Jump to content

Однос хришћанства према хомосексуалности

Оцени ову тему


Ronald

Препоручена порука

пре 1 минут, Панарет рече

Небулоза, као и остала твоја писања. Баш адекватан оквир за припрему за целибат: живот у геј односу.

Okvir za pripremu za celibat je crkveni život, a ne život u gej odnosu. Život u gej odnosu bi, po meni, trebalo dopustiti samo dok čovek ne ojača i ne utvrdi se u crkvenom životu. 

Ali, ne čudim se da je to neprihvatljivo nekome ko ide u Crkvu da bi merkao popa. confused1

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Desiderius Erasmus рече

Okvir za pripremu za celibat je crkveni život, a ne život u gej odnosu. Život u gej odnosu bi, po meni, trebalo dopustiti samo dok čovek ne ojača i ne utvrdi se u crkvenom životu. 

Да логика је преждеравај се док не пригрлиш пост.

Какве везе има да ли је геј моногаман ако је то грех?

пре 6 минута, Desiderius Erasmus рече

Ali, ne čudim se da je to neprihvatljivo nekome ko ide u Crkvu da bi merkao popa. 

Твоји коментари мојих цртица о еросу у Литургији само отктривају колико је твоја литургијска свест сиромашна.

Чак и да не постоји Васељенска патријаршија, требало би је измислити

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Desiderius Erasmus рече

Pa, eto, i to bi možda mogla da bude neka opcija: da ostanu u vezi, ali da odustanu od seksualnih odnosa.

Mislim da teze ka tome sa godinama, bio bi pozeljan moralni put, za sta bi im dobar trening bio postovi, ali i biopsiholoska dinamika koja nije toliko izrazena kod homo veza kao kod hetero. Medjutim praksa celibata bi trebala da se primjenjuje i kod hetero veza u Crkvi  tokom postova ali mnogi( vecina) cak nemaju ni zelju da probaju, izgleda im nezamislivo. Zene uglavnom vise imaju zelju nego muskarci. Kakvo je tvoje misljenje i da li ce Crkva nesto promijeniti po pitanju homosexualnih zajednica, kad i kod nas postanu te veze mejnstrim i ucestalije usvajanje djece itd?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Панарет рече

Да логика је преждеравај се док не пригрлиш пост.

Logika je da se ne može očekivati od čoveka da odmah promeni sve u svom životu. :0205_whistling:

пре 4 минута, Панарет рече

Да логика је преждеравај се док не пригрлиш пост.

Какве везе има да ли је геј моногаман ако је то грех?

Naravno da ima veze. I u grehu postoji gradacija.

пре 5 минута, Панарет рече

Твоји коментари мојих цртица о еросу у Литургији само отктривају колико је твоја литургијска свест сиромашна.

Ako je bogatstvo tvoje liturgijske svesti sadržano u rečenici: "Mmm, ništa lepše od brade na muškarcu; zato je Liturgija božanstvena", ondak je moja liturgijska svest zaista siromašna. :naklon:

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Ronald рече

Kakvo je tvoje misljenje i da li ce Crkva nesto promijeniti po pitanju homosexualnih zajednica, kad i kod nas postanu te veze mejnstrim i ucestalije usvajanje djece itd?

Čisto sumnjam, jer bi to dovelo do žešćih raskola. I abortus je odavno mejnstrim, pa Crkva ni za jotu nije promenila svoj pogled na to.

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 52 минута, Tristatri рече

.

To bi dovelo do štete na obe strane. Slično kao što su ukinuli specijalne škole u kojima su deca sa hendikepom dobijale realno, njima prilagođeno, školstvo, a uveli tzv. inkluziju, termine poput 'posebne potrebe', obavezu zapošljavanja i sl. Time su štetu naneli najpre hendikepiranim osobama, a potom i dalje. Kao što je zdravstvo ranije bilo bolje, možda u takodje lošem sistemu, ali bilo bolje. A isto i važi i za školstvo pa i dalje. Tako važi da je sistem brige za hendikepirane osobe, koji je takodje ranije bio bolji, pre svega za njih. Cilj onih koji su sprovodili reforme niti je bio dobar niti slučajan.

Zato ti grešiš kada misliš da treba praviti kompromise 'odstupanjem od normi radi ljudskih slabosti', Štaviše ovde, sa homoseksualizmom i drugim seksualnim devijacijama, je problem još i veći, jer za razliku većine hendikepa pomenutih osoba gore, ovde postoji (makar) deo samoizbora.

Namera ti je dobra, to nije sporno, ali je jasno da bi odmah bila zloupotrebljena i dovela bi do lošeg. Nigde odstupanje od normi istine ne dovode do dobrog, samo je negde šteta veća negde manja.

U pravu si kada kažeš: 'Ovde je problem što homoseksualci izgleda uopšte i neće snishođenje'. (Uz izuzetak npr. 1 u 10.000).

Ne mogu ja imati hendikep(e), zanemariti ih kao da sam savršen, i tako prići istinskoj Crkvi Hristovoj. Prvi korak je sagledati svoje hendikepe, vidljive od spolja i one nevidljive, i takav kakav jesam, menjati što je moguće tj. odlućiti kome ću služiti i kome prikloniti. Dvoma gospodara, rečeno je, nije moguće služiti.

.

.

 

 

Nije homosexualizam, nego homosexualnost, ali tvoj koncept razmisljanja i zakljucivanja je kao sto znamo ideoloski.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Desiderius Erasmus рече

Čisto sumnjam, jer bi to dovelo do žešćih raskola. I abortus je odavno mejnstrim, pa Crkva ni za jotu nije promenila svoj pogled na to.

