Jump to content

Јагоде, то дивно воће :)


Препоручена порука

Јагоде. Ммм, сок од њих зна да буде неодољив. А слатко.. Ево, постављам и једну слику како јагоде изгледају које се не прскају хемикалијама. Имамо неку стару сорту коју и не знам како смо и када набавили, нити како се зове. Буду ситне, али, буду и крупне. Најважније ми је да их не прскамо ни са чим. До душе, попрскам их са прехраном преко листа, мортјоник се зове, али, само док плодови нису зрели. Около фолије посипам пепео, јер, кажу да пужеви неће преко њега да прелазе, а и трава се лакше чупа. Пепео смо скупљали у једној старој кади, али, сада је то једно буре. Овог пролећа, Боже здравља, ћу морати да поставим нову фолију, али, тако што овог пута нећу да прво на њој да бушим рупе него ћу да исте бушим тек онда како постепено будем размотавао фолију и то колико буде довољно да се бокор, који је већ у земљи, провуче. Исту фолију нећу да покривам земљом него ћу са стране да стављам цреп и камене коцке и то само негде негде, колико да је ветар не подигне. Јесенас сам их баш доста проредио, оставио сам само по један два бокорчића по једном садном месту па ће ваљда дати Бог да опстану током зиме. Мада, добар је овај снег јер их штити од мраза. А да, а ова противградна мрежа их штити од превеликих врућина и наравно од града. Само, мало је незгодно када се беру јагоде и плеви трава, треба сво време чучати. Ниско је коље, али, Боже здравља па и ове и наредних година да буде да смо их џаба стављали. Треба само добро заливати ако је сушно. Заливао сам их у почетку кантама, али, останем заливајући па сам купио два црева. Једно од 50м, а друго од 25м, развучем их уз брдо, па их повежем спојницом и онда земљу добро натопим стварајући ефекат као да пада ситна ситна киша, тј пљусак, тако да, буде једно три заливања током недеље ако не пада киша. Сада нешто размишљам. Имали смо доста лишћа јесенас. Да сам био паметан могао сам направити хумус од њега и ''ојачати'' земљиште на пролеће пре него што будем мењао фолију.

 

 

3.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свака част, супер ти ово изгледа.

Што се хумуса тиче, одлична је Калифорнијска глиста, не тражи скоро никаква улагања, а прави земљу злата вредну ( имала сам најлепше цвеће својевремено у крају захваљујући њој :) ) Моји је већ годинама имају и користе ту земљу за прихрану малине.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 months later...

Мало сам хтео да улепшам изглед, али, превасходно да буде још функционалније. Уместо колчића, између којих ми је опет пролазило по неко куче или мачка (виђао сам трагове по фолији) сада је мрежица. То је у суштини противградна мрежа највеће густине савијена на пола и кроз коју је и у доњем и у горњем делу провучен канап. Између фолија и около просуо сам пепео. Спречава пужеве да иду ка јагодама, а и трава слабије расте. Мрежицу једно лице веома тешко може само да затегне па да ми отац синоћ није помогао - ништа не бих урадио. Једно треба да затеже, а друго да везује. Цео поподневни дан сам се јуче бактао око овога. Прво док повадих колчиће па онда тримером до земље буквално покосих траву па онда метлицом очистих траву са фолије па док неколико колица пепела изгурах уз брдо па исти растурих па онда мрежица.. И да :) испод фолије имам малог гуштера који трчаше низ фолију док у једном тренутку није стао испред мене :) Скоро минут се гледасмо очи у очи као да једно другом говоримо

 

 

 

slicica 027.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 58 минута, Sofija_ рече

Mi smo prve godine probali zasaditi jagode, ali su se osusile i pojeli ih MRAVI!!! :dry: i to je jedan od razloga zasto ne zelim mrave..

D`ides da ti pop ocita neku molitvu protivu mrava...

Jeri prvi put cujem da su nekom mravi pojeli jagode. Voce jedu ose i strshljeni, a da ga mravi bas jedu - to ne znam.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, obi-wan рече

Jeri prvi put cujem da su nekom mravi pojeli jagode. Voce jedu ose i strshljeni, a da ga mravi bas jedu - to ne znam.

nemam slike kao dokaz, ali bilo ih je dosta oko liski koje su bile probusene...jagoda nije ni rodila vec se osusila, nesto ju je izelo :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 35 минута, Sofija_ рече

nemam slike kao dokaz, ali bilo ih je dosta oko liski koje su bile probusene...jagoda nije ni rodila vec se osusila, nesto ju je izelo :D

Pa to je ondak neka vash, ili tako nesto. Nemoj da kleveces jadne mravove...

 

  • Хахаха 1

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 35 минута, Sofija_ рече

jel to molitva protiv upada neprijatelja? :smeh1:

Yeste, 3. psalam - "Gospode, kako je mnogo neprijatelja mojih! Mnogi (mravi) ustaju na mene!"

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Sofija_ рече

@Плаво Небо jaoo sto lepo izgleda, svaka cast! :sunce:

srecna ce biti ona koja se uda za tako vrednog domacina :dobro:

Богу хвала, а то за удају и вредноћу, не знам шта да напишем (погледах у плафон, насмејах се, и.. :scratch_head:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Sofija_ рече

nemam slike kao dokaz, ali bilo ih je dosta oko liski koje su bile probusene...jagoda nije ni rodila vec se osusila, nesto ju je izelo :D

Виђао сам пре две године скакавце, они знају да их грицкају, мислим лишће, а виђао сам и гусенице па сам загледао листове и ручно их скидао. Јуче сам видео неке мале птичице како по воћњаку тамане гусенице. Иначе саме плодове хоће мрави да грицкају по мало. Исто и њих јуче видох око јагода али ће их пепео ваљда одбити.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...
×
×
  • Креирај ново...