Jump to content

Тема о КОРОНАВИРУСУ... све на једном месту


JESSY

Препоручена порука

пре 1 минут, Србољуб+ рече

Одлично! Ја сам срећан.  Спремали су се за горе. Неће их умрети 200.000 него  "само" 60.000. Држава Њујорк има 1200 умрлих на милион. Њуџерси 760. Заједно 30.000 умрлих. Катастрофа. Није библијских размера али је катастрофа за земљу са БНД од 63.000 УСД/глави.

Апсолутни црни рекордери. Катастрофа. Имаш неки извор да су ове бројке лажне? Или је једини извор  "телевизор лаже"? Ако имаш нешто озбиљно био бих захвалан.

Katastrofa je samo u glavama uspanicenih. U zemlji od 320 miliona stanovnika to je sasvim zanemarljiv %, narocito sto su kukaci najavljivali pravi armagedon u Njujorku. Ili, da budemo tacniji - to uopste nije %, nego u stvari 0.019 %.

Tako da... mojne meni tu prasinu u oci, nego sedi pa razmisli sto su se kukaci tako zestoko ispalili.

I ne, bogatstvo po glavi stanovnika sustinski ne mora da ima bas nikakve veze sa kvalitetom zdravstvenih usluga. Pride sto su socijalne disproporcije u SAD mnogo velike i izrazene, pa je taj prosek koji si naveo kao onaj vic o komunizmu: jedni jedu meso, drugi jedu kupus, a u proseku svi jedu sarmu; ili prosto receno - nerealno stanje.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I da se jos malo podsetimo kako izgleda orkestrirana lazovizija. Samo za one sto lako zaboravljaju.

...

94740002_1054902118243653_48467904923959

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1054902114910320&set=a.131033657297175

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, obi-wan рече

Odlicno si ovo pomenuo. Shvecka bez ikakvih posebnih mera, a Srbija kao masovni logor.
Po toj logici, kod nas bi trebalo da bude najbolje u svetu, da nema nijednog preminulog.

Drugim recima, mogli smo i mi sa potpuno drukcijim merama (zastiti stvarno ugrozene, obezbedi im sve, ostali svi na pos`o) da postignemo isto ovo, a sasvim verovatno i mnogo vise od ovoga. Ali mi smo narod koji se `99.-te krio od pomracenja Sunca, i tu mozemo slobodno da zavrsimo pricu.

Pride na sve sto ce sad u svakom pogledu situacija da bude znatno losija - zdravstveno, ekonomski, kako god okrenes.

Sve sto treba je da ljudi drze oci otvorene i da ne idu ni u kakve krajnosti.
Ali zato mora da se misli glavom, ne moze nikakav "vodja" da "misli" umesto nas.

Имају и они мере. Смањен/укинут градски превоз, раде од куће има понешто у оном видеу Шведска уживо. Тамо кажу да је Волво у проблему. Нисам проверавао.  Овако пребогата Шведска има 10 пута више умрлих од сироте Србије. Да смо са мерама исти као они уз њихову дистанцу и  наше дружење можда би смо имали 20 пута више умрлих него сада. Мени је то тешко прихватљиво.

Заштити угрожене остали на посао. Слажем се. Сваки дан идем на посао. Ко може ради од куће. Остали мало мање али радимо.  Шта фали сакривању од помрачења. Било ми је супер у Кикинди без гужве одгледао, могло да се приђе инструментима. Ветар, тишина, замрачење пун доживљај. Не би било да је била гужва. Шалим се наравно. Причао ја али јачи је Телевизор/Вођа, Ти најбоље знаш.

 

 

  • Свиђа ми се 1

"... Всјакоје ниње житејскоје отложим попеченије ... "    "... Нека буде воља Твоја... "     Верујемо или не верујемо, питање је сад!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

NOVA.RS

Od 21. marta do 20. aprila Srbija primenjuje ubedljivo najstrože mere u borbi protiv koronavirusa u odnosu na sve druge zemlje u okruženju, ali i u Evropi, dok je u svetu svakako u vrhu, pokazuje...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 hours ago, obi-wan said:

I da se jos malo podsetimo kako izgleda orkestrirana lazovizija. Samo za one sto lako zaboravljaju.

