Jump to content
  • Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Саопштење за јавност Информативне службе Српске Православне Цркве

     

    AVvXsEindwqIKQvNSDjFhDmEbF84wZQSfQ63wVFG

    Примили смо мноштва оштрих протеста и негодовања поводом јучерашње објаве немачке политичарке Виоле фон Крамон, дате после разговора са Епископом диселдорфским г. Григоријем, да у Немачкој не постоји Српска Православна Црква, те смо одговорни да, истине ради, изјавимо: 

     

    Српска Православна Црква постоји у Немачкој, као део једне,  недељиве  аутокефалне Српске Патријашије. Устав Српске Православне Цркве и уредбе важе као и било где на њеном канонском подручју и на теориторији Немачке, а сва црквено-јерархијска тела су обавезна да се по њима управљају. На основу Устава Српске Православне Цркве одговарајуће црквене власти постављају и разрешавају управе свих тела и органа, а Свети Архијерејски Сабор поставља и, по потреби, разрешава епархијског архијереја.    

     

    Информативна служба  Српске Православне Цркве  




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Управо сада, Вилер Текс рече

    Не сматрам. 

    Сматрам да не разумеш шта је отац рекао у ком контексту и зашто.

    Мислим да погрешно сматраш да не разумем. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 минута, Родољуб Лазић рече

    Мислим да погрешно сматраш да не разумем. 

    Сложићемо се да се не слажемо. Да баталимо пренемагање. Нек ти је Бог у помоћи као и мени и свима. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 минута, Вилер Текс рече

    Сматрам да не разумеш шта је отац рекао у, ком контексту и зашто.

    Тачно је да не разуме. Сам ја не подносим горде људе и надуване. Они су неподношљиви. На њих је и Исус мислио. Али треба интегрисати и: Тако да се светли... Али пре употребе мора се промућкати. Роћко то не ради јер има слабост на мене:))) 

    Другачије мисле многе владике: 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Zoran Đurović рече

    Тачно је да не разуме. Сам ја не подносим горде људе и надуване. Они су неподношљиви. На њих је и Исус мислио. Али треба интегрисати и: Тако да се светли... Али пре употребе мора се промућкати. Роћко то не ради јер има слабост на мене:))) 

    Другачије мисле многе владике: 

     

    Све је јасно, не вреди причати ни лепо ни ружно. Бог да помогне и њему и мени и вама и свима.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 20 минута, Zoran Đurović рече

    Тачно је да не разуме. Сам ја не подносим горде људе и надуване. Они су неподношљиви. На њих је и Исус мислио. Али треба интегрисати и: Тако да се светли... Али пре употребе мора се промућкати. Роћко то не ради јер има слабост на мене:))) 

    Другачије мисле многе владике: 

     

    Даће Бог да ти једног дана разумеш. Биће то леп и весео дан.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Свима вама добро од Бога, али овога се треба пазити:

    Цитат

    Stanje monaha koji umisli da mu je osnovna dužnost da sudi drugima, opisuje sveti Ignjatije (govoreći o prelesti) sledećim rečima: „Čovek koji je vođen telesnim mudrovanjem, nikako nije kadar da ispravno sudi ni o svome unutarnjem stanju, niti o stanju bližnjih svojih. On o sebi i o drugima sudi na način na koji on sam sebe zamišlja, i na koji druge zamišlja po spoljašnjosti, po telesnom svome mudrovanju, pogrešno: i zato ga je Reč Božja veoma tačno nazvala licemerom (vidi Mt 7,3–5). Telesno mudrovanje (...) nikada ne donosi niti može doneti koristi, i niukoliko ne deluje na greh“.
    Međutim, pošto ovakvo nezdravo duhovno stanje mora doneti takvom monahu veliku muku i tegobu duševnu, to je za očekivanje da će oni koji zastrane na ovaj način, kad-tad početi da se iz ovog stanja izbavljaju. Teško je trpeti duševni pakao još pre Suda.

    http://mojepravoslavlje.blogspot.com/2011/08/prestanak-osuivanja-iguman-manastira.html

    Мање суда над другима, а више над собом.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Вукашин рече

    Мање суда над другима, а више над собом.

    Пријатељу, неколико ствари:

    1. Мислим да твоја реченица "Мање суда над другима, а више над собом." не одговара, као закључак, тексту св. Игњатија. Он говори не о суду НАД другима, него о суду О другима и О себи. 

    Но, пошто си ти из његовог текста закључио да он огори о осуђивањуу, онда у вези са твојим "Мање суда над другима, а више над собом", неколико питања:

    1. а) Да ли се ово односи и на Ђуровића када је судио Сабору СПЦ 2016. и 2019. године, а и појединачно архијерејима: патр. Иринеју,Амфилохију, Атанасију, Јоаникију, Григорију, разним јерејима и професорима на ПБФ-у, у Црној Гори ...

