Jump to content

Руска студија: Колика нуклеарна бомба је потребна да се земља заштити од "хипотетичког" астероида?


Препоручена порука

Истраживачи у Русији су лабараторијским експериментима моделовали уништење опасних стена из свемира, користећи реплике астероида и ласерске експлозије да би опонашали ефекат нуклеарне бојеве главе.

уметничка илустрација, хипотетичког астероида (Елена Кхавина)

To Nuke an Asteroid, How Powerful a Bomb Do You Need?

Тим истраживача је закључио, поред осталог, да би приближно била потребна нуклеарна бомба снаге од 3 мегатоне за Астероид ширине од 650 метара. Такође истраживање је потврдило, да би ефекат нуклеарне бомбе био увећан експлозијом бомбе у кратеру или пећинама свемирске стене.

Поређења ради, нуклеарне бомбе које су С.А.Д. бациле на Јапанске градове Хипошиму и Нагасаки током другог светског рата, имала су експлозију снаге од око 15 и 20 килотона. 1 мегатона је једнака 1000 килотона. Нуклеарна бомба, највеће силе икада направљена је била Совјетска "Цар Бомба" хидрогенска бомба која је имала експлозију снаге од 50 мегатона (СССР је детонирао Цар Бомбу 30. Октобра, 1961 године на Арктичком ланцу острва "Нова Земља").

За извођење ових експеримента, истраживачи су произвели мале вештачке астероиде, базиране на структури и облику комада свемирске стене која је експлодирала изнад Руског града Чељабинска у фебруару 2013 године. У близини града Чељабинска, са дна Чебаркуљског језера је узет метеорит. Истраживачи су затим поставили вештачке астероиде, различитих облика у вакумској комори и емитовали на њих кратке ласерске импулсе. Научници су открили да је ласерска експлозија од 500 џула по граму била потребна да се разбије модел камена од 8 до 10 милиметара у пречнику, ако је та експлозија усмерена на шупљину у астероиду. Без шупљине, неопходна енергија је око 650 џила по граму астероида.

Истраживачи су овај модел тестирања искористили, да би дошли до закључка о "хипотетичком" астероиду од 650 метара. Њихови експерименти такође сугеришу да се не постиже предност генерисањем енергије преко више импулса. Тако да је једна моћна нуклеарна експлозија вероватно једнако ефикасна као и низ мањих које би довеле до истог кулминативног енегретског потенцијала, рекли су чланови тима.

Нова студија, која је објављена у Руском издању часописа, Експериментална и теоријска физика и која ће се ускоро појавити у енглеској верзији часописа, моделирала је само каменасте астероиде. У будућем раду истраживачи планирају продужити своје експерименте на металним свемирским стенама и детаљније истражити како облик астероида и његове шупљине могу утицати на ефекат нуклеарне експлозије.

Иако за планету Земљу, тренутно нема астероидних претњи, научници усавршавају технике уништавања истих. Моделирањем експлозија и критеријумима који омогућују брзо израчунавање потребне снаге бомбе за астероиде различитих типова. Рекао је у саопштењу, коаутор студије Владимир Иуфа, ванредни професор на одсеку за примењену физику и одељење за ласерске системе и структурне материјале на Институту за физику и технологију у Москви. "Разматрамо и могућности одбацивања астероида без уништавања и наду за међународни ангажман по овом питању", додао је др. Владимир.

Извор: https://www.space.com/39971-asteroid-destruction-nuclear-bomb-study.html?utm_source=notificationhttps://gizmodo.com/russian-scientists-are-devising-a-plan-to-nuke-asteroid-1823795788https://eurekalert.org/pub_releases/2018-03/miop-rpm031318.php

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Muramasa рече

Ja bih napravio raketni dron koji bi automatski nalazio šupljinu u koju treba da se zavuče i eventualno bi još mogao i da je izdubi, pre nego što detonira bombu.

Као у Армагедону, само без људи ?

Потпис:

Надање је моје- Отац;

Прибежиште моје- Син;

Покров мој- Дух Свети;

Тројице Свесвета, слава теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Muramasa рече

Ja bih napravio raketni dron koji bi automatski nalazio šupljinu u koju treba da se zavuče i eventualno bi još mogao i da je izdubi, pre nego što detonira bombu.

Читао сам неку пратећу студију овог чланка, где кажу да би преостало време од детектовања астероида, до коначног судара са земљом остало око 7 дана. Значи 7 дана за израду студије, бомбе и реаговање.

Одашиљање сигнала ка комети, помоћу ласера. Повратни податак би донео информацију о облику и саставном материјалу астероида. Онда може по структури материјала да се одреди нека прецизна ракета (ракетни дрон:smeh1:) или ласерско преобликовање једног дела астероида где би се закуцала ракета:).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А рецимо да сви заједно испале ракете које имају? Рецимо оне које би свеједно требало да расходују плус нових и експерименталних. Ваљда би било доста?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Vladan3 рече

А рецимо да сви заједно испале ракете које имају? Рецимо оне које би свеједно требало да расходују плус нових и експерименталних. Ваљда би било доста?