...

94740002_1054902118243653_48467904923959

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1054902114910320&set=a.131033657297175

Mnogo ima laži i podmetanja... mnogo zlonamernih i neargumentovanih komentara. Neki ljudi su toliko zaslepljeni mržnjom prema Vučiću i "njegovim" lekarima da prosto nisu sposobni da realno procene bilo šta vezano za ovu pandemiju. 

Činjenica je da 28. marta nije bilo 210 već 131 novozaraženih, a 28. aprila 222... čemu laži? Ključna razlika je u tome da je tada broj novoinficiranih rastao, a sada opada

28. marta bio je nagli skok novoobolelih u odnosu na prethodne dane i to jeste bio razlog za brigu i strah da nam se ne desi tzv. italijanski scenario. Tog dana testirano je samo 371 ljudi jer nije bilo kapaciteta za veći broj testiranja. Znalo se da zaraženih ima više, ali nije bilo moguće testirati ih sve. Postojao je opravdan strah da su prave razmere epidemije mnogo veće. Zato je i kupljeno mnogo više respiratora nego što nam je kasnije bilo potrebno. Zato su i slali ona SMS upozorenja. Bojali su se da se sve ovo može oteti kontroli.

Šta se u međuvremenu promenilo? Danas se testira mnogo više, preko 5000 ljudi dnevno i mnogo je lakše dati kratkoročnu procenu u kom pravcu ovo ide. Za nedelju dana prepolovljen je broj pacijenata na respiratoru, tj. najtežih slučajeva. Toliko je smanjen broj lakših slučajeva da su zatvorene mnoge privremene bolnice. Epidemija nije zaustavljena, ali je očigledno da postepeno slabi. 

Ne ulazim u to da li su baš sve mere koje je tzv. krizni štab preduzeo bile adekvatne. Štaviše, siguran sam da nisu... ali lako je biti general posle bitke.

Paradoksalno je to da što je neko nekvalifikovaniji za neku oblast to se više oseća pozvanim da sa bezbedne daljine kritikuje i poučava one koji rade posao za koji su kvalifikovani... ne savršeno, ali svakako rade najbolje što znaju i mogu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, fsa рече

Činjenica je da 28. marta nije bilo 210 već 131 novozaraženih, a 28. aprila 222... čemu laži? Ključna razlika je u tome da je tada broj novoinficiranih rastao, a sada opada

Naravno, cak znaju i kad ce da se zavrsi. Niko kao oni.
A sto se cifara tice - ljudi pokupe cifre sa dostupnih izvora, pa izvore moras da pitas da li lazu.

Inace, ako su ovi brojevi tacni sto kazes, onda ispada da su ovi jos zesci u provalama.
Uglavnom, "struka" se ovde krece stabilno u opsegu od "idemo u soping u Italiju" do "nema nista gore od ovoga".

пре 14 минута, fsa рече

28. marta bio je nagli skok novoobolelih u odnosu na prethodne dane i to jeste bio razlog za brigu i strah da nam se ne desi tzv. italijanski scenario. Tog dana testirano je samo 371 ljudi jer nije bilo kapaciteta za veći broj testiranja. Znalo se da zaraženih ima više, ali nije bilo moguće testirati ih sve. Postojao je opravdan strah da su prave razmere epidemije mnogo veće. Zato je i kupljeno mnogo više respiratora nego što nam je kasnije bilo potrebno. Zato su i slali ona SMS upozorenja. Bojali su se da se sve ovo može oteti kontroli.

Kakav konglomerat nelogicnosti... znali da je nagli skok, a samo toliko testirali; znali da ima vise zarazenih, a bez testiranja - valjda gledaju u kuglu; zato su slali fantomski sms - za koji su posle trazili ko je odgovoran... :0212_rolleyes:

пре 14 минута, fsa рече

Paradoksalno je to da što je neko nekvalifikovaniji za neku oblast to se više oseća pozvanim da sa bezbedne daljine kritikuje i poučava one koji rade posao za koji su kvalifikovani... ne savršeno, ali svakako najbolje što znaju i mogu.