        б) Ако се односи и на њега, да ли си му ову реченицу, коју си благоизволео упутитио поводом мојих порука,  упутио тада и њему?

    2. Да ли си ову реченицу упутио и другим форумашима када говоре о нашим  јерејима и архијерејима, о политичарима, јавним личностима, другим форумашима... а таквих говорења је на овом форуму подоста. Ако јеси упутио, да ли си упутио сваком форумашу који је судио другима, или си ово упутио само некима?

    4. Има ли разлике између суђења некоме и критичког става о нечијем понашању? Ја мислим да има и у складу с тим и пишем.  Да нема разлике, никада не би могао муж жени, жена мужу, отац сину, син оцу, брат брату, запослени послодавцу, послодавац запосленом, политичар другом политичару, наставник ученику, ученик наставнику итд. итд... Не би могао ни ја, ни ти, да кажемо ништа ни о греху који пропагира светска елита и поједине владе, не би могли да кажемо да није у реду то што хоће да избаце професора Ковића, нити да било шта кажемо у вези са човеком који је убио трочлану породицу, ни о Истамбулској патријаршији и Украјини, итд. итд. Дакле не бисмо могли никад ништа рећи, ни на шта критички указати, а да се то не сматра осуђивањем. А осуђивање је грех. Дакле, има разлике између осуђивања и критичког запажања.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Родољуб Лазић Наравно да има ствари које Ђуровић износи, а да се не слажем са њима, ако сам му некад нешто и приговорио, то није било на дневној бази :D Посебно о овом конкретном питању се не бих усудио да износим супротне ставове, не само њему, већ и Синоду и Сабору. Ћутим и чекам.

    Свети Игњатије јасно каже:  

    Цитат

    Čovek koji je vođen telesnim mudrovanjem, nikako nije kadar da ispravno sudi ni o svome unutarnjem stanju, niti o stanju bližnjih svojih. On o sebi i o drugima sudi na način na koji on sam sebe zamišlja, i na koji druge zamišlja po spoljašnjosti, po telesnom svome mudrovanju, pogrešno: i zato ga je Reč Božja veoma tačno nazvala licemerom (vidi Mt 7,3–5).

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Милошшш рече

    Sveštenici verom oslabili...?

    А ми нисмо? :smeh1:

    То може да каже пророк Божији, а кад ми грдимо свештенике, плашим се да је чешће под утицајем демона и страсти, него по праведном гневу и истинском ревновању.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Вукашин рече

    Наравно да има ствари које Ђуровић износи, а да се не слажем са њима, ако сам му некад нешто и приговорио, то није било на дневној бази :D Посебно о овом конкретном питању се не бих усудио да износим супротне ставове, не само њему, већ и Синоду и Сабору. Ћутим и чекам.

    Ја нисам у конкретном случају износио никакве супротне судове ни њему, ни Синоду ни Сабору. Погледај још једном о чему је моја порука.

    То једно. Друго, ако могу да приметим, недостају одговори на већину питања из моје претходне поруке.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Родољуб Лазић рече

    Ја нисам износио никакве супротне судове ни њему, ни Синоду ни Сабору. Погледај још једном о чему је моја порука.

    То једно. Ако могу да приметим, недостају одговори на већину питања из моје претходне поруке.

    Нисам ти ја на саслушању брате :smeh1:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Вукашин рече

    Нисам ти ја на саслушању брате :smeh1:

    Ниси, наравно. Не знам само по ком критеријуму си одабрао да одговориш на једно, а не и на остала питања. Ако ниси на саслушању, онда ниси ни за једно, ни за три питања. Па онда лепо кажеш - брате, нећу да ти одговарам на питања, нисам на саслушању. А кад на једно одговориш, а на друга нећеш јер "ниси на саслушању", онда се ту нешто не слаже...Али у реду је и рећи "немам одговор на остала питања" или "не знам шта бих ти одговорио" :D

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Цитат

    Има ли разлике између суђења некоме и критичког става о нечијем понашању?

    Хајде да ти одговорим на ово, пошто је у овоме суштина питања (и о политичарима, архијерејима и осталом наведеном...), приметио сам по себи да када сам у добром духовном стању, нпр. после Свете Литургије и причешћа, у миру, већина ових ствари одлази као ветром однешена, не узнмиравају ни ум, ни душу. Молитва за све извире сама.

    Плашим се да смо у већини случајева у прелести и да пишемо под утицајем страсти. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...