Jump to content
  • Значајно
    Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Саопштење Светог Архијерејског Синода: Црква неће прекидати служење свете Литургије нити престати да причешћује вернике!

    spc-2.jpg
     
    Саопштење за јавност Светог Архијерејског Синода
     
     
    Поводом најновијих препорука Владе Србије да се у циљу сузбијања ширења вируса COVID-19 ,,верски обреди у верским објектима и на отвореном простору врше без присуства верникâ”, уз образложење да је циљ препорукâ безбедан начин вршења богослужења и заштита здравља становништва и истовремено омогућавање несметаног вршења богослужења, обавештавамо све наше свештенство, монаштво и верни народ да ће Српска Православна Црква применити ове препоруке, као што је то већ учинила у оним државама српске дијаспоре и региона где су овакве мере заштите донете пре неколико дана. Црква неће прекидати служење свете Литургије нити престати да причешћује вернике јер је то ствар око које се не може расправљати: она представља основу наше вере у Бога Живога. То конкретно значи да ће се у храмовима у току богослужења налазити свештеник (или свештеници) са ђаконом, појцима и црквењаком (како је где потреба и прилика).
     
    Позивамо све вернике старије од 65 година, као и млађе слабијег општег здравственог стања и слабијег имунитета, да се наредних дана и недеља уздрже од доласка у храмове на света богослужења и ни себе ни друге не изложе ризику.
     
    Понављамо: ризик није свето Причешће (напротив, њега примамо, поред осталог и ,,на исцељење душе и тела”) већ реално присутна опасност од вируса, независно од светог Причешћа, због његове експанзије на сваком кораку у последње време, а предстојећи период и кинески и домаћи стручњаци оцењују као најкритичнији и виде што већу изолацију као једини начин да се његово ширење заустави и да се избегне трагично искуство Италије и неких других земаља.
     
    Нашим верницима очински, пастирски одговорно и са љубављу благосиљамо да света богослужења прате путем телевизијског и радио-преноса и црквених интернет-страница, а да се са својим парохом благовремено договоре о термину причешћа у свом дому. Остала чинодејства, нарочито свету Тајну крштења, треба одложити до нормализације стања, а када је оно ипак хитно потребно, саобразити га мерама ванредног стања. Сахране треба вршити са што мањим бројем присутних.
     
    Посебно напомињемо да није добро да се одлазак у цркву користи као изговор пред својом савешћу и пред ближњима за непоштовање мере самоизолације. Зато још једном позивамо све наше свештенство, монаштво и верни народ да се у свему придржавају прописа које је донела држава  и упутстава о црквеном животу које је прописао Свети Архијерејски Синод.
     
    Из Канцеларије Светог Архијерејског Синода 
    Српске Православне Цркве
     



    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Jel' može neko da objasni zašto bogoslužbeni Pravilnik (pogledati pitanja 2. i 3.) propisuje šta raditi ako se Agnec ubuđa, tj., ukvari? Kako to da su evharistijski Hleb i Vino podložni prirodnim zakonitostima?

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Flojd 

    kada bi to tako bilo zašto Svete oslikavamo kao konkretne ljude, odnosno Domostroj spasenja kao grupe ljudi u nekom bitnom događaju? zašto je jedina "stvar" koja je kanonizovana samo Krst? zašto ne postoji ikona pričešća?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Ђорђе Р рече

    Зависи од тога шта је за кога Литургија. За мене је причешће недвојиво од Литургије. Причечешће почиње са “Благословено Царство Оца и Сина и Светог Духа”, а завршава се молитвама захвалности и отпустом. Литургија је Царство Оца и Сина и Светога Духа, а ту нема ни болести, ни смрти. Тако да долазак на Литургију никако не представља “зачикивање Бога и терање ината”.

    Шта значи да је литургија Царство, у ком смислу је Царство? Као што се помињало више пута на темама, људе на литургијама боле леђа, слоши им се, падају у несвест, речју пате од многих ствари од којих пате и ван литургије. У крајњој линији, све и да литургија као догађај јесте у целини изузет од природних закона, да ли то важи безусловно? Конкретно, ако имамо могућност да служимо литургију напољу, а ми бирамо да се стиснемо у затворен простор, да ли ће литургија укинути природне законе, или ће Бог тај наш поступак посматрати као нашу слободну вољу да ризикујемо своје здравље, иако можемо и без ризика, и онда допустити да нам буде по нашој жељи да се разболимо?