Pardoksalno je samo to da masa ljudi i dalje zmureci gazi po ociglednim cinjenicama, nista drugo.

пре 14 минута, fsa рече

Mnogo ima laži i podmetanja...

Mnogo... ovi sa televizora se ne krste kol`ko lazu i lupetaju...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, obi-wan said:

Kakav konglomerat nelogicnosti... znali da je nagli skok, a samo toliko testirali; znali da ima vise zarazenih, a bez testiranja - valjda gledaju u kuglu; zato su slali fantomski sms - za koji su posle trazili ko je odgovoran... :0212_rolleyes:

Evo odgovora zašto pre mesec dana nije bilo moguće testirati više ljudi:

Na pitanje zašto se ne sprovodi masovno testiranje koje je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio još 23. marta, član Kriznog štaba za suzbijanje bolesti COVID-19 epidemiolog Predrag Kon odgovorio je na konferenciji za novinare 9. aprila da "nema kadra".

"Kada je u pitanju masovno testiranje, mi polako povećavamo brojke ali nemamo takvog kadra da odgovorimo takvom pritisku naglog povećanja pozitivnih slučajeva", rekao je Kon i dodao da je planirano "kako je i saopštavano", ali da je "neko mislio da može da testira tri puta više ljudi, nego što suštinski može".

Prema njegovim rečima, loša je bila priprema pred vanredno stanje, jer se pretpostavljalo da je moguće masovnije testiranje.

"Ako neko saopštava da može tri puta više (da testira), na to se računa, i kada konstatuje da ne može toliko, šta ćete onda", naveo je Kon.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не гледа се никад само апсолутни број новозаражених. Увек се гледа проценат новозаражених од укупног броја тестираних сваког дана. Ако се тестира 600 људи и нађу нпр. 150 позитивних, то је 25%. Ако тестирају 5000 и нађу 500 нових, то је 10%. Иако је јасно да је 500 много више од 150, проценат новозаражених је мањи. И то им је један од главних критеријума.

Уопште не улазим у то да ли је таква методологија исправна. Немам појма ни који су им критеријуми за тестирање, ни колико пута тестирају, ни какве тестове користе. Само кажем оно што се свуда гледа код ових ствари.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, fsa рече

"Ako neko saopštava da može tri puta više (da testira), na to se računa, i kada konstatuje da ne može toliko, šta ćete onda", naveo je Kon.

Mi bismo ako mozete da se sklonite odatle, i da po mogucstvu vise ne lupate tako ocajnicki. Hvala.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, obi-wan рече

@Србољуб+ 

U odnosu na nas, a obzirom da nemaju nikakve mere, Belorusi su super, i tu moze da kaze drukcije samo ko totalno zmuri na sve. Njihov pristup je kudikamo bolji nego nas, jer mi doslovno satiremo sopstvenu ekonomiju bez ikakvog razloga za tako nesto. Dugorocno, oni ce da steknu kolektivni imunitet i da sacuvaju sistem koji moze stvarno da nosi i cuva zive ljude, a mi cemo da u najboljem slucaju potonemo u nove kilometarske zajmove i dugove, sa masovno narusenim zdravljem, narocito psihickim.

Problem ljudi kao sto si ti, i jos ne malo njih, je apsolutno neshvatljiva kratkovidost, kao da je samo ovaj virus opasan po zdravlje i zivot, a ne jos mali milion drugih stvari. Evo, vec sad masovna glad se ubrzano nadvija nad africkim i nekim drugim zemljama, ali oni kao da nisu ljudi; i umesto da se sve mere svuda sprovedu selektivno, samo prema stvarno ugrozenima, ovako smo usli u totalnu destrukciju na mnogo nivoa.

Zasto? Jer su tako rekli na televizor`. A mozak neka ga, sta ce nam on.