Те ракете су суборбиталне, не могу оне да добаце тамо. Да би имало ефекта мора астероид да разбијеш на некој већој раздаљини од Земље. Треба ти вишестепена ракета типа Сатурн 5 или слична.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Grizzly Adams рече

Те ракете су суборбиталне, не могу оне да добаце тамо. Да би имало ефекта мора астероид да разбијеш на некој већој раздаљини од Земље. Треба ти вишестепена ракета типа Сатурн 5 или слична.

Осим тога, ко што кажу ови истраживачи - стравично велика нуклеарка каква не постоји...

Али како када на вики пише да Руси имају неке од по 5 до 20Мт:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_nuclear_weapons

па ако би се таква накачила на тај Saturn или ово што је скоро било на SpaceX?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 28 минута, Vladan3 рече

Али како када на вики пише да Руси имају неке од по 5 до 20Мт:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_nuclear_weapons

па ако би се таква накачила на тај Saturn или ово што је скоро било на SpaceX?

Моја грешка. То сам обрисао, али касно... :)

Ако би такву накачио на неку велику вишестепену ракету ко онај Falcon Heavy, остаје само да се добро погоди што вероватно не би требало да буде велики проблем. Мислим да је веће питање да ли ће да га уништи "из прве". Треба ударити у право место за то, а зависи и од структуре самог астероида. Ако се добро сећам, неки су већим делом састављени од гвожђа...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Grizzly Adams рече

неки су већим делом састављени од гвожђа...

Да добар погодак и јака бомба. А ови су тестирали на каменим а претпостављам да би за гвоздене требала много много јача...

Мада за 7 дана ништа од тога не могу да спреме ни ракету ни бомбу. А треба ваљда и позиција астероида и место са којег се лансира ракета да се уклопе да би било изводљиво да ракета може да оде на путању ка астероиду?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 38 минута, Vladan3 рече

Али како када на вики пише да Руси имају неке од по 5 до 20Мт:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_nuclear_weapons

па ако би се таква накачила на тај Saturn или ово што је скоро било на SpaceX?

Јачина уопште није проблем. Можеш да направиш колико хоћеш јаку бомбу (Амери су се у прошлом веку забављали идејом да направе гигатонску бомбу, али на срећу одустали су од таквих лудости).

:) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Vladan3 рече

Да добар погодак и јака бомба. А ови су тестирали на каменим а претпостављам да би за гвоздене требала много много јача...

Мада за 7 дана ништа од тога не могу да спреме ни ракету ни бомбу. А треба ваљда и позиција астероида и место са којег се лансира ракета да се уклопе да би било изводљиво да ракета може да оде на путању ка астероиду?

Шта знам, питање је веома занимљиво овако технички.

Експлозија је доста непредвидива. Не знаш на колико ће се делова распасти, које ће им бити путање и величине.

Мени се више свиђа идеја да се астероит "одвуче" са путање, ако је то могуће. Мислим да јесте ако се уочи и реагује на време, а данас имамо технологију да их пратимо и израчунамо путање унапред. То има потпуно предвидив резултат који може да се контролише у потпуности. Уместо бомбе, пошаљемо ракету која се "закачи" за астероид и полако му промени путању.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Grizzly Adams рече

Уместо бомбе, пошаљемо ракету која се "закачи" за астероид и полако му промени путању.

А да ли мора да се чека нека погодна позиција тј. космодром у односу на положај астероида или може било одакле да се у било ком тренутку ласира ракета ка њему? Видео сам да има неких погодних дана за лансирање и ако се то, рецимо због времена, одложи онда може опет после не знам месец дана или тако нешто.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Vladan3 рече

А да ли мора да се чека нека погодна позиција тј. космодром у односу на положај астероида или може било одакле да се у било ком тренутку ласира ракета ка њему? Видео сам да има неких погодних дана за лансирање и ако се то, рецимо због времена, одложи онда може опет после не знам месец дана или тако нешто.

Колико знам, положај космодрома нема много везе јер летелица не "гађа" циљ директно са космодрома него прво иде у орбиту око Земље па се онда одатле "катапултира" кад јој је згодно. Види: https://en.wikipedia.org/wiki/Hohmann_transfer_orbit

Погодни дани зависе у ствари од орбите и положаја "циља". Ако, на пример, "гађаш" Марс одговара ти да буде близу Земље, јер Земља и Марс не орбитирају око Сунца "заједно", већ "раштимовано". Некад су обе планете са исте стране Сунца, а некад на сасвим супротним. Оћеш да лансираш кад су са исте стране и релативно близу. Погодни "дани" су у том случају у ствари године. Тако да SpaceX има неке године које су повољне за лет на Марс. А дани зависе од метеорологије и сл.

Ако гађаш нешто у орбити, онда вероватно положај космодрома има више утицаја јер нећеш да се, на пример, астронаути врте месец дана око Земље, него да што пре стигну на одредиште.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да је највећи проблем што такве ствари ретко прораде из прве. Треба пуно планирања и тестирања. Тако да би фрке било и те како...

И јасно да нисам експерт, натуцам нешто по мало. Чисто да ти правим душтво. Немој да ме схватиш превише озбиљно... :smeh1:

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...