заједно водили. МОжда је неки римокатолик асистирао у служби... Ја сам до разговора са О.зораном мислио да су они још у јеретичком расколу од правосалвља. У смислу да се не признајемо за хришћане међусобно или барем нека страна...

    Суштински О.Зоран је написао да Руси у Италији тако раде, да нема одвајња православаца од римокатолика. У теми о Митрополиту Амфилохију и Степинцу. Где је О.Зоран тврдио да нема потребе да се римокатолик крсти у православну цркву. Зато сам ја обратио пажњу на ове вернике који би прешли у православље на начин да се опет крсте, и ту сам образложио навод зашто би то цело време, било једно крштење пред символом вере. Јер сам се повео ликом и делом Св. Немањића који беше два пута крштен а светитељ и само једном крштен ипак.

    E, Aristrarh, veruj mi bas sam znao da si mozda pomislio da to sto se pominje u tekstu da se nazivaju bracom i da su... after the Divine Liturgy His Holiness Patriarch Kirill of Moscow and All Russia met with a group of pilgrims from the Roman Catholic Church led by Cardinal Angelo De Donatis, Vicar General of Rome... da su onda i u evharistijskom opstenju.

    Ali, nema veze, vec sam ti negde rekao da nisi bas 100% tacan i precizan sa hriscanskom terminologijom i tako onda nisi mogao ovo da procitas izmedju redova.... da su RPC i RK u liturgijskom opstenju to bi puklo i culo bi se sve do burundija tamo negde u afriku ... :D

    Priznajemo se mi izmedju sebe za hriscane nego nismo kanonski i liturgijski zajedno jer imam razlike u veri i predanju izmedju nas.

    Oko krstenja koliko vidim nije ti bas jasno 100% ali opet nema veze i mozda je i nebitno,.... u principu PC prima rimokatolike bez ponovnog krstenja kroz sv.tajnu Miropomazanja (iako postoje oni koji ponovo krstavaju), neko mozda zeli sam da se krstava ponovo, vise njih smatraju da ne treba da se ponovo krstavaju (i to u PC u vecini tako i radi).... ali, je mnogo bitnija druga strana price da se prihvati ispovedanje PC i njena predanja, od onoga koji prilazi iz rimokatolicizma.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...