Jump to content

Црној Гори наметнут Нацрт закона о истополном партнерству

Оцени ову тему


Препоручена порука

Након што је Митрополит Црногорско-Приморски г. др Амфилохије доставио Министарству  за људска и мањинска права примједбе на Нацрт закона о животном партнерству лица истог пола које се тичу духовног, моралног и цивилизацијског аспекта, са захтјевом и предлогом да поменути Нацрт закона повуче из процедуре, Правни савјет Митрополије доставио је своје Примједбе на Нацрт закона које се тичу друштвеног и правног аспекта.
 
Из Правног савјета Митрополије истичу да се приликом припреме и доношења закона као општег правног акта мора поћи од друштвене реалности, а не од захтјева спољашњих чинилаца – као што је у ријеч у овом случају када се, први пут у историји државности Црне Горе, покушава извршити нормирање хомосексуалних заједница и то на захтјев институција ЕУ из Брисела и Подгорице. Истичу да је јасно да овакав Нацрт закона није плод слободне друштвене, политичке и стручне воље државних органа Црне Горе.
 
Правни савјет Митрополије наводи да се мора уочити да је међународна пропагаторка Нацрта закона на округлом столу у оквиру јавне расправе у Подгорици 19. јуна ове године била Пламена Халачева из Делегације ЕУ у Подгорици (скупу нису, иако раније најављени, присуствовали надлежни министар Мехмет Зенка и шеф Делегације ЕУ у Подгорици Аиво Орав). Истиче да је ријеч о румунској држављанки која се налази на дужности у Делегацији ЕУ у Подгорици, а Румунија, као држава-чланица ЕУ, још увијек није донијела Закон о хомосексуалним заједницама. Даље се наводи да је исти случај и са другим државама-чланицама ЕУ попут Грчке, Италије, Словачке и других. ЕУ, дакле, није успјела да убиједи и присили све своје државе-чланице да припреме и донесу овакав или сличан закон, али је то успјела, противно друштвеној реалности, да учини у Црној Гори.
 
Правни савјет Митрополије подсјећа да је Бланка Радошевић-Маровић у име Министарства 30. маја 2018. године  на округлом столу у Бијелом Пољу навела да је ресорно Министарство ”увјерено да је црногорско друштво довољно зрело да прихвати чињеницу да и особе истополне сексуалне оријентације имају право на заједнички живот, као и на дужности и обавезе које из њега произилазе”.
 
У наставку преносимо интегрални текст Примједбе на Нацрт закона о животном партнерству лица истог пола које је Правни савјет Митрополије доставио  Министарству  за људска и мањинска права. Такође, доносимо и линк са трећег завршног Округлог стола у оквиру Програма јавне расправе о Нацрту закона о животном партнерству лица истог пола који је, 19. јуна ове године, одржан у Подгорици на коме је испред Митрополије црногорско-приморске, протојереј-ставрофор др Велибор Џомић, координатор Правног савјета Митрополије изнио низ примједби и тражио да се Нацрт закона, из бројних разлога, повуче из процедуре.
 
Детљаније на званичној интернет страници Митрополије црногорско-приморске

View full Странице

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Једно се само питам... Зашто нас угрожава правна заједница ЛГБТ-ија? И како?

Да ли то значи да ће се мање стрејт људи узимати, рађати, да ће мање бити некаквих додатака (којих реално и нема) за све остале?

Много пажње и буке се диже, али зашто? Истополне заједнице... јака ствар. То није брак, свеједно, па чак и да јесте брак то опет није онај коме ми тежимо, пред олтаром у некој од православних цркава. 

Стално се говори о некаквим заверама и интригама, а можда (а негде сам и убеђен) ти људи желе да живе нормално и да их друштво призна као једнакоправне чланове. То никога не угрожава и не може да угрози. 
Испало је на крају да је боље бити убица, силоватељ итд. само не педер, лезбејка или трансродна особа... Јер ово прво ће друштво и опростити, а ово друго... тешко.

Да ли знамо колико деце годишње одузме себи живот само зато што се осећају као другачији? Да ли знамо број земаља у којима је данас, у 21. веку, забрањено бити хомосексуалац и да, ако те открију, сносиш озбиљне последице у погледу затвора? Тунис на пример. Да ли знамо како изгледа живот једног таквог човека или жене?! А не.. ми бисмо да штитимо... Шта? Од кога? Ко доводи у питање брак, породицу, децу, појединца?! Или искључује? 

Правно дефинисање заједнице ЛГБТ особа даје људима за право да се осећају нормално, а можда сачува неке животе од самоубистава. Као православац и човек највише се најежим кад помислим на све те јадне душе које су посегнуле за самоубиством због тога што су другачији. Како њима сада да помогнемо? Чак ми се чини и да се миримо са тим, као да је то у реду... А није... Заувек муке. Уместо да се Црква оружа са добрим теолозима, још бољим људима који су спремни да раде, да истражују, да помажу и на тај начин спашавају душе свих нас, ми се као боримо против некаквих завера. Као да је мало хомосексуалаца у СПЦ. И као да сви ови који ово покрећу то не знају... Зато је лицимерно и болно и љуте ме овакви проспекти и ставови. 

Среди прво своје двориште, па онда гледај у комшијино. А можда се комшија угледа на твоје када види како сија.  

Приносим себе на жртву Теби; предајем се Теби. Немам жеља, осим жеље да испуним вољу Твоју. Научи ме молити се. Сам у мени моли се. Амин.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...