     

    пре 1 сат, Ђорђе Р рече

    Сетимо се прогона цркве, и како су свети тада реаговали када су им брањена молитвена окупљања. Дал су рекли нећемо служити Литургију јер је живот већа светиња?

    Мислим да се не може повлачити паралела са прогонима цркве. Прво, тада је људима брањено да се окупљају само зато јер су хришћани, а сада нам бране из разлога који нема везе са вером. Друго, такве забране нису били привремена, ова јесте. Треће, колико је мени познато, хришћани се ни тада нису јавно окупљали, него тајно, тј. прилагодили су се околностима.

    пре 1 сат, Ђорђе Р рече

    А ко нам сада прети? Вирус? Природа? Природни закони? Како они бирају “жртве”? Може ли ико страдати без Божијег допуштења?

    Не може нико страдати без Божијег допуштења, али Бог нам даје слободну вољу да бирамо како ћемо се понашати. Ако ми одлучимо да занемаримо правила света у коме живимо, тј. свесно одлучимо да не мењамо своје понашање иако имамо прилику да променимо форму чувајући суштину, ми тиме манифестујемо слободну вољу да се у крајњој линији и разболимо. То више није допуштење да се разболимо или не, већ допуштење да нам буде по нашој вољи.

    Дакле, ако постоји могућност да се користе засебне кашичице, да се причешће прима у руку, или да свештеник ставља хлеб натопљен вином људима у уста, или да се дезинфикује кашичица,или било шта пето, не видим што се то не би и урадило. Не видим шта би се изгубило, литургије би се служиле, народ би се причешћивао, људи ван Цркве би можда почели да мисле позитивније о вери итд. Овако, јутрос сам био у цркви, било је озвучење напољу, али није било причешћа и нафоре за народ, него су нас на крају само замолили да се разиђемо. Ја не видим како је боље за мене да се не причестим уопште, него да се причестим посебном кашичицом или на други "алтернативни" начин.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 37 минута, Desiderius Erasmus рече

    Znači, suština se gubi svaki put kada se služi Liturgija sv. Jakova?

    Kakve veze ima liturgija Svetog Jakova sa ovim, eto ne znam uputi me?

    пре 31 минута, dragisa рече

    @Flojd 

    kada bi to tako bilo zašto Svete oslikavamo kao konkretne ljude, odnosno Domostroj spasenja kao grupe ljudi u nekom bitnom događaju? zašto je jedina "stvar" koja je kanonizovana samo Krst? zašto ne postoji ikona pričešća?

    Ne sam te skonta bracala. ?  Sta si hteo reci?

    Mislim da ljudi trebaju vise obratiti oaznju na ovo: i ostale ljudske posasti

    Ne go li na to da li ce biti ispred crkve il u crkvu.

    https://www.nedeljnik.rs/kako-je-karantin-sirom-sveta-doprineo-povecanju-porodicnog-nasilja-potisnite-koronu-ne-vas-glas-javite-nam-se/?ref=aklamator&utm_source=aklamator_com&utm_medium=informer_rs_vesti_feed&utm_campaign=Kako_je_karantin_sirom_sveta_doprin

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Ђорђе Р рече

    Литургија је Царство Оца и Сина и Светога Духа, а ту нема ни болести, ни смрти.

    Nije tačno. Koja je ovo zabluda i preuznošenje.

    Pisao sam na drugim temama, pred mojim očima su izneli čoveka na sred liturgije koga je spucao moždani, da bi dan kasnije preminuo. 

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 37 минута, Срђан Шијакињић рече

    Шта значи да је литургија Царство, у ком смислу је Царство? Као што се помињало више пута на темама, људе на литургијама боле леђа, слоши им се, падају у несвест, речју пате од многих ствари од којих пате и ван литургије. У крајњој линији, све и да литургија као догађај јесте у целини изузет од природних закона, да ли то важи безусловно? Конкретно, ако имамо могућност да служимо литургију напољу, а ми бирамо да се стиснемо у затворен простор, да ли ће литургија укинути природне законе, или ће Бог тај наш поступак посматрати као нашу слободну вољу да ризикујемо своје здравље, иако можемо и без ризика, и онда допустити да нам буде по нашој жељи да се разболимо?

     

    Мислим да се не може повлачити паралела са прогонима цркве. Прво, тада је људима брањено да се окупљају само зато јер су хришћани, а сада нам бране из разлога који нема везе са вером. Друго, такве забране нису били привремена, ова јесте. Треће, колико је мени познато, хришћани се ни тада нису јавно окупљали, него тајно, тј. прилагодили су се околностима.

    Не може нико страдати без Божијег допуштења, али Бог нам даје слободну вољу да бирамо како ћемо се понашати. Ако ми одлучимо да занемаримо правила света у коме живимо, тј. свесно одлучимо да не мењамо своје понашање иако имамо прилику да променимо форму чувајући суштину, ми тиме манифестујемо слободну вољу да се у крајњој линији и разболимо. То више није допуштење да се разболимо или не, већ допуштење да нам буде по нашој вољи.

    Дакле, ако постоји могућност да се користе засебне кашичице, да се причешће прима у руку, или да свештеник ставља хлеб натопљен вином људима у уста, или да се дезинфикује кашичица,или било шта пето, не видим што се то не би и урадило. Не видим шта би се изгубило, литургије би се служиле, народ би се причешћивао, људи ван Цркве би можда почели да мисле позитивније о вери итд. Овако, јутрос сам био у цркви, било је озвучење напољу, али није било причешћа и нафоре за народ, него су нас на крају само замолили да се разиђемо. Ја не видим како је боље за мене да се не причестим уопште, него да се причестим посебном кашичицом или на други "алтернативни" начин.

    Svaka ti je ka Njegoševa. :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 14 часа, Ђорђе Р рече

    Молим оне који не иду на Литургију да не осуђују оне који иду.

    Suprotno je. Molim one koji idu na liturgiju da ne osuđuju one koji ne idu. ..Pogledaj šta se dešava, nečuveno...ljudi se osuđuju da propadaju, da su malovjerni, da ih treba izbaciti iz Crkve. Takva farisejština da je to neviđeno...ustvari viđeno, jer je ovo ponašanje arhetip onog što se uznosio da posti, daje desetak i da je savršen sluga Božiji, nije kao ovi tamo "malovjerni". 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    ПРОТОЈЕРЕЈ – СТАВРОФОР ВЛАДАН ПЕРИШИЋ
    професор Православног богословског факултета УБ
    СТАВ ДА СЕ НИКО НИКАДА НИЈЕ ЗАРАЗИО ПРИЧЕШЋЕМ ЈЕ ПРОИЗВОЉАН ИДЕОЛОШКО –ПРОПАГАНДНИ ПОКЛИЧ. Све и да није, како то знамо? Ко је, када и како у протеклих 2000 година истражио и уопште могао да истражи да ли је то тачно, када за вирусе и бактерије знамо једва век и по? Наравно, МОГЛО СЕ СВЕМУ ТОМЕ ПРИЋИ И МАЛО СУПТИЛНИЈЕ И РЕЋИ: НИКО СЕ НИЈЕ ЗАРАЗИО ПРИЧЕШЋЕМ КАО ТЕЛОМ ХРИСТОВИМ, АЛИ СЕ МОГАО ЗАРАЗИТИ ОНИМ ШТО ЈЕ НЕСМОТРЕНИМ РУКОВАЊЕМ , МОГЛО УПАСТИ У ПРИЧЕШЋЕ–ВИРУСИ, БАКТЕРИЈЕ. И управо од тога треба сачувати вернике, а не од причешћа, како сада то неки архијереи демагошки подмећу неистомишљеницима. ДА МИКРОБИ, ПА И ОПАСНИ, МОГУ ДОЋИ У ПРИЧЕШЋЕ, ВАЉДА НИКО РАЗУМАН НЕ СПОРИ. Спорно је то да ли их причешће као неки противотров одмах неутралише или не.АКО ИХ НЕУТРАЛИШЕ, КАКО СЕ ОНДА ПРИЋЕШЋЕ МОЖЕ ПОКВАРИТИ? Или можда причешће дозвољава да га неки микроби покваре, али не и да они доспеју у човека када он прогура причешће...? Укратко, заговорници ове тезе износе је без икаквих доказа и ултимативно нам је намећу као да наша вера зависи од њеног безусловног прихватања. А тек то је потпуна замена тезе.

    preuzeto sa Crkva.net

    •  
    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 49 минута, Desiderius Erasmus рече

    ПРОТОЈЕРЕЈ – СТАВРОФОР ВЛАДАН ПЕРИШИЋ
    професор Православног богословског факултета УБ
    СТАВ ДА СЕ НИКО НИКАДА НИЈЕ ЗАРАЗИО ПРИЧЕШЋЕМ ЈЕ ПРОИЗВОЉАН ИДЕОЛОШКО –ПРОПАГАНДНИ ПОКЛИЧ. Све и да није, како то знамо? Ко је, када и како у протеклих 2000 година истражио и уопште могао да истражи да ли је то тачно, када за вирусе и бактерије знамо једва век и по? Наравно, МОГЛО СЕ СВЕМУ ТОМЕ ПРИЋИ И МАЛО СУПТИЛНИЈЕ И РЕЋИ: НИКО СЕ НИЈЕ ЗАРАЗИО ПРИЧЕШЋЕМ КАО ТЕЛОМ ХРИСТОВИМ, АЛИ СЕ МОГАО ЗАРАЗИТИ ОНИМ ШТО ЈЕ НЕСМОТРЕНИМ РУКОВАЊЕМ , МОГЛО УПАСТИ У ПРИЧЕШЋЕ–ВИРУСИ, БАКТЕРИЈЕ. И управо од тога треба сачувати вернике, а не од причешћа, како сада то неки архијереи демагошки подмећу неистомишљеницима. ДА МИКРОБИ, ПА И ОПАСНИ, МОГУ ДОЋИ У ПРИЧЕШЋЕ, ВАЉДА НИКО РАЗУМАН НЕ СПОРИ. Спорно је то да ли их причешће као неки противотров одмах неутралише или не.АКО ИХ НЕУТРАЛИШЕ, КАКО СЕ ОНДА ПРИЋЕШЋЕ МОЖЕ ПОКВАРИТИ? Или можда причешће дозвољава да га неки микроби покваре, али не и да они доспеју у човека када он прогура причешће...? Укратко, заговорници ове тезе износе је без икаквих доказа и ултимативно нам је намећу као да наша вера зависи од њеног безусловног прихватања. А тек то је потпуна замена тезе.

    preuzeto sa Crkva.net

    •  

    Ee o tome i pricam, bravo.

    Ako pricesce nema takvo dejstvo da sve to neutralise kao  i sam organizam da ocisti od svih necistota, koja je svrha uzimanja Hristove krvi itela, eto pitanja za sve NUCNIKE sa foruma? Po tome Bog ne postoji, ako sec pricesce ukvari koja je svrha pricescivanja?

    Ja je onda nigde ne vidim?

    Jos nisam video za tu liturgiju po Jakovu al kad vidim, astavljamo diskusiju.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Flojd рече

    Ako pricesce nema takvo dejstvo da sve to neutralise kao  i sam organizam da ocisti od svih necistota, koja je svrha uzimanja Hristove krvi itela, eto pitanja za sve NUCNIKE sa foruma?

    :unbelieveble: Čekaj, jel' me zezaš ili ti stvarno uzimaš Pričešće kao antibiotik? 

    пре 3 минута, Flojd рече

     ako sec pricesce ukvari koja je svrha pricescivanja?

    To da Hleb i Vino mogu da se uplesnive, odnosno, pokvare ne kažem ja nego bogoslužbeni Pravilnik (pogledati pitanja 2. i 3.). Što te mrzi da pročitaš?

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Flojd рече

    Ako pricesce nema takvo dejstvo da sve to neutralise kao  i sam organizam da ocisti od svih necistota, koja je svrha uzimanja Hristove krvi itela

    Да васкрснемо и живимо вечно...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, Flojd рече

    Ako pricesce nema takvo dejstvo da sve to neutralise kao  i sam organizam da ocisti od svih necistota, koja je svrha uzimanja Hristove krvi itela, eto pitanja za sve NUCNIKE sa foruma? Po tome Bog ne postoji, ako sec pricesce ukvari koja je svrha pricescivanja?

    Pa svrha je u onome što je Hristos rekao "Ko ne pije i ne jede nema u sebi života"...ali to se ne odnosi na ovozemaljski nego na vječni život. 

    Pričešće nije medikament, kao svjedočanstvo postoje slučajevi iscjelenja, ali isto tako ima ih kod moltivi, ikona, moštiju itd...Pa nećemo reći da su ikone, mošti isto što i Pričešće. Pričešće ne popravlja zdravlje automatski, ne liječi dijabetes, rak, prehladu, grip, bolove u leđima, visok krvni pritisak itd...Pričešće je sjedinjenje sa Bogom u zalogu vječnog života. Dejstvo pričešća ćemo osjetiti u eshatonu, sad na zemlji živimo sa ovom prirodom u kojoj smo stvoreni i trpimo sve posljedice između ostalog i zaraze i bolesti. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...