Abortus je daleko kompleksniji jer Crkva na njega gledao kao na ubistvo, mislim da to nikako nije dobra paralela sa homo zajednicama koje mogu itekako teziti hriscanskim ciljevim, otud pomenuh usvajanje djece, vaspitanje i prije svega ne ugrozavanje ili povreda druge licnosti, sto sa ubistvom potencijalnog covjeka kako Crkva tumaci abortus ipak nema veze.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Ronald рече

Abortus je daleko kompleksniji jer Crkva na njega gledao kao na ubistvo, mislim da to nikako nije dobra paralela sa homo zajednicama koje mogu itekako teziti hriscanskim ciljevim, otud pomenuh usvajanje djece, vaspitanje i prije svega ne ugrozavanje ili povreda druge licnosti, sto sa ubistvom potencijalnog covjeka kako Crkva tumaci abortus ipak nema veze.

Slažem se da se to ne može poistovećivati, nego je mi je to samo bio primer da ono što postane društveni mejnstrim ne mora da dovede do promene crkvenog stava. A obaška što bi promena stava po pitanju homoseksualnosti dovela do raskola.

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Desiderius Erasmus рече

Logika je da se ne može očekivati od čoveka da odmah promeni sve u svom životu. 

 

пре 12 минута, Desiderius Erasmus рече

Naravno da ima veze. I u grehu postoji gradacija.

Не постоји. Најмања мисао која ме затвара за Бога је подједнако трагична као и "највећи могући" грех.

Чак и да не постоји Васељенска патријаршија, требало би је измислити

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 42 минута, Панарет рече

Овде разни себи допуштају могућност да тврде нешто без основа и компетенција.

.

Ovaj prvi stav ti je mnogo više tačan od preostala tri i prihvatam ga. Ostali su ili suštinski nebitni ili netačni.

 

A ti? Smatraš li da je biti homoseksualac dovoljna kompeticija za iznošenje sopstvenih tvrdnji?

Dalje, jasno je da ti vidiš da 'priča' o Pismu i Hristu nije prazna i, radi toga, tražiš svaki mogući (a zapravo ga nema) način da pomiriš neke svoje osobine sa onim što istinska Crkva Hristova nudi. To te dovodi do toga da lutaš. Od SPC, 'crnogorskih dilema', ... pa do stava iznesenih u aktuelnom potpisu tvog profila. Njegoš, koga prizivaš na razne načine, je rekao: 'Ćud je ženska smiješna rabota! Ne zna žena ko je kakve vjere, stotinu će promijenit vjera da učini što joj srce žudi.' Čini se da ćeš prihvatiti ma koju crkvu koja prihvata tvoje stavove, pre nego li promeniti svoje sopstvene stavove radi istine. 

Nekoliko mojih od poslednjih postova je upravo bio upućeno tebi, ali sa ovim odustajem.

.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Desiderius Erasmus рече

Slažem se da se to ne može poistovećivati, nego je mi je to samo bio primer da ono što postane društveni mejnstrim ne mora da dovede do promene crkvenog stava. A obaška što bi promena stava po pitanju homoseksualnosti dovela do raskola.

Ja sam pomenuo mejnstrim u smislu da danas imamo ozakonjene homo veze na zapadu koje se ne razlikuju mnogo od hetero veza kod nas kada su u pitanju ciljevi zivota, evo da uzmem i hetero bez djece, koji takodje usvajaju. Dok u istoriji imamo totalno drugaciji pogled na homo odnos i otud prezir i prekor, iskljucivo ogranicen na strast sto je i kod hetero veza grijeh za Crkvu. Danas kao i kod hetero tako i u homo vezama se tezi zajednickom zivotu u kojem partneri podizu djecu i vaspitavaju, zrtvuju se za njih i za partnera, za rodjake i prijatelje, zajednicu, teze da budu ljudi koji rade na svom licnom moralu, pri tom usvajajuci djecu koju su odbacili hetero parovi iliti zena koja je hetero, cesto jer nema podrsku od partnera.

Abortus je za Crkvu uvijek ubistvo i nema nekog pomaka niti diskusije, dok za medicinu nije polazeci od medicinske i prakticne etike, mada je i dalje diskusija u filozofiji i bioetici. Crkva dozvoljava abortus ako je ugrozen zivot majke.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Панарет рече

Не постоји. Најмања мисао која ме затвара за Бога је подједнако трагична као и "највећи могући" грех.

Koliko sam čuo, blaženopočivši otac Dejan je bio stava da homoseksualac treba prvo da se pozabavi drugim gresima, pa tek kasnije svojom homoseksualnošću (a pritom je homoseksualne odnose smatrao velikim grehom; no, očigledno je neke druge grehe smatrao još većim).

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Desiderius Erasmus рече

Koliko sam čuo, blaženopočivši otac Dejan je bio stava da homoseksualac treba prvo da se pozabavi drugim gresima, pa tek kasnije svojom homoseksualnošću (a pritom je homoseksualne odnose smatrao velikim grehom; no, očigledno je neke druge grehe smatrao još većim).

Да, али није имао став да је битно бити моногаман. То је остављао по страни.

Чак и да не постоји Васељенска патријаршија, требало би је измислити

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 35 минута, Панарет рече

 

Не постоји. Најмања мисао која ме затвара за Бога је подједнако трагична као и "највећи могући" грех.

Мислим да постоји градација. То се види и по епитимијама, није за сваки грех иста. Није исто прејести се и убити неког или учинити прељубу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...