Jump to content

Препоручена порука

Citam trenutno Nikolaja Zickog (i toplo ga svima preporucujem ko ga nije prije citao, ako takvih ima) i u jednom dijelu pise o bogomoljackom pokretu. Inace, malo znam o njemu, al sustinu valjda sam skontala :)

Nego, sta mislite dal bi danas mogao da se opet formira takav pokret? Sta mislite dal bi zazivio, dal bi bilo zainteresovanih? 

Mislim na izvorni bogomoljacki pokret, ne na verziju u koju se kasnije pretvorio. Koliko sam skontala poslije su odstupili od prvobitnih stavova? Il ipak ne?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Manja88 рече

Citam trenutno Nikolaja Zickog (i toplo ga svima preporucujem ko ga nije prije citao, ako takvih ima) i u jednom dijelu pise o bogomoljackom pokretu. Inace, malo znam o njemu, al sustinu valjda sam skontala :)

Nego, sta mislite dal bi danas mogao da se opet formira takav pokret? Sta mislite dal bi zazivio, dal bi bilo zainteresovanih? 

Mislim na izvorni bogomoljacki pokret, ne na verziju u koju se kasnije pretvorio. Koliko sam skontala poslije su odstupili od prvobitnih stavova? Il ipak ne?

 

Taj pokret i danas postoji. Oni su tajni.

Postoje ali se ne odaju. Upoznala sam jednog njihovog člana i ispovedao mi se.

Ne verujete da to postoji.....da.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да постоје. Неки савремени ревнитељи, Њих сам видела. Намећу своје виђење вере, и свој начин веровања и црквености. Не верујем да је то била првобитна идеја Богомољачког покрета. 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Биљана, два рече

Мислим да постоје. Неки савремени ревнитељи, Њих сам видела. Намећу своје виђење вере, и свој начин веровања и црквености. Не верујем да је то била првобитна идеја Богомољачког покрета. 

Идеја богомољачког покрета је преобразба из назови хришќанског у хришќанског начина живота. Можда су богомољци недовољно образовани, можда некада су непослушни своме епископу, можда место свете оце читају и васпитавају се према поучне примери, али живеќи у целомудрије, у жељи да увек помогну другима, да увек пазе на посте и молитву, њихова срца увек горе као најсветла кандила испред олтара Најсвете Тројице. Остаци богомољачког покрета постоје још и у Македонију, тако да сам имао част да упознам чак и старе богомољце који су припадали и у покрету светог владике Николаја.

WWW.SVEDOKVERNI.ORG

У сваком хришћанском народу осетио се после рата по неки особити религиозни покрет. Ови покрети махом су поникли у простом народу...

 

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne treba nam nikakav bogomoljacki pokret, nikakva odvojena drustva, jer je sektaski mentalitet kod Srba vec uzeo veliki danak. Treba nam trezna sabornost i obnavljanje zive Crkve. Danas su ljudi iscepkani i podeljeni vise nego ikad pre, samo fali jos neka ovakva podela.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Orthophill рече

Идеја богомољачког покрета је преобразба из назови хришќанског у хришќанског начина живота. Можда су богомољци недовољно образовани, можда некада су непослушни своме епископу, можда место свете оце читају и васпитавају се према поучне примери, али живеќи у целомудрије, у жељи да увек помогну другима, да увек пазе на посте и молитву, њихова срца увек горе као најсветла кандила испред олтара Најсвете Тројице. Остаци богомољачког покрета постоје још и у Македонију, тако да сам имао част да упознам чак и старе богомољце који су припадали и у покрету светог владике Николаја.

 

Čovek kog sam upoznala ima 86 godina i on svedoči da su oni naslednici pokreta svetog Nikolaja. Pričao mi je o njihovim molitvama, okupljanjima na odredjenim mestima u Srbiji. Neki od njih žive u Australiji i Americi.

Najnormalnije su obučeni, redovno se pričešćuju u svojim parohijskim zajednicama. Trude se da neprekidno obitavaju u molitvi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@ViktorijaV @Биљана, два @Orthophill 

Nisam znala da su se odrzali i do danas. Ja sam upoznala porodicu ciji su preci bili bogomoljci al oni ne. Samo su mi pricali o njima. To je lijepo za cuti. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 48 минута, obi-wan рече

Ne treba nam nikakav bogomoljacki pokret, nikakva odvojena drustva, jer je sektaski mentalitet kod Srba vec uzeo veliki danak. Treba nam trezna sabornost i obnavljanje zive Crkve. Danas su ljudi iscepkani i podeljeni vise nego ikad pre, samo fali jos neka ovakva podela.