Takodje, masovno se steluju i falsifikuju podaci o preminulim od virusa, nesto o tome je vec isplivalo u `Murici; zamisli sta jos nije isplivalo.

Uostalom, vec sam ovo pisao na prosloj strani, ne vidim svrhu da isto pricam ljudima koji nece da gledaju stvarnost svojim ocima.

За Белорусе ћемо знати за две-три седмице како су прошли, стрпимо се. Лукашенко је симпатичан али и неозбиљан  "не видим никакав вирус".  Није баш да сатиремо али си у доста у праву као и за кредите. Воле би да чујем шта је требало радити. Цео свет је урадио мање више исто на време или са кашњењем. Можда је дириговано можда су сви деловали као стадо/стампедо али сви мање више исто. Проблем демократије/избора/рејтинга. Спомињеш колективни имунитет и економију. Управо то су причали и Британци па су опет урадили исто. Кукавице?!

Кратковидост је болест која се лечи наочарама. Далековидост се такође лечи наочарама, набави једне. Није лепо да свој  уски поглед да пресликаваш на друге. Можда Ти мислиш да је требало пустити да умре већи број људи од вируса да би смо сачували економију и тако спречили неке друге смрти касније. Можда си у праву. А да ли би смо сачували економију? Отвори било коју књигу о епидемиологији и погледај криве експоненцијалног раста. Велики број људи није спреман да носи маску и тако заштити друге. Мислим да је са маскама и где треба визирима могло да се настави колико толико нормалан живот и рад. Да ли би сви носили? Не би без кажњавања. Као шлем на градилишту. 

Да ли си сигуран да се у Белорусији не штелују резултати масовно? Сви лажирају само они не. Можда су они отпорнији на вирус од других? Као и Швеђани!  

  • Свиђа ми се 1

"... Всјакоје ниње житејскоје отложим попеченије ... "    "... Нека буде воља Твоја... "     Верујемо или не верујемо, питање је сад!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, fsa рече

To već neće moći 0703_read

Verujem. Do sad je vec nepobitno pokazao da mu je lupetanje nasusna potreba.

...

пре 5 часа, GeniusAtWork рече

А кад на то додамо да Кон прича да је ризик на отвореном стотинама пута већи него у теретанама, онда ја стварно не видим како било ко може да их више узима за озбиљно.

 

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo šta je tačno Kon rekao: 

Govoreći o ukidanju mera u vanrednom stanju, rekao je da je nemoguće napraviti teretane bez ikakvog rizika za prenošenje korona virusa.

„Teratane (mogu da rade) ako postoji zakazivanje (termina), barijera sa hlorom za dezinfekciju cipela, da svi nose zaštitne maske, rukavice, da svako ima svoj peškir, koji se posebno izdvaja, da se nakon (vežbanja) sprave dezinfikuju. Tek onda možete da kažete da je rizik sveden na minimum, ali i dalje postoji“, rekao je Kon.

On je ocenio i da je rizik od kontaktra u parkovima i na ulicama u slučaju da bude u potpunosti ukinuta zabrana kretanja „stotinama puta veća od rizika u teretanama“, zbog odnosa broja ljudi koji idu u teretane i koji se kreću na otvorenom.

„Da li će svi da nose maske? Da li smo sigurni da smo ubedili stanovništvo? Samo ako zabranimo kretanje možemo da kažemo da je rizik smanjen. Ako nema drugog načina onda je to jedini način“, naveo je Kon.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, obi-wan рече
WWW.DANAS.RS

Najgore što nam se desilo tokom ove pandemije i vanrednog stanja je to što se takozvana struka obrukala.

 

Тачно како је рекао Тамни вилајет Ако узмеш зажалићеш ако  не узмеш зажалићеш.

Ипак би могао да се подсети своје књиге  "Какви смо ми Срби".

 

"... Всјакоје ниње житејскоје отложим попеченије ... "    "... Нека буде воља Твоја... "     Верујемо или не верујемо, питање је сад!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...