Jump to content
  • Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Саопштење за јавност Информативне службе Српске Православне Цркве

     

    AVvXsEindwqIKQvNSDjFhDmEbF84wZQSfQ63wVFG

    Примили смо мноштва оштрих протеста и негодовања поводом јучерашње објаве немачке политичарке Виоле фон Крамон, дате после разговора са Епископом диселдорфским г. Григоријем, да у Немачкој не постоји Српска Православна Црква, те смо одговорни да, истине ради, изјавимо: 

     

    Српска Православна Црква постоји у Немачкој, као део једне,  недељиве  аутокефалне Српске Патријашије. Устав Српске Православне Цркве и уредбе важе као и било где на њеном канонском подручју и на теориторији Немачке, а сва црквено-јерархијска тела су обавезна да се по њима управљају. На основу Устава Српске Православне Цркве одговарајуће црквене власти постављају и разрешавају управе свих тела и органа, а Свети Архијерејски Сабор поставља и, по потреби, разрешава епархијског архијереја.    

     

    Информативна служба  Српске Православне Цркве  




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 19 часа, Ристо Подвожњак рече

    Не мора нико да лаже. Сви су се везали за изјаву ван контекста. Контекст коментар о проруском ентитетз, са објашњењем за члан the и наводнике који је направио пометњу, тј. да не постоји проруска Српска Православна Црква. Могуће да је она стекла и такав утисак током разговора са владиком, односно није видјела неки проруски став. И отуда онај други дио, ”разговарајте са епископом, и изненадићете се”. Очито и она имала неки априори став који се показао нетачним, и отуда је добро да се прича и ставови да се приближе. 

    Може да се види да на овом форуму имамо људе који нису упознати са том претходном поруком, или који све посматрају у кључу мржње према Зеленима. Није дакле чудо да се рађају напади на владику, а он нит лук јео ни мирисао. Чак радио афирмативну ствар за цјелокупну СПЦ.

    Ако се све види у контексту, ствари су јасне, поготово послије саопштења владике Григорија. Е сад што постоје људи који узимају ствари ван контекста, шта можемо. Патријарх Павле је увијек наглашавао да су полуистине најопасније. 

    Е, Вилке кад се ти позовеш на Патријарха Павла, тад само они који те знају знају колико је сати.

    пре 8 часа, Ристо Подвожњак рече

     

    А из мојих ставова се види да ја нисам дио никаквог клана

     

    Нико то није рекао, ми мислимо да сте породично побожни, ти и тетак. 

    пре 7 часа, Ристо Подвожњак рече

    Да ли је реално да си ми обрисао читав коментар, у коме је јасно појашњен твит? Поред тога сам ти послао објашњење које чињенично поткрепљује оно што сам написао, дакле нисам никог клеветао, него рекао истину. Истина је да је неко из кабинета патријарха лагао и извукао ствари из контекста. Нисам ја крив за то што лажу, али откуд да будем крив што примјетим лаж.

    Молим да ми се врати пуни коментар. Спорнио дио, ако хоћете избаците, иако је истина. Суштина одговора је у том коментару. 

     

    Лажу у Патријархоовом кабинету? Па није то канцеларија која се ономад учила култури +Давида, кад латио се пера Јефтићев тата:0426_feel:.

    Што се тиче глупости само 

    си рециклирао тезу о томе да је то избор, али пази шта је за тебе памет? Како си се ти снашао, позициониро, докторирао, запослио? На твоју срећу није било дугог вијека, јер кад се тако самоодредиш, сасвим је јасно на ком нивоу разумјеваш ствари, зато си ти тако глуп или паметан, али ти је боље да се зауставиш, као што је Кубат ипак докучио.

    пре 6 часа, Родољуб Лазић рече

    Ако је и даље на форуму на снази начело да се притив архијереја не може писати неодговорно и увредљиво, онда би то требало да се односи на све архијереје. Па и на Григорија. Не морам да понављам да су ми и његова теологија и црквено деловање сасвим далеки, али сам просто "легалиста" и мислим да би правила морала да важе за све на исти начин. Дакле, оне поруке Ђуровића и Хаџи Владимира данас на теми "Питајте др Зорана Ђуровића..." мислим да нису у реду.

    Роћко покушавам да будем као ти духовит, исправићу се...

    пре 6 часа, Родољуб Лазић рече

    Добро, и...? Како вам у том светлу изгледају данашње две поруке, Ђуровићева и Петровићева, на 5. страни теме "Питајте др Зорана Ђуровића...."? Океј, нису океј, за брисање, нису...?

    Покушаћу дригим ријечима, у ствари цититијаћи саме архијереје, рећи оно што сам мислим: покојни Таса: Највећи ми је грјех што сам Григорија рукоположио, или +Давид Таси да их је ушкропио, али када те други ушкропи то није као кад сам себе ушкропиш Христа ради. Не успјева.

    Дакле оно што бих ја хтјео рећи уз дужно поштовање и правећи метанију: Мислим да ти људи нису сретни, да се још увјек траже и да је ту негдје проблем, колико могу да докучим или молитвено осјетим. Зато су вазда у акцији и смишњљају фолове.. 

    Ратзман си човјек, ако су Амери на дневном реду онда овај гаф може да се гледа и мрачније: 

    +Григорију мора бити познато да се рјешава питање његовог сабрата +Максима који је упорно пропуштао да изврши налог Синода, Сабора, Патријарха у вези са једночланим корпорацијама. 

    У случају да се одлучи да се повраћај у предходно стање мора извшити тако што ће на епархије бити пистављени нови архијереји, поставља се питање да ли ће +Максим то прихватити или ће остати православан под Фанаром?

    Тако да брат брату можда даје подршку, прјети да ће за +Максом, даље се овај најцрњи сценарио може развијати. Али постоји и та могућност. Надам се у благоразумност наших архијереја у Духа Светога и у молитве њиховог духовног оца, кога са, волио више него он мене.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ко год је у овоме видио проблем, не познаје енглески језик или хоће злонамјерно да тумачи.  Бројни форумаши нису хтјели да помену оригинални твит. Ко год је екстраполирао до ниво да владика Григорије има нешто са овим је злонамјеран.

    А глупост није дефект интелекта, тако да био глупи или злонамјеран, исто је.

    Али нека, нека... Лијепо је гледати како се моћ за доминацијом претвара у злобу.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Додаћу и ово, када смо ономад писали о Америци моја супруга је сањала св Мрдарија и Глоговца, није тад знала да га је глумио и мене у неком гробљу у каменој огради. Та камена ограда се касније појавила у стварности и ангажован сам да  зидам параклис у њој. Иначе не вјерујем у снове, али када се остваре зашто да не.

    Хвала светом Мардарију, добра је лова и велики благослов, врло чудновате ствари су се већ десиле.

    Ко има уши да чује нека чује.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 19 минута, Onufrije рече

    А Синод су глупаци не знају енглескe чланове a, и the

    Не знају када је од интереса да не знају. Знаш већ како се каже, све је дозвољено у љубави и рату. :ani_biggrin:

    Не сумњам да би и он њима напаковао неки неспоразум, само кад би се нашла прилика.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Интересује ме једно, пошто видим да је поприлично активан.

    Да ли попе Ђуровићу све што пишеш на овој мрежи, пишеш са благословом патријарха или ипак кршиш његову скорашњу одлуку?

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Ристо Подвожњак рече

    Интересује ме једно, пошто видим да је поприлично активан.

    Да ли попе Ђуровићу све што пишеш на овој мрежи, пишеш са благословом патријарха или ипак кршиш његову скорашњу одлуку?

     

    Опет си изабрао да будеш глуп или не знаш да је Ђура нека чивија за медије?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Ćiriličar рече

    речит човек, и има дар дипломатије

    Sto je narocito doslo do izrazaja u Zici kada se nakon arhijerejske liturgije obratio braci arhijerejima recima „Čim Vučić padne, klaću vas jednog po jednog! Ma ima motkama da vas najurim sve, a to će biti brzo, videćete!“.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Ристо Подвожњак рече

    Видим поштена информативна служба не преноси саопштење владике Григорија. А ево прође дан. Нека, нека!

    Koje saopstenje, prosvetli nas please!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Вучић: Mи смо од Фон Крамон направили политичку звезду

     
    677z381_Viola-Fon-Kramon.jpg
    Виола фон Крамон (Фото Фејсбук/принтскрин)

    Председник Србије Александар Вучић истакао је данас "да смо сами направили политичку звезду од Виоле фон Крамон" која најгорим речником говори против Србије, преноси Танјуг.

    Вучић је то рекао замољен да прокоментарише констатације Фон Крамон, после разговора са владиком дизелдорфским и целе Немачке Григоријем, да СПЦ не постоји, већ да је реч о аутономним епархијама.

    "Ми смо направили од Фон Крамом велику политичку звезду и она се ничим другим не бави осим олајавањем Србије на сваком месту, најгорим речником говори против наше земље и интереса наше земље. Шта год је рекла, све је против Србије. Од тога да морамо бити осуђени за геноцид, да Косово мора да буде независно, па до тога да Срби морају да одговарају за све што су учинили“, објаснио је он.

    Вучић је позвао да, у вези изјаве да СПЦ не постоји, већ само епархије, сви сами закључе како је дошла до тог закључка.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 39 минута, The Godfather рече

    Sto je narocito doslo do izrazaja u Zici kada se nakon arhijerejske liturgije obratio braci arhijerejima recima „Čim Vučić padne, klaću vas jednog po jednog! Ma ima motkama da vas najurim sve, a to će biti brzo, videćete!“.

    Постоји ли начин да се потврди/докаже да је он ово заиста рекао? Не могу да поверујем да било који разуман хришћанин може ово изговорити,  а камоли епископ. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Родољуб Лазић рече

    Постоји ли начин да се потврди/докаже да је он ово заиста рекао? Не могу да поверујем да било који разуман хришћанин може ово изговорити,  а камоли епископ. 

    Svedoci su svi arhijereji koji su sluzili u Zici tog dana 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 42 минута, Родољуб Лазић рече

    Постоји ли начин да се потврди/докаже да је он ово заиста рекао? Не могу да поверујем да било који разуман хришћанин може ово изговорити,  а камоли епископ. 

    Рекао је да ће нас давити голим рукама. Ја сам то био изнео у јавности, није ме тужио. Нисам пак луд да кажем тако нешто без доказа. 

    - Што се тиче Вилотићевог питања: Овде је пренета вест са сајта СПЦ. Нисам је ја ни писао ни пренео. Видимо да су сви, који су и пре били на мрежама, и даље ту. Патријарх није аранђел Џибрило па да свима говори шта да пишу. Зна се на шта се односи забрана, односно тражење благослова. То што се рекло владики Григорију да не може да ради против СПЦ, и да је заменљив, је његов проблем. Да се ја питам, а не питам се ни најмање, он би већ био пензионисан и могао би да се посвети политичкој каријери. Вилотић се показао одговорнијим од Јефтића јер је сам одбио да ради на ПБФ. Лукративнија му је позиција у Немачкој. 

    Нота бене: Би ми симпатичан Григорије што ме је недавно по први пут апострофирао, иако није поменуо моје име.   

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Хм...ако могу да приметим, непто се искази не слажу. Ђуровић каже да је Григорије рекао да ће их давити голим рукама, а друга верзија је да ће их клати и моткама најурити. То прво.

    Друго, ако је он то рекао, и сви чули, може ли неко да објасни зашто против њега није вођен поступак? 

    И зашто то није обзнанио нико од оних који су чули него нам то говоре Ђуровић и Годфадер?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Родољуб Лазић рече

    Хм...ако могу да приметим, непто се искази не слажу.

    Глуви телефони. 

    пре 6 минута, Родољуб Лазић рече

    Друго, ако је он то рекао, и сви чули, може ли неко да објасни зашто против њега није вођен поступак? 

    У СПЦ су дуготрпељиви. Види и сада овај поступак против америчких владика колико траје... Лако је сећи, али ваља припремити људе на то. - Треба имати на уму и да је Амфилохије тада био жив, а када је онај богаљ новинар питао Патријарха Иринеја што не реагује, овАЈ ЈЕ одговорио лаконски: Црногорац је то! - Дакле, узео је у обзир и менталитет и набијену атмосферу у којој се све одигравало.  

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...