Zasto poredis bogomoljacki pokret sa sektom? 

Doduse mozda taj kasniji period, ali ono sto je Sveti Nikolaj pokusao svakako nije sekta nego bas sabornost.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Manja88 рече

Zasto poredis bogomoljacki pokret sa sektom? 

Doduse mozda taj kasniji period, ali ono sto je Sveti Nikolaj pokusao svakako nije sekta nego bas sabornost.

Pa bas zbog tog kasnijeg perioda. I posebno zbog svih ovih sadasnjih desavanja. U ovakvom okruzenju najmanje sto nam treba je jos jedna odvojena ekipa.

Srblji su se pokazali kao sasvim nesposobni da iznesu i mnogo manji duhovni teret, kamoli tako nesto.
Ili imas nekog kao Nikolaja, ili nemas. A danas nemas.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Manja88 рече

@ViktorijaV @Биљана, два @Orthophill 

Nisam znala da su se odrzali i do danas. Ja sam upoznala porodicu ciji su preci bili bogomoljci al oni ne. Samo su mi pricali o njima. To je lijepo za cuti. 

Здружење Богомољаца официјално нема. Али то не значи да богомољци не постоје. А шта значи бити богомољац?
1) Држити се тачно и прецизно до све оно што проповеда Православна Црква, до свих Божјих и Црквених заповести
2) Редовно присуство на богослужбе
3) Редовно читање молитве и Свето Писмо код куќе
4) Постити све посте
5) Чувати чедност и чистоту
6) Увек помагати онима, који имају потребу од помоќ

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја сам чуо да и даље постоје, али мислим да то није тај дух, као оних у време св. владике Николаја...причао ми је пријатељ који се дружио са њима, он има неки став да су ти људи данас у некој прелести, причају ко је видео Богомајку, ко је видео Бога и сличне ствари, ето то је оно што сам чуо.

  • Свиђа ми се 1

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, МилошБГ рече

Ја сам чуо да и даље постоје, али мислим да то није тај дух, као оних у време св. владике Николаја...причао ми је пријатељ који се дружио са њима, он има неки став да су ти људи данас у некој прелести, причају ко је видео Богомајку, ко је видео Бога и сличне ствари, ето то је оно што сам чуо.

Када неко у наше окружење прича да имао виѓења - то је прелест. Када то се дешава у Русији, онда то је откровљење! Али да се држимо до оно што је писао свети апостол Павле Галатима, да виѓења су истинита само ако су у склад за Свето Писмо и свето Предање.

  • Свиђа ми се 1

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кад сам некад истраживала интернет, биле неке трибине са темом веронауке за одрасле. Много је тема у вези са вером. Тешко ми је да читам о поделама, јер ми те теме стране. Подразумевају знања из историје Цркве, а ја на контролнима из историје увек имала пушкице.

Затим, нисмо сви теолози, нити намеравамо. Понеки живе сасвим обичан живот, а ко ће ући у Царство Божије, то ипак није у нашој моћи да знамо.

Отуд ми се чини прихватљивије да постоје и теме као Тумачења, јер знамо, Један је Пут, Истина и Живот. Тада би можда и ти Богомољачки покрети били оплемењени,и нашли би своју форму постојања. И када би ми неко објаснио како наћи Духовника, признајем, било би ми лакше. Много се тога извитоперило, као на малом екрану, како се то некад звало.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, МилошБГ рече

причају ко је видео Богомајку,

то није само за Богомољачки покрет везано...а са виђењима треба бити јако опрезан...из разговора са другима сам закључила

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, obi-wan рече

Pa bas zbog tog kasnijeg perioda. I posebno zbog svih ovih sadasnjih desavanja. U ovakvom okruzenju najmanje sto nam treba je jos jedna odvojena ekipa.

Srblji su se pokazali kao sasvim nesposobni da iznesu i mnogo manji duhovni teret, kamoli tako nesto.
Ili imas nekog kao Nikolaja, ili nemas. A danas nemas.

Ja sam to izgleda u glavi zamislila sve sa Nikolajem, pa mi zato izgleda moguce